Zkouška odborné způsobilosti - jen reálné zkušenosti

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 48

Příspěvek#286 » čtv 9. pro 2021, 14:56

Datum: 9.12.2021
Místo: Prague Armory, Praha9, ul. Kolbenova
Komisař: bc. Vladimír Fiedler

Tak to mám za sebou, udělal jsem.
Začátek byl v 9 hod. Měl jsem s sebou potvrzení od lékaře, že jsem kontraindikiván pro podání vakcíny a k tomu platný negativní PCR test, ale nikomu jsem ho neukazoval. Dva mladí policajti nám na začátku řekli, že nejsou oprávněni kontrolovat naše zdravotní záležitosti, ale všichni jsme se museli podepsat na čestné prohlášení, kde jsme u svého jména křížkem označili variantu, kterou splňujeme (prodělal covid, je očkovaný, nebo má platný test, když je jenom rozočkovaný nebo kontraindikiván). Byli jsme upozorněni, že by to mohlo mít důsledky, kdyby se čestné prohlášení časem ukázalo jako nepravdivé. Za mě super varianta.
Dostavilo se nás třináct na písemnou, jedna žena. Sedm lidí nepřišlo, mělo nás být dvacet. Na písemnou jsem se našrotil na plný počet, všechny otázky mi byly notoricky známé. Dva lidi písemnou neudělali, jednomu to uteklo o bod, a druhý asi podcenil přípravu a odcházel s dost bídným ziskem 56 bodů. Dva lidi měli nějakou chybu, ale do požadovaného minima se vešli. Všichni ostatní za plný počet. Tedy jedenáct úspěšných písemných.
Po testu se k nám přidali tři opraváři, tak nás bylo čtrnáct na praktickou. Opraváře vzal jako první, a hned prvního vyhodil za 3 minuty, nevím co se mu tam nepovedlo. Já jsem šel až jako předposlední, třináctý, a trochu se mi zcvrklo sebevědomí, protože dohromady přede mnou vyletělo včetně toho opraváře šest lidí, tedy půlka z dvanácti mých předstřelců. U tří nevím, co se nepovedlo, odešli mlčky pryč. To tři, co se nám svěřili, udělali chyby na manipulaci - nějaká chyba při manipulaci s malorážkou, nevím ale jaká. Jednou nevyndaný zásobník při odstraňování zádržky. Jeden prý zvedl zbraň a zamířil ke stropu, když mu při odstraňování závady vypadl školní náboj a snažil se ho zachytit slabou rukou.
OK, dvanáct lidí, šest z toho neúspěšných... Jsem na řadě.

Musím říct, že pan Fiedler byl strohý, věcný komisař. Nedělá žádné naschvály, chce jenom vidět co je třeba, abychom znali a uměli předvést. Všechno nám na začátku vysvětlil a seznámil nás s povely, které bude dávat, dal prostor dotazům. Rozhodně nevypadá jako někdo, kdo by byl ochotný diskutovat nebo se nechat ukecat. Dělal jsem skupiny B, E, ale malorážku po mně nechtěl, jen pistoli. Za to chtěl ale všechno. Převzít a zkontrolovat zbraň, rozebrat, složit, ověřit funkci (předem nás upozornil, že do toho se u ČZ75 počítá i ověření funkce pojistky, když na zbrani je, tak jsem byl rád. Myslím, že kdyby to na začátku neřekl, asi bych jenom zbraň složil, zatahal za závěr a dal ránu jistoty. Díky předchozímu poučení jsem si to ale zapamatoval a pojistku jsem vyzkoušel, až pak dal jistotu).
Simuloval mi všechny tři závady, chtěl slyšet, co udělám se selhaným nábojem, co udělám, pokud je závada na zbrani. Při slabé ráně jsem řekl, že budu muset zbraň rozebrat a zkontrolovat průchodnost hlavně, tak se jenom zeptal proč, ale rozebrat už ji nechtěl.
Myslel jsem, že to mám v kapse, na střelbu jsem si věřil, protože při tréninku jsem s přehledem vždy sypal 8, 9, 10... Hodně dobré černé, instruktor mi pokaždé řekl, že střílím moc hezky. Taky nástřelnou sérii třech ran jsem dneska měl pěknou - 7, 9, 9. Jenže když jsem napáskoval pět nábojů na ostrou zkoušku, rozklepaly se mi ruce - nemohl jsem se uklidnit, byl jsem pět ran od vytouženého cíle. Při míření jsem viděl, jak mi muška tancuje. Na chvíli jsem sundal zbraň na prsa a párkrát se nadechnul, v respirátoru mi to moc nepomohlo. Zamířil jsem znova a furt se mi to třáslo. Skončily 4 rány v bílém, jedna na okraji černého. Ale pět ran v terči prostě bylo, komisař mi pogratuloval a můžu si to odvézt na policajty.
Závěrem chci moc poděkovat Vaškovi z Prague Armory za přípravu, bez něj bych to lejstro dneska nedržel :-)

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 48

Příspěvek#287 » stř 15. pro 2021, 15:33

Snad nebudu mimo téma, protože se chci podělit o reálnou zkušenost. Jde mi o vyseknutí poklony za rychlost úřednímu aparátu. Ve čtvrtek 9.12. jsem udělal zkoušku s komisařem, v pondělí jsem odnesl papíry na policajty, a dneska je středa a právě jsem si vyzvednul zbrojní průkaz a podal jsem si žádost o nákupní povolení. Tedy ještě to není ani týden od zkoušky z odborné způsobilosti. Neskutečný fofr, vzhledem k tomu, že úřadují jen v pondělí a středu. Pokud to takhle půjde dál, dostanu v pondělí NP a ještě se stihnu obdarovat k Ježíšku :-)
Pochvala za rychlost je určena Krajskému ředitelství policie Praha 4 v Soukalově ulici. Děkuji, budou veselé Vánoce.WI5
Příspěvky: 4

Příspěvek#288 » stř 12. led 2022, 11:19

Datum: 11.01.2022
Místo: Jihlava, střelnice Třešť
Zkušební komisař: pan Martin Malimánek
Popis: Mělo přijít 23, přišlo 18.

Jelikož mi tohle fórum pomohlo při získání ZP, přidám i já stručné info ke konání včerejší zkoušky. Ráno sraz v 8:00 na recepci Policie ČR v Jihlavě, poté přesun do zasedací místnosti. Komisař nás seznámil s průběhem zkoušky, vybral peníze a vylosovali jsme si testy. Poté cca. 20 minut čekání na vyhodnocení. Pár lidí testy nedalo. Následovala manipulace, kam jsme byli voláni po jednom, přičemž zbytek účastníků čekal opět na recepci. V mém případě manipulace pouze s krátkou zbraní - ČZ 75. Postup: převzít zbraň, zkontrolovat, rána jistoty/spuštění kohoutu a vybít (i náboje ze zásobníku). Následovala rozborka a sborka. Poté napáskovat 2 náboje (školní) a vystřelit, tedy simulace závady selhač a její odstranění. Žádné záludnosti ani doplňující otázky ke zbraním a střelivu se nekonaly. Po manipulaci sraz v 11:30 na střelnici v Třešti. Voláni jsme byly po 3 lidech na střelby. Na stavech byl Glock 17, P-10F a CZ Shadow 2. Nabít, pálit, ukázat vybitou zbraň+zásobník, shodit závěr, rána jistoty.

Musím zmínit, že komisař (ač zpočátku nevypadal) byl velmi hodný a férový. Žádné záludnosti ani nepříjemnosti. Rád vždy poradil a na dotazy ochotně odpovídal. Celkově super profesionální přístup.

Zároveň doporučuji před zkouškou návštěvu střelnice, kde bude zkouška probíhat. V mém případě Třešť - správce p. Růžička, který rovněž ochotně při přípravě na ZP odpovídal na moje otázky a ukazoval co a jak.Marcel1,8TSi
Příspěvky: 1

Příspěvek#289 » pát 14. led 2022, 21:06

Datum zkoušky: 13.1.2022
Místo: střelnice Camp Zero na Poděbradské ulici v Praze
Zkušební komisař: mgr. Pavel Černý, pplk.v.v.
Skupiny ZP: A,B,C,E
Počet uchazečů – přibližně 13, z toho 1 opravář
Použité zbraně u zkoušky: Pistole CZ 75, malorážka a broková dvojka.Na hodnocené střelby CZ SP – 02 Shadow, malorážka a brokovnice.
Na střelnici byla také možnost občerstvení – každý si mohl vybrat 1 bagetu dle vlastního výběru a 1 teplý nápoj v ceně zkoušky.

Zkouška byla plánovaná od 9 hodin ráno, ale začalo se o něco později.Začalo se úvodním brífingem, jak bude zkouška probíhat, kde promluvil zástupce PČR, který s kolegyní dohlížel na průběh celé zkoušky.Proběhla rovněž kontrola zdravotního stavu uchazečů formou očkován – testován.Každý se musel prokázat buď platným PCR testem ne starším 72 hodin, případně potvrzením o očkování proti covidu.Poté nám pan komisař všechno vysvětlil a pak si každý vybral test a začalo se psát.Testy byly napsány do půl hodiny a odevzdány.Proběhlo vyhodnocení.Testy neudělali 2 uchazeči.Pak se šlo na manipulaci se zbraní.Tu udělali všichni – v Praze neuvěřitelná záležitost.
U bezpečné manipulace byl vyžadován mimo jiné prst výrazně mimo lučík a spoušť, míření do určeného bezpečného prostoru, důsledná kontrola zbraně a rána jistoty.Převzetí zbraně v jakém je stavu – zásobník - kontrola komory, šachty a rána jistoty.Pak jsem rozebíral pistoli, potom nabít zbraň 2 náboji a připravit se ke střelbě, vybít zbraň.Poslední úkol byl vyřešit závadu – jednoduchou zádržku.Vyřešeno, kontrola zbraně a rána jistoty – hotovo.
Po skončení bezpečné manipulace se šlo na brífing před ostrými hodnocenými střelbami.Pan komisař nám vysvětlil, jak bude celá zkouška probíhat, jaké nám bude v průběhu zkoušky dávat povely, a na co nesmíme zapomenout. Poté si začal volat jednotlivé uchazeče podle abecedy.Všem dával 3 nástřelné, potom 5 ostrých na hodnocenou střelbu.Mnohé z nás trápilo mlžení ochranných brýlí, protože testy, manipulaci se zbraněmi i ostré střelby jsme prováděli v rouškách či respirátorech, ale i to jsme všichni zvládli.
Střelby udělali všichni kromě jednoho, který z pistole CZ SP-02 Shadow trefil pouze 2x do hodnoceného pásma.

Pan pplk.Černý je skutečný a opravdový profesionál.Byl velmi spravedlivý a všem měřil naprosto stejně.Kdo měl nastudováno, nacvičeno a nastříleno, zkoušku udělal.Jako zkušební komisař a odborník u mě naprostá autorita a jako člověk absolutní jednička!!Děkuji panu komisaři mgr.Pavlu Černému, pplk.v v. za skvělý přístup k nám, uchazečům o zbrojní průkazy různých skupin.Děkuji také příslušníkům Policie České republiky za perfektně odvedenou práci při dohledu na celou zkoušku a práci na vyhodnocování našich výkonů.Rovněž děkuji správci střelnice a jeho kolegovi za skvělý přístup k nám, uchazečům o zbrojní průkaz.
Tímto chci poděkovat také instruktorům střelby Radimu Kostaňukovi, Martinu Fišerovi, Vaškovi Krátkému a všem, kteří mě zodpovědně a svědomitě připravili na tuto náročnou zkoušku.Všem doporučuji, aby se důsledně připravili jak teoreticky, tak prakticky a naučené bezpečnostní zásady opravdu důsledně dodržovali.krompac
Příspěvky: 1

Příspěvek#290 » pát 18. úno 2022, 13:52

Datum zkoušky: čtvrtek, 10.02.2022
Místo: střelnice Don Shot, Pražákova 512/52, 619 00 Brno
Zkušební komisař: Pavel Chrást (ne ten vinař)
Skupiny ZP: A, B ,C ,E
Počet uchazečů – 14 + 3 opraváři, z toho se čtyři uchazeči nedostavili
Použité zbraně u zkoušky: pistole CZ 75 B, malorážka CZ 457 Training Rifle, dvojka Baikal IŽ 43 M

Na střelnici byla možnost občerstvení a osvěžení - pro detaily konzultujte webové stránky střelnice.

Zkouška měla začít v 0800, začalo se s pár minutovým zpožděním. Komisař byl doprovázen jednou příslušnicí policie ČR.

Na úvod si vyžádala paní příslušnice nošení ústenky. A sice v celém průběhu zkoušky. Hodnocené střelby byly vyjímka, tam bylo povoleno pusunití ústenky pod úroveň brady, což téměř eliminovalo mlžení brýlí :thumbup: . Žádné potvrzení o očkování či testy nebyly vyžadovány.

Teoretická část

Po legitimaci, uhrazení poplatku a úvodním seznámení s průběhem a programem zkoušky jsme si postupně vytáhli náhodný teoretický test a položili ho na stůl rubem vzhůru. Otočit ho a začít s teoretickou částí zkoušky jsme mohli až najednou, společně. Po odevzdání testu jsme opuštěli školící místnost a scházeli se na recepci střelnice. Dva uchazeči využili celý poskytnutý čas. Komisař poté taky potřeboval nějaký čas na upravu, tak jsme se mezitím mohli pokochat vystavenými kvéry u recepce. Dorazili i opraváři.

Výsledek teoretické zkoušky byl oznámen po tom, co jsme byli svoláni zpět do školící místnosti. Dva z desíti - ti co využili veškerý čas, neprospěli. Jednomu to uteklo o jeden bod, u druhého jsem přeslechl kolik měl bodů, ale hitparáda to nebyla. Nejspíš to střelil od boku. Zbytek uchazečů prospěl se stoprocentním výsledkem.

Viditelně si pár lidí včetně mě oddechlo, jeden z kolegů ihned obdržel gratulace (během pěti vteřin mu pocitově 500x zabrblal telefon) a komisař se vrhl do brífinku ohledně praktické části zkoušky.

Z mého subjektivního pohledu je toto nejjednodušší část zkoušky. Stačí se naučit 500 pevně daných otázek, kdy většina z nich se dá dobře odvodit, či následuje pevně daný vzorec (např. příslušný útvar policie...). Z důvodu úspory času doporučuji se soustředit na otázky, legislativu vynechat. Učit se tak dlouho, dokud člověk neodpoví s odstupem 24 hodin (velmi krátkodobá paměť) od posledního učení na všechny otázky bez chyby.

Praktická část

Behěm brífinku prošel komisař velmi detailně teoreticky požadovanou rozborku, sborku, řešení závád, manipulaci, rány jistoty, spouštění kohoutu atd... Kdyby si například člověk nebyl jistý, jestli může dát při slabé ráně po vyhození zásobníku a kontrole komory ránu jistoty, tak tady se ujistí.

Co se týče ran jistoty, tak mám pocit, že komisař preferuje kontrolované spuštění kohoutu a vyvarování se ran jistoty pro zbytečné namáhání zbraně. Už si přesně nevzpomínám jaké byly alternativy, ale po brífinku bude každému vše jasné. Nicméně, vypouštění kohoutu byla jen alternativa a rány jistoty nepovažoval za chybu. Člověk je mohl dávat jak je zvyklý a naučený. To byl i můj případ.

Manipulace, rozborka a sborka probíhaly vždy se všemi třemi zbraněmi. Střílelo se vždy jen s pistolí - jen u skupiny C vyžadoval navíc střelbu z malorážky a brokovnice.

Don Shot má dobře vyřešenou zábavu pro čekající uchazeče, protože má v recepci monitor s výstupem kamer z oblasti střelnice. Tím se krátí čekání a člověk může fandit předskokanům.

Pořadí mělo být určeno podle času podání přihlášky, ale když někdo potřeboval, mohl jít přednostně. V praxi to vypadalo tak, že jsme se nějak dohodli. Nicméně opraváři měli přednost tak jako tak. Přede mnou bylo hádám pět nebo šest lidí, takže neznám finální výsledek zkoušky, ale z mých předskokanů to nedal jeden. Holčina nenastřílela pistoli.

Do poslední chvíle jsem si myslel, že mě nějaká nervozita mine a v klidu to dám, ale jak končil střelbu týpek přede mnou, tak mi stoupl puls, rozklepaly ruce a zrychlylo myšlení. Jako když to člověk přežene s kofeinem.
Rozborky a sborky proběhly bez problému, jen si zpětně vybavuji, že jak jsem byl nervózní a nechtěl brzdit ostatní (přece jenom už na střelnici člověk pár hodin tvrdně), tak jsem některé věci automatizoval - nedal jsem si moc prostoru na přemýšlení nad každou maličkostí (například co dělat když člověk zvedne pistoli ze stolku). To podtrhuje důležitost přípravy! Je to jak v autoškole. Sednout do auta bez naježdených hodin by bylo nezodpovědné - člověk nemusí prostor přemýšlet který pedál je brzda.
Doporučuji si dat nástřelné. Minimálně se člověk střelbou uklidní a ostré pak nastřílí lépe. Nástřelnou u brokovnice jsem ale dodatečně po protočení očí komisaře vynechal (škoda, líbí se mi ta rána).
Ke střelbě bych ještě chtěl dodat, že je dobré cpát zásobník do malorážky a zavírat závěr až po položení zbraně na podpěru. Když to člověk nabije hned nad stolkem, tak pak v podstatě při přesouvání zbraně nad podpěru na krátký moment nemíří do bezpečného prostoru. Náš komisař by to nejspíš s prstem mimo lučík akceptoval, ale zálěží koho člověk chytne.

Přípravu na praktické bych závěrem doporučil alespoň párkrát zopakovat, a na střelnici, kde se mají konat zkoušky, si jít minimálně ze zkouškových zbraní zastřílet. Člověk uvidí, jaké je tam osvětlení a ujistí se, že to půjde.

Zavěrem

Jsem rád, že jsme narazili na férového a profesionálního zkušebního komisaře p. Pavla Chrásta a chtěl bych mu tímto poděkovat. Poděkovat bych chtěl také správcům střelnice Templář ve Znojmě, kde jsem byl kvalitně přípraven a chlapcům ze střelnice Don Shot, kteří ochotně poradili a nechali nás čučet na bezpečnostní kamery.

Uživatelský avatar
Sloth
Příspěvky: 4

Příspěvek#291 » stř 6. dub 2022, 18:01

Datum: 6.4. 2022
Místo: KŘP Jihlava+ střelnice Třešť
Zkušební komisař: Mgr. Ivo Tesař
Skupiny: ABE
Počet uchazečů: mezi 20 a 30

Zdravím všechny :) Po letech odkládání jsem konečně podal přihlášku (9.2. 2022) a dnes jsem úspěšně složil zkoušku odborné způsobilosti.

Sraz byl v 8:00 na recepci v budově KŘP v Jihlavě. Poté jsme šli do místnosti se stoly a židlemi, kde se nám představil zkušební komisař i dohlížející policisté a komisař nás následně podrobně seznámil s průběhem celé zkoušky. Pak byla vybrána odměna 600Kč pro zkušebního komisaře.
Po úvodní řeči a vybraní peněz byly rozdány testy a začali jsme vyplňovat. Když měli všichni hotovo, šlo se zase zpět na recepci a čekalo se na vyhodnocení. Výsledky byly výborné, jenom jeden člověk testy neudělal.
Po vyhlášení výsledků testů se šlo na manipulaci, čekali jsme na recepci a postupně si nás volali do další místnosti, kde byly připravené zbraně na manipulaci-pistole Jericho 941, malorážka ZKM 452 a broková dvojka jejíž typ nevím (manipulaci jsem dělal jen s pistolí).
Zkouška bezpečné manipulace u pistole probíhala rychle a komisař nechtěl žádné složitosti. Stačilo jen zkontrolovat zbraň (na začátku byl v komoře školní náboj) , udělat rozborku a sborku, kontrolu funkce, nabít školní náboj, "vystřelit" a poté uvést zbraň do bezpečného stavu (závěr v přední poloze a kohout dole). Prováděla se rána jistoty.
Po úspěšném předvedení bezpečné manipulace bylo každému sděleno, že další sraz bude ve 12:30 na střelnici v Třešti a do té doby jsme měli volno.
Na střelnici jsme zaplatili poplatek 700Kč. Střílet jsme chodili ve skupinkách, každý na jeden palebný post. Střílelo se z pistolí CZ SP-02 Shadow, CZ P-10C a Glock (asi 19). S dlohou kulovou a brokovnicí jsem nestřílel. Celou dobu jsme se řídili jasnými pokyny komisaře. Nejdřív se nabily 3 nástřelné náboje, vystřílely se a poté se nabilo 5 dalších nábojů k hodnocené střelbě.
Po vystřílení proběhlo vyhodnocení zásahů, následně předání dokladu o odborné způsobilosti + žádost o vystavení ZP, gratulace od komisaře i policisty k úspěšnému složení zkoušky a tím to všechno skončilo.
Pak už jsem jen zajel na svůj příslušný útvar policie a odevzdal tam vyplněnou žádost o vystavení ZP spolu se 700Kč za každou skupinu.
Teď už stačí jen počkat až bude můj ZP hotový a budu si moct vyřídit nákupní povolení na mou první zbraň (Ruger SR1911).Mufi315
Příspěvky: 1

Příspěvek#292 » úte 12. dub 2022, 18:19

Úvod

Datum zkoušky: čtvrtek, 17. 3. 2022
Místo: Střelnice AVZO TSČR Mladotice (Plzeňský kraj - ORP Kralovice)
Zkušející: komisař Mgr. Karel Jiroušek; dva zástupci policie ČR - policistka a policista v civilu
Skupiny ZP: A, B ,C, D, E
Cena zkoušky: 1200,- Kč (600,- Kč odměna zkušebnímu komisaři a 600,- Kč poplatek za střelnici)

Přihlášeno bylo 17 účastníků (z toho 2 ženy) na teoretickou část a další dva (žena a muž) na opravu praktické části. Celkem 19 žadatelů o ZP. Zúčastnili se všichni, mimořádně žádná absence.

Teoretická část:

Zkouška byla naplanovaná na 9:00. Začalo se asi o 5 minut déle. Komisař zahájil zkoušku. Proběhla prezentace a kontrola žadatelů o ZP. Následovalo poučení o průběhu zkoušky, vylosovaly se otázky a psalo se.

Většina žadatelů (~ 11 - 13) uspěla s plným počtem 79-ti bodů. Dva až čtyři žadatelé měli jednu chybu. Další dva žadatelé pak u teoretické části propadli. Jeden kluk, kterému utekl výsledek těsně; dělal B a C (potřeboval proto 71 bodů), ale měl 3 otázky za 3 body špatně, takže o bod neprospě. Druhý kluk měl jen asi 56 dodů. Úspěšnost 15 ze 17, tj. 88 %.

Praktická část:

Na praktickou část nás šlo 15 + 2. Nejprve komisař Jiroušek rozhodl, že se bude chodit na manipulaci po jednom, a jestliže dotyčný u manipulace uspěje, tak hned nabije ostré náboje a půjde střílet na pevný cíl. Po tomto oznámení, zahájil poučení o chování na střelnici a o udělování povelů. Komisař Jiroušek řekl zcela jasně, jakou si představuje bezpečnou manipulaci. Zdůraznil několik pravidel.

Řekl, že:
- Správné držení ukazováčku mimo lučík u nezkontrolované zbraně vypadá TAKTO (ukázal jak držet prst správně, a co je nesprávně), a abychom na toto základní pravidlo dávali pozor.
- Jako první: VŽDY nejprve vyndat zásobník a až pak pokračovat další kontrolou.
- Určuje bezpečný směr, kterým bude prostor střeliště s terči.
- Máme dávat ránu jistoty, která ale má být mířená směrem na terč. Pokud by po někom chtěl jinou variantu, sám nám tuto skutečnost oznámí.
- Bude-li u zbraně provedena řádná kontrola vybití, je od této chvíle považovaná zbraň za bezpečnou, je možné ji odložit na střelecký stoleček, neboť místo stolečku máme po celou dobu pod dohledem. Později není nutné zbraň znovu dále kontrolovat (např. před vložením zásobníku).
- Nám oznámí simulovanou závadu při výstřelu ze zbraně a bude chtít její správné odstranění.

Pak dodal, že máme postupovat pomalu, neboť máme času dost, a pokud si nebudeme dalším postupem jisti, ať se raději zeptáme. Ptal se, jestli jsme seznámeni se zbraněmi, ze kterých se bude střílet, nebo bude někdo požadovat poučení o rozborce z příslušné zbraně. Manipulace a střelba probíhala z pistole CZ 75, malorážky CZ 457 a brokové kozlice (neurčitého typu). Všichni tyto zbraně znali, tudíž nevznikl žádný problém.
Já osobně jsem se zeptal, jestli když bude zbraň zkontrolovaná a bude nezbytná rozborka, jestli může strčit prst do prostoru lučíku, abych si stáhl závěr do zadní polohy. Odpověděl, že u zkontrolované zbraně CZ 75 je to zcela v pořádku, neboť tento postup udává i výrobce.

Nakonec zdůraznil, že při PRVNÍ chybě (zapomenutý zásobník, prsty před hlavní) udělí "žlutou kartu" a dotyčný bude napomenut, aby dával pozor. Pokud někdo odloží po ostré střelbě nezkontrolovanou zbraň a odejde ze střeliště, nebo namíří nezkontrolovanou zbraní na nějakou osobu, tak za hrubé chyby tohoto typu padne rovou "karta červená".

Následovala 30 min. pauza na občerstvení. Policistka i policista byli moc příjemní, uklidňovali nás, a ještě opakovali několik zásad, na co všechno si dávat pozor. Po pauze začali "pistolkáři", 9 lidí, kteří skládali zkoušku jen z D nebo E. Manipulaci splnili všichni. Vím, že jeden pán nenastřílel a u dalšího jednoho žadatele nevím. Následovalo 8 ostatních, kteří stříleli z malorážky, popř. i z brokovnice.

Šel jsem jako první. Začal jsem manipulaci s pistolí CZ 75. Můj postup byl následovný. Prvně kontrola, jestli není zajištěna pojistka. Nebyla. Takže vyndat zásobník, vizuální kontrola zásobníku, který byl prázdný. Stažení závěru, kdy vyskočil školní nábor, ještě jedno prezentivní stažení závěru a pak vizuální kontrola komory a šachty zásobníku. Rána jistoty, oznámení o bezpečné zbrani a její odložení na stoleče. Sebrání školního náboje t podlahy. Raději jsem všechno říkal nahlas. Povel: "Nabít jeden náboj." Vykonal jsem a zahlásil: "Připraven ke střelbě." Povel: "Pálit na cíl," a zmáčku a NIC! Hlásím: "Závada na zbrani typu selhač." Komisař: "Proveďte správně odstranění." Tak jsem oznámil, že se musí počkat, aby se výmetná náplň nezažehla se zpožděním. Komisař po cca 8 sekundách řekl, že nebudeme na sebe 30 sekund koukat, a že můžu pokračovat. Tak jsem znovu zkontroloval zbraň. Komisař se mě zeptal, jak poznám, jestli je vada na zbrani nebo na náboji. Popsal, jsem že se musíme podívat na otisk úderníku na zápalce náboje. A pokud tam viditelný otisk je, tak je vadný náboj - tzn. zápalka nebo výmentná náplň. Komisař se zeptal: "Co udělám s nábojem?" Řekl jsem: "Odevzdám správci střelnice." Potom jsem měl pistoli rozebrat na čištění. Klasická rozborka s vyndáním čepu a sundáním závěru. Jen když jsem zbraň skládal, tak jsem se demonstrativně podíval do hlavně a oznámil, že je průchodná a v pořádku. Pak jsem šel na manipulaci s malorážkou, kterou jsem měl jen bezpečně převzít a vybít. Opět jsem vyndal zásobník a zkontroloval komoru, závěr zavřel a dal ránu jistoty. Komisař Jiroušek řekl, že je lepší nechat zbraň s otevřeným závěrem i přesto, že je v danou chvíli natažená. Pak mi poručil vyjmout závěrový mechanismus ze zbraně a znovu malorážku složit a bezpečně odložit. Vykonáno bez problémů. Manipulaci s brokovnicí komisař ani nevyžadoval.
Střílel jsem D na 15 metrů. Nástřelné rány jsem si nevzal, na pistoli jsem si věřil 8-). Komisař mi oznámil, že první dvě rány mi šli nahoru do bílého, tak ať mířím na dolní okraj terče. Pak už jsem měl zbývající 3 v černém. Výsledek pohoda 5 z 5-ti. Malorážka (z té jsem měl největší strach, neboť na střelnici při tréninku jsem nikdy nenastřílel). Vzal jsem si podpěru a 3 nástřelné rány. Dvě byly v terči, třetí mimo. Trochu se mi sevřelo hrdlo. Pak jsem nabil 5 ostrých. Kovová podpěra ve tvaru T se vrklala, takže jsem vždycky dlouho cílil a dokonce 2x jsem si musel zbraň sundat, protože se mi už klepalo celé tělo. Naštěstí se čas neměřil a bylo ho dostatek. I tak bych řekl, že jsem nejspíš vyčerpal celých 5 minut. V každém případě po ukončení střelby, jsem se šli podívat a všechny rány se do terče vešly. Z brokovnice jsem pak vystřelil jen 1 náboj (bez nástřelného), abychom šetřili munici. Střelba z brokovnice byla dětská slavnost. Komisař Jiroušek mi hned vypsal potvrzení o zkoušce z odborné způsobilosti a mohl jsem odejít.

Měl jsem ještě nějaký čas, takže jsem se kouknul na další čtyři lidi a vím, že také splnili. Zbývající 3 už jsem neviděl, ale mezi byli právě 2 opravkáři. Kluk na minulé zkoušce nepočkal 10 sekund u selhače a hned otevřel závěr. Slečna nenastřílela z malorážky, ale po zkoušce absolvovala další tréninky, na kterých ji to šlo a byla úspěšná.
Takže úspěšnost byla poměrně velká. Z těch 14 osob (včetně mě), které jsem měl možnost vidět, pak nesplnili max. 2 žadatelé, určitě pak pouze jeden pán, tj. úspěšnost u praktické části min. 85, spíš apk 93 %.

Zhodnocení:

Celkový dojem byl výborný. Byl jsem překlapen, jak byla zkouška levná a její průběh byl plynulý. Konec byl určitě do 15:30. Zkušební komisař Mgr. Karel Jiroušek byl skutečný profesionál, spravedlivý člověk, který očividně chtěl, aby všichni zkoušku řádně vykonali. Vše co žádal oznámil dopředu a nepožadoval žádné záludnosti. Bylo pouze podstatné, aby jste pro zkoušku znali to, co se uvádí v Nařízení vlády č. 315/2011 Sb., o zkušebním řádu zkoušky odborné způsobilosti žadatele o ZP a ve Vyhlášce č. 221/2017 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o zbraních. A pak, aby jste měli před zkouškou příslušné zbraně alespoň jednou v ruce.

Rád bych poděkoval webových stránkám "zbranekvalitne.cz" a "zbrane.cz", kde jsem nalezl veškerou legislativu, informace o zbraních a otázky na testy pro zkoušku odborné způsobilosti. Také děkuji diskutérům v této skupině, odkud jsem sám čerpal jejich zkušenosti ze zkoušek. Naponec musím na dálku poděkovat i střelnici Plzeň Karlov, kde jsem se zúčastnil kvalitního přípravného kurzu a tréninku střelby na pevný cíl.firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#293 » čtv 14. dub 2022, 16:08

Datum:14.4.2022
Místo: sportovní střelnice Přeštice
Zk.komisař : Pan Jan Molnár
Popis: 24 účastníků, z toho 4 nedali testy, 1 střelbu

Komisař stručně a věcně popsal průběh zkoušky a následně rozdal testy, tady asi není moc o čem :-) 4 na testech vypadli, 4 měli nějaké chyby, zbytek plný počet bodů.

Praktická zkouška probíhala pro většinu z nás, co mají nadrillované převzetí zbraně dost netradičně. Komisař nám jako první pokyn dal zbraň nabít (čemuž měla předcházet samozřejmě kontrola, ale v tom stresu a zažitého “postupujte přesně dle pokynnů komisaře” bych to považoval za mírný chyták :-), jinak byl komisař naprostý pohodář a snažil se všechny uklidnit. Nikomu nepodrážel nohy.) následně kontrola zbraně. Závady používal u každého jiné, od selhače přes slabou ránu po zádržku. Následně probíhala rozborka - s tolerovaným prstem v lučíku.

Následovala střelba dle skupin, kdo chtěl, měl nástřelné.

Děkuji správci střelnice, který se nám snažil pomoct, poradit a uklidnit nás. Také děkuji komisaři za autoritativní, ale příjemný přístup a jasné a věcné vysvětlování.

Teď už jen zažádat o vydání ZP a vybrat nějaké první železo :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů