Simulacia vzdialenosti umiestnenia terca pri suseni doma



Xaw
Příspěvky: 112

Příspěvek#16 » ned 19. pro 2021, 10:00

Nechtěl jsem to psát tak přímo :D



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#17 » ned 19. pro 2021, 13:21

Xaw nemyslim.
Na 10 az 15 metru strilim na strelnici bezne a zhruba vim jaka je viditelnost terce vuci miridlam a jak velkej ten terc je.
Kdyz sem doma a strilim na 6 metru (co sem mimochodem delal vcera pri suseni) tak miridla mi zakryvaji terc vic nez na 10 metru realne strelnice. Tudiz simulace vzdalenosti na 6 metru domaciho prostredi je o hodne vatsi, nez jenom 10 metru strelnicoveho prostredi.

A prave k tomu se dostavam celou dobu ze ty vypocty proste nesedi. A uz duplom ne ten tvuj. Proste spatne.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#18 » ned 19. pro 2021, 13:24

Nj, máš recht. Matika je blbost.



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#19 » ned 19. pro 2021, 13:27

Sud ty si okrem teto debilne vety nenapsal nic. A to si bol druhy v reakci prispevku co napsal ze napise vzorec. A nenapsal si nic. Takze nechapu. Proc pisete kdyz nemate co napsat?
Neni to asi take jednoduche vypocitat.
Tem co se o to snazili moc dekuju. Ale nejak to nesedi.



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#20 » ned 19. pro 2021, 13:30

sided píše:Nj, máš recht. Matika je blbost.

To urcite matika neni blbost. Ale proste to nejak nesedi. Skusim sfotit jak vidim terc cez miridla na 6 metru. A to urcite neni 10 metru strelnice.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#21 » ned 19. pro 2021, 14:00

Eagg: Jen bych dodal, že pokud má skutečný terč mít rozměry 70x52 cm, tak jeho zmenšenina na 60 % bude mít rozměry 42x31.2 cm. Jinak, pokud to budeš fotit, tak si dej do vzdálenosti 10 m skutečný terč, do vzdálenosti 6 m ten svůj zmenšený (vedle sebe) a vyfoť to najednou. Měl bys mít na fotce dva stejně velké terče.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#22 » ned 19. pro 2021, 14:03

Nemůžeš mít stejně velký obrazec miřidel na terči protože i když zmenšuješ terč tak vzdálenost miřidel od oka zůstává stejná. Abys je vděl na bližším terči stejně velká musel bys je taky zmenšit a nebo prodloužit ruce. Ufff.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#23 » ned 19. pro 2021, 14:56

Pokud zmenšuju terč a zároveň ho přibližuju tak, aby vypadal pořád stejně (pořád stejný úhel), pak mi miřidla překryjí oba terče opět stejně.



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#24 » ned 19. pro 2021, 15:06

Tak to nefunguje. Je to jak píše sided: představ si úplně maličký terč těsně před pistolí, tak ti ho miřidla zakryjí celý.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#25 » ned 19. pro 2021, 15:09

Překryjí ho stejně, jako 100x větší terč ve 100x větší vzdálenosti.

Mám pocit, že tu motáme několik situací dohromady:

1) Terč je na místě, střelec se k němu blíží.

2) Terč i střelec jsou na místě, terč se zmenšuje.

3) Střelec je na místě, terč se zmenšuje a zároveň přibližuje ve stejném poměru.



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#26 » ned 19. pro 2021, 15:14

Risa2000 az se dostanu na strelnici tak to tak udelam. Sem si ale jist ze v tom bude sakramentsky rozdil.
Hodne strilim na 10 az 12 metru a nejak tak mam zivo v pamati jak to asi vypada. A urcite to nevypada tak jako kdyz sa oddalim doma 6 metru od domaciho terce. To mi muska zakrejva temer celu plochu 10 az 9.
A kdyz strilim na strelnici na 10 metru tak mi muska urcite neprekryva tak velku cast strednej casti terce.



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#27 » ned 19. pro 2021, 15:43

Tak som to sfotil, sice strasne zlozito ale realne.

Obrázek
Vysvetlim:
1. postavil som sa 4 metre od mojich domacich tercov (mierim na medzinarodni)
Mobilny telefon ktorym som fotil som drzal v ruke cca 10 cm od mojich oci, s tym ze som foteny terc priblizil presne na uroven taku aku vidim volnym okom. (uplne jednoducho som si porovnal velkost terca na mobile s velkostou terca co vidim ocami

2. Dcera mi podala pistol, natiahol som ruku ako keby som strielal a mam presny pomer ako vidim terc voci mieridlam na 4 metrov domaceho terca. a vidite sami jak su mieridla velke voci tercu.

Takze pisajuci ktori pisali ze 6 metrov domaceho prostredia je jak 10 metrov realnej strelby s pamarametrami tercov uvedenych hore, tak to tak nie je. pretoze to by potom znamenalo ze tie 4 metre co som teraz odfotil by znamenali mensiu vzdialenost ako 8 metrov realnej strelnice a takto to teda nevyzera.
na 8 metrov realnej strelnice s realnymi rozmermi terca je terc sakramentsky velky.

Je potrebne to nejak jinak vypocitat a to prave neviem. ANI neviem ci vobec sa to da.

Tento pomer mieridiel voci tercu mi skor evokuje vzdialenost viac ako 15 metrov. a to som od neho len 4 metre.
moc nestrielam na vatsiu vzdialenost ako 12 metrov tak to nemam v ociach jak to vypada. posudte vy sami jaku vzdialenost realnej strelnice vam to evokuje ked vidite takyto pomer mieridiel k zakryvajucej casti terca, ked mierite na stred



Kamilák
Příspěvky: 25

Příspěvek#28 » ned 19. pro 2021, 15:51

Jsou-li rozměry dodrženy, tj. je správná vzdálenost terče a správná jeho výška vzhledem k výpočtům, pak to nemůže nesedět. Je to lineární optika a na stejném principu je založeno měření vzdálenosti osnovami typu MilDot aj.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#29 » ned 19. pro 2021, 15:59

Eagg: nenapsal jsem nic, protože už to stihli kolegové. Přišlo mi to tedy zbytečné.
Ale abys jen nebrečel, tak tady máš odkaz na kalkulačku, která to všechno spočítá za tebe. Dosadit 2 čísla už snad zvládneš ne?
https://rechneronline.de/sehwinkel/angular-diameter.php
BTW musíš tam zadat rozměry terče, ne papíru



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#30 » ned 19. pro 2021, 16:02

Mě to vychází podobně. Takhle vidím klasický terč 50/20 (průměr 500 mm) přepočítaný ze vzdálenosti 10 m na vzdálenost 4,5 m.

Teď už jenom vyfotit full-size terč ve vzdálenosti 10 m a můžeme porovnat. 8-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: k.jarek a 14 hostů