Půjčení zbraně kat B jinému držiteli ZP



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#31 » pát 6. říj 2023, 08:00

JirkaCV píše:aifel nechce zbraň vlastnit, pouze si jí půjčit a nějakou dobu držet, popřípadě nosit.
Proto by měl vyplnit "nákupko", s tím, že zaškrtne pouze držení a nošení a úplně vyplní o jakou zbraň se jedná (včetně výrobního čísla).
PZ zůstane na původního majitele, jiný se vydávat nebude.
A kombinace povolení nabýt / držet / nosit obecně na vhodný druh zbraně spolu s vypůjčenou zbraní a vypůjčeným průkazem zbraně odporuje zákonu v čem?



JirkaCV
Příspěvky: 1605

Příspěvek#32 » pát 6. říj 2023, 08:03

Asi v ničem. Povolení má platnost rok. To už hodně teoretizuju, ale pokud bych měl u sebe cizí zbraň s cizím PZ, nějaký potvrzení od majitele a platné nákupko, nejspíš problém nebude.
Realita ovšem může být odlišná, jak už tu někdo psal. Ani PČR neví, jak tu věc uchopil.



Kábul
Příspěvky: 28

Příspěvek#33 » pát 6. říj 2023, 08:29

Před nějakou dobou jsem tohle řešil s manželky pistolemi. U nás na okrese to bylo takhle: Nákupní povolení na držet a nosit na každou zbraň. K tomu buď smlouva o výpůjčce a na ní úředně ověřené podpisy. Nebo přímo na oddělení oba podepsat formulář, který tam mají. Dojeli jsme tam, podepsali, dostal jsem povolení. PZ mám nosit s sebou a povolení pro jistotu, kdyby při kontrole nefungoval CRZ. Nejjednodušší je se zeptat místním oddělení a oni poradí.



Carloss
Příspěvky: 2975

Příspěvek#34 » pát 6. říj 2023, 09:35

"Kdyby nefungoval CRZ"??? Co je to za hloupost... To je odpovědnost státu. Do jeho funkčnosti občanovi nic není a stát nemůže přenášet odpovědnost ze sebe na občana.



skagerak
Příspěvky: 1013

Příspěvek#35 » pát 6. říj 2023, 11:22

Ad kabul, priklald mistni policejni tvorivosti nad (mimo) ramec zakona...

Nejjednodušší je se zeptat místním oddělení a oni poradí.

To bych dopadl...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#36 » pát 6. říj 2023, 14:44

Jirka CV : Povolení je obecné na jakoukoliv zbraň kat. B dokud tato není zakoupena a registrována. Do žádosti o vydání NP se uvádí údaje o zbrani jen pokud jsou známy. Po registraci už je toto povolení na konkrétní zbraň a konkrétní osobu. A stejně tak to musí mít každý jiný uživatel této zbraně.



JirkaCV
Příspěvky: 1605

Příspěvek#37 » pát 6. říj 2023, 15:14

marinakus: tak to vidím i já. Jaká je ovšem realita nevím. Půjčím si zbraň, odjedu na střelnici a za dvě hodiny jí vrátím. Po cestě jí rozhodně držím. Dopustím se SprDelu?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#38 » pát 6. říj 2023, 15:44

JirkaCV : Podle mě ji držíš po celou dobu, pokud ji převážíš vybitou a střelnice bude jasně vymezenou nemovitostí, což asi bude. Ale pokud bude třeba NP nebo výjimka pro tuto zbraň, bude potřeba samozřejmě i pro její držení. Takže se nedopustíš SprDelu ale přestupku stejně jako ten, kdo ti ji půjčil. Tak to vidím já a mám takový dojem, že kdysi k tomu vydalo takový názor i MVČR. Ale na to přísahat nechci.



JirkaCV
Příspěvky: 1605

Příspěvek#39 » pát 6. říj 2023, 15:57

Měl jsem dát vysvětlivku. SprDel (správní delikt) = přestupek.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#40 » pát 6. říj 2023, 19:39

JirkaCV: V podstatě ano. Akorát správního deliktu se v podstatě nemůže dopustit fyzická osoba.



dan
Příspěvky: 331

Příspěvek#41 » sob 7. říj 2023, 17:39

Kratka rada jak se vyhnout vsemoznym komplikacim, vcetne te, okolo ktere se tu uz tri stranky diskutuje.

Nepouzivejte (idealne vubec, ale zejmena pri komunikaci s Polici) pro oznacovani veci a skutecnosti jine terminy, nez jakymi je oznacuje zakon. Tahle diskuse, diskuse "o vypujceni", je pekna ukazka jak moc to veci komplikuje. Zakon o zbranich a strelivu "vypuceni" nezna. Prost eproto, ze tenhle zakon se prilsi nestara z jakeho (obcansko-pravniho) titulu se zbran do (druhych) rukou dostala.

Z pohledu zakona o zbranich a strelivu tu zbran chci drzet a nosit (ale nikoli ji nabyt do vlastnictvi). To resi zadost o povoleni/vyjimku k drzeni a noseni. Takhle tomu OSZBM rozumet bude a tohle bez problemu vyridi. Jestli tu zbran mas protoze ti ji nekdo proda, daroval, nebo ji mas pujcenou je zajima jen v tom smyslu, ze potrebuji vedet, jestli doslo nebo nedoslo k predhocu vlastnickeho prava ke zbrani. Jakakoliv informace navic je jen plete.

Ano, trochu do toho vnaseji svuj bordel i sami, kdyz k vydani povoleni/vyjimky na drzeni/noseni zbrane druhe a dalsi osobe (tedy bez prechodu vlastnickeho prava) vyzaduji souhlas vlastnika. Tenhle postup nema zakonnou oporu a oni jsou povinno povoleni vydat bez ohledu na vlastnikuv nazor. Ale to uz je zase na jinou debatu, ktera sem tematicky nepatri.



skagerak
Příspěvky: 1013

Příspěvek#42 » sob 7. říj 2023, 18:11

K te kratke rade - proste posles treba datovkou na pcr radne vyplnenou zadost a nic vic(zadny reci o pujce, zapujce, vypujce, najmu, pronajmu, podnajmu, pachtu, scizeni odcizeni a o smeroplatnosti). . A oni pak strejne (nekteri nekde) zacnou resit ze souhlas vlastnIka a bla bla bla, takze ta rada imho moc nefunguje....

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#43 » sob 7. říj 2023, 21:42

dan +1

skagerak: Pak máš dvě možnosti. Buď té místní nezákonné tvořivosti hujerovsky vyhovíš, nebo budeš trvat na tom, ať rozhodnou o žádosti tak, jak je podána. A pokud by skutečně někomu zamítli povolení držet a nosit z důvodu chybějícího souhlasu vlastníka, rád pomůžu se sepsáním odvolání.



Piggy
Příspěvky: 1905

Příspěvek#44 » sob 7. říj 2023, 23:49

Správný pojem je "přenechání" zbraně a to lze tomu, kdo je oprávněn k držení = má příslušné povolení/výjimku.
Opravdu není výslovně řečeno, že by to mělo být povolení na konkrétní zbraň.



dan
Příspěvky: 331

Příspěvek#45 » ned 8. říj 2023, 12:34

"Prenechani" je to jen z pohledu toho, kdo zbran pujcuje. Ten k ale nic nepotrebuje, policii o nic nezada ani ji nic neoznamuje.

Ale ano, rict policii "oni mi prenecha zbran" je pro ne pravdepodobne porad srozumitelnejsi (nebo by alespon byt melo), nez rict "on mi ji pujci".

Stejne ale verim, ze nejmensi potize (nerikam, ze spolehlive nikdy naprosto zadne) hrozi tehdy, kdyz po nich chci povoleni/vyjimku k drzeni a noseni zbrane. Na predepsanem formulari.

Your mileage may vary.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: vladimir.srubek a 4 hosti