Kurz první pomoci

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#1 » pon 18. led 2021, 16:17

Nemáte někdo zkušenosti s kvalitním kurzem první pomoci? Ideálně ve Středočeském kraji nebo Praze. Může se klidně jednat o kurz na etapy. Samozřejmě mi nejde jen o první pomoc v souvislosti s násilím (střelné, bodné, sečné,...rány), ale i úrazy jiného typu. Třeba popáleniny, záchvaty, infarkt, poranění páteře, otřes mozku, krvácení atd.
Teorie se dohled dá, ale bez praxe je to na prd.
Pod slovem kvalitní si právě představuji to spojení teorie a praxe. "Kurzů" kde "instruktor" 2 hodiny žvaní, pak předvede nepřímou masáž srdce na figuríně a hotovo mám za sebou spousty.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#2 » pon 18. led 2021, 16:57

Zeptal bych se na místní záchrance (ale ne na čísle 155...), červeném kříži, Maltézská pomoc, horská služba.



Sody
Příspěvky: 316

Příspěvek#3 » pon 18. led 2021, 18:30

Já mám dobrou zkušenost s tímhle kurzem:

https://cckpraha1.cz/nase-cinnost/clane ... _type=post

Dva plné víkendy (sobota i neděle od rána do večera) včetně umělé krve a nácviku v bazénu.
Hodně nacvičování a prostoru na dotazy. Trochu "táborové administrativy", ale ne příliš.
Papírová příručka a kartička zdravotníka v ceně ;)

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#4 » pon 18. led 2021, 19:14

Super, něco takového hledám. Díky. Jakmile to situace umožní, tak se tam zkusím přihlásit.



oldFord
Příspěvky: 79

Příspěvek#5 » pon 18. led 2021, 19:20

Před cca 5 lety jsem absolvoval základní zdravotnický kurz (de facto první pomoc) u ThorTac vedený MUDr. Pavlem Kabeláčem - kdysi medik SOGu v AFG a pak lékař tuším na Emergency nebo RLZS. Dodnes si z praktické části pamatuji řev a simulovaný šokový stav figurantky, umělá krev taky byla... bylo fajn si to zkusit nanečisto. Doporučuji.
https://thortac.com/produkt/medical-care-basic/



Kábul
Příspěvky: 27

Příspěvek#6 » pon 18. led 2021, 19:59

Taky hodim něco do placu. Na tomhle kurzu jsem ještě nebyl, ale chodim na tréninky, kde se vedle sebeobrany zabýváme i první pomocí a ikdyž jsem si myslel, že vim, tak jsem byl občas překvapenej.

https://sorudo.cz/kurzy-pro-verejnost/p ... utonehoda/



Prcek
Příspěvky: 291

Příspěvek#7 » pon 18. led 2021, 22:46

Jak zmiňoval Sody, také jsem před pár lety absolvoval víkendový kurs u CCK, jen na jiné Praze, stál pár korun a bylo na něm vše, co člověk potřebuje v běžném životě. Teorie, praxe, nácvik na figuríně, nic víc nepotřebuju :-)



Davcoun
Příspěvky: 19

Příspěvek#8 » úte 19. led 2021, 08:11

Opravdu kvalitní kurzy zde: https://www.elite-lhenice.cz/



Ogres
Příspěvky: 35

Příspěvek#9 » úte 19. led 2021, 23:53

Já můžu doporučit http://www.zdrsem.cz
Mají to postavené hlavně na praktických ukázkách. Jede se jedna modelová situace za druhou. Mezi tím je vysvětlena teorie + dotazy. Dostali jsme i skripta atd.

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#10 » stř 20. led 2021, 08:06

Od nás chodí kluci co s námi jezdí jako zdravotníci, taky ke Zdrsem a moc si to pochvalují. Osobní zkušenost sice nemám, ale rozhodně plánuji.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 229

Příspěvek#11 » ned 24. led 2021, 10:42

Kamarádka byla na CLS od Hardtasku a bylo to prý velice intenzivní. Já měl kdysi možnost se účastnit dvoudenního kurzu, pořádaného v Prostějově, kde se shrnovaly, prohlubovaly a nacvičovaly základní zásady poskytování první pomoci na bojišti a jestli je ten HT CLS alespoň z půlky tak intenzivní (v což věřím), tak to nebudou vyhozené peníze.

Jen pro info, celý den jsme vlastně dělali základní ABC, ale v různých kombinacích žilního, tepenného krvácení, amputací a pneumotoraxů s různými stavy zraněného a nároky na čas, pohyb / přesun a celkový stres. Důležité ale je pořád to nacvičovat (což bohužel nedělám) a ne si říct: OK, tak to umím, v pohodě...



Ogres
Příspěvky: 35

Příspěvek#12 » ned 24. led 2021, 21:21

Taky mám absolvované CLS od Hartasku a můžu doporučit stejně jako ZDRSEM výše. Ale doporučuji dopředu trochu projít obsah kurzů, do jakých podmínek je daný kurz určen a podle jakých guidelines se pojede...
Osobně bych doporučil nejdříve absolvovat Kurz od ZDRSEMu. Do běžného civilního prostředí je to super.
Pokud chcete něco víc military a rozšířit si znalosti o pokročilejší metody zastavení krvácení běžte i na kurz bojové medicíny.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#13 » úte 26. led 2021, 15:15

Ja tedy přidám drobnou zkušenost jednodenního kursu s doktorkou ze záchranky.
Docela zmiňovala u různých zranění co pak dělala rodina,pozustali. Aneb často podala trestní oznámení...
První pomoc si hodně rozmyslím a pochybuji ač po kursu že bych zvládl něco záživnějšího.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#14 » úte 26. led 2021, 17:35

No, za neposkytnutí pomoci je flastr taky. A docela by mne zajímalo, jak se dá zdůvodnit žaloba na náhodného kolemjdoucího, který jim křísí někoho z rodiny.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#15 » úte 26. led 2021, 17:42

Podávat si může kdo chce co chce, u všeho kromě neposkytnutí mají smůlu.

Odpovědnost za chybné poskytnutí pomoci

Obava z „právních problémů“ po poskytnutí první pomoci je – při dodržení zásady „rozumné přiměřenosti“ – zbytečná. Čím vážnější je stav, tím více si můžeme – a vlastně i musíme – dovolit. Pokud se zjevně pokoušíme zachránit život, není co ztratit a rozhodně nám to nikdo nemůže (právně ani morálně) vyčítat. Problémy by snad mohly hrozit pouze v případě poskytování „první pomoci“ násilím nebo proti vůli postiženého. Jinými slovy – o co aktivněji bychom měli zasáhnout tehdy, pokud je postižený zjevně ohrožený na životě (silně krvácí, nedýchá, je v bezvědomí apod.), o to více „zpátky“ je dobře držet se v situaci, kdy nic z toho zjevně nehrozí a postižený jasně deklaruje, že si naši pomoc nepřeje. Aby mohla vzniknout trestní odpovědnost, vždy platí, že ten, kdo by měl být odpovědný, musí svým jednáním 1. naplnit skutkovou podstatu tr. činu, 2. a navíc následek zavinit, tj. úmyslně (nebo i neúmyslně, ale i z laického pohledu zjevně škodlivě) jednat tak, že právě proto k následku došlo. Pomineme-li úmyslné ublížení, i nedbalostní čin vyžaduje, aby viník buď věděl, že může následek způsobit, ale nedbal toho, anebo sice nevěděl, ale vědět měl a mohl.

Zachránci tedy sice nelze zaručit úplnou beztrestnost v případě, že se při poskytování první pomoci dopustí chyby, tato chyba by ale musela být jasně poškozující, a navíc i laikovi zřejmá. V zásadě se dá říci, že pokud na jedné straně nezůstaneme lhostejní, a na druhé straně postupujeme s dobrou vůlí a „s rozumem“, je velmi obtížné představit si jakýkoliv druh právní odpovědnosti v souvislosti s poskytnutím první pomoci.


https://zachrannasluzba.cz/prvni-pomoc-a-pravo/

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů