Výběr optiky na dlouhou malorážku



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#166 » ned 18. pro 2022, 13:21

Psal jsem to uz v jinem vlakne u jine malorazky. Tak to jen prekopiruji.

Na otazku jaky setup zvolit si clovek nedrive musi odpovedet, na co ten setup chce. Jesti bude strilet jen sam pro sebe a nebude chtit chodit na zavody, tak je jedno, jakou optiku na to clovek da. Pokud chce chodit na zavody, tak nastudovat pravidla a poradne precist propozice. Podle toho pak vybrat optiku. Nektere zavody jsou omezeny zvetsenim a smi se strilet jen na zvetseni max. 4x

Spousta lidi si koupi optiku a pak zjisti, ze na zavodech nemuze strilet, protoze nesplnuje pozadavky zavodu.
Pokud chces strilet mirenku na precizi, tak zapomen na optiku s osnovou FFP.
Listu urcite sklonenou.



tull
Příspěvky: 38

Příspěvek#167 » ned 18. pro 2022, 13:42

na zavody urcite chodit nechci...takze to nemusim resit...chci strilet pro radost...

z jakeho duvodu neni vhodna na precizni strelbu FFP osnova? vznika tam nejaka velka chyba pri zmene zoomu? je to tak znat?

Jinak co se tyka vyberu...jde mi o to jak velke rozdily jsou v kvalite zobrazeni/svetelnosti a provedeni treba mezi tim prvnim co jsem linkoval za 12kKc a tim poslednim za 15kKc...asi chapu ze s cenou asi bude stoupat kvalita, ale chci to na malorazku...nebudu s tim strilet na 400m nekde v podvecer v lese...na druhou stranu nechci si tlouct pak hlavu, ze jsem usetril treba 4 litry a bylo to uplne jinde.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#168 » ned 18. pro 2022, 13:59

U FFP se Ti zvetsuje osnova pri zoomu. Takze Ti osnova vic prekryva zamerny bod. Pokud chces strilet plechovky, nebo vrsky od piva, tak je to jedno. Pokud chces strilet hlavicky sirek, tak tam to uz neni jedno. Ze Tveho vyberu je asi jedno, co vyberes.



tull
Příspěvky: 38

Příspěvek#169 » ned 18. pro 2022, 14:05

aha chapu...dik za postrehy



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#170 » ned 18. pro 2022, 17:22

Musis si hlavne ujasnit jak chces strilet. Na bezpecne lovecke (pytlacko - survivalove :) ) vyuziti, t.j. aby zver (az do velikosti srnce kdyz to das na krk) zustala v ohni, i s nejvykonnejsimi CCI Velocitor neni dobre jit nad 70 m. Velke zvetseni by svadelo strilet nad tuto mezi. A v survivalu zbytecny vystrel po kterem zver nedohledas = ztrata naboje, demaskovani, hlad. Delani direk do papiru jako hobby ci sport - to je vec zase zcela jina. Tam uplatnis treba i 16x zvetseni.



tull
Příspěvky: 38

Příspěvek#171 » ned 18. pro 2022, 19:42

tak zatim hlad nemame tak pytlaceni nehrozi...zatim fakt jen do papiru

takze zaver, ze ani s jednim chybu asi neudelam



tull
Příspěvky: 38

Příspěvek#172 » sob 7. led 2023, 12:52

zdravim, potreboval bych poradit ohledne montaze na CZUB 457. Nakonec jsem koupil Vortex Venom, ktery ma tubus 34mm a vnejsi prumer objektivu 65mm.

Chtel bych osadit weaver listu ...tu jsem si vyhlednul tuto:
https://jk-n.cz/weaver-listy-adaptery/1 ... elova.html
jeji vyska je 10mm pokud osa puskohledu je od kraje objektivu 32.5mm minimalnu mozna vyska montaze je tedy 22.5mm samozrejme plus nejaka rezerva
vyrobce weaver listy ma na webu jen krouzky s vyskou 43mm:
https://jk-n.cz/montaze-delene/174-mont ... busem.html

je tech 20mm navic moc a mam hledat neco jineho nizsiho? Nebo je to ok? Pripadne mate nekdo tip na neco slusneho a primerene nizsiho?

Diky za namety...je toho vsude strasna spousta a ne vsude maji nejake slusne vyhledavani na eshopech aby clovek nemusel prolejzat desitky polozek.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#173 » sob 7. led 2023, 16:36

U JK-Nastroju neumi kotovat. Vysku pro osu puskohledu kotuji i se zobaky, co drzi montaz/krouzek za Weaver listu. Takze vyska 43 mm tady u tech krouzku je cca 38 mm. Jsou to tukani. Vsichni ostatni kotuji vysku montazi a krouzku od dosedaci plochy na Weaver listu po stred osy puskohledu.



tull
Příspěvky: 38

Příspěvek#174 » pát 13. led 2023, 13:34

tak nakonec jsem to vyresil krouzky AUDERE PSR DOVETAIL D34 HIGH primo na rybinu

malorazka.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#175 » stř 10. kvě 2023, 16:32

Ahojte ve spolek. Vybírám kukátko pro mou novou CZ457. Narazil jsem na dvě cenově stejné avšak parametrově odlišné.
Optika 1 - zvětšení 6 - 24x50 bez přísvitu, rozsah korekce 40/40
Optika 2 - zvětšení 3 - 12x 56 s přísvitem, rozsah korekce 60/60
obě mají SFP
Zbraň budu využívat pro zábavu a rád bych si picnul na zkoušku sem tam nějaký závod, žádná lovecká střelba. Střelba převážně 50m, ale i těch 100m si občas picnu.

Má otázka tedy zní, jakou by mi doporučili zkušení matadoři v malorážkové střelbě? Předem děkuji za rady



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#176 » stř 10. kvě 2023, 18:23

Nejsem úplně matador v malorážkové střelbě ale doporučil bych vybírat FFP a rozsah zvětšení 6 - 24x50.
To je naprosto univerzální optika, snad jen vyjímečně mají někde na závody požadavek zvětšení 4x ale já jsem se s tím nesetkal.
Alternativně tedy je možné rozsah 4 - 16x50 v FFP, to mám taky, ale dávám přednost 6 - 24x50 FFP (vlastně já mám 6-24x56 FFP)
Tak šťastnou ruku při výběru.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#177 » stř 10. kvě 2023, 18:37

Pokud taktika, tak FFP. Pokud MaO tak jednoznacne SFP. Pokud vsak nevyuzijes jedine pozitivum FFP a to je, ze se da merit cil na jakekoliv zvetseni, tak bez radeji do SFP. Mam nekolik optik, SFP i FFP a FFP budu opoustet, protoze me omezuje pri mirence.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#178 » stř 10. kvě 2023, 19:17

o FFP jsem ani neuvažoval. Spíš mi šlo o to, jestli jít do většího zvětšení s menší světelností a bez přísvitu nebo menšího zvětšení, větší světelností a s přísvitem. Bohužel jsem nenašel takovou, která by měla větší zvětšení, větší světelnost a přísvit...v této cenové hladině



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#179 » čtv 11. kvě 2023, 06:15

Omluva, zřejmě jsem to popletl. SFP je správně, a tedy preferoval bych větší rozsah zvětšení tedy ve tvém případě Optika 1.
Ještě jednou omluva popletl jsem (otočil) si význam FFP a SFP.
Přísvit není až tak nezbytný.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 60

Příspěvek#180 » pon 19. čer 2023, 21:31

Uplynula nějaká doba a tak bych se rád zeptal, jestli tu nepřibylo lidí se zkušeností s puškohledy Valiant.
Zajímala by mě i konkurence v téhle cenovce (4-7k), chtěl bych puškohled na mířenku 50-100m,
Nejlépe s varib. zvětšením do 16x SSF.
Podsvícení ani žádné srandy tam nepotřebuji.
Chápu, že za ty prachy to asi super vylazeně hrát nebude, ale na moje hobby účely nechci kupovat nic dražšího.
děkuji

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů