Zákaz olova

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#886 » pon 17. říj 2022, 11:16

Sobiho: Chápu ten postoj, ale mě připadá až nebezpečný. Nezměním to asi, tak ani nebudu protestovat.. nyní dotaz. Chceš říct, že jsi použil střely bez olova a při střelbě nepozoroval větší rozptyl, nebo posun místa dopadu v terči?

Ještě o otravě olovem. Pokud pomineme prudce jedovaté olověné soli, co byly přidávány do benzínu, tak to není tak hrozné. Ve starém Římě docházelo k otravě olovem, při pití vína z olověných nádob. Víno je kyselé a olovo se vněm rozpouštělo. Škodilo to pak nejvíc plodům těhotných žen a malým dětem. U dítěte může i malé množství olova způsobit zpomalení duševního vývoje a změny v chování jedince. U vodovodních trubek se toxicita dle studií liší místo od místa. Vytížené vodovodní větve nejsou netoxické reálně vůbec a tam kde voda dlouho stojí, stačí odpustit. Olovo a zplodiny hoření střelného prachu jsou pak toxické především na kryté střelnici. (Toxicitou střelného prachu se EU hodlá zabývat taky). Olovo je mírně toxické, ale ve společnosti, kde je toxický i vztah muže a ženy je toxické už všechno. I chování lidí mezi sebou, ale to už odbíhám :) .

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 786

Příspěvek#887 » pon 17. říj 2022, 11:34

Tak třeba do vzduchovky bezolovnaté dělá JSB
200ks 359Kč tj.: 1,79Kč/ks tj 2,98x dražší
Normální střelivo
500ks 300Kč: tj. 0,6Kč/ks

9mm luger FMJ 7Kč/ks
9mm luger XRG 21Kč/ks tj 4x dražší

Vše se dá koupit a podle mne je to jen o ceně (a samozřejmě u XRG výjimka, ale ta je způsobena konstrukcí střely).

U předovek nevím jestli to lze něčím adekvátně nahradit, protože je nestřílím. Takže z mého pohledu je to zase jen a jenom o ekoterorismu a penězích.



Redsnake
Příspěvky: 328

Příspěvek#888 » pon 17. říj 2022, 11:41

To je fajn ze na to mas nazor…

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#889 » pon 17. říj 2022, 11:41

Sobiho: JJ, mě ale šlo o přímé srovnání přesnosti (balistiky), nemáš s tím zkušenost? Jinak 3-4x dražší náboj rovná se prakticky likvidace střeleckého sportu pro širší veřejnost.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 786

Příspěvek#890 » pon 17. říj 2022, 11:49

Letec 12:
No to bylo myšleno jinak, ozvat se určitě, ale argumentace musí být adekvátní a věcná, a nikoliv možná ještě hloupější... Podle mne toxicita olova je jasná, stejně tak, že toxické není jenom olovo... A když už už víme, že s tím prakticky nic neuděláme, tak musí být varianta "B" a to vymlátit toho co nejvíce, třeba na (ideálně nárokových) výjimkách, protože když se zaměříš jen na boj proti, pak můžeme ztratit víc než by se dalo. Pár zákonů, NV a SIAŘů jsem připomínkoval a vždy se podařilo, tak nějak tam něco "propašovat", kdyby to byl a priory boj proti, nebylo by nic.

Taky mne to štve, ale více mne štve ta cena... být to stejný náklad (ideálně nižší) za bezolovnatou, tak konkrétně to pro mne žádný problém není. Na druhou stranu se řeší marginalita, když ekologické problémy jsou někde jinde, bez dopadu na tolik lidí. A od té doby co si Gréta našla chlapce, už ani JE nevadí! :-)
Prostě to nevnímám jako útok na zbraně, ale jako obecný ekoterorismus EU a podle toho by měla být argumentace. Popravdě leták geologa a energetika za SPD, podle mne moc takový odborný posudek nenabízí. Jinak na LEXu jsou podle mne zajímavější a adekvátnější články.

EDIT pro Letec 12:
Ad balistika: podle mne se na to dá zvyknout (je tam rozdíl v hmotnosti střely je to JSB lehčí) takže je to klasická balistika a nějaký rozdíl ohledně rozptylu jsem nepozoroval. Jediná věc se mi zdála vyšší "odrazivost" ale to je vnímáno subjektivně, možná by mohl být zajímavý "krabicový test" odrazivosti.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#891 » pon 17. říj 2022, 12:20

" s tím prakticky nic neuděláme"
tak to pak jo, jen si sbalíme 5kg povoleného do transporu.

My bychom měli uvažovat jinak, ne? Je skutečný důvod pro plošný zákaz olova? Snese to hledisko přiměrenosti? Realizovatelnosti? Náhrady? Kolik je používaných analogicky "škodlivých" látek?

Břemeno důkazů by mělo ležet na tom, kdo chce zavádět nesmysly, přijmout roli otroka je chyba. A bojovat proti tomu je potřeba nástroji, které fungují. Proti absurditám, nesmyslu a nezákonnosti (https://nautilus2.wordpress.com/2019/12 ... t-legalni/) se nedá efektivně bojovat nástroji, které nepřítel povolí.



JirkaCV
Příspěvky: 1520

Příspěvek#892 » pon 17. říj 2022, 12:25


Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 786

Příspěvek#893 » pon 17. říj 2022, 12:35

pavelg:
To je taky pěkný nesmysl... Břemeno důkazů na nikom neleží protože EU rozhodne jak chce, a jaké jsou zbraně proti nesmyslným nařízení které fungují? Žádné, krom jedné, "propašovat" tam něco, co se dá využít, nebo vyložit jak "potřebujeme" a ne nesmyslným křičením s letáčkem v ruce. Druhou možností je vystoupení z EU, nic mezitím není.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 786

Příspěvek#894 » pon 17. říj 2022, 12:40

JirkaCV: Ano tenhle test mne právě inspiroval, a mohu potvrdit, že to tak "opticky" chodilo, metodiku a zápisy jsem nevedl, šlo jen o "nedělní test". Prostě střely jsou jiné, dá se na ně zvyknout, ale ta cena... Jak už psali kolegové přede mnou, argumentace proti je spíše ta likvidace sportu a historie, dle mne i peněženek a to je reálný dopad.



JirkaCV
Příspěvky: 1520

Příspěvek#895 » pon 17. říj 2022, 13:12

Cena je daná taky množstvím. Až se bude XRG vyrábět v takovým objemu, jako dneska FMJ, bude cena vypadat zase jinak.
To ovšem neřeší problém se sportovní střelbou, kde se olovo bude nahrazovat jenom hodně těžko.



iloveguns
Příspěvky: 1423

Příspěvek#896 » pon 17. říj 2022, 14:03

Nic co nebude mít nejméně stejnou atomovou hmotnost jak olovo, nedosáhne přesnosti olověných střel. Jedině střely z ryzího zlata, z uranu a dalších prvků, které jsou srovnatelné s olovem. Fyzika se ošidit nedá. U sportovní střelby z malorážky je i jeden jediný milimetr rozptylu navíc, velkým průserem, který závodníka může připravit o místo na bedně.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#897 » pon 17. říj 2022, 14:30

Tak soudruzi řeknou, že se bude střílet na menší vzdálenost (místo 50m nově 40m). Rozptyl pak zůstane :D. Podobně jako balení salámu, nebude 100g,ale 75g za stejnou cenu.

Stříbro nebo práškový volfram by byly na střely levnější, než zlato, platina či ochuzený uran :D :D . Jen vtipkuju.



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#898 » pon 17. říj 2022, 16:25

Letec 12: Podle toho co já jsem četl, tak ještě větší podíl na chronické otravě olovem ve staré říši Římské, než konzumace jídla a nápojů z olověného nádobí, bylo cílené doslazování vína solí olova. Pač to olovo dělá co? Japa máme v papuli na vnitřní střelnici po střelbě bezplášťovým, barvou či jinak nekrytým olovem? No sladko, sladko máme v papuli. Pokud není dobře větráno. Plus líčení se olověnou bělobou. Tedy ne na střelnici dnes, ale v minulosti v tom Římě mám na mysli. :)
Ale samozřejmě kontaminace jídla při používání kyselých pokroutek v podobě různých forem octů a jiných kyselin z ovoce a zeleniny není při dlouhodobém užívání nic zdraví prospěšného.



vvitty
Příspěvky: 226

Příspěvek#899 » pon 17. říj 2022, 16:44

Sobiho píše:Olověné trubky na vodu, jsou již také zakázané, protože se stopové množství uvolňovalo do vody a docházelo k jeho přijímání do těla pitím vody, olověné nádobí taktéž (jinak v době Říma, byly otravy olovem běžné), takže argumentace "Napoleonskou kulí", že olovo nic neuvolňuje a jen tak leží je skutečně mylná. Zákaz olova nepovažuji za zákaz zbraní, i když to v současnosti považuji za další aktuálně nereálnou diktaturu ze strany EU.


Narazit v rozvodech vody na olovene trubky neni nic mimoradneho ani dneska. Zejmena ve starsi zastavbe se nikdo nenamahal do toho sahat a stoupacky v prvorepublikovych a "cisarskych" cinzacich jsou zhusta stale olovene.



Piggy
Příspěvky: 1872

Příspěvek#900 » pon 17. říj 2022, 16:48

Grimpo: Nedělají tu sladkou chuť spíš povýstřelové zplodiny?
Jinak škodlivost čehokoliv je kvantitativní záležitost a pokud mi expozice olovu zkrátí život o několik týdnů, nemám s tím problém. :twisted:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: cipis, DaveCZ, JYbour, k.jarek a 24 hostů