Osobní lékárnička

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#1 » čtv 26. pro 2013, 18:32

Nosíte někdo na střelnici, závody apod. svou vlastní příruční lékárničku se základním vybavením pro první pomoc nejen při střelných poraněních? Nemyslím tím to, že jedete autem a máte tam autolékárnu, myslím tím nějaký IFAK, který nosíte v batohu či střelecké tašce přímo na střelnici.

Nechci teď řešit, že střelnice by měla být lékárničkou vybavena.

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#2 » čtv 26. pro 2013, 18:37

Já ne a to mě na střelnici postřelili. Správce vytáhnul lékárničku a zflikoval mě. Od té doby ale nosím důsledně brýle a rukavice, zranění bylo na ruce.



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#3 » čtv 26. pro 2013, 18:43

Gash:
Nejen na strelnici :-) . Az si projdes nejaky medic kurz, tak pochopis ;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#4 » čtv 26. pro 2013, 22:00

v pracovnich hadrech nosim akorat rousku na umele dychani, jinak nic. zdravotni kurzy mam 2.
zakladni veci s trochou fantazie vyresis i bez lekarnicky. pri tepennem krvaceni stejne do rany strkas prsty, pripadne je jedno, jestli to ucpes nesterilnim trickem, nebo sterilnim obvazem, ktery jeste nejak musis vybalit (a krev strika). zilni krvaceni celkem ma cas, lze zapatlat tim, co zrovna mas.
vnitrni zraneni nejsi schopen stejne osetrit. punkci nebo drenaz hrudniku pri reseni tenzniho pneumotoraxu (jestli ho vubec poznas) bych v civilu vubec neresil. porusis nejaky nerv a zachraneny te jeste da k soudu.
co se jeste da prostrelit? s hlavou taky nic neudelas, strelu z rany stejne nevytahujes. co me tak napada, tak jedine osetris vstrel a vystrel, protisokova opatreni, kdyby slo o masivni zilni nebo tepenne krvaceni, tak pouzijes opasek jako skrtidlo a tim to konci. ono vlastne ani moc nemas cim tu lekarnicku vybavit

edit (doplneni): v drivejsich dobach byl zasadni problem s otravou krve a dost casto s naslednou amputaci nejake casti tela nebo smrti z toho duvodu, ze proletajici odevem strela vzala i nejaka vlakna s sebou do rany (vzpomente si na co umrel heidrich). krom toho i strela samotna v rane neni buhvijak zdrava zalezitost, takze zastavit krvaceni a pak stejne fofrem k odbornemu osetreni



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#5 » pát 27. pro 2013, 07:30

Serz:
Tu rousku nosis az po absolvovani tech dvou kurzu? Ty kurzy v armade na zakladne, nebo "komercni" ?
Souhlasim s improvizaci, jen s vhodnym alespon zakladnim vybavenim to jde podstatne lepe. CAT misto opasku rozhodne nezabere mnoho mista (nemluve o faktu, ze nez si sundam opasek zrovna ja, tak to chvili trva). Oleas nebo izraelec v dobrem baleni taky zrovna nepotrebuje batoh nebo ledvinku, aby jsi jej mohl mit pri sobe a jejda kolik s nim udelas veci mnohemmnohem jednoduseji nez s trickem (bundou, kalhotama, baretem,...), rychleji a (nejsi-li zrovna J Duchon ;-) ) i lepe nez jen s improvizovanym prostredkem. Poloprodysny obvaz budes na strelnici vyraber taky jen docela obtizne (jo tenzni pneumotorax je pruser vzdy) a pritom chlopen schovas do kapsy. Ty si treba poradis, ono je to videt na vice prispevcich, ze mas jasno a orientujes se, ale ostatni mohou tapat. Vubec tady jeste nepadlo jedno z prvnich a velmi dulezitych pravidel - ochranne rukavice. Taky nenosis? Jiste, v armade ocekavas jen zdrave jedince, ale jak je to "tam venku" ? Zloutenky a dalsi svinstva.
Gash:
Zminil jsi IFAK. Lidi u sebe nosi spousty kravin a na dulezite vece pak nezbyva misto ;-) (obecne). Idealne je mit u sebe hlavne to, s cim umis. Serz (a spousta jinych) umi improvizovat, zvladnou si poradit i s "malem", ale oni uz vi, jak a proc. Nez se tahat s leukoplasti a "skrtidlem" z autolekarnicky, tak je lepsi zaplatit si kurz a vyzkouset si "zachranu" s instruktorem. Sam pak mnohem lepe zhodnotis, co si sebou "ven" brat. Ono se to muze hodit i uplne jinde, nez jen na strelnici ;-)


TT tomik



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#6 » pát 27. pro 2013, 08:40

Nejsem expert na první pomoc (přesto už jsem jednou poskytoval), v zásadě si říkám, že stačí vědět dvě věci: první pomoc musí být taková, aby to nebyla zároveň pomoc poslední, a poslouchat, co říkají na 112. Pro první pomoc nosím v peněžence náplast na drobné oděrky, větší zranění se ošetří pruhem látky třeba z trička. Zavírací nůž u sebe nosím vždy, na tůry apod., tj. když mám velký bágl, nosím mikrolékárničku (obinadlo, náplast, zavírací špendlík, prášky proti bolesti, myslím, že tam toho víc není). Velká lékárnička se jinak dá sehnat téměř kdekoli (i kdyby měl člověk vykrást auto - krajní nouze) a je zbytečné se s ní tahat.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#7 » pát 27. pro 2013, 09:21

Kurzy mam oba vojenske, jeden ve Vyskove a druhy v Hradci Kralove u 7. polni nemocnice. Rousky jsme si mohli vzit od nasich zdravotniku pri beznem vycviku zdravotni pripavy, takze od te doby nosim. Taky mam na vnitrni strane naprsni kapsy vzdy pripnutou "zicherku". Sem tam se hodi na trisky, jednou jsem si s jeji pomoci na obleceni pripinal kapacku, aby se nemusela drzet a uvolnily se ruce. Zdenek tu narazil na nozik, je to jeden z nejlepsich pomocniku co muzete u sebe mit. Taky mam maly Victorinox v kapse na ruce a v kalhotach nosim Gerber Bear Grylls Scout. Je to snad nejprijemnejsi nuz co jsem kdy mel.
Abych nezatracoval zdravotnicke vybaveni, tak takove ucinne minimum je izraelsky tlakovy obvaz, turniket, nejaka ta chlopen a rukavice! na ty jsem v predchozim prispevku nepomyslel, ale zrovna zdravotaci z HK nam vtloukali do hlavy, ze k neznamemu cloveku radeji dvoje pres sebe. Ja si z toho vzal takove ponauceni, ze do auta jsem si prihodil dva pary sterilnich rukavic a jedny modre laboratorni, jsou o neco pevnejsi mi prijde. Prasky proti bolesti bych potrelenemu asi nedaval. Jednak za par minut tam budou zdravotaci a pichnou mu neco ucinnejsiho, nez ibalgin, ale taky bych si u strelneho zraneni daval velky pozor na rozvoj soku. Ono tam totiz funguji takove veci jako hydrodynamicky sok (zvlast u mikrorazoveho streliva typu 5,56 s ustovou 910m/s) a zrovna ibalgin tusim redi krev a to vas postizeny nejspis neoceni :)

ad komercni kurzy: slysel jsem velmi pekne reference na kurzy prvni pomoci poradane Ceskym cervenym krizem, ale rekl bych, ze se tam moc neresi strelna poraneni

k zamysleni: ta stribrno-zlata folie do vybavy lekarnicky by asi taky byla vhodna. ono valet se na zemi, krvacet, desit se smrti, do toho treba ten sok... je treba pacienta zahrat. Co je horsi, vetsina lidi by tu folii dala presne opacne, nez ma byt :)



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#8 » pát 27. pro 2013, 09:59

Jo jo, ono se to pak nascita - folie, jeste jeden obvaz do kombinace (oleas, izraelec), nosni vzduchovod, kvalitni nuzky, a par dalsich ;-) .
Ja z tech komercnich doporucim jiz mnou zminovaneho Jardu Duchone a CACM (asi nejlepsi ucitel/instruktor ve vice smerech, co jsem zatim mohl potkat). Uz proto, ze slovo IMPROVIZOVAT mi diky nemu dalo novy rozmer. Dokaze velmi dobre pomoci i s doporucenim vybavy IFAKu konkretne pro momentalni potreby.
Serz - Ad ta folie - ono by bylo opravdu znovu na miste pripomenout, ze kurz (dobry kurz, ktery si jenom nehraje na neco) prinese cloveku i cenny navod na postup v krizove situaci. Pouziti folie je jedna z veci ;-) .
Je moc dobre, ze se lide chteji vzdelavat a ze jim neni lhostejny vlastni/cizi osud. Znovu pripomenu, NEJEN na strelnici, nejen tam ;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk



ZdenekK
Příspěvky: 264

Příspěvek#9 » pát 27. pro 2013, 10:06

Serz píše:Prasky proti bolesti bych potrelenemu asi nedaval. Jednak za par minut tam budou zdravotaci a pichnou mu neco ucinnejsiho, nez ibalgin, ale taky bych si u strelneho zraneni daval velky pozor na rozvoj soku. Ono tam totiz funguji takove veci jako hydrodynamicky sok (zvlast u mikrorazoveho streliva typu 5,56 s ustovou 910m/s) a zrovna ibalgin tusim redi krev a to vas postizeny nejspis neoceni :)

Samozřejmě souhlasím, při jakémkoli poranění řešit, pokud na 112 neřeknou jinak, jen to nezbytné, co přímo ohrožuje život, o ostatní se postarají profíci. Ty prášky proti bolesti nosím hlavně na zuby - člověka chytnou v nejmíň vhodnou chvíli (mně chytly v horách, tři dny pochodu od "civilizace").



Shras
Příspěvky: 171

Příspěvek#10 » pát 27. pro 2013, 13:38

Ahoj. sice na strelnici zatim nechodim,
Ja si poridil takovou cervenou turistiskou lekarnicku, kterou jsem potom precpal do sumky na granaty :) takze to nosim na pasku.

ps.: ibalginem ucpes ranu, ne :D

Uživatelský avatar
Mnemonic45
Příspěvky: 23

Příspěvek#11 » pát 27. pro 2013, 14:59

Nosím miniAFAK od Aegisu. Vevnitř škrtidlo, izraelák, rukavice, náplasti + pár tabletek. Asi není problém dát si ty věci třeba do kapes, ale tohle mi připadá pohodlnější. Hlavní je ale umět to správně použít, jak už tady bylo zmíněno...

Uživatelský avatar
NuclearBlast
Příspěvky: 127

Příspěvek#12 » čtv 2. led 2014, 09:04

Taky nosim miniAKAF na opasku, případně velkej AFAK v batohu.
http://www.s-gear.cz/www-s-gear-cz/esho ... t-Rig-AFAK

Uživatelský avatar
Infidel
Příspěvky: 91

Příspěvek#13 » čtv 2. led 2014, 19:35

na strelnici vzdy izraelak a cat.



kuba
Příspěvky: 434

Příspěvek#14 » pát 3. led 2014, 20:27

jenom taková věcná :) voláme 155 a ne 112, na 112 nikdy nevíte co tam zrovna bude sedět a je to pomalejší. 155 rozhodně lepší volba :)

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#15 » pát 3. led 2014, 20:36

pokud vim, 112 obsluhuje HZS

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů