Půjčování zbraní kat. B, C.



marcelbursk
Příspěvky: 10

Příspěvek#211 » pon 20. lis 2017, 20:19

Nošení povolení u sebe nemá opodstatnění už jen proto, že v povolení nemusí být vyznačena ani značka a ráže zbraně, natož výrobní číslo. Teoreticky byste tak mohli u sebe nosit i jiné povolení na jinou zbraň, které vám bylo vydáno, pokud jde o povolení na stejný druh zbraně, a policista by se stejně musel dívat do registru, zda to povolení patří k té nošené zbrani..



SphereF
Příspěvky: 2

Příspěvek#212 » pon 20. lis 2017, 20:37

To není uplně odpověď na předchozí otázky do diskuze :) Nešlo mi o nošení povolení se smlouvou o vypůjčení, ale o jeho platnost pro držení po 12-ti měsících a správnost postupu.



marcelbursk
Příspěvky: 10

Příspěvek#213 » pon 20. lis 2017, 20:52

V zákoně je, že povolení platí tak dlouho, dokud trvají důvody vydání povolení nebo dokud je platný ZP. Jinak 12 měsíců do nákupu, po nákupu tak, jak je v předchozí větě.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#214 » pon 20. lis 2017, 21:50

A není to tak, že NP (pro zbraň kat B) mohu ve lhůtě 12 měsíců od vydání NP použít k nabytí (což musím do 10 prac dní oznámit policii), nebo k povolení držet či nosit, ale musím si zažádat o PZ během platnosti daného NP? A moje oprávnění držet půjčenou zbraň neprokazuju NP, ale PZ? A propadlým NP prokážu leda tak prd?

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2231

Příspěvek#215 » stř 22. lis 2017, 16:35

Neodpoveditelne otazky, kdyz jsou takhle zretezene 3 za sebou. Pokud kazdou otazku rozdelim na 2 moznosti a ty na dalsi 2 a ty 4 pak na dalsi 2 - tak u mame 8 odpovedi :-)
"Povoleni k nabyti" propada za rok, pokud neni vyuzito. "Povoleni k drzeni a noseni" nepropada.
Legalnost zbrane prokazujes PZ, to, ze ji ty muzes nosit/drzet je v CRZ a pripadnym papirem u sebe pri noseni si zjednodusis prokazovani, ze jsi k tomu opravnen.



sipp
Příspěvky: 1

Příspěvek#216 » pon 18. pro 2017, 01:56

Zdravím ve spolek, prosím Váš názor pro upřesnění výše rozebíraného a jednoznačné pochopení:

Situace (zřejmě dost obdobná či dokonce shodná jako výše): mám vydáno pravomocné povolení "vlastnit, držet a nosit zbraň kategorie B:
druh zbraně: PISTOLE SAMONABÍJECÍ
značka výrobce: NEZJIŠTĚN
vzor (model): ...........
ráže: ...........
výrobí číslo: ..........."

Chci si půjčit pistoli samonabíjecí od osoby, která ji vlastní, má na ni průkaz zbraně.

Mé úvahy:
a) relevantní zákonná úprava:
- jako držitel ZP mj. sk. E mohu mj. nosit zbraň kat. B, na kterou mi bylo vydáno povolení (§ 12 odst. 1, § 28 odst. 4 písm. a) zákona o zbraních)
- podle § 29 odst. 3 písm. c) zákona o zbraních je zakázáno nosit mj. zbraň kat. B, na kterou nebyl vydán průkaz zbraně

b) závěry:
- na zbraň kat. B bylo vydáno povolení, a to i k jejímu nabytí, i k jejímu držení, i k jejímu nošení. Podle formulace soudím, že se povolení vztahuje na jakoukoli pistoli samonabíjecí kat. B (takto je to ostatně vykládáno u povolení k nabytí běžně, proto se to také tak dělá; nevidím důvod, proč by se to mělo vykládat jinak u povolení k držení či nošení - ani k tomu patrně není důvod, obzvlášť, když mi policie nošení povolit musí, uvedu-li zákonný důvod)
- na příslušnou pistoli byl jejímu vlastníkovi vydán průkaz zbraně (§ 29 odst. 3 písm. c) zákona nestanoví, "komu" musí být vydán, tedy např. že by musel být vydán mně)
- na příslušnou zbraň tedy je vydán průkaz zbraně (splněno), mám povolení k jejímu nabytí, držení i nošení (splněno)
-> na základě shora uvedeného tedy mohu nosit jakoukoli pistoli samonabíjecí kat. B, a to po dobu platnosti příslušného povolení nebo do jeho využití k nabytí některé konkrétní zbraně

c) doplňující úvaha
- řeším jen otázku veřejnoprávního povolení, nikoli soukromoprávního (tj. souhlas vlatníka předpokládám)
- v případě, že by mne někdo chtěl popotahovat, měl by se v oblasti veřejného práva uplatnit výklad příznivější pro mne, tj. v případě pochybností o správnosti výkladu bych neměl být sankcionován

Předem děkuji za reakce...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#217 » pon 18. pro 2017, 09:20

Proč vždycky musí někdo hledat, jak za každou cenu obejít zákon? Povolení (rozhodnutí) musí být vydáno pro konkrétní osobu na konkrétní zbraň. To všeobecné ti platí v podstatě jen pro nabytí zbraně a její držení do registrace.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#218 » pon 18. pro 2017, 10:23

marcelbursk píše:Nošení povolení u sebe nemá opodstatnění už jen proto, že v povolení nemusí být vyznačena ani značka a ráže zbraně, natož výrobní číslo. Teoreticky byste tak mohli u sebe nosit i jiné povolení na jinou zbraň, které vám bylo vydáno, pokud jde o povolení na stejný druh zbraně, a policista by se stejně musel dívat do registru, zda to povolení patří k té nošené zbrani..
Dodatečně: obecné povolení je - jak píše marinakus - určeno pro nabytí předem neurčené zbraně - a současně se povoluje (v návaznosti na nabytí) její držení a nošení; při půjčování jde již o konkrétní zbraň, tudíž žádám-li o povolení k držení a nošení zbraně již registrované na jinou osobu, musím uvést všechny údaje. Dostanu pak povolení k držení a nošení (nikoliv k nabytí), jehož platnost je časově neomezená.
P.S. Z toho snad plyne i proč je sipp-ova úvaha nevhodná.



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#219 » pon 18. pro 2017, 10:35

Na průkazu zbraně je uvedené i jméno, předpokládám že držitele (i když to tam není výslovně uvedené). Takže nikdo jiný by ji asi držet/nosit neměl.



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#220 » pon 18. pro 2017, 11:44

2ppindian: Nikoli. Na průkazu zbraně je uveden držitel. Jiné osoby, oprávněné držet a nosit jeho zbraň, ji drží nebo nosí s jeho průkazem zbraně.
Neteoretizuji. Tímto způsobem sdílíme některé zbraně s manželkou.



ppindian
Příspěvky: 276

Příspěvek#221 » pon 18. pro 2017, 12:27

Hmm, zajímavé, někde jsem tu četl diskusi na toto téma a závěr byl že právě toto není možné.



Vindex
Příspěvky: 68

Příspěvek#222 » pon 18. pro 2017, 12:47

mrkev píše:2ppindian: Nikoli. Na průkazu zbraně je uveden držitel. Jiné osoby, oprávněné držet a nosit jeho zbraň, ji drží nebo nosí s jeho průkazem zbraně.
Neteoretizuji. Tímto způsobem sdílíme některé zbraně s manželkou.
Držitel nebo vlastník?
Pro zbraně, které nevlastníš, předpokládám že máš už jen papír s povolením na držení a nošení? Tj ke každé zbrani je právě jeden průkaz a 1 papír pro každého, kdo si ji může s sebou vzít na procházku?



kiv61
Příspěvky: 578

Příspěvek#223 » pon 18. pro 2017, 13:00

sipp:
A není nejjednodušší se na "svém" OZBM prostě zeptat?
Ostatně poslední slovo bude mít vždy erární úředník bez ohledu na jakkoli zevrubnou (a dlouhou) zdejší diskusi ...

Uživatelský avatar
Miata
Příspěvky: 201

Příspěvek#224 » pon 18. pro 2017, 14:13

S manželkou sdílíme některé zbraně. Postup byl následující :
Na základě “Žádosti o povolení držení a nošení zbraně B” a písemné smlouvy o výpujčce (na všechny zbraně jedna smlouva) nám byla vydána “Rozhodnutí o povolení držení a nošení zbraně B” na každou zbraň zvlášť a pro každého jedno (vypujčovatel i půjčující)...spousta papírů :shock:
Bylo nám sděleno, že se zapůjčenou zbraní máme sebou mít Průkaz zbraně a prostou kopii příslušného Rozhodnutí.



mrkev
Příspěvky: 69

Příspěvek#225 » pon 18. pro 2017, 14:31

Nám bylo sděleno, že se zapůjčenou zbraní je třeba mít průkaz zbraně a u kat. B je doporučeno (není to povinnost) mít s sebou kopii povolení k držení a nošení.

2Vindex: Držitel je ten, co je zapsán v průkazu zbraně, tzn. majitel.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů