Novela evropske smernice o zbranich 2019

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2510

Příspěvek#1831 » stř 21. črc 2021, 11:13

JJ super. ale uvidime co zase Diensbier a jemu podobní kšichti vymyslej za podrazy.

Uživatelský avatar
hauser
Příspěvky: 115

Příspěvek#1832 » stř 21. črc 2021, 11:51

Přidávám odkaz jak kdo hlasoval (on je sice v tom původním článku, ale už se ukázalo praktickým schovat si to pro později napřímo):
https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasy?G=20252&O=13



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#1833 » čtv 22. črc 2021, 06:52

Blacky píše:JJ super. ale uvidime co zase Diensbier a jemu podobní kšichti vymyslej za podrazy.


Tady to je a v diskuzi to pěkně schytal
https://www.facebook.com/dienstbier.jiri



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#1834 » čtv 22. črc 2021, 07:07

Já mám ale obavu, že má pravdu. To je pouze deklaratorní text, který imho nic nepřináší. Nedokážu si představit situaci, kdy nám tento text v ústavě může pomoci. Dokáže mě někdo vyvést z omylu a takovou situaci popsat? Díky.



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#1835 » čtv 22. črc 2021, 09:47

Resili jsme to par stran zpet. Prakticky jde o to, ze v Ustave bude neco navic. Tedy ze by tam mela byt byrokraticka prekazka pro EU. Lepsi nez nic.
Diensbier ma fakticky pravdu, ze to moc nemeni, ale proste mas to v ustave, tak lepsi nez to mit jako neco zvyk, tradici... Zatim se EU do ustav clenskych statu moc nevmesuje, proto nejspise tento smer.
To ze by levicak Diensbier vse po slunickovsku zakazal, je pak jeho boj... Samozrejme se mu zmena ustavy nelibi, protoze viz zacatek - ustava se moc casto nemeni, protoze na zmenu je fakt treba mit ustavni vetsinu a ta se v PS ci senatu casto nesejde = byrokraticka prekazka funguje:) a levicacsky fanatici pak nemohou snadno rici, ze se rusi to a tamto



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#1836 » čtv 22. črc 2021, 12:36

kolemjdoucí píše:Já mám ale obavu, že má pravdu. To je pouze deklaratorní text, který imho nic nepřináší. Nedokážu si představit situaci, kdy nám tento text v ústavě může pomoci. Dokáže mě někdo vyvést z omylu a takovou situaci popsat? Díky.


Pokud je nařízení z unie v kolizi s naší Ústavou, pak platí ta. Evropské právo nemá navrch nad ústavami jednotlivých států. Německý ústavní soud už to potvrdil. Ovšem, jestli se politici z komise poserou, je věc jiná.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#1837 » čtv 22. črc 2021, 13:55

Z jakého titulu má rozhodnutí německého soudu ohledně německé ústavy vliv na vztah EU-ČR?



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#1838 » čtv 22. črc 2021, 14:32

V zásadě nemá. Ovšem pokud by český (a případně ještě některý další) ústavní soud zaujal podobné stanovisko, musely by se k tomu unijní orgány nějak postavit.



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#1839 » čtv 22. črc 2021, 14:53

sonor píše:
Blacky píše:JJ super. ale uvidime co zase Diensbier a jemu podobní kšichti vymyslej za podrazy.

Tady to je a v diskuzi to pěkně schytal
https://www.facebook.com/dienstbier.jiri
Je zajímavé, že mu ta novela přijde krajně pravicová.
Co si tak vzpomínám, krajně levicový soudruh Lenin prosazoval (v teoretické rovině, o praxi se nebavme) zrušení armády a její nahrazení ozbrojeným lidem.
Já vím, ten známý citát o pušce na stěně dělníkova příbytku; to je halt ta dialektika.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#1840 » pát 23. črc 2021, 10:52

sonor píše:
kolemjdoucí píše:Já mám ale obavu, že má pravdu. To je pouze deklaratorní text, který imho nic nepřináší. Nedokážu si představit situaci, kdy nám tento text v ústavě může pomoci. Dokáže mě někdo vyvést z omylu a takovou situaci popsat? Díky.


Pokud je nařízení z unie v kolizi s naší Ústavou, pak platí ta. Evropské právo nemá navrch nad ústavami jednotlivých států. Německý ústavní soud už to potvrdil. Ovšem, jestli se politici z komise poserou, je věc jiná.

no není tak úplně pravda... evropské právo má navrch, protože je v případě nařízení okamžitě platné - lze ho dát pouze Ústavnímu soudu k přezkoumání a ten může rozhodnout o jeho neplatnosti z důvodu rozporu s ústavou (to je onen poslední případ z Německa), anebo naopak potvrdí platnost navzdory ústavě (např. evropský zatýkací rozkaz)
...z toho plyne, že zmínka v ústavě nás sama o sobě neuchrání, každopádně lepší ji mít a pokusit se na tom stavět, než nemít a pak nemít vůbec možnost se bránit



milonk
Příspěvky: 101

Příspěvek#1841 » pát 23. črc 2021, 11:08

Tady je zajimavy nazor od pravnika ohledne ustavy vs evropske pravo.

https://zdenekkoudelka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=773480



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#1842 » pát 23. črc 2021, 13:11

Tak jak tak stále platí tvrzení z doby, kdy se to připravovalo: Druhá verze ústavní novely prošla, protože z ní, na rozdíl od prvního pokusu, pro lidi se ZP nic pozitivního neplyne. Koza se nažrala a vlk (zatím) zůstal celý.



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#1843 » pát 23. črc 2021, 18:39

Co konkrétně plynulo z toho prvního pokusu?
Výjimečně nerýpu, opravdu mě to zajímá.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#1844 » pát 23. črc 2021, 18:50

Už jen formulace první verze se zásadně liší https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/23 ... vrh-zamitl
Novela specificky mířila na vnitřní bezpečnost (mimo pravomoc Brusele) a bylo v ní nabývání, držení a nošení...

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 279

Příspěvek#1845 » sob 24. črc 2021, 17:29


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Asfalt a 4 hosti