Zákaz olova



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#901 » pon 17. říj 2022, 16:55

vvitty píše:
Sobiho píše:Olověné trubky na vodu, jsou již také zakázané, protože se stopové množství uvolňovalo do vody a docházelo k jeho přijímání do těla pitím vody, olověné nádobí taktéž (jinak v době Říma, byly otravy olovem běžné), takže argumentace "Napoleonskou kulí", že olovo nic neuvolňuje a jen tak leží je skutečně mylná. Zákaz olova nepovažuji za zákaz zbraní, i když to v současnosti považuji za další aktuálně nereálnou diktaturu ze strany EU.


Narazit v rozvodech vody na olovene trubky neni nic mimoradneho ani dneska. Zejmena ve starsi zastavbe se nikdo nenamahal do toho sahat a stoupacky v prvorepublikovych a "cisarskych" cinzacich jsou zhusta stale olovene.


U nás jsme měli olověné trubky ještě loni, a nebýt kompletní rekonstrukce baráku, měli bychom je stále. V ostatních podobně starých domech v okolí, kde rekonstrukce ještě nedělali, jsou ty trubky z olova dodnes. Zakázaná je pouze jejich instalace do novostaveb a při rekonstrukcích domů.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#902 » pon 17. říj 2022, 22:51

Průmyslová revoluce stála na rozvoji vědy a techniky a jejich aplikací v běžném životě, k jeho ulehčení. Měřítkem byla užitečnost a faktická správnost. Lze něco dělat rychleji, přesněji, kvalitněji, je to lepší. Lze dělat něco, co doteď nešlo, je to lepší. Dnes už není kritériem užitečnost, ale jakási neuchopitelná projekce většího dobra, kterou definují různé zájmové skupiny podle svých potřeb a cílů.

Je to zdravost, fair trade, dlouhodobá udržitelnost... Potíž je v tom, že zatímco předchozí vývoj probíhal přímočaře k tomu, co fungovalo nejlíp, teď se hledají obskurní "lepší" řešení, které spíš připomínají vytloukání klínu ještě větším klínem, akorát o tom větším klínu se buď zatím neví, nebo ví, ale pro jistotu mlčí.

Co je na tom tragické, že přestože spousta normálních lidí si toto všechno uvědomuje, vládnoucí skupina už je schopná šikovným uspořádáním a manipulací svoje cíle ve znamení většího dobra prosazovat i přes jejich odpor.



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#903 » pon 17. říj 2022, 23:21

Piggy

https://cs.cubanfoodla.com/disturbingly ... winemaking

Je to internet. Co je na tom pravdy... :)

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 788

Příspěvek#904 » úte 18. říj 2022, 06:28

risa2000:
Ano tak to přesně je. Chápu co má být smyslem, ale ta cesta je nesmyslná a neúčelná. Prostě vše se podrobí cíli a jdeme hlava-nehlava a kdo nejde s námi, jde proti nám. Já jen nechápu, že těm extrémistům to prochází, když většinová společnost, podle mne, má jiný pohled. Je to násilný a agresivní přechod k vyššímu dobru a často mi to připadá jako nová forma "zeleného" fašismu.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#905 » úte 18. říj 2022, 07:13

Dochází k tomu většinou tak, že většina řekne "je mi to jedno, mě to neomezuje, já s tím nemám problém, nedá se s tím nic dělat".

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 788

Příspěvek#906 » úte 18. říj 2022, 10:29

A také když někdo naopak argumentaci "proti" podporuje ještě hloupějšími argumenty a odkazuje se na odborníky co nejsou odborníci na dané téma a na studie, co nejsou studie... Tomu se říká "medvědí služba" věci. Se vším se dá něco dělat, ale záleží jak se na to jde. Prostě to nařízení bude a záleží jenom jaké bude.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#907 » úte 18. říj 2022, 10:42

Argumentovat racionálně proti iracionálnímu a nezákonnému jednání je často zbytečné a někdy je jen taktikou gaunerů, jak oponenty zabavit a vykrvit.
Kdysi jsem se připletl do boje proti jisté stavbě, kde to měli pochystané a racionální argumenty nebrali, dokonce na ně byli nachystaní a arogantně je nepřipouštěli.
Překvapivě se ukázal účinný magor, který vedl boje za křečky a žabičky. To oni nečekali a prostě narazili na někoho na své úrovni. Chvilku se to zdrželo a pak přišla krize a investor to odpískal.

Tím chci říct, že na příkladu "odzbrojovací směrnice je kvůli terorismu a bezpečnosti, ale implementuje se v oblasti harmonizace vnitřního obchodu" vidíme, že režim nehraje ani podle vlastních zákonů a pravidel a naše postupy by měly být hlavně funkční.
Ty jejich "studie o školdivosti olova" jsou často taky naprosté bláboly a fejky. Chce to bojovat na všech frontách, mít na zřeteli cíl a držet si zdravý rozum.



Ozzy1
Příspěvky: 104

Příspěvek#908 » čtv 20. říj 2022, 13:12

Chystá se novinka: Zákaz polycyklyckých aromatických uhlovodíků - v asfaltových holubech: https://echa.europa.eu/cs/-/cancer-caus ... u-wide-ban

Omlouvám se za OT, ale je to už druhý zákaz ECHA směřovaný proti střeleckému sportu.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 788

Příspěvek#909 » čtv 20. říj 2022, 15:40

No možná si myslí, že se ti holubu pak jí, protože PAU jsou karcinogeny, které jsou omezeny hygienickou normou pro potraviny... Tak teď už mohou zakázat Dihydrogen monooxid a bude to komplet... :-D
No jde vidět, že všechny krize již budou brzy za námi, když EU může řešit takové "kosočtverce"...

To Ozzy1: moc díky za info :-)



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#910 » čtv 20. říj 2022, 16:19

Co jsem v tom četl, jde jim o uvolňování PAU z prachu a nesesbíraných kousků holubů do prostředí (půda, vody). PAU jsou v uhelném dehtu (téru), který se používá jako pojivo při výrobě. Z těchto důvodů se térpapírm lepenky atp. zakázaly na přelomu tisíciletí.

Nícméně jsem se ještě začetl tady, a je to už starší věc a navíc už na trhu probíhá změna:
https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2021/Listopad-2021/Evropska-komise-chce-sestrelit-asfaltove-terce

Ještě před rokem (2020) byl poměr prodaných terčů v ČR dvě třetiny „asfaltová klasika“ versus jedna třetina ekologických terčů na bázi kukuřičného škrobu nebo borovicové smoly. Letos už se situace překlápí a poměr prodejů je 50:50. Mezi významné značky ekologických terčů patří například španělská Corsivia, francouzský Laporte nebo ruský Lipetsk.



film
Příspěvky: 94

Příspěvek#911 » ned 6. lis 2022, 16:00

Ahoj,
GP ze Slovenska začala vyrábět střely bez olova
materiál je označován jako CW614N
já se v tom nevyznám ale mohlo by jít o slitinu CUZN tedy mosaz. Z toho jsou i nábojnice nebo se pletu?
https://grandpower.eu/sk/products/produ ... ojectiles/

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#912 » ned 6. lis 2022, 20:10

Je to mosaz, stačí si označení vygooglit.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#913 » ned 4. pro 2022, 16:25

O krok blíž ke konci :( Ti snad pracují pro Putina.
Výbory SEAC a RAC podpořily navrhované omezení olověných střel při lovu a venkovní sportovní střelbě a používání olova při rybolovu. Omezení by mohlo zabránit úniku více než 600 tisíc tun olova do životního prostředí (zveřejněno ECHA 30. 11. 2022).
https://www.mpo.cz/cz/prumysl/chemicke- ... ---271361/



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#914 » ned 4. pro 2022, 16:45

Těch 600 kilotun olova se ušetří za jak dlouho? Vychází mi to na víc než kilo na hlavu včetně stařenek a kojenců.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#915 » stř 7. pro 2022, 12:35

Venkovní sportovní střelba - tím jsou myšleny všechny venkovní střelnice, kde všechno olovo končí ve valu? Nebo jsou tím míněny brokové střelnice na holuby?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ante, Boci, k.jarek, Kodiak66 a 26 hostů