Půjčení zbraně kat B jinému držiteli ZP



dan
Příspěvky: 332

Příspěvek#61 » pon 9. říj 2023, 14:02

Nejde az tak o to, jestli nova nebo pouzita. Klicove je zda ma prodavajici zbrojni licenci. Kdyz ma je to ten (legislativne) jasnejsi pripad. Ale ani v tomhle pripade nemizi zakonne povinosti kupujiciho).

Prodavat ale muze i fyzicka osoba bez licence a pristupu k CRZ - a tam se to komplikuje.

To uz se ale dostavame mimo ramec puvodni otazky.

P.S. Ano, obchodnik se zbrojni licenci ma v CRZ dostupnou operaci "zpetne prevzeti zbrane" (ten nazev si mozna nepamatuju uplne presne a nechce se mi hledat obcanku abych se prihlasil a kouknul).



Piggy
Příspěvky: 1906

Příspěvek#62 » pon 9. říj 2023, 14:53

Zkusím se na to podívat z hlediska účelu:
Registrace zbraní má sloužit k tomu, aby byl přehled o jejich výskytu a pohybech.
Povolení nabýt vlastnictví může být obecné, jelikož se nabytím konkrétní zbraně jednorázově využije a tím zaniká. Potom se zbraň registruje na nového vlastníka a její stopa je tudíž zřetelná. Povolení držet/nosit zůstává trvale.
Povolení držet/nosit konkrétní zbraň jiné osoby (vlastníka) znamená jenom rozšíření okruhu držitelů, mezi nimiž může zbraň kolovat. Je tedy pořád poměrně snadno dohledatelná.
Povolení držet/nosit kteroukoliv zbraň kat. B (či A-I) s trvalou platností by takový přehled podstatně ztížilo.
Půjčím někomu zbraň a přejede mě tramvaj = zbraň se ztratí z dohledu policie.
Navíc nic by nebránilo půjčit si na takové povolení více zbraní od různých vlastníků.
U zbraní kat. C to zřejmě tolik nevadí (proto je možné je půjčovat bez velkých formalit), u B (A-I) - kde se žádá povolení - by to asi bylo horší.



dan
Příspěvky: 332

Příspěvek#63 » pon 9. říj 2023, 16:39

Zkoumanim umyslu zakonodarce v teto veci bych u stavajiciho zakona moc neztracel cas. Zrovna uprava "sdileni" je v ramci noveho zakona prepsana do trochu jine podoby a to nejspis prave proto, ze stavajici uprava umysl zakonodarce dostatecne jasne a presne nevyjadrovala. Coz se dohani vykladem a "realnou praxi" a v nekterych pripadech vysledek neni "podle selskeho rozumu".

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#64 » pon 9. říj 2023, 17:34

dan : Novou zbrań někdo bez licence a bez přístupu do CRZ uvede na trh dost těžko. U zbraně použité je to samozřejmě jinak.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 903

Příspěvek#65 » pon 9. říj 2023, 19:32

Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Naštěstí jsem občan.

Takže jsem si znovu přečetl zákon o zbraních, pasáže o povolení, o právech držitele ZP a o jeho povinnostech. Z nich mi stále plyne, že můžu držet a nosit přenechanou zbraň kategorie B, pokud mám u sebe zbrojní průkaz a průkaz zbraně a zároveň mi bylo vydáno povolení. Protože před přenecháním zbraně jsem nemohl znát její identifikaci, povolení ji obsahovat nemusí. Protože jsem zbraň nenabyl do vlastnictví, nemám, co bych hlásil. Vlastník zbraň nepřevedl, takže také nemá co hlásit.

Možná jsem natvrdlý, ale takový postup mi stále přijde v souladu se zákonem.

Nenacházím žádný rozpor. Co jsem ještě v zákoně přehlédl, že by to tak nešlo?



dan
Příspěvky: 332

Příspěvek#66 » pon 9. říj 2023, 21:02

Ptas se dobre, ale na spatnem miste. Zakon muze autoritativne vylozit jen soud. Tady muzes dostat jen osobni nazory jednotlivych ucastniku diskuse a nadavkem tu padnul odkaz na nazor Ministerstva vnitra.

Ty mas odlisny nazor a pokud jde o to, aby tu zaznelo, ze i tak zakon mozne vylozit je - pak ano, i tak zakon vylozit mozne je.

Ja osobne bych si na to nevsadil a pokud takovouhle vec budu potrebovat resit zvolim jine ze zde probiranych reseni, takove, ktere ja budu povazovat za mene riskantni, coz ale nezarucuje ani to, ze to ja udelam spravne ani to, ze tak, jak to rikas ty to mozne neni.

To opravdu muze rict jedine soudce.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#67 » úte 10. říj 2023, 10:16

Jarda.Ježek : Jardo. Pokud Ti nestačí to, co tu bylo napsáno, můžeš se obrátit na OBP MVČR s dotazem jak to vidí oni. On se tam vystřídal personál a mohou mít dnes názor jiný. Obávám se ovšem že ne. Pak máš další možnost. Udělat to po svém a pokud Ti nějaký vlastník zbraně na to půjde a dojde k problému, hnát to až k soudu a čekat na rozhodnutí. Pokud Ti to za to stojí tak hodně štěstí.



vvitty
Příspěvky: 242

Příspěvek#68 » úte 10. říj 2023, 12:05

Jarda: reakce prislusneho OZSBM na zadost o drzeni/noseni bez nabyti a bez uvedene specifikace konkretni zbrane by me tedy docela zajimala.

Dovolim si jen upozornit na to ze povoleni k drzeni a noseni se vydava na dobu neurcitou a neuvedeni konkretniho typu v mem pripade shledali pracovnici jako nedostacujici, narozdil od bezneho "nakupniho povoleni" ktere ma platnost omezenou na jeden rok a podstatne snaz se tam obhajuje neznalost konkretni specifikace zbrane.
Tudiz mame tech povoleni nekolik abysme si s manzelkou nemuseli pred sebou zamykat zelezo. S ohledem na to ze to slo vyridit datovkou a nic to nestalo se mi nechtelo v tom prilis rypat.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 903

Příspěvek#69 » úte 10. říj 2023, 18:07

Ale jo, i tak dík. Jen k rozdílu obou verzí povolení, psal jsem vždy povolení nabýt, držet a nosit.
Ráno jsem se rozepsal o analogii, když přenechává zbraň držitel licence držiteli ZP, ale když jsem to měl na mobilu namačkané k odeslání, tak se tapatalk rozhodl zkolabovat, takže nic... Až potkám právníka, co ho tato oblast zajímá, zeptám se ho.



vvitty
Příspěvky: 242

Příspěvek#70 » úte 10. říj 2023, 19:46

Nevyhoda povoleni nabyt/drzet/nosit je omezena platnost.

PS: S prenechanim zbrane maji problem i nektere strelnice, trvaji na prukazu zbrane vystavenem na cloveka ktery tam jde strilet. Byt k tomu neni pravni duvod, pouze jde o neco co moc neznaji.



cipis
Příspěvky: 2144

Příspěvek#71 » úte 10. říj 2023, 20:41

No ještěže to už nebudou muset kontrolovat, až/jestli bude platit nový zákon.



dan
Příspěvky: 332

Příspěvek#72 » stř 11. říj 2023, 08:20

vvitty píše:Nevyhoda povoleni nabyt/drzet/nosit je omezena platnost.
Radeji presna citace, protoze casove omezene je jen jedno ze zminenych povoleni. §13 odst. 1 veta druha:
Platnost povolení k nabytí vlastnictví zbraně kategorie B dále zaniká, není-li využito do 12 měsíců ode dne jeho vydání.

cipis píše:ještěže to už nebudou muset kontrolovat, až/jestli bude platit nový zákon
Povinost kontrolovat zda strelec ma povoleni na konkretni zbran nemaji ani podle stavajiciho zakona, Takovou povinnost by ostatne neslo splnit, vyzaduje pristup do CRZ a ten nemaji. Pokud ale v ramci svych vlastnich vnitrnich pravidel provadeji nejake dalsi kontroly nad ramec zakonnych povinnosti, napriklad kontroluji prukaz zbrane, je to jejich pravo. A to pravo jim zustane i v novem zakonu. Takze strelnice, ktere se rozhodnou, ze u svych zakazniku chteji overit tu-kterou skutecnost to i nadale budou moct chtit. Jen si jejich zakaznici vypis s pozadovanymi udaji bude muset nechat na poste vytisknout. Takze bych do noveho zakona v tomhle ohledu nevkladal prehnane nadeje.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#73 » stř 11. říj 2023, 14:20

dan : Pokud je NP využito, už ho v CRZ neuvidíš.



dan
Příspěvky: 332

Příspěvek#74 » stř 11. říj 2023, 14:39

Nejsem s pravovym systemem CRZ obeznamen do az takovych detailu, ale mam dojem, ze strelnice jako takove k tehle informaci pristup nemaji dokonce ani kdyz NP jeste vyuzito neni. Tuhle informaci "vidi" (samozrejme vedle Policie) pouze drzitele zbrojni licence na prodej zbrani.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#75 » stř 11. říj 2023, 16:01

Střelnice, pokud nemají další podnikatelskou činnost v oboru zbraní, nemají přístup do CRZ vůbec. Ke své činnosti potřebují jen koncesi a ne licenci. Pokud nejsou podnikatelským subjektem, tak ani tu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti