Kdy jste začali nosit zbraň?

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#76 » stř 28. čer 2017, 17:04

Mihilit: asi v mém postu čteš co tam není :) (nikde jsem nepsal že složená zkouška = jsem dobrý střelec) . Ale řidič poté co dostane papíry, taky nejezdí po loukách a polích, ale prostě si pomalu zvyká na provoz tím, že jezdí normálně po silnicích a zapojuje se do provozu. Ale pokud jsi to měl jinak - samozřejmě Tvá volba. Já nosil od počátku abych si zvyknul. Nicméně každej jsme jinej a asi není univerzální rada pro každýho střelce.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#77 » stř 28. čer 2017, 18:42

Tak tak, proste si clovek musi zvykat na to, nikdo uceny z nebe nespadl... Jak tu psali jini, je to jako s autem.
Ze zacatku noseni jsem byl taky nervozni, ted uz si jen hlidam, aby mi to nekde nelezlo a samozrejme bezpecnost ...



SansLogique
Příspěvky: 1007

Příspěvek#78 » stř 28. čer 2017, 19:04

Jako není mi úplně jasný, co je potřeba za bezpečnou manipulaci u pistole v pouzdře na zadku. Snad jediná věc, nechmatat na spoušť, když to do toho futrálu dávám nebo z něj vyndavám.



Slezman
Příspěvky: 352

Příspěvek#79 » stř 28. čer 2017, 19:26

ZP dva měsíce, zbraň měsíc. Mám před sebou dovolenou s procházkami po lese, ale mám z náboje v komoře zatím takový respekt, že si zbraň neberu. Navíc týden, kdy bych ji nesměl dát od těla, je moc dlouho, zvykat si hodlám v kratších intervalech. Mám taštičku i vnitřní pouzdro a nosit bez náboje v komoře mi přijde nesmysl, protože na natahování závěru nebude čas a nebo to není zrovna neslyšná manipulace. Spoléhám na odpor DA.
Taky sbírám důvěru ke zbrani, jako první zbraň mám spíš sběratelský kousek, takže mám za sebou pokusy s vypouštěním kohoutu versus tužka, versus nábojnice s voskem místo zápalky apod. Z technického pohledu OK, teď už jen to sžít se s nošením, a uzpůsobit tomu chování. Na trénování na střelnici musím dokoupit druhou zbraň.



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#80 » stř 28. čer 2017, 19:53

Tak nejak mi do toho nestymuji prave brontosauri, kteri maji bezpecnou manipulaci mnohem vic na haku nez lidi s cerstvyma papirama. A ze jsem jich zazil... Nosit zbran neznamena automaticky ji mit nabitou a i to nabiti/vybiti se da bez potizi prezit, kdyz do ni zacatecnik nezacne plest ranu jistoty, spousteni kohoutu a podobna zverstva mimo strelnici.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#81 » stř 28. čer 2017, 20:18

mihlit píše:To zrovna moc nesedí. Řízení se od získání řidičáku zapomíná, protože jiná praxe není. Odkládáním a omezením praxe se stav jen zhorší. Nošení zbraně je vyšší level, než jen vzít ji na střelnici a zkusit se trefit do nehybného terče na pár metrů bez stresu. Takže když již přirovnání, bylo by to jako s čerstvým řidičákem jít na závody.

Jak se chceš k nošení propracovat bez nošení opravdu nechápu. Nošení zbraně rozhodně není vyšší level, než když s ní střílíš a manipuluješ na střelnici.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#82 » stř 28. čer 2017, 20:28

Myslím, že tím primárním rizikem není výstřel v důsledku nedostatečných návyků, ale výstřel v důsledku psychické nevyzrálosti. Pokud to má člověk srovnané v hlavě a netasí, nedejbůh nestřílí, při každé "příležitosti", pak s nošením s mokrým ZP nevidím problém. Naopak, člověk může být skvělý mířenkář, může mít absolvováno spoustu sebeobranných kurzů a může vyhrávat IPSC a LOSy jako na běžícím pásu, ale když je prudká povaha a dřív tasí, než myslí, měl by nošení dobře zvážit.



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#83 » stř 28. čer 2017, 20:38

wigum> Jak se k tomu propracovat... Vyber si téměř jakoukoliv činnost, jízda autem, slalom (lyže), létání, jízda na skateboardu,... ve všem se postupně propracováváš.

Manipulace se zbraní na střelnici kufřík, nabít, střílet, vybít, pult... kufřík a domů. Je podle mě v porovnání nabít, strčit do kalhot, doma vybít (vypuštění kohoutu či rána jistoty), (ne)vybitou ukládat do trezoru... nižší level.



ggrandcz
Příspěvky: 146

Příspěvek#84 » stř 28. čer 2017, 20:49

A proč bych měl trénovat něco, co můžu dělat doma, někde v nereálném prostředí střelnice a platit ještě za to?
Vybíjení, nabíjení stejně jde trénovat jen doma, protože odhadem 80% střelnic nechce vidět nabitou zbraň tahat z pouzdra nebo ji tam cpát. Takže opět zbývá než se sušilkama hraní na doma.
Ad jízda autem...s čerstvým řidičákem jsi taky šel napřed na trenažér, pak na prázdné parkoviště nebo jsi tohle, co jsi dělal už v kurzu před tím a i složitější věci předváděl při zkoušce, rovnou sednul za volant a jel po silnici?
Nejsem proti respektu ze zbraní, ale tohle přikakání mi přijde kontraproduktivní, protože pak se zapomíná na skutečnou podstatu bezpečného zacházení.

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#85 » stř 28. čer 2017, 20:52

mihlit píše:wigum> Jak se k tomu propracovat... Vyber si téměř jakoukoliv činnost, jízda autem, slalom (lyže), létání, jízda na skateboardu,... ve všem se postupně propracováváš.

Manipulace se zbraní na střelnici kufřík, nabít, střílet, vybít, pult... kufřík a domů. Je podle mě v porovnání nabít, strčit do kalhot, doma vybít (vypuštění kohoutu či rána jistoty), (ne)vybitou ukládat do trezoru... nižší level.

No vidíš a pro mě zase je to obráceně. Kdy na střelnici musíš toho dodržovat daleko víc než doma. Ale to je věcí názoru.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#86 » stř 28. čer 2017, 21:16

Po čerstvém ZP doporučuji koupit co nejdříve krátkou. Dokud mám nějaké jakžtakž návyky, tak jenom kvůli jejich udržení třeba jen tím, že několikrát do měsíce zajdu na střelnici i jen na půlhoďku. Doma čistím, rozebírám, suším...
Po pár měsících mě to začalo opravdu vadit, že jsem s tím kufrem v batohu musel v práci chodit i na záchod, tak jsem přešel do režimu nošení. Z počátku bez nábojů, abychom si na sebe mechanicky zvykli. Náboje jsem kupoval na střelnici.
Po dalších asi 2 měsícich jsem už měl v zásobníku (první 2 dny lehké rozechvění :lol:)
Asi po dalším roce už to bylo i s jedním kusem v komoře (13+1) - adrenalín jen při prvním spuštění kohoutu (před tím samozřejmě nácvik se sušilkou).
Takže to u mě nebylo nijak hr akce.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#87 » stř 28. čer 2017, 21:21

Tyhle starosti bych chtěl mít :-). Já třeba zatím soustavně nenosím jen proto, že při své hubené postavě a denním úboru spočívajícím v tesilkách a společenské košili (přičemž sako nosím minimálně, odkládám při každé příležitosti a v létě se mu vyhýbám seč můžu) nemám zbraň kam schovat. Dal jsem si pionýrský závazek, že to přes léto vyřeším, ale vidím to na všemožné zkoušení záložních zbraní a jestli mi nesedne Kevin nebo něco podobného formátu, tak je to v pytli.

Se ZP a pořízením zbraně jsem si dal na čas, než jsem se dokonale ujistil, že mám vše v hlavě srovnané a nehrozí, že provedu nějakou blbost. A když jsem se do tohoto bodu dostal, zjistil jsem, že zbraň nemám kam dát.

Sorry za OT, ale snad jsem aspoň odlehčil téma.



SJirka
Příspěvky: 97

Příspěvek#88 » čtv 29. čer 2017, 08:09

Ahoj, já udělal ZP, po vydání koupil G19, byl s ním párkrát na střelnici, kdy se mi podařilo téměř odstranit strhávání a cca po dvou měsících začal nosit. Je to cca rok a zatím nosím bez náboje v komoře, protože až zas tak moc si zatím nevěřím, teď se chystám na nějaké kurzy, kde se hodně přiučím. Myslím že mít u sebe zbraň bez náboje v komoře je lepší, nežli ji mít doma v trezoru. Tedy začal jsem nosit téměř brzy, mám na to názor jako s autoškolou. Tím že člověk nosí se zároveň učí mnohem větší odpovědnosti, což je pro mě také důležité.



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#89 » čtv 29. čer 2017, 13:58

ggrandcz píše:Ad jízda autem...s čerstvým řidičákem jsi taky šel napřed na trenažér, pak na prázdné parkoviště nebo jsi tohle, co jsi dělal už v kurzu před tím a i složitější věci předváděl při zkoušce, rovnou sednul za volant a jel po silnici?


Nevim jak ty, ale ja jsem po ziskani ridicaku zacal normalne jezdit v beznem provozu.

Podobne to vidim s nosenim. Kdyz uz jsem zpusobily s tim manipulovat, nevidim duvod se bat nosit i s mokrym zbrojakem. Samozrejme si ten clovek musi uvedomovat, ze bezpecnost je na prvnim, druhem i tretim miste.



Pítrs
Příspěvky: 27

Příspěvek#90 » pon 11. zář 2017, 10:31

Zbraň nosím od začátku, co jsem držitelem ZP (nyní 5. rok). Myslím, že je potřeba ke zbrani pořád přistupovat s respektem, bez ohledu na to, jak dlouho jsem jejím vlastníkem. Ze své nestřelecké praktické části života vím, že největší chybu vždy člověk udělá v okamžiku, kdy se pro něj jakákoliv činnost stane rutinou. Pilot se nikdy nezabije při svém prvním sólo letu, elektrikář dostane poslední výboj před důchodem, protože přeci nebude věšet cedulku na rozvaděč, že na něm pracuje... nikdy mu to nikdo za posledních dvacet let nezapnul přeci. Mladý truhlář taky má všechny prsty, většinou. A tak by se dalo uvádět další a další příklady. Obdobně to bude i se zbraní. Je to jen o přístupu jednotlivce....

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: anton83 a 9 hostů