LASERY v podvěsu pistole

Uživatelský avatar
HawkCZ
Příspěvky: 882
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#16 » sob 26. led 2019, 13:14

2 Tom1: To máš z Blesku? :D :D Zatím jednoznačně blbost roku 2019 :D



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#17 » sob 26. led 2019, 20:34

Ne. To má ž Hollywoodu.
Laser ve viditelném spektru nezanechá stopu, ale je vidět jeho paprsek v reálném čase, pokud prochází zaprášeným vzduchem. Čím víc prachu, tím víc je paprsek vidět. A taky tím míň vidí střelec kam střílí.
Takže asi tak...



Tom1
Příspěvky: 69

Příspěvek#18 » sob 26. led 2019, 23:28

HawkCZ píše:2 Tom1: To máš z Blesku? :D :D Zatím jednoznačně blbost roku 2019 :D


...takovou mám zkušenost :arrow: "mistře"

Uživatelský avatar
HawkCZ
Příspěvky: 882
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#19 » ned 27. led 2019, 01:06

Nemyslel jsem to zle (možná jen trochu škodolibě). :) Omlouvám se.

To jestli stopu laseru viditelného spektra vidíš není záležitost jeho vlnové délky (barvy), ale prostředí ve kterém je. Tam kde jsi byl, jak psal Indian, pravděpodobně byl prach, dým apod. Stejně by jsi tam viděl stopu červeného nebo jiného laseru. I kdyby jsi po chvíli zkusil červený a ten stopu neměl, neznamená to, že se nezměnily okolní podmínky a nebo mohl mít laser jenom nižší výkon a neosvítil dostatečně jenom např. prachové částice. Je potřeba srovnávat lasery stejného výkonu, jinak to "měření"/ porovnání, nikdy nebude objektivní.

Naopak pokud by tam bylo v prostoru "čisto", viděl by jsi pouze projekci laseru (bez stopy), na objektu, na který míříš, bez ohledu na barvu a výkon.

Obecně laser stejného výkonu, bude pro lidské oko vždy lépe viditelný zelený, než červený, až na pár specifických výjimek.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#20 » ned 27. led 2019, 12:46

Zelený má kratší vlnovou délku a větší rozptyl na molekulách vzduchu (i bezprašného). Lidské oko je na zelenou mnohem citlivější než na červenou. Paprsek zeleného laseru je opravdu vidět i v čistém vzduchu, o to víc v prachu a mlze.



Tom1
Příspěvky: 69

Příspěvek#21 » ned 27. led 2019, 15:47

... no, v Ostravě máme vzduch co "je vidět..." :-)



Josef Spetl
Příspěvky: 19

Příspěvek#22 » ned 27. led 2019, 20:42

Zdravím, asi se ptám hloupě, ale musím. Učili nás, že všechna varovná světla...brzdovky u aut, navi pro letadla atp. mají červenou barvu proto, protože vlnová délka pro červenou barvu má nejlepší prostupnost v zemské atmosféře, proto je vidět na velkou vzdálenost. To s tím nemá asi nic společného, že? Mě zaráží ta preference zelené. P.S. Nejsem fyzik.



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#23 » ned 27. led 2019, 20:50

Za jasnýho světla je vidět líp ten zelenej laser. Můžeš se přesvědčit na vlastní oči, nejsou to žádný internetový teorie. Prostě to tak je.



Míšánek
Příspěvky: 18

Příspěvek#24 » ned 27. led 2019, 20:52

Já si spíš myslím Jožko, že jde asi o lepší "odrazivost a vnímavost" zelené od předmětů, na které je ta zelená, zejména při denním světle, promítaná. S těmi červenými světly si myslím, že to určitě platí, nicméně tady jde podle mě hlavně o to, že v případě těch červených, de facto výstražných světel jde spíše o vnímání jejich barvy po psychické stránce v tom směru, že když člověk vidí červenou tak hned si podvědomě vydedukuje že to je "špatná" barva, prostě stop. A hlavně u červených stop světel atd. jde dle mého o to, že se v podstatě téměř vždy pozoruje přímo ten zdroj emitovaného světla, nikoliv jeho projekce na další objekt, tudíž jeho odraz.

Alespoň takhle si to z laického hlediska vysvětluju já.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#25 » ned 27. led 2019, 20:57

Josef Spetl: Potvrzuji co je napsáno výš. Zelený se preferuje z důvodu lepší viditelnosti zeleného bodu za denního světla než červený (při stejném výkonu) a lepší viditelnosti na nerovném povrchu.



GreatLama
Příspěvky: 155

Příspěvek#26 » úte 29. led 2019, 10:28

[url]https://www.wikiskripta.eu/w/Spektrální_citlivost_lidského_oka[/url]

Ve zkratce: lidské oko je nejcitlivější na zelenou/zlutozelenou.

Edit: nejak to nezere odkazy (ze by vadila diakritika?) Pridavam tedy obrazek z citovane stranky.
450px-Cone_spectral_sensitivities.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#27 » úte 29. led 2019, 11:14

Souvisí to s citlivostí lidského oka - rozmezí vnímavosti je živočich od živočicha jiné, takže některá zvířata vidí i to, co my ne (např. infrasvětlo).
S červenými lasery se začalo, protože kvůli energetické náročnosti na dostatečný výkon a kvůli jejich ceně. Před 35 lety byly k mání tak pro laboratoře Helium Neonové lasery, velké, choulostivé... červené.
Před cca 20 lety již existovaly laserové zaměřovače na pušky. Téměř výhradně v červeném spektru těsně nad hranicí ještě viditelného spektra a potřebovaly docela silný energetický zdroj k jejich napájení. S rozvojem polovodičových laserů se energetické nároky snížily a umožnilo to rozvoj laserů s kratší vlnovou délkou, např. zelené barvy.
Zelená je "přátelštější" k našemu vnímání barev. Ale hůř prochází znečištěným prostředím, protože kratší vlnová délka umožní jen menší ohyb světla okolo překážky, než ta delší vlnová délka (ne že by pro laika to byl až tak moc velký rozdíl...).



Asghaad
Příspěvky: 366

Příspěvek#28 » úte 29. led 2019, 11:42

Laser urcite ma sve vyuziti zejmena na extremne kratkou vzdalenost "od boku" kazdopadne u me jednoznacne zvitezil kolimator



MUF_IV
Příspěvky: 3

Příspěvek#29 » pon 20. črc 2020, 19:09

Testoval jsem laser a přidána hodnota naprosto nulová. Na krátký střet jede pudova střelba od pasu, není třeba míření, , na vzdálenost kolem 10-15 m stejne nic přes den nevidíš. Tedy nejlépe natrenovat taseni do miridel do fáze ze do zapichnuti cíle mas technicky zmaknuty v paměti rukou a řešení situace je podstatně rychlejsi než hledat tečku. Ale nikomu ten názor nenutim... pokud něco navic tak kolimator, ale asi horsi způsob skrytého nošení atd...



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#30 » pon 20. črc 2020, 19:17

Shodou okolností jsem ho nedávno zkoušel také a za mě obrovské plus. Zjistil jsem, že až tak gramlavé ruky nemám, jak jsem si myslel. Po namontování laseru rozptyl asi tak 2x menší, na těch 15 metrů. Jsem se před tím celou dobu vymlouval na oči, no a jak mi laser krásně ukázal, ona to nebyla výmluva.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů