Zákaz olova

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 243

Příspěvek#841 » stř 17. bře 2021, 22:53

Dobrá zpráva to je, ale zákazu olova se to netýká, to je pořád na stole, ne?



izerS18
Příspěvky: 1253

Příspěvek#842 » čtv 18. bře 2021, 09:28

Jo, ten tam je, ale je dobre videt, ze k omezeni myslivosti, rybaru nedoslo, ze maji vahu dane organizace, tak by i samotne omezeni olova (kde se ohaneji myslivci, rybari) nemuselo byt tak jednoduche... i kdyz jak se pise v clanku - salamove metody muze byt vyuzito jinak...

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2965

Příspěvek#843 » stř 5. kvě 2021, 15:35

http://ozbraniach.sk/zakaz-olova/webina ... azu-olova/

Uprostřed tohoto článku je odkaz na formulář pro připomínky a náměty té echa k EU zákazu olova. Ta echa postoupila zase o krok dál. První kolo posílání připomínek končí dnes 5. 5. 2021.

Přečtěte prosím článek a vyplňte formulář. Jen nevím, zda vyplnění anglicky pouze nebo lze i česky. Kdyby v aj, nechť neanglictinari vyplní alespoň jednoduché nesouhlasne krátké věty pomocí slovníku.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#844 » stř 5. kvě 2021, 15:39

Připomínkování běželo několik měsíců. Lex k tomu psal mimo jiné tohle:
Z hlediska procesu jsme v podstatě na začátku. Momentálně běží několikaměsíční veřejná konzultace daného návrhu. Je však nezbytné připomenout, že ECHA bude přihlížet pouze k podloženým relevantním komentářům. Zároveň nabízíme případným zájemcům, že jejich strukturované připomínky (zaslané na adresu zakazolova@gunlex.cz) zapracujeme do připomínek LEX z.s.

...takže krotit emoce ;)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#845 » stř 5. kvě 2021, 18:05

Formulář jsem si přečetl, ale musím přiznat, že jako obyčejný člověk tam nemám moc co napsat, protože o daných tématech nemám žádné informace ani podklady ke zveřejnění. Podle mě je to spíše pro odborné organizace a zájmové celky.

Pro příklad
7 :
Opatření k omezení expozice střelců :
Uveďte informace o doporučeních a opatřeních, která jsou prováděna na venkovních střelnicích k omezení expozice olova střelců. Existují nějaká doporučení ohledně sledování krevního olova u sportovních střelců nebo nějaké údaje o expozici olova u sportovních střelců ve vaší zemi nebo regionu?


8 :
Sanace střelnic / oblastí :
Předpokládá národní legislativa ve vaší zemi nebo regionu (se zaměřením na EHP) sanaci střelnic a oblastí na konci jejich životnosti? Je-li to možné, kdo je odpovědný za financování a provedení sanace?
Jak jsou zvládána rizika na konci jejího používání, pokud nedojde k sanaci (vzhledem k tomu, že odtoková voda může také kontaminovat půdu, podzemní vodu a povrchovou vodu mimo obvod lokality)?



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#846 » čtv 6. kvě 2021, 06:40

Za "olovo" si dosaďte "jedovaté rostliny" nebo cokoliv po staletích poměrně rozšířeného a nenahraditelného, skrze co se někdo rozhodne zlikvidovat např. obor květinářství.
Asi tak bych to viděl a radší to dál nerozvádím...



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#847 » čtv 6. kvě 2021, 08:47

Olovo jako prvek periodické tabulky už víc přírodnější být nemůže. Pokud vynechám jadernou reakci (jako formu "výroby" olova), tak jediné, co se s olovem dá dělat, je ho někde v nějaké formě těžit a jinde v jiné formě ukládat. Není to komplikovaná organická sloučenina, která nemá v přírodě svůj přirozený původ, nebo zdroj.

Kdykoliv si někdo vzpomněl, že by bylo dobré olovo zakázat (což dává stejný smysl, jako zakázat jakýkoliv jiný prvek, třeba fosfor), tak se postupně ukázalo, že to byl čistě osobní/korporátní záměr. Amalgámové plomby s olovem vydržely 10-15 let a člověk měl v zubu olovo. Dnešní fotokompozitní vydrží dva roky a místo olova má v sobě člověk fotokompozitní mikročástice, které si z toho ukouše.

Bezolovnatá pájka (na pájení obvodů) má horší mechanické, elektrické a technologické vlastnosti a to do té míry, že tam, kdy by to byl průser (lékařství, automotive) je "udělena výjimka" a může se používat olovo.

Bezolovnatý benzín máme s řepkou, o které už i EU přiznala, že to asi nebyl dobrý nápad, protože dopad na životní prostředí je horší. Atd. Myslet si, že někomu, kdo přijde se zákazem olova, jde o věcnou a rozumovou diskusi, je jen nepochopení situace, případně nedostatek zkušeností.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#848 » čtv 6. kvě 2021, 09:10

Máš pravdu, kovové olovo bez příměsí je chemicky neutrální (jedovaté jsou jen rozpustné sloučeniny olova), v přírodě se kovolé olovo nerozpouští a pokud není v silně kyselém prostředí, tak se ani do okolí nevylučuje. Problém je jinde. Pokud organizace jak EU chce na svém území omezit lov a střelecký sport tak to udělá jakkoli. To že pro dosažení "svého" cíle poruší veškerá svá pravidla a zákony nám ukázali už při schvalování "Směrnice o zbraních".
Tentokrát se to jen sanží maskovat "ochranou přírody", která potřebuje chránit spíš před ekoteroriaty, než před střelci. Nehledě na to, že za rok zemře 100x víc ptáků při střetu se skleněnou výplní budov, než je jinak nadhodnocený dopad na ptactvo v mokředech..



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#849 » pon 21. bře 2022, 20:06


Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#850 » pon 21. bře 2022, 20:34

Mě to připadá jako přání otcem myšlenky, v tomto případě výzkumu. Problém úbytku ptactva vidím spíše v úbytku hmyzu než v olověných brocích. Proč, když se používají už stovky let, nastal úbytek až teď.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#851 » pon 21. bře 2022, 21:15

Tak tam není uvedeno, že by ten úbytek nastal nárazově teď - testovali 3000 vzorků a z toho odhadli jak velký vliv olovo asi má/mělo



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#852 » pon 21. bře 2022, 21:31

Tak z jmenovaných druhů se hmyzem živí alespoň částečně jenom ti luňáci a zrovny u těch vyšel úbytek nejmenší, což by se dalo vysvětlit právě tou skladbou potravy. Mě spíš přijdou některé závěry myslivecké lobby z kategorie "přání otcem myšlenky". Čekal bych, že myslivci střelbu olovem opustí sami. Stále se před outlocitnou veřejností zašťiťují ochranou přírody a teď když mají předvést nějaké činy tak nic. Tímhle svým přístupem to nakonec zkazí i sportovním střelcům, co páli jen na střelnici do valu, kde to žádný orel natuty nesezobne.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#853 » pon 21. bře 2022, 22:02

Moc sem se tomu nevěnoval, ale ten předpokládaný problém spočívá fakt v tom, že ti ptáci žerou broky/střely? Tak nějak jsem myslel, že jde spíš o to uvolňování olova do okolí

Obecně beru, že to olovo je jedovatý a snad i chápu, že ačkoliv je to třeba i jen ta méně významná příčina úhynu/kontaminace tak je narozdíl od jiných záležitostí vcelku jednoduše řešitelná (pro nestřelce), ale nějak mám problémy pobrat, že se venku střílí tak moc, že to má tak velkej dopad



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#854 » pon 21. bře 2022, 23:20

Tak já mám třeba informace od zlatokopů, co to provozují jako svého koníčka, že v řekách se během rýžování objevuje olova překvapivě hodně. A ten problém dravců spočívá v tom, že to sežerou společně s kořistí, kterou najdou buď jako mršinu, nebo jde o zhojená zranění jejich kořisti. Myslivci, když střílí krkavcovité ptáky coby škodnou, tak to buď po sobě vůbec nesbírají, nebo to někde pohodí jako újeď. Navíc ptáci nemají zuby a polykají drobné kamínky, aby jim v žaludku pomohli rozmělňovat potravu. Vybírají si kamínky které jsou kulaté, přičemž můžou nalézt i broky.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#855 » úte 22. bře 2022, 08:52

Autoři studie poukázali na to, že Evropská unie i Británie plánují zakázat veškeré olověné střelivo, ale narážejí na odpor loveckých skupin.

Jasně, zlé lovecké skupiny, ale že to zasáhne všechny střelce je přece jedno, že?

Jinak bych rád viděl tu studii celou, abych se mohl podívat na metodologii a data.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti