Průvodce výjimkami?

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#1 » pon 25. led 2021, 13:06

Zdravím, nemáte odkaz na materiál, který by sloužil jako stručný praktický průvodce výjimkami na zbraně nově spadající do A-I, nadlimitní zásobníky atd.? Tedy jaké jsou důvody pro výjimky, co je nutné pro jednotlivé důvody udělení výjimky splnit, jak to je s nárokovatelností jednotlivých důvodů atd?



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#2 » pon 25. led 2021, 13:41




getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#3 » pon 25. led 2021, 15:23


Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#4 » pon 25. led 2021, 15:46

getsome: Díky, tenhle článek jsem chyběl. Ale hledám spíš praktické vysvětlení zařízení výjimek a řádných důvodů.
Píšou tam třeba:
"
Podmínky nabývání zbraní kat. A-I

Výjimku na zbraň kat. A-I policie udělí žadateli, který uvede některý z řádných důvodů. Prokázání konkrétní potřeby dané zbraně pro takové účely se nevyžaduje (na rozdíl od kategorie A) a zákon tak nedává prostor pro eventuální správní uvážení.



Důvody, které zákon považuje za řádné:

Ochrana života, zdraví nebo majetku v citlivých prostorách

„Citlivými prostorami“ se podle zákona myslí prostory, jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem, nebo místa, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle. Pro tento účel policie vydá výjimku držiteli zbrojního průkazu sk. B nebo E, či držiteli zbrojní licence sk. F, G, H nebo J."

Mám to chápat tak, že KAŽDÝ, kdo má v současnosti ZP skupiny E (ochrana zdraví, života a majetku) si může nárokovat výjimku z důvodu ochrany zdraví, života a majetku v "citlivých prostorách", protože obydlí je považované za citlivé prostory, a úřady tuto výjimku musí udělit?



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#5 » pon 25. led 2021, 15:56

Tak je ta novela postavená. Chtělo by se mi napsat prostě "Ano," ale mám k dispozici jen tytéž výklady, jako máš ty (LEX). Na druhou stranu ti teď taky policie musí vydat nákupko na obranu ZŽM i na 16" pušku a nemá nárok zjišťovat, jak to budeš skrytě nosit.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#6 » pon 25. led 2021, 16:06

getsome:právě k tomu jsem se chtěl dovědět trochu víc, ale kromě tohoto článku na LEX jsem na nějaké upřesnění nenarazil.
pokud to opravdu bude znamenat, že ZP skupiny E = nezpochybnitelný nárok ná výjimku pro kategorii A-I z důvodu ochrany zdraví, života a majetku v citlivých prostorách, pak jsem spokojen.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#7 » pon 25. led 2021, 16:12

Chápat se to tak dá, ale... ďábel se skrývá v detailech. Co je to za místa? Obchodní dům uprostřed předvánoční (ne-covidové) sezony? Zcela určitě se za místo, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle. Ale co večerní parkoviště, kde jsi cestou z toho nákupáku zaparkoval?

Osobně si myslím, že ta druhá část neměla být směřovaná na běžné nosiče, ale je to tam...

EDIT: navíc, v bezpečnostní komunitě se za měkké cíle nepovažují přímo lidé, ale špatně chránitelná místa. Pokud má být snadno zranitelný a měkký cíl totéž, pak ta věta postrádá smysl.
Naposledy upravil(a) Lynx dne pon 25. led 2021, 16:18, celkem upraveno 1 x.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#8 » pon 25. led 2021, 16:17

Na 100 % je to "obydlí" a pokud máš obydlí a k tomu ZP B nebo E, máš nárok na A-I bez dalších podmínek.

MVČR píše:Termín "měkké cíle" (soft targets) není nikde přesně definován, toto označení je bezpečnostní komunitou používáno pro označení míst s vysokou koncentrací osob a nízkou úrovní zabezpečení proti násilným útokům, která jsou pro tuto svou charakteristiku vybírány zejména v poslední době jako cíl takovýchto útoků, typicky útoků teroristických. Tím se liší měkké cíle od tzv. hard targets, tvrdých cílů, kterými jsou dobře chráněné a střežené objekty útoků (např. některé státní objekty, vojenské objekty, objekty dalších bezpečnostních složek, ale i některé dobře chráněné či střežené nestátní či komerční objekty).

Takže pokud tvůj obchoďák nemá ostrahu srovnatelnou s vojenským objektem, je to měkký cíl = citlivé prostory :D
Naposledy upravil(a) getsome dne pon 25. led 2021, 16:21, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#9 » pon 25. led 2021, 16:19

Obydlí ano, to je v té první části. Uvažuju nad tou druhou částí.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#10 » pon 25. led 2021, 16:22

Jasně, chápu, ta definice se rozchází.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#11 » pon 25. led 2021, 16:23

Tady nejde ani tak o ty měkké cíle, jako o obydlí, které má, předpokládám, skoro každý držitel ZP.


Lex vysvětluje "„Citlivými prostorami“ se podle zákona myslí prostory, jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem, nebo místa, kde se zpravidla nacházejí snadno zranitelné cíle."

a z pasáže "jejichž nedotknutelnost je zaručena jiným právním předpisem" odkazuje na Listinu a článek o nedotknutelnosti obydlí.

Pokud si to i úřady vydkládají stejně jako LEX, chápu to tak, že každý, kdo není bezdomovec, má nárok ná výjimku, protože obydlí jsou citlivé prostory.

Takže pokud "obydlí splňuej definicí "citliivých prostor", další citlivé prostory mě nemusí moc zajímat, jelikož jedno obydlí vlastním a předpokládám, že i když někdo obydlí nevlastní, postačuje být někde nájemníkem, nebo prostě kdekoliv legálně bydlet. :)



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#12 » pon 25. led 2021, 16:25

Jop, to je pointa celé pasáže v zákoně a tak to taky prošlo. A členové LEX fóra už vědí, které chytré hlavě za to můžou poděkovat :)

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#13 » pon 25. led 2021, 16:27

Tak jsem zvědavej, jestli to tak opravdu bude fungovat i v praxi, nebo se objeví nějaký háček. Předpokládám, že pokud to opravdu platí a Evropská komise zjistí, že na výjimku na ty "nejzlejší" zbraně a zásobníky má nárok každý, začnou trochu prskat a budou se snažit přiěmět ČR, aby to nějak zkrouhla.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#14 » pon 25. led 2021, 16:31

Asi moje chyba - myslel jsem, že stejná formulace je i u střeliva, ale to teď nemůžu najít. Takže jsem předpokládal situaci, že mám doma ve zbrani JHP - v pořádku. V obchoďáku - v pořádku. Na tmavém, odlehlém parkovišti - proti zákonu. Pokusím se to dohledat, jestli se to vztahuje jen na zbraně, nebo i na střelivo.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#15 » pon 25. led 2021, 16:36

oldlamehand píše:Tak jsem zvědavej, jestli to tak opravdu bude fungovat i v praxi, nebo se objeví nějaký háček. Předpokládám, že pokud to opravdu platí a Evropská komise zjistí, že na výjimku na ty "nejzlejší" zbraně a zásobníky má nárok každý, začnou trochu prskat a budou se snažit přiěmět ČR, aby to nějak zkrouhla.

No IMHO to by mělo být "účelem" té velké novely která by se měla připravovat aby se vše co se týče zbraní zahrnulo pod vnitřní bezpečnost a tím pádem neprůstřelné vůči eurobolševikům.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Beryl73, XeroRBattleR a 18 hostů