Kolimátor Holosun SCS-PDP-GR



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#61 » pát 26. led 2024, 18:52

To je jasné. Používal jsem na obojí zcela nové bity stejné kvality.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#62 » pát 26. led 2024, 18:53

guttata píše:...Čistě pocitově mám lepší pocit z torxu i přesto, že je zinkovaný a nikoliv černěný...


Jak už píše notobi, je to blbost aby oba šrouby byly "stejně pevné". V případě použití kvalitního klíče prostě bude šroub 10,9 výrazně (dle tabulek) pevnější jak 8,8.

K tomu zinkování - šrouby s pevností 10,9 a výše se nikdy nezinkují, kvůli vodíkovému křehnutí (viz: https://www.atilastyl.cz/blog/vodikove-krehnuti-pevnostnich-sroubu-pevnosti-10-9-a-vyssi) aby byly zajištěny jejich pevnostní parametry.



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#63 » pát 26. led 2024, 19:23

Je to opačně, zinkovaný byl ten Torx v tvrdosti 8,8, imbus byl černěný a v tvrdosti 10,9. A to Vo jsem řešil bylo, že drážka typu Torx přenese větší moment nežli drážka typu imbus. Takže jestli je lepší měkčí Torx nebo tvrdší imbus.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#64 » pát 26. led 2024, 21:51

??? Vždyť to píšeš už v prvním příspěvku, že zinkovaný je ten 8,8. Já to pochopil a jen doplnil info, proč se nezinkují pevnosti 10,9 a výše. Toť vše - nic není opačně (asi jsi ten můj příspěvek špatně pochopil).

Nicméně torx je pochopitelně výrazněji lepší systém, než imbus, ale nepletl bych do toho pevnosti šroubů. Pokud vyžaduji určitou pevnost spoje, tak dle toho (a norem) volím pevnost šroubu. A fakt neřeším typ torx/imbus.



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#65 » pát 26. led 2024, 22:00

V tom nemáš úplně pravdu. Materiál šroubu ovlivňuje i odolnost drážky a v popisu toho pevnějšího inbusu je přímo napsáno, že zvýšená pevnost šroubu je ani ne tak kvůli závitu a tělu šroubů, ale především proto, aby bylo dosaženo potřebné odolnosti drážky při interakci s nástrojem...
Čili pro danou aplikaci neřeším tolik pevnost šroubu (není namáhán), ale řeším odolnost drážky.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#66 » pát 26. led 2024, 22:07

vodíkové křehnutí se dá technologickými postupy z velké části eliminovat, otázkou ovšem zůstává, zda by to mělo vzhledem k ceně smysl.



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#67 » pát 26. led 2024, 22:11

Neboli, Hefaistos, pokus se mi odpovědět na otázku, kvůli které jsem dělal pokus. Zdá se mi, že se v oblasti orientuješ. Tak tedy pokud jediným hlediskem je odolnost hlavy, resp. drážky vůči nástroji, a ostatní hlediska neřešíme, bude odolnější imbus 10,9 nebo torx 8,8?

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#68 » sob 27. led 2024, 00:05

Ano, torx je rozhodně vždy (ve stejné kategorii pevnosti) odolnější proti stržení nástroje oproti imbusu - dokáže přenést vyšší točivý moment při stejném rozměru hlavy. Ale to platí (a je používáno) jen pro relativně malé šroubky - od cca M12 výše se už torx používá jen vyjímečně, (především tam, kde je požadována nízká hlava šroubu) a používají se při klasických aplikacích normální imbusy. Nicméně konstruktérem správně navržený šroubový spoj počítá nejen s pevností šroubu, ale i s pevností jeho hlavy (resp. typu zahloubení).

Jestli bude oproti stržení nástroje odolnější imbus 10,9 nebo torx 8,8 - toť spíše akademická otázka a námět na laboratorní studii - s jak hlubokým zahloubením? s jakou pevností nástroje? atp atp.... Od klávesnice se toto určit nedá. Ale správným nástrojem (tj. kvalitním bitem/klíčem apod.) by nemělo být možné zničit hlavu (zahloubení) šroubu, pokud se šroubový spoj dotahuje na moment určený technologií spoje a pevnosti daného šroubu.

Mimochodem, i torx už je "out", v extrémních konstrukcích a speciálních požadavcích se začíná používat spíš torx-plus.

2 mission - ano, dá. Vypláznout pak za šroub cca 4-5x vyšší cenu ale poté celou konstrukci celkem zdražuje - což se dá akceptovat u prototypů, ale je to neakceptovatelné v sériové produkci (příp. kusové, ale při potřebě velkého množství šroubů).

Ale to už začínáme být celkem OT, takže tímto bych to ukončil. To je spíš na strojařské odborné téma.



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#69 » sob 27. led 2024, 00:42

Ještě bych to neukončil jestli mohu prosit. Jak jsem psal výše v historii, jedná se o šroubky M3 které upevňují kolimátor na závěr. Kdybych sehnal originální, dodávané výrobcem, neřešil bych to, ale to se nepovedlo. Předepsaný moment neznám, ale jelikož výrobce dodává plastový torx klíč, nebude to žádné drama. Ostatně většinu sil v podélném směru nese výřez, šroubky jen zajišťují, aby kolim v tom výřezu zůstal. Problém je, že se šroubky pojišťují Loctite. Přesto, že jsem původní šroubky utáhl jen zlehka tím plastovým klíčem, měl jsem o půl roku později velký problém je kvalitním ocelovým torx klíčem povolit. Nakonec se to povedlo, ale bylo to o fous, téměř došlo k protočení klíče. No a proto to celé řeším, protože bych nerad musel v budoucnu odvrtávat. Proto to pro mne není akademická otázka a proto jsem dělal pokus...

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#70 » sob 27. led 2024, 12:02

A jaký loctite jsi použil? Hodně lidí vůbec netuší, že se dělá hafo různých loctite s různými vlastnostmi. Na malé šroubky (do cca M6), tam kde je zvýšené riziko strhnutí zahloubení by se měl dávat nízkopevnostní typ, tj. něco jako 222
https://www.henkel-adhesives.com/cz/cs/produkt/threadlockers/loctite_2220.html

Jenže oni lidi použijí všude klasický nejpoužívanější 243 a pak se diví, že jim malé šroubky nejdou povolit... ;-) (Zvlášť když jsou "poctiví" a hezky napatlou celou díru a celý dřík - to pak i obyčejnej 243 drží jak čert.)

Jinak na kolimátor musí naprosto stačit pevnost šroubu 8,8, takže bych použil tyto a zalepil je pomocí loctite 222.



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#71 » sob 27. led 2024, 12:09

Obávám se, žes to byl Ty, kdo mi poradil Loctite 243, tak jsem to tak udělal...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#72 » sob 27. led 2024, 12:33

No, tak to se omlouvám. Já osobně totiž 243 používám i u malých šroubků, ale dávám ho tam velmi málo - ona opravdu u těch titěrných šroubků stačí miniaturní kapička na malou část závitu, ne to napatlat úplně celé. (Nanáším to na závit špičkou párátka). To jsem tak nějak zapomněl podotknout, ale to je dáno mojí profesní slepotou...

V tom případě opravuji (upřesňuji) svůj předchozí post - pro malé šroubky (M3/M4) tam, kde je nízká hlava a člověk si není jistý jestli dokáže aplikovat pouze přiměřené množství a jestli má správné nářadí na to to poté povolit, použít raději nízkopevnostní 222 místo 243.



guttata
Příspěvky: 105

Příspěvek#73 » sob 27. led 2024, 12:52

:thumbup: Jo, rozumím, díky. Teď je kolim namontovaný, až dojde na sejmutí, upravím postup.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 615

Příspěvek#74 » sob 27. led 2024, 13:02

Ještě jeden tip - pokud spoj opravdu hodně drží a "nejde povolit" a pokud to okolnosti umožňují, je velice nápomocné šroub/spoj bodově nahřát - někdy k tomu stačí trafopájka (alespoň 100W) či malé hrotové pájedlo. Samozřejmě to platí tam, kde není riziko poškození okolního zařízení teplem z pájedla. V nouzi se dá použít i "turbo" zapalovač. U toho kolimu bych asi byl velmi opatrný a zkusil max tu trafopájku nebo hrotové pájedlo pro elektroniku (nastavit nejvyšší teplotu a výkon, aby se šroub prohřál).

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2529

Příspěvek#75 » sob 27. led 2024, 13:19

Tak já byl dnes poprvé na střelnici. A dobrý. S vypnutým kolimátorem, sem nastřílel do 15 m v pohodě. Rám kolimce nijak nevadí. Dál už to moje oči nedávaj, vidím 3x mušku i hledí, takže už musím kolimec zapínat. Senzor smívání funguje dobře. Jen mě překvapilo, že nemá nejaké auto vypnutí, když je ve tmě, jak to maj RMS. Ale na tečku (což používám) prej vydrží 200 000 hodin a kdyz se bude nabíjet tím solárem, tak de-fakto donekonečna. Takže než umre dioda, nebo baterka, se o to nemusím starat. (snad to bude aspon 10 let :) )

IMG_8318.JPG
IMG_8321.JPG
IMG_8322.JPG
IMG_8323.JPG
IMG_8324.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti