Laserový značkovač - obecně



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#1 » stř 2. srp 2017, 07:08

Zdravím,
vzhledem k tomu, že nám včera povolili lasery, tak mi tu chybí toto vlákno. Nijak popravdě s tímto nemám žádnou praktickou zkušenost. Takže se zeptám možná trošku natvrdle. Je laser k něčemu dobrý? Zajímá mě vše jen teoreticky, nejsem rozhodnut nic takového (zatím) pořizovat.
Beru to ze dvou pohledů a to z pohledu začínajícího sportovního střelce (je mi jasné, že na závod mi to nikdo nepovolí, ale jedná se mi o sranda střílení, popř. trénink) a z pohledu myslivce (je šance vidět tu malou tečku třeba na 100 m nebo víc, skrz optiku samozřejmě - to, že pokud má někdo nastřelenou optiku, tak laser nepotřebuje je věc jiná, zajímá mě to teoreticky, abych měl představu, jak to funguje a co je a není s laserem možné?
Předpokldádám, že sem chodí i střelci, co s laserem mají již nějaké zkušenosti, ať už že ho měli před zákazem, na vyjímku, popř. jsou členy ozbrojených složek, které to používají, tak bych byl rád za osvětlení této záležitosti.



Bonifac78
Příspěvky: 32

Příspěvek#2 » stř 2. srp 2017, 07:19

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že laser na zbrani trochu snižuje rychlost střelby, instruktor kdysi říkal, že je to tím, že člověk se podvědomě snaží umístit svítící bod přímo do středu terče(těla, hlavy atd.) . K čemu je naopak dobrý , jsou situace kdy člověk nemůže pořádně zamířit, např. situace kdy se bráníte schovaný za autem a potřebujete střílet pod autem kde nemůžete zalehnout a mířit. Nebo z nějakého důvodu nemůžete vystrčit hlavu a zamířit. Zde se laser hodí. Já jsem zakoupil Streamlight TLR-2G tak až mi přijde tak můžu podat reference :-)



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#3 » stř 2. srp 2017, 08:01

Stejně tak by mohl být laser dobrý na obranných zbraní, které většinou nemají moc kloudné mířidla. A na blízko má ten laser něco do sebe, na větší dálku už moc ne.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#4 » stř 2. srp 2017, 08:17

Když už se to teda smí, co říkáte tomuhle pojetí zbraně pro ochranu bydlení (interiér)? Za světla i ve tmě, nestřílí skrz zeď, nemíří se, jen ukazuje. Na střelnici nakrátko pohoda a sranda..
Už se těším jak tenhle mápad rozcupujete!!!
homeskorp.PNG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
electrickota
Příspěvky: 99
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » stř 2. srp 2017, 08:19

Laser obecne na zbrani je naprosto zbytecny, vzdy bude k zamirení rychlejsi kolimátor pripadne mechanické miridla. Tecka se ztrací na nekterých plochách, se vzdáleností se neumerne zvetsuje do nepouzitelného fleku. Laser ukazuje v primce, tedy cim dal bude cil, tim víc jinam bude ukazovat. Jediny zamerozavace ktere mají smysl jsou IR značkovače, kde se dá oznacit cíl pro zbytek cety, ale to je stále Acko a pro armádu to smysl má. Civilní uzití proste nevidím, k necemu kapesnímu mozná, ale i tam pri sebeobrance nebudes hledat tecku kdesi, bud proste mas cas a pouzijes miridla, a nebo mackas kam ti ruka ukazuje...



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#6 » stř 2. srp 2017, 08:49

Já uvažuji o nějakém laseru z Číny, ale jen na sušení, střílet s tím nebudu, nevidím v tom nějakou výhodu. Stejně by to asi dlouho při střelbě nefungovalo. Oproti laserovému náboji je cena jen pár dolarů. Až mě to pak přestane bavit, zkusím to vzít na střelnici, kolik ran to vydrží.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#7 » stř 2. srp 2017, 09:14

Nejsem odborník, ale smysl laserového zaměřovače vidím hlavně pro filmové účely, kde to vytváří hezké efekty. Osobně to neplánuju, pro sebe vidím pár drobných nevýhod (typu nová pouzdra), ale žádnou výhodu.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#8 » stř 2. srp 2017, 09:42

Možná psychologický efekt při obraně, stejně jako nadrcnutí, je to sice pomalejší než náboj v komoře ale zase spousta lidí na ten zvuk zareaguje (další spousta zase ne)



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#9 » stř 2. srp 2017, 10:10

Laser se dá z Číny pořídit za pár šlupek, tak to samozřejmě udělám a vyzkouším. Myslím si, že výsledek toho celého bude, že se ukáže, že v A byl naprosto zbytečně.

Na druhou stranu, dá se s ním nejspíš střílet "od boku", takhle to praktikuji s baterkou s úzkým paprskem na brokovnici a je to super.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 520

Příspěvek#10 » stř 2. srp 2017, 10:27

Víte co by bylo zajímavé?
Prostě vyzkoušet jak to prakticky střílí střelci v normálním stavu nejdřív bez laseru a pak s laserem.
Pak bych toho samého střelce vystresoval a zkusil znova..
Pak bych ho zatlumil jako když je zrovna vzbuzenej a znova...
Pak bych mu zhoršil světelné podmínky a znova..
A pak bych to smíchal všechno, stress, světlo, vzbuzení. prostě jako když ve tři v noci někdo vykopne balkonové dveře.
Všechno opakovat s několika střelci s různou ůrovní výcviku..
A pak by se teprv vidělo!
Vsadím se, že to už někdo prozkoumal ale k výsledkům se nejde dostat.
Osobně bych ale odhadoval, že ve ztížených podmínkách by základního cíle, t.j. vetřelec trefenej nebo vyplašenej tak, any ho přešla chuť krást nebo bejt agresivní bylo nejdříve a nejspolehlivěji dosaženo se zbraní se svítilnou a označovačem..

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#11 » stř 2. srp 2017, 10:38

O využití laseru se vedou debaty celá léta. Výsledek je většinou ten, že okem viditelné lasery mají význam pro "báckomada" když někam vtrhnou, tak vzájemně vidí, které sektory mají pokryté a které "pašíky" označené.
Jinak se s tím žádný civil nenaučil pořádně střílet, ba naopak, má to demaskující účinky jako prase, situace, ve kterých by mohl být využitý nablízko jsou tak rychlé a stresové, že není ani čas je zapnout.....takže než investice do laseru , raději do kvalitní "svítící" mušky, případně do kvalitní svítilny a do kurzu, tréninku a drillu. O "laserech" z Aliexpress které, když náhodou jdou namontovat, tak po 50-100 ranách upadnou, nebo se jim utřepe kontakt snad ani nemá smysl se rozepisovat.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#12 » stř 2. srp 2017, 10:56

Za 4 dolary na zkoušku to stojí:)



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#13 » stř 2. srp 2017, 11:17

Použití standardních mířidel a nutnost umístit zbraň mezi oko a cíl střelby je samo o sobě dost omezující a za určitých okolností nemožné a laser otevírá další možnosti použití zbraně.

Nejenom, že to umožňuje střílet přesně z mnoha dalších poloh (například umožňuje vzdálit zbraň víc z dosahu útočníka), ale také to uvolňuje oči pro lepší orientaci v prostoru. Je to obrovská výhoda při složitých situacích a střelbě za pohybu.

Takovéhle tvrzení: "situace, ve kterých by mohl být využitý nablízko, jsou tak rychlé a stresové, že není ani čas je zapnout" asi nebude úplně vždycky pravdivé.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#14 » stř 2. srp 2017, 11:58

Poradíte něco zajímavého na G17 za rozumnou cenu (10USD max) na vyzkoušení?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#15 » stř 2. srp 2017, 12:45

Knop píše:Použití standardních mířidel a nutnost umístit zbraň mezi oko a cíl střelby je samo o sobě dost omezující a za určitých okolností nemožné a laser otevírá další možnosti použití zbraně.

Nejenom, že to umožňuje střílet přesně z mnoha dalších poloh (například umožňuje vzdálit zbraň víc z dosahu útočníka), ale také to uvolňuje oči pro lepší orientaci v prostoru. Je to obrovská výhoda při složitých situacích a střelbě za pohybu.

Takovéhle tvrzení: "situace, ve kterých by mohl být využitý nablízko, jsou tak rychlé a stresové, že není ani čas je zapnout" asi nebude úplně vždycky pravdivé.

Pokud jsem v situaci, kdy je nutné oddálit zbraň od útočníka, pak jakýkoli výstřel i bez míření nutně směřuje přímo k němu (resp. bych se musel sakra snažit, abych minul). A k tomu citovanému tvrzení, myslím, že tak podobně proběhla naprostá většina dosavadních případů NO. Samozřejmě, s některými typy útoků, ke kterým v poslední době dochází např. v západní Evropě nebo v Izraeli, se ta situace může dramaticky změnit.

A ještě jedna věc - s laserem je potřeba trénovat další závadu na zbrani, selhání laseru. Protože přirozená reakce je překvapení a podívání se na zbraň, co se stalo. Což by se v kritické situaci mohlo nevyplatit.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů