Novela evropske smernice o zbranich 2019



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#1861 » pon 26. črc 2021, 19:39

To je jako chtít, aby celá Sněmovna a celý Senát souhlasily s každým schvalovaným zákonem ve 100 % počtu politiků v místnosti, jinak to neprojde. V Bruseli mají všechny státy své zástupce v EK, EP, ER atd. a ti hlasují a schvalují...

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 279

Příspěvek#1862 » čtv 12. srp 2021, 22:06

Měl bych jednu důležitou otázku pro znalce nového zákona. Byl jsem si vyřídit výjimku na zásobníky a byl mi vyškrtnut výcvik nebo podílení se na zabezpečování z důvodu, že nejsem držitelem ZP skupiny D, mám ABE. V podstatě jsem si ji vyřizovat nemusel, protože mám zlou 58 pořízenou před červnem 2017, ale preventivně pro koupě nové hračky . No a teď je další otázka. Když mě to vyškrtli, tak se v podstatě nemohu přihlásit na připravované kurzy obrany státu s jinou zbraní než je ta moje 58, na kterou se omezení nevztahuje. Tak jak je to? Dík za fundované odpovědi.



kolp
Příspěvky: 98

Příspěvek#1863 » čtv 12. srp 2021, 22:19

Ty kurzy ale prece nevyzaduji D zbrojak. A duvody k udeleni vyjimky/povoleni neomezuji pouziti zbrane i k jinym ucelum. Kdyz uz clovek ziska tu vyjimku na zasobniky napr. z duvodu ochrany citlivych prostor nebo jak se to tam pise tak mi nic nebrani ji pouzit ke vsem ostanim ucelum. U zbrani kat. B na to snad bylo nekde i vyjadreni MVCR.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1864 » čtv 12. srp 2021, 22:43

Patton: Ta žádost (a potažmo vlastní výjimka) není o tom, kde nebo jak zásobníky můžeš používat, ale za jakých podmínek na ně máš nárok. Jak je pak budeš používat ani žádost (ani zákon) neřeší.



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#1865 » čtv 12. srp 2021, 22:52

getsome: to je trosku neco jineho, senat a parlament je o statu (suverenim objektu) v eu je skupina ktera si dela nejaka pravidla, ale je to porad o tom, ze by to meli byt suverenni staty, takze jednohlasnost se da ocekavat.

risa2000: nebyl bych si tak jisty, ta vyjimka se udeluje z duvodu/za ucelem, viz ten formular, takze technicky k vyvciku to nema, ted ale jde o to jak je mysleno ten bod: vycvik a ochrana, coz by se asi dalo dohledat podle tech paragrafu

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 279

Příspěvek#1866 » čtv 12. srp 2021, 22:59

Zadost_o_udeleni_vyjimky_pro_nadlimitni_zasobniky_priloha_c_30_vyhlasky_-_20210723.pdf
Bylo mi řečeno, že pro každou kolonku je určená skupina.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



kolp
Příspěvky: 98

Příspěvek#1867 » čtv 12. srp 2021, 23:15

Jeste bych dodal ze argumentace zbrojakem D je ze strany PCR ponekud zvlasbi, protoze Dckar nemuze vubec nabyvat zbrane(muze drzet a nosit zbrane podle licence sveho zamestnavatele), a v paragrafu 11a kde jsou duvody pro udeleni vyjimky se ostatne zbrojak D vubec nezminuje.cituji:

(1) Policie udělí výjimku pro nabytí vlastnictví, držení a nošení zbraně kategorie A-I, pokud to neodporuje veřejnému pořádku a bezpečnosti, držiteli
a) zbrojního průkazu skupiny A nebo držiteli zbrojní licence skupiny I nebo J za účelem sběratelské nebo muzejní činnosti,
b) zbrojního průkazu skupiny B nebo E anebo držiteli zbrojní licence skupiny F, G, H nebo J z důvodu
1. ochrany života, zdraví nebo majetku v citlivých prostorách; citlivými prostorami se rozumí prostory, jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem, nebo místa, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle, nebo
2. výcviku k zajišťování nebo podílení se na zajišťování zabezpečení nebo ochrana kritické infrastruktury, objektů mimořádné důležitosti, objektů důležitých pro obranu státu, majetku mimořádné hodnoty nebo mimořádně nebezpečných nebo cenných zásilek,
c) zbrojního průkazu anebo zbrojní licence skupiny F, H, I nebo J pro vzdělávací, kulturní, výzkumné a historické účely,
d) zbrojního průkazu skupiny B nebo E nebo držiteli zbrojní licence skupiny F, G, H, I nebo J z důvodu uvedeného v § 12 odst. 5, jde-li o zbraň, na níž byl vydán průkaz zbraně nejpozději ke dni 13. června 2017.

Plus jeste dodatek - stejna jako u B povoleni ti nemaji co vyskrtavat, proste podas zadost, tu vzit musi, a jedine ji muzou zamitnout v ramci rizeni...coz musi zduvodnit dle zakona...



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1868 » pát 13. srp 2021, 00:20

Patton: Pro každou kolonku je nějaký (zákonem daný způsob) jak prokázat, že na tu kolonku máš nárok, právě proto, aby to nebylo na uvážení úředníka, ale na jasných pravidlech, kterými se musí žadatel, ale i úředník, řídit. Už se to tady řešilo. Pořád je ale předmětem žádosti zdůvodnit nárok na nadlimitní zásobníky, nikoliv prokazovat, nebo se zavazovat k tomu, jak se s nimi bude nakládat.

kk: K čemu se ta výjimka uděluje je hned v první větě toho paragrafu (viz citace kolpa nebo tady: § 11a zákona č. 119/2002 Sb.)

Je to k "nabývání, držení _a_ nošení" tečka. Ne k nošení do výcviku, na střelnici, nebo k věšení na zeď. To co s tím pak můžeš dělat se odvíjí od skupin ZP, které máš. Pokud máš jen A, tak si to můžeš maximálně pověsit na zeď. Pokud máš i E, tak bez ohledu na to, jestli sis zaškrtl jen první kolonku, můžeš s tím jít na střelnici, nebo se chránit.

kolp: To, že mu to vyškrtli chápu jako pokus úředníka o "zjednodušení" procesu. Patton s tím může nesouhlasit a odvolat se, nebo to vzít tak, že by mu to podle zákona správně měli zamítnout, v zamítnutí by mu řekli, že tam uvedl důvod, který není platný, on by poslal novou žádost, kde by ten důvod neuvedl, oni by ji schválili. Výsledek by byl stejný, jen by to všechny stálo o něco víc času a energie.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1869 » pát 13. srp 2021, 05:49

risa2000 píše:Patton: Pro každou kolonku je nějaký (zákonem daný způsob) jak prokázat, že na tu kolonku máš nárok, právě proto, aby to nebylo na uvážení úředníka, ale na jasných pravidlech, kterými se musí žadatel, ale i úředník, řídit. Už se to tady řešilo.

Ano, už se to řešilo a myslel jsem, že i ty jsi už pochopil, že se pleteš. Ale když to nešlo řečí paragrafů, vyzkoušíme tvoje logické uvažování, třeba je to tvoje silnější disciplína... Prokazuješ, že sbíráš? Prokazuješ, že sportuješ? Prokazuješ, že lovíš? Pokud ano, jsi jediný v celé republice. A jestli to nemusíš prokazovat u A, B a C, proč bys to chtěl prokazovat u ostatních?



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#1870 » pát 13. srp 2021, 06:19

Podle mě se mýlí obě strany (Patton i policajt): když si přečtu celý odstavec, vidím tam výcvik "k zajišťování nebo podílení se na zajišťování zabezpečení nebo ochrana kritické infrastruktury, objektů mimořádné důležitosti, objektů důležitých pro obranu státu, majetku mimořádné hodnoty nebo mimořádně nebezpečných nebo cenných zásilek",
Takže z tohoto důvodu nemůže žádat držitel ZP, ale držitel ZL (asi G nebo J), a to ještě ne každý.
A s uvažovanými kurzy to už vůbec nijak nesouvisí.
Lynx: pro sport. lov nebo sběratelství se můžeš rozhodnout sám (suverénně ;) ) a prokazuješ to svým prohlášením, pro ochranu výše uvedených hodnot potřebuješ státní souhlas (nevím přesně v jaké podobě) a ten bys měl prokázat úředním dokladem.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#1871 » pát 13. srp 2021, 07:28

Piggy píše:Lynx: pro sport. lov nebo sběratelství se můžeš rozhodnout sám (suverénně ;) ) a prokazuješ to svým prohlášením, pro ochranu výše uvedených hodnot potřebuješ státní souhlas (nevím přesně v jaké podobě) a ten bys měl prokázat úředním dokladem.

Trpím :( Pokud je to někde napsané, pak máš ty a risa2000 pravdu. Jestli to napsané není, nemáte pravdu.



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#1872 » pát 13. srp 2021, 08:25

Například krizový zákon č. 240/2000 Sb. a nařízení vlády č. 432/2010 Sb., další jsem nehledal.
Navíc jsme se oba zmýlili ohledně sportu:
Lynx píše:Prokazuješ, že sportuješ? ... Pokud ano, jsi jediný v celé republice.
Piggy píše:pro sport. lov nebo sběratelství se můžeš rozhodnout sám a prokazuješ to svým prohlášením
Protože platí
zákon 119/2002 Sb. píše:§ 11a
(3) Policie udělí výjimku, jde-li o zbraň uvedenou v § 4a písm. a) nebo b), také držiteli zbrojního průkazu skupiny B, C nebo E, který předloží potvrzení vydané držitelem zbrojní licence, který se v rámci své činnosti zabývá sportovní střelbou, ze kterého vyplývá, že
a) tento držitel během posledních 12 měsíců aktivně trénoval nebo se účastnil soutěží ve střelbě a
b) zbraň splňuje specifikace požadované pro příslušnou sportovní střeleckou disciplínu.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#1873 » pát 13. srp 2021, 08:39

Pro sportovní účely ti snad vystaví potvruzení každý trochu lepší spotrovní klub ve kterém jsi. Sportovní disciplína nikde není udaná, takže nebude problém udělat "klubovku" i s dlouhým zásobníkem.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1874 » pát 13. srp 2021, 08:40

Piggy: Myslím (doufám), že policie má nějakou jednotnou jednoduchou tabulku, jak tyhle žádosti posuzovat, a co přesně jednotlivým kolonkám přiřadit.

Nicméně je zvláštní, že citace zákona, na kterou se daná kolonka v žádosti odkazuje (§ 11a odst. 1 písm. b) bod 2 zákona o zbraních), explicitně vyjmenovává skupiny ZP a ZL, kterých se to týká a ZP. sk D mezi nimi není (§ 11a odst. 1 písm. b) zákona č. 119/2002 Sb.).

Respektive, sk. D (ZP) není v celém znění §11a zmíněna vůbec a dalo by se z toho usuzovat, že jako taková sama o sobě, k udělení výjimky nestačí.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2412

Příspěvek#1875 » pát 13. srp 2021, 08:47

Protože vyjímku bude mít podnikatel (právnická osoba) pro kterou člověk se skupinou D pracuje.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti