Výběr optiky na dlouhou malorážku



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#91 » ned 15. pro 2019, 14:38

Měl jsem v ruce tyhle montáže k čínským optikám (značku už nepamatuju) - a dobrý to bylo tak akorát jako názorná ukázka, jak se to nemá dělat. Maximálně na nějakou hračku - minimum materiálu, vzhledově jak z plastu. Pak je o strach dotáhnout šrouby, neb jak píše McFly to není v ose a vymačkává (kroutí) to tubus.

Na tomhle se fakt moc šetřit nedá. Z levných nejsou špatný BKL.



sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#92 » ned 15. pro 2019, 17:21

Ano souhlas jak píše McFly. Tesat do kamene.! Můžete mít levnou i drahou optiku, ale když dáte šitovou montáž, nebude to chodit stejně, i tu optiku můžete zničit. Taky se dočtete že ta a ta optika nedrží nástřel ale málokomu už dojde že to může být tou montáží. Dobrou montáž poznáte mimo jiné tak, že když ji sundáte z optiky nejsou viditelné otlaky na tubusu . Říkam to pořád, málokdo na to slyší. Já tyhle levné montáže testoval. Nakoupil jsem přes 30 typů z aliexpresu od různých výrobců. Buď to nebylo souosé, nebo špatně závity, případně páska uvnitř kroužku, otřepy přelakované apod. Letělo to vše do koše. Když si koupíte kvalitní montáž, máte ji třeba na celý život.Levnou optiku můžete časem vyměnit za lepší, ale montáž většinou zůstane.



picha42
Příspěvky: 80

Příspěvek#93 » stř 18. pro 2019, 19:46

tak jsem se rozhodl pro Ravena 6-24x50, tak uvidíme .. stojí nějakých 3200 kč

Uživatelský avatar
Valkira
Příspěvky: 22

Příspěvek#94 » stř 5. úno 2020, 15:02

Pánové a dámy, co říkáte na puškohled Sightron S-TAC 3-16 x 42 MOA, dá se?



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#95 » stř 5. úno 2020, 15:26

Jde na to co s tím plánuješ, ale špatná volba to nebude. Sightrony patří k tomu lepšímu na trhu, i když tenhle model není zrovna vlajková loď výrobce. Esli nelžou zahraniční zdroje, tak to mastějí spolu s nižšími řadami I a II na Filipínách - vyšší řady III a V by měly bejt už z Japonska.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#96 » stř 5. úno 2020, 17:07

Papírové parametry můžou vypadat pekne, ale některé veci se tam nedoctete. Napr svetelnost optiky, korekce chromaticke aberace a distorze, presnost klikani, opakovatelnost klikani, presnost site, zvlast jestli to je ffp atd



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#97 » stř 5. úno 2020, 20:25

Tak určitě není uvedeno vše, ale upřímně - kolik optik za 10-15 tisíc má tak detailní popisek, kde by ses dozvěděl vše co uvádíš? Navíc třebas opakovatelnost klikání jsem ještě v popisku od výrobce fakt neviděl, ale ještě jsem relativně mladej a tak se toho můžu dočkat ;)
Co se dá dohledat, tak je ve 2 verzích kříže, oba SFP s klikem 1/4, paralaxa od 10 do nekonečna, tubus 30 mm. Od 42 mm objektivu se nedá co se týče světelnosti čekat to samé jako od průměru 50 a výše, ale na střelnici za dne to myslím bohatě stačí. Ale jak jsem už uváděl - jde o to, na co to chce.
Je-li možnost se skrz to někde podívat, tak ideálně porovnat s něčím jiným v obdobné cenové hladině a člověk si udělá vlastní názor, zda mu to za ty peníze stojí. Bohužel ne vždy je to možné.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#98 » čtv 6. úno 2020, 14:19

Serz: až tam budou tyto údaje uvádět, tak to už nebude optika za 10, ale za 50+ tisíc...
Docela důležitá základní optická vlastnost je průměr výstupní pupily, který vypočteme, když optický průměr objektivu vydělíme zvětšením. Protože bez dobré velikosti výstupní pupily za horších světelných podmínek se díváš jako přes sluneční brýle a ostatní korekce už jsou ti nanic. Průměr výstupní pupily by měl být větší, než průměr zornice střelcova oka za daných světelných podmínek. Jinak nastane ten efekt "ztmavení obrazu". Proto je třeba si uvědomit, že pokud mám nijak velký objektiv a vysoké zvětšení, můžu s tím střílet tak leda za dobrého slunečního svitu...

Uživatelský avatar
Valkira
Příspěvky: 22

Příspěvek#99 » čtv 6. úno 2020, 19:17

No mám v záměru s tím střílet K4M, časem bych chtěl zkusit střílet třeba na 100m nějakou přesnou střelbu, ale to až mooc časem. Na přesnou střelbu bych pak třeba vyměnil nějakou lepší optiku s FFP a MIL.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#100 » čtv 6. úno 2020, 20:58

mnohem driv, nez jsem zacal strilet, jsem zacal fotit, takze o optice si myslim, vim dost. v obou pripadech myslenka "na to moje to staci" jsou ve finale vyhozene penize. videl jsem rozdil v "teleskopu" mem za 14,5k a za 200k, stejne tak i v puskohledech za 16k a 37k (ted ho mam). praci to udela, to jo, trabantem napric afrikou, ale pohodli (to opticke) uz tam neni
btw mam volny athlon helos 6-24/50 ;-) trabant to neni, ale uz me naroky nesplnuje

Uživatelský avatar
Valkira
Příspěvky: 22

Příspěvek#101 » pát 7. úno 2020, 07:57

Jde spíš o to, že mám možnost to koupit jako celek, ale zvlášť ne.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#102 » pát 7. úno 2020, 09:20

Jestli myslíš jako se zbraní, tak jde taky samozřejmě o cenu, o kterou je cena pušky navýšena. To už si musíš spočítat sám, zda se takový nákup vyplatí.



petko iz27
Příspěvky: 9

Příspěvek#103 » ned 17. kvě 2020, 19:20

Mam take dotaz jak velke přiblížení je nejlepší na malorážku na strelbu na sto metru? Vybírám 3x12 nebo 4x16nebo 6x24

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#104 » pon 18. kvě 2020, 04:49

Zalezi na velikosti terče a pozadovany soustrel. Ne ze by to neslo s mensim zoomem, ale je prijemnejsi videt a ne hadat



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#105 » pon 18. kvě 2020, 09:25

Budu za hnidopicha, ale ty čísla který uvádíš jsou pravděpodobně rozsahy variabilního zvětšení, což se píše s pomlčkou. Číslo za x uvádí průměr objektivu což bývá číslo cca 20-60.

Jinak souhlas se Serzem - chce to napsat co chceš střílet. Já mám k dispozici pouze 50m střelnici a tam používám buď 4-16x42, nebo 6-24x56 a vyhovuje - střílím na terče BR, které mají průměr necelé 4 cm. Výhoda většího zvětšení je, že nepotřebuju k odečítání zásahů pozorovák.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti