Nákupní povolení přes datovou schránku



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#391 » úte 7. pro 2021, 19:32

Tak jsem včera provedl autorizovanou konverzi lékařského posudku na poště, za 30 Kč, a obratem poslal datovkou na PČR Brno. Dneska telefonát, že by potřebovali originál. Tak jsem se začal tak smát, až se začala smát i ta příslušnice na druhé straně, no a vylezlo z ní to, že to sice dojde elektronicky na jejich krajskou podatelnu (datovou schránku), ale tam to ty trubky vytisknou a ten vytištěný papír donesou tomu konečnému příjemci ... Tvl., tak to jsem se smál pár dalších minut. Navíc z dvoustránkového PDFka (kde je na první ten posudek a na druhé ty nesmysly z pošty) dostala jen tu první stránku.
Ať žije elektronizace státní správy.

Jo, a největší prdel je, že to jde přes Úschovnu (to PDFko, co vyrobí na poště), kterou provozuje hádejte kdo? No ano, ministerstvo vnitra.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#392 » stř 8. pro 2021, 10:18

Čerstvá zkušenost - Pardubice:
- 28.11. (neděle) žádost o NP datovkou,
- 8.12. (středa) doručeno NP do datovky, tedy 8. pracovní den. Za mě OK.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 168

Příspěvek#393 » sob 11. pro 2021, 11:25

jaramat: Zdar. Vyhrabal jsem svoje povolení na střelivo A-I z počátku roku vydané Jihlavou do DS a pdf má vše v pořádku...

Podpis (pečeť):

Kód: Vybrat vše

Typ: kvalifikovaný certifikát pro elektronickou pečeť vydaný kvalifikovaným poskytovatelem služeb vydávání certifikátů
Předmět: C=CZ, OID.2.5.4.97=NTRCZ-00007064, O=Policie České republiky, CN=Policie České republiky - kvalifikovaná pečeť Vydavatel: OID.2.5.4.97=NTRCZ-72054506, CN=NCA SubCA1/RSA 12/2018, O=Správa základních registrů, C=CZ
Sériové číslo: 2B85


Časové razítko:

Kód: Vybrat vše

Typ: kvalifikovaný certifikát pro elektronickou pečeť vydaný kvalifikovaným poskytovatelem služeb vydávání certifikátů Předmět: OID.2.5.4.97=NTRCZ-72054506, O=Správa základních registrů, CN=SZR TSU0052 08/2020, C=CZ Vydavatel: OID.2.5.4.97=NTRCZ-72054506, CN=NCA SubCA1/RSA 12/2018, O=Správa základních registrů, C=CZ Sériové číslo: 2BD1


Jen to nabytí tam taky nemám vyznačené i když sem se práva odvo vzdával...

Edit:
milanvpg: Písemnost od orgánu veřejné moci by měla být vždy orazítkovaná/podepsaná. Buď fyzicky na papíře, nebo elektronicky. Fikce podpisu při podání datovou schránkou se vztahuje pouze na podání občan -> orgán veřejné moci.
Naposledy upravil(a) mbem dne sob 11. pro 2021, 11:54, celkem upraveno 1 x.



milanvpg
Příspěvky: 88

Příspěvek#394 » sob 11. pro 2021, 15:25

Já jsem k podepisování dokumentů v rámci datových schránek našel toto:
https://www.datoveschranky.info/dulezit ... irect=true
Z toho jsem pochopil, že tam podpis být nemusí, na mém PDFku žádný nemám, ale nějak dál jsem to neřešil…

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#395 » sob 11. pro 2021, 17:18

Ano, ale to je případ, který popsal mbem. Tedy vztah občan/podnikatel -> orgán. Opačný postup tam popsaný není

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#396 » sob 11. pro 2021, 19:48

milanvpg píše:... na mém PDFku žádný nemám…


Já tedy na svém nákupku v PDF el. podpis mám (na druhé straně dole, nákupko doručeno na datovou schránku):
podpis.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#397 » sob 11. pro 2021, 21:48

Já mám na všech svých dokumentech, které jsem s PČR řešil datovkou, to samé co peggy

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#398 » ned 12. pro 2021, 09:49

O tom jsem tu psal a reakce tady:

viewtopic.php?f=57&t=5726&start=375#p266511

Milanvpg zase asi mluví o tom když něco posílá on.



milanvpg
Příspěvky: 88

Příspěvek#399 » ned 12. pro 2021, 10:34

Ne, jen jsem si blbě ten článek přečetl :roll: a mate pravdu, řeší to podpis náš.
Ale na těch dvou povoleních z března 2021 na PDF nic podobného jako vy nemám, je tam jen v textu předepsáno kdo vyhotovil a schválil a douška “schváleno elektronicky”. A když si PDF otevru na PC, ve vlastnostech dokumentu je sice vidět v podpisech “schváleno PČR”, ale že to nelze ověřit - asi to časové razítko. Tak buď to v tu dobu ještě neuměli podepsat, nebo dělám něco blbě já..

Jaký je tedy správný postup, aby to schválení bylo správně elektronicky uložené pro případné další použití/konverzi ? Používám Datovku na tabletu, tak tam by to melo být uložené “pořád”, případně uložit to ve formátu ZFO na externi medium? Diky
Podpis.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#400 » ned 12. pro 2021, 11:12

Já si prostě ty dvě vyjimky nechal na CzechPointu zkonvertovat na papír a mám to.

Asi je to nadbytečné, ale do šanonu se to v poklidu vejde.



AndreasBaader
Příspěvky: 201

Příspěvek#401 » ned 12. pro 2021, 13:33

prap. Trncak to proste nedal npor. Odradovcovi k elektronickemu podpisu. Otazkou je, jestli vedi, jak se vubec ma do datovky uredni lejstra odesilat. To je cele.

Odesláno z mého SM-M515F pomocí Tapatalk



kolp
Příspěvky: 99

Příspěvek#402 » ned 12. pro 2021, 14:09

Ja teda na vsech rozhodnutich mam ten el.podpis, ale neni to tak trochu akademicka diskuze? Dulezity je, ze to povoleni je v CRZ (Coz uz se mi stalo, ze nebylo) Bez nej Vam to obchodnik neproda ani s deseti podpisama...a soukroma osoba stejne nema moznost to realne overit...

Ale tot jen muj pohled na vec



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#403 » ned 12. pro 2021, 19:51

Odradovec... Ten byl prece v Malem Pitavalu, podporucik, Jiricek. To bude asi jeho syn :)

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 168

Příspěvek#404 » pon 13. pro 2021, 09:55

To, co poslal peggy je vizualizace toho elektronického podpisu. To tam být nemusí, ale je fajn, když to tam je, protože to říká, že dokument by měl být el. podepsán. Samotný el. podpis je pak jen nějaké poměrně velké číslo přilepené společně s metadaty a podpisovým certifikátem dovnitř toho pdf.

Ten podpis je pak možné kdykoliv ověřit (v adobe pdf, 602 signeru, vlastním skriptem). Vedle el. podpisu by tam mělo být i časové razítko, díky kterému jsme schopni po jistý čas (platnosti certifikátu časového razítka) nejen ověřit, že podpis je platný pro daný dokument, ale i že vznikl během platnosti příslušného podpisového certifikátu. Certifikáty časových razítek mají obvykle platnost 6 let. Po této době už nemůžeme nadevší pochybnost rozhodnout o tom, kdy podpis vznikl (ale pořád můžeme ověřit jeho platnost vůči samotnému dokumentu!).

Co si z toho vzít? Vždy byste měli ověřit přítomnost a validitu podpisu i časového razítka ideálně hned v okamžiku přijetí dokumentu. Pokud je nějaký problém, je záhodno zjednat nápravu (neformální podnět, stížnost). Já sám pak uchovávám a zálohuje jak celé datové zprávy (zfo), tak i samotná pdf a vlastní protokoly o jejich ověření.

kolp: Samozřejmě je standardně rozhodující, co je v CRZ. Ale pokud je v CRZ něco, k čemu nemám podepsané, nezpochybnitelné rozhodnutí, kdykoliv to z toho CRZ může zmizet (ať už omylem, nebo nějakým zlým úmyslem) a prokazujte, že tam něco mělo být, že nejste nedovolený ozbrojenec...

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#405 » pon 13. pro 2021, 17:41

Je to jak píše mbem, poslaný obrázek je jen indikace že byl dokument podepsán a podpisy je možné si v elektronické formě PDF ověřit.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů