Mířidla - Světlovod, tritium, nebo něco jiného?



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#1 » pát 1. čer 2012, 17:23

Ahoj... Shámím rady a postřehy na mířidla. Půjde to na ČZ 85, převážně pro obbrannou střelbu. Takže jde hlavně o kompaktnost, aby to nikde nezadrhávalo při nošení (skrytém) a tasení, aby to netrhalo oděv... Stranové seřízení by nebylo až tak odvěci...

Nevím, jestli se to sem hodí.. ale je to taky druh "optiky". :-)

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#2 » pon 4. čer 2012, 15:14

TFO mířidla



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#3 » ned 10. čer 2012, 11:00

TFO jsem nějak na CZ75/85 nenašel... Asi neumím hledat. :-(

Uživatelský avatar
Urdo von Fuj
Příspěvky: 345

Příspěvek#4 » pon 11. čer 2012, 10:54

umíš - nedělají se.
Pokud se rozhodneš do nich jít, musíš si je nechat upravit na ČZ.
Zkus czcustom.com třeba poradí



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#5 » pon 11. čer 2012, 18:18

Dík.. Půjdu do těch co maj v CZUB. S tím ještě souvisí druhý problém: Mouchu nemám v rybině, alew asi nějak zanýtovanou ve svislém otvoru závěru (nebo jak, je to prostě ještě nevýměnné). Takže ještě nutná úprava závěru. Kdo by to mohl umět? Obnášelo by to asi vyfrézování rybiny a pak jsou dvě možnosti: 1. heftnout mouchy napevno, nebo 2. jestli by někdo udělal i příčný otvor na kolík. Nebo 3... se to řeší nějak jinak?

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#6 » stř 27. dub 2016, 21:40

Prihodim otazku na tritiove mieridla - ma niekto z vas s nimi dlhodobejsiu (niekolkorocnu) skusenost ? Klesla vam uz u nich intenzita ? Napadlo ma to v suvislosti s tym ze uvazujem nad jednou konkretnou vecou u predajcu ktora ma tritia, akurat podla vyrobneho cisla uz je par rokov stara. Viem ze polocas rozpadu by mal byt ~ 12 rokov, zaujimaju ma ale konkretne skusenosti.

A jasne - viem ze ide o prd, tieto konkretne maju este par rokov pred sebou kym sa to zacne prejavovat, navyse vzdy mozem objednat nove - len som zvedavy :mrgreen:.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#7 » stř 27. dub 2016, 21:53

Na Hecklerovi USP mám tritiová miřidla už od r. 1998. Stále svítí. Moment - jdu se podívat to trezoru...

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#8 » stř 27. dub 2016, 21:58

Ano - stále svítí intenzitou jako čerstvě nasvícená fotoluminiscenční miřidla po cca 15ti minutách, t.j. kdy opadne prvopočáteční nejvyšší intenzita.
Toho poločasu rozpadu radioaktivního tritia (plyn) bych se moc nebál, v čase to drží běžně 20 až 25 let...to svícení, aby byly body ve tmě vidět.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#9 » stř 27. dub 2016, 22:10

Vdaka za info - co som pozeral po zahranicnych forach tak to samozrejme drzi aj potom ale po tych ~ 10 rokoch je to vraj uz badatelne.

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#10 » čtv 28. dub 2016, 05:31

Poločas rozpadu tritia je zhruba dvanáct a půl roku a svítivost prvku je přímo úměrná aktivitě. V praxi tedy klesá přímo úměrně množství zbývajícího tritia, na polovinu za dvanáct let, na čtvrtinu za pětadvacet let. Fakticky je ten pokles o něco strmější, protože kapsle není tvořená jedinou vrstvou molekul :)

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#11 » čtv 28. dub 2016, 06:20

Nevím zda to je dotaz přímo sem. Ale když do toho ještě mixnu kolimátor, je podle vás vhodnější investovat do nějakých takových mířidel nebo si připlatit a koupit nějaký kolimátor? Jde mi o zbraň na střelnici a "na doma", ne na nošení. Tak by kolimátor nepřekážel.



thubalek
Příspěvky: 19

Příspěvek#12 » pát 27. kvě 2016, 09:06

Mám otázku na optotritiová mířidla: jak to funguje?

Tuším jak funguje světlovod i tritium, ale jak to je zkombinované?

To tritium svítí na světlovodné vlákno a přes něj to pak vidím? Neztrácí se tím část světla?



Vici
Příspěvky: 40

Příspěvek#13 » pát 27. kvě 2016, 09:29

Princip popisuješ dobře. Útlum světla ve světlovodu bude neznatelný. Určitě větší ztráty bude mít na svědomí stárnutí tritia (poločas rozpadu je tuším 12 let, tj. za 12 let se sníží obsah tritia a tím i svítivost na polovinu, každý rok je pokles cca 4%).
Problém vidím spíš v tom, že kvůli omezeným rozměrům je světlovodná část menší než u čistokrevných optických mířidel. Navíc je světlovodná část často otevřená pouze shora, čímž je dále omezená plocha pro "sběr světla". V šeru je pak výkon (podle mého pocitu) mizerný.
Ve tmě jsou mířidla vidět výborně. Já mám Truglo TFX a připadá mi, že ten světlovod je jen takový bonus pro případy, kdy se pánbůh slituje a trošku ti osvítí mířidla shora :-)



tifik
Příspěvky: 301

Příspěvek#14 » pát 2. zář 2016, 20:18

Má smysl pořídit jen třeba tritiovou mouchu? Přijde mi, ře jo, záměrnou mám stejně víceméně srovnanou úchopem. Poslední dobou se mi zdá, že v pološeru střelnice na mířidla moc nevidím a po pohybu je pak těžko hledám:-)

Uživatelský avatar
radimnet
Příspěvky: 167

Příspěvek#15 » sob 3. zář 2016, 07:23

Já jsem koupil Glock 17 na inzerát a měl jen tritiovou mouchu a teď budu dokupovat i tritiové hledí. Tož asi tak :) Ale nezdá se mi že by ta tritiová moucha za pološera byla víc vidět oproti originálu :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů