Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2056 » sob 9. kvě 2020, 20:13

,,,,,,,,,,,,,,,,,

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#2057 » sob 9. kvě 2020, 20:40

Ty "pastevci" lemcaj vodu z potoka na tvým? Ten už by nějakej "kafemlýnek" na výrobu proudu určitě utáhnul.
U nás v posledních letech nechumelí. Přitom tu každý rok býval skoro metr sněhu. Napadl okolo Mikuláše a slezl až v březnu - dubnu, teď kolik roků ani prd. Letos alespoň dost pršelo (což je sice fajn pro spodní vodu a přírodu, ale na hovno se dělá dřevo na otop, když je všude bláto).
Jinak voda je mnohem spolehlivější a stabilnější zdroj energie než slunce a vítr. Ani ji není potřeba mnoho - stačí dostatečný spád a peltonovu turbínu o výkonu kilowat utáhne proud vody tloušťky prstu.

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2058 » sob 9. kvě 2020, 20:50

..
Naposledy upravil(a) Kečup dne sob 9. kvě 2020, 20:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2059 » sob 9. kvě 2020, 20:52

Kečup píše:To je starší foto potoka a ano je to moje na mém a ten skoro vyschlí potok je současnost :? :shock: :( letos sníh nic moc a po dlouhé době asi nejmím co vím .


Dříve sem na potoku ukavažoval jako na zdroji ale teď už to je nereálné a i z toho důvodu že kdyby se to zlepšilo a spoléhal bych na to, časem by mohl přestat zase téc nebo by zase začal vysichat :(

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#2060 » sob 9. kvě 2020, 21:33

No to je klasika, stejně jako u investic - jak vsadíš na jednu kartu - máš buď obrovskou kliku, nebo s jistotou zaděláno na ještě větší problém. :) Osobně bych se ale využití vody nevyhýbal. Ostatně její zadržení v nějaké formě je výhodné nejen jako zdroj energie,pro případnou zálivku, ale i na mnoho dalšího. Znal jsem (už neexistuje) jednu instalaci právě peltonovy turbíny kde zdroj vody, jemuž by téměř každý domácí bazén byl příliš silným konkurentem, na výstupu s převýšením 80m dával slušné 3kW téměř stabilně.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#2061 » sob 9. kvě 2020, 21:48

Jak už jsem psal, krásný místo
Ten potok je na mletí fakt malej, tady je pro představu co se z vody dá dostat:
https://mve.energetika.cz/sikovneruce/jaky-je-vykon.htm



pavelg
Příspěvky: 3057

Příspěvek#2062 » sob 9. kvě 2020, 22:07

Destructor píše:
pavelg píše:Finy já mám rád...

„Ze seveřanů jsou Finové jednoznačně největší preppeři. Za všech okolností jsou připraveni na velkou katastrofu nebo třetí světovou válku,“ říká výzkumník Magnus Hakenstad z Norského institutu pro obranná studia.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... anicni_dtt


Ale třeba je zvláštní, že Finové mají NULOVÉ zásoby zemního plynu, tedy všechen odebírají právě od těch prokletých Rusů :)
Zásobníky pro ně naopak má Rusko.

Tolik jim na druhou stranu Finové věří, jak píšu, hodně zvláštní, asi ten vztah mezi Finskem a Ruskem není tak špatný jak se o tom u nás píše.


Ten vztah je do znacne miry partnersky z obou stran. Finove tezili z neutrality celou studenou valku a maji ze spoluprace s Ruskem spoustu vyhod, na druhe strane si drzi povinnou vojnu ... do velke miry kvuli Rusku, aby zustali partnery a nestali se tajtrliky.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#2063 » sob 9. kvě 2020, 22:22

Gogan, zkoušel jsi ty výpočty? Při spádu 80m potřebuješ na 3kW výkonu na hřídeli necelých 5lvody/sekundu. A ještě při 25 metrech dává 5l/sek výkon přes 1kW.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#2064 » sob 9. kvě 2020, 22:45

Ano zkoušel. Programoval jsem řízení turbín MVE, znám to. A ten potok v tom stavu jak je na fotkách, vypadá právě tak na těch 5 l/s, jenže mu tak nějak schází ten spád :)
Bydlet padesát výškových metrů pod pramenem tak není co řešit, to co jsi popsal je reálné, ale lokalit málo. Navíc takovou realizaci pořídíš de facto za pusu, jinde se do 3kW stabilního výkonu cpou statisíce.
Ale jak píšu, málo lokalit kde něco takového lze. Ta realizace kterou jsi popisoval už neexistuje proč?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#2065 » sob 9. kvě 2020, 22:54

Koncem osmdesátých let z ní byla (armádou) vymontována turbína a převezena na výstavu do Českých Budějovic (vymontování jsem se účastnil). Kam se poděla pak nevím (asi pro ni měl uplatnění hlavní organizátor akce). Jinak samozřejmě rezervoár vody a celý zbytek zůstal na místě. Po kotrmelci jsem se shodou okolností namotal do protější chalupy a tak jsem se dověděl, že už zlikvidovali i zbytek dolního zařízení. Dnes už asi bude v háji i potrubí (jestli nebylo už tehdy) byla to prvorepubliková instalace. Rybníček v lese nahoře je ovšem doteď.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#2066 » sob 9. kvě 2020, 23:18

Škoda, potrubí je de facto to nejdražší, jak bylo dlouhé?
Ale bydlet tam a mít možnost dlouhodobého pronájmu zdroje, tak bych se tím velmi vážně zabýval. Stabilní 3kW je pro domácnost velmi slušné.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#2067 » ned 10. kvě 2020, 00:12

Kečup: Hezký čokliska...

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#2068 » ned 10. kvě 2020, 06:04

LoganRaise píše:Kečup: Hezký čokliska...


Jsou to středoasiati, mám tři, jsou to takový malí telátka ;) chovám je už skoro 40 let . Docela složité plemeno na výchovu. Nelze je cvičit ale vychovávat jelikož už od přírody jsou to ochranáři. Kdo nemá zkušenosti nedoporučuju - dost lidí je považuje za nebezpečný ale je to jen jejich neznalostí nebo tím že je neumí vychovat.
Mám je od kamaráda z Ukrajiny a lepší plemeno psa jsem nepoznal a nikdy bych neměnil protože pokud to s nimi umíš ten pes se ti oddá ;)
Nejstarší je Ben 8 let, nejlepší a nejtvrdší co jsem kdy měl a na ochranu samoty jsou tyhle psy to jediný co můžeš mít ......
Ben.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#2069 » ned 10. kvě 2020, 08:16

Gogan, koukal jsem na mapy.cz a podle těch je vzdálenost cca 310m a převýšení jen 60 (buď si to blbě pamatuju, nebo to tehdy před lety blbě říkali domácí, no je to už přes 30let). Na ty tři kW, by muselo téct o litr víc. (Nezdá se to, ale když se začne trochu počítat ... je to kubík vody cca za minutu, potrubí by mělo mít světlost minimálně nějakých 50mm, dole tlak 6atm...) Dnes by ale díky novým technologiím (LED světla, tepelné čerpadlo, zateplení ...) mohl stačit i nižší stabilní výkon. Ona ani ta samotná turbína nebyla nic levného, tuším, že to byl mosazný, nebo bronzový odlitek a měli jsme co dělat, abychom ho vynesly ven.
Středoasiata bych jednou chtěl, ale nejdřív musím dodělat plot okolo baráku, aby si mohl pobíhat kolem jak se mu zachce a nemusel být zavřený v kotci, když se mu zrovna nemůžu věnovat.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#2070 » ned 10. kvě 2020, 13:14

Jako turbínu bys mohl použít něco takového https://www.cerpadla.cz/materials/files ... LUS_CZ.pdf ceny začínají na 14k https://www.vkcerpadla.cz/p/187/ish
ty bys potřeboval verzi s větší hltností a zesíleným uložením, převodovku, alternátor (i když i pro ostrov jde použít asynchronní motor https://www.youtube.com/watch?v=_ZSBadKqTjw ). Do kila by ses asi vešel i se základy a dřevěnou budkou :) Ale ten přívod ... :)
Tady na čerpadle "mele" 20 kW https://www.youtube.com/watch?v=bRl0ztxn094 ale ten přívod :mrgreen:
(pod videem je odkaz)
Sakra tohle by mě na důchod bavilo...
BTW: doufám, že s ostrovní elektrárnou nejsme mimo téma...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů