Parametry optiky, co znamenají a na co se zaměřit ?

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 229

Příspěvek#16 » stř 24. úno 2021, 16:25

Ještě bych chtěl zmínit jeden parametr, na kteroý jsem si nedal pozor a učím se s tím holt žít, takže myslím, že by bylo dobré ho zahrnout:

Pokud budeš kupovat optiku s nějakým křížem se záměrnou osnovou, tak pozor na to, aby tato osnova byla ve stejné stupnici (ve stejných jednotkách) jako klikání. Já takhle koupil Hawke Sidewinder (novější modely už to myslím mají OK) a je fakt blbé přepočítávat MRAD na kříži s MIL klikáním!! Upřímě řečeno, alespoň se kvůli tomu učím "efektivně" přenášet, ale to klikání je prostě lepší, obzvláště dneska, kdy máš na to kalkulačky v mobilu.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#17 » stř 24. úno 2021, 17:07

neměl jsi spíš na mysli MRAD vs. MOA ? Protože to, co jsi napsal, se přepočítává snadno.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#18 » stř 24. úno 2021, 19:47

erteple: No, mít na na kříži jinou metriku než na klikátku, jsem myslel, že nejde (byť jsem to v nějakém videu viděl chlapíka na to upozorňovat https://www.youtube.com/watch?v=EWHR8HibjhA), protože jsem si říkal, koho by tohle napadlo. A vida, jde to :).

Mimochodem to video nemohu doporučit, protože instruktor, byť budí respekt, vůbec nepochopil, v čem tkví kouzlo MRAD škály (pokud tedy není zmršená do NATO normy), ale zato mohu doporučit diskusi, kde to někteří komentující trefně vystihují.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 229

Příspěvek#19 » stř 24. úno 2021, 22:23

mission: ano, je to tak, omlouvám se... To je tak, když to člověk nemá u sebe a už dlooouho nebyl střílet.. Ostatně proto poslední dobou kecám tady na fóru, než na střelnici :(

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#20 » čtv 25. úno 2021, 07:18

Risa: no takových hybridu je/bylo hafo. Jak se zacala vic prosazovat mil, tak myslim, ze vyrobci rychle zareagovali jen vyleptanim osnov do skel, ale rektifikaci nechali co uz meli plne sklady. :)

Dá se stím praovat. Bud jen prenasis na osnove, coz jde dobre a nechmatas na kominky, nabo holt preepocitas kliky :)



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#21 » čtv 25. úno 2021, 08:42

Ony ty radiany pletou hodně lidí od školních let.

Tak jen pro oživení:
1 rad je, když vezmu poloměr a namotám ho na kružnici. Kde skončí, je úhel 1rad.
Celou kružnici namotám, když vezmu těch poloměrů něco přes 6 .. tedy 2pi přesně.
1mrad je tisícina toho úhlu, ale taky to můžeme vyjádřit jako namotávání tisíciny poloměru na kružnici. A to je základ toho populárního 1m na 1km nebo ještě populárnějšího 10cm na 100m a u klikání po 0.1 mrad pak 1cm na 100m

A to ten pán v zeleném nejen nezmínil, ale ani nevěděl, protože tam vysolil rovnou číslo 6283.4
přitom pi = asi 3.141592 a 2pi je pak 6,283185, takže měl napsat 6283.2 když už chtěl ohromit

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů