Nařízení vlády pro zákon o nakládání se zbraněmi/Střelecká příprava

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#571 » stř 1. bře 2023, 17:17

Tady v nařízení vlády č. 255/2021 je to popsáno v paragrafu 14
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-255

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#572 » stř 1. bře 2023, 17:49

zlobřík byl rychlejší. za 1*. Přesně na to sem se chtel zeptat.

Opravdu jedinné co uznávám je, že pokud strilim na vetsine strelnic, tak musim mirit dopredu ( a nebo me nikdo nesmi videt). Takze pro lidi co maji zbran jen na strileni na strelnici, tak ok. Ale pak nechápu, proc chodi na kurzy MV, kde se fungovani SZS na strelnici nepredpokládá. Naopak je to vycvik pro reseni situaci venku, kde jsou lidi.



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#573 » stř 1. bře 2023, 18:12

Už jsem chtěl reagovat na ty nesmysly CzechJoker a ApoC, ale zlobrik to zcela a naprosto vystihl ve všech detailech, které jsou podstatné pro bezpečnou manipulaci zejména ve více lidech. A to mám podpořeno nejen absolvováním kurzů u HT, ale i výcvikem taktiky AČR. Že by i současní instruktoři AČR byli mimo? Jejich argumenty proč HR byly jednoznačné.
Ano, HR není jedinou polohou, ale pro práci v týmu je zásadně důležitou - ověřeno v praxi.
Koukám, že otázka - Kde jsi absolvoval kurzy MV? bude docela na místě.



monk
Příspěvky: 159

Příspěvek#574 » stř 1. bře 2023, 18:34

bitkar píše:Co jsou v praxi vsechno ty hodnoceny strelby? Kam se na to chodi? Kolik to stoji penez a casu?
Ahoj obcas je hodnocena strelba soucasi los zavodu nebo je vypsana uplne zvlast http://www.hodnocenestrelby.cz . LOS cca 600 ale za cely zavod kdyz to porada KOPS a je to jen hodnocenka tak 400. pak se muzes podivat na CZUB taky poradaji vlasni hodnocene strelby 700 nebo hardtask 1000



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#575 » stř 1. bře 2023, 19:31

Petr z Braníka píše:Stejně tak MV-102 můžete absolvovat před, ale i po hodnocených střelbách. Oba dokumenty jsou potřeba na vydání základní aprobace, ale nemusí být v pořadí od 102 po střelby, lze i obráceně. Sice to není moc logické, ale co je psáno to je dáno. Pro účast na hodnocených střelbách nebyla dána podmínka absolvování kurzu, střelby máte platné v tom roce, ve kterém jste je odstříleli, po celou délku roku.


Petr z Braníka píše:Tady v nařízení vlády č. 255/2021 je to popsáno v paragrafu 14
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-255


Podle toho zákona by to spíš vypadalo, že platnost hodnocených střeleb je 12 měsíců od konání (doba, po kterou musí být vyvěšené výsledky), ale sám to nejspíš teď ověřím, protože jsem je odstřílel loni, ale zatím si základní aprobaci nevyřídil.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#576 » stř 1. bře 2023, 20:34

risa2000: Asi máš pravdu. Pro základní aprobaci musí být střelby max 12 měsíců staré, ale náboje fasovat lze jen pro ten kalendářní rok, ve kterém jsme nastříleli.



ApoC
Příspěvky: 4

Příspěvek#577 » stř 1. bře 2023, 20:40

zlobrik píše:
ApoC píše:[quote="Petr z Braníka"][quote="CzechJoker"]Ono je to highready ještě nepřešlo?

A v jaké poloze se tobě nejlépe běhá s nabitou zbraní? A v jaké poloze nuceně přebíjíš, když jsou všude kolem lidi?


Na MV-201 u CZUB se prebijelo s hlavni mirici do prostoru tercu. Reasoning byl:
1. Na vetsine strelnic u nas zbran v HR nemiri do bezpecneho prostoru
2. HR poloha mi omezuje periferni videni
3. Kdyz mirim dopredu a mam v komore muzu tam porad tu jednu v pripade potreby poslat
4. Porad si +- drzim zamernou zbrane

Dost pravdepodobne jsem urcite na neco zapomnel :)[/quote]
Ahoj, pokud tímto argumentovali instruktoři tak bych měl pár doplňujících dotazů…

Ad 1. Kurzy MV řeší pohyb a použití zbraně za všech možných reálných situací a ne situaci, že jsi jdu zastřílet na střelnici - jak to s tím teda má souviset?
Ad 2. A když zbraň stáhnu k tělu, mířím do prostoru terčů a čumím na to, jak přebíjím, tak mám stále periferně přehled o situaci před sebou? Logicky ztrácím absolutně přehled o situaci před sebou, než když mám zbraň v úrovni očí. Nedej bože, abych měl kšiltovku, to vidím úplný nic.
Ad 3. Když pominu předešlý bod (tzn. nevidím, co se tam děje, protože koukám dolů na zbraň, takže na to asi těžko můžu reagovat střelbou), tak k čemu by mi tahle “výhoda” byla u nuceného přebití? A to jsem ani nezohlednil fakt, že náboj v komoře mám jen při taktickém přebití a to provádím v bezpečně chvíli ( kryt, momentálně vyřešená aktuální hrozba).
Ad 4. Držet si záměrnou je mi k čemu, když nemůžu střílet, protože mi došly náboje a proto přebíjím + bod 2. a 3.

Děkuji za vysvětlení.[/quote]

1. Protoze i na kurzu jsi povinen respektovat provozni rad dane strelnice. Pokud mas strelnici, kde v okruhu 4km nikde nic neni a muzes strilet pod uhlem 45 stupu do vzduchu, tak cajk.
2. Hele neni to tak hrozny jak to zni, cumet na to nemusis, ja sam jsem zvyklej prebijet podle armadniho vzoru s laufem nahoru a prebijet s laufem dopredu mi nedelalo problem ani za chuze.
3. Necumis. Vyhoda je v tom, ze tam vrazis plnej, shodis a muzes rovnou danym smerem strilet, v tvem pripade jeste musis prenest zbran na cil.
4. Ad. bod 3

https://youtu.be/XEzbdhDeeKQ?t=105

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#578 » stř 1. bře 2023, 21:09

Aha. :) heheheheheeeee



monk
Příspěvky: 159

Příspěvek#579 » stř 1. bře 2023, 21:37

základ HR je perfektní zvládnutí bezpečnosti. pokud to střelec nezvládá uz na 102 ho vyhodí. V tom videu borec střílí z HR asi není moc dobrý příklad. co kdyz při přebíjení zjístís, že se musís přesunout, otočít a utíkat, jak budeš v behu přebíjet. budes mířít do země, lae v tom případě bud se dívaš na zbran a nevís kam utíkaš nebo se divas před sebe, ale zase na zbrani pracujes naslepo. přebijet v mid ready asi nebudeš, jelikož val je za tebou a před tebou kamaradi.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#580 » stř 1. bře 2023, 22:23

zlobrik píše:Děkuji za vysvětlení.


Ad 1. Kurzy MV řeší pohyb a použití zbraně za všech možných reálných situací a ne situaci, že jsi jdu zastřílet na střelnici - jak to s tím teda má souviset?
Ačkoliv to tak na první dobru nemusí vypadat, na kurzech CZUB instruktoři nedělají nic jiného, než že tě připravují na reálnou situaci v mezích vymezených zákonem. A to je civilní použití, ať už v režimu NO/KN, nebo práci ve skupinách, ale stále v režimu SZS.
Další věc je, že hodně lidí si jde zastřílet na střelnici a manipuluje tam se zbraní v high ready - nejsou někde na kurzu, nejsou v bojové zóně v Damašku nebo v Bachmutu, ale jsou v Koryčanech na střelnici a tam tímto způsobem manipulují se zbraní. O tom, jak je to bezpečné, svědčí průstřely ve stropě... Jsou skoro na každé střelnici a často i na kryté...


Ad 2. A když zbraň stáhnu k tělu, mířím do prostoru terčů a čumím na to, jak přebíjím, tak mám stále periferně přehled o situaci před sebou? Logicky ztrácím absolutně přehled o situaci před sebou, než když mám zbraň v úrovni očí. Nedej bože, abych měl kšiltovku, to vidím úplný nic.
Vymezme si pojmy: bavíme se o taktickém přebití, nikoliv o bojovém. V taktickém přebití stahuješ zbraň k tělu a přebíjíš tak, že zbraň máš neustále v náměru a přebíjíš poslepu (jinými slovy: kontroluješ perimetr a nečumíš na zbraň). Je potřeba to nasušit. Tímto způsobem jsi neustále připraven vystřelit alespoň jednou (máš jeden v komoře) a současně máš zbraň neustále v náměru.

Ad 3. Když pominu předešlý bod (tzn. nevidím, co se tam děje, protože koukám dolů na zbraň, takže na to asi těžko můžu reagovat střelbou), tak k čemu by mi tahle “výhoda” byla u nuceného přebití? A to jsem ani nezohlednil fakt, že náboj v komoře mám jen při taktickém přebití a to provádím v bezpečně chvíli ( kryt, momentálně vyřešená aktuální hrozba).
Nepleteš si bojové a taktické přebití? V případě bojového přebití, což máš asi na mysli, když píšeš o nuceném přebití (prázdný zásobník, závěr vzadu), se odprcáš do krytu nebo dřepneš, uděláš úkrok stranou za sloup nebo se postavíš za kolegu, který tě kryje a provedeš přebití. Opět zopakuji, že neustále zrakem kontroluješ perimetr. Když si půl výhledu zastíníš krochnou, je to trochu na piču.

Ad 4. Držet si záměrnou je mi k čemu, když nemůžu střílet, protože mi došly náboje a proto přebíjím + bod 2. a 3.
A zase znovu:
- taktické přebití provádím v situaci, kdy mi to momentální situace dovolí a já do zbraně zasunu nový, plný zásobník, i když ještě nejsem nasuchu. Polovystřílený zásobník nezahazuji, ale ukládám do sumky. Postup: vytáhnu plný zásobník ze sumky, stejnou rukou vytáhnu poloprázdný zásobník ze zbraně, okamžitě zasunuji nový (vše dělám jednou rukou), polovystřílený zasunuji zpět do sumky. Na zbraň se dívám jenom krátce abych zkontroloval, že nedošlo k závadě (vzpříčená nábojnice, nedovřený závěr apod.)
- bojové přebití provádím v situaci, kdy jsem vystřílel všechny náboje. V tomto případě ze sumky vytahuji plný zásobník, prázdný zahodím (na zem nebo do odhazováku, neuklízím ho - je mi k ničemu) a plný zasunu. Shodím závěr, provedu rychlou kontrolu stavu zbraně. Na bojové přebití se kryju - jdu do kleku s úkrokem stranou, za sloup, do výklenku nebo za parťáka, který mě kryje, než vyřeším závadu.

Bojové i taktické přebití bys měl trénovat i tak, že pracuješ pouze jednou rukou (druhou máš třeba zlomenou, držíš parťákovi tepnu nebo šálek s vynikající brazilskou kávou, kterou nechceš vycábrat.



zlobrik
Příspěvky: 19

Příspěvek#581 » čtv 2. bře 2023, 00:22

Poslední pokus a končím - zjevně to je ztráta času, ale nemůžu si pomoct a dám tomu poslední šanci…

Ad 1. Jsem přesvědčen, že 99% děr ve stropech střelnic je od lidí, kteří nemají páru o tom, co to high ready je, natož aby to zkoušeli praktikovat.
Na to, abych si odmáčkl při přebíjení, musím být extra dement. A když už takový dement jsem, tak sice na střelnici můžu udělat díru do stropu a Ty to pošleš někam směrem k terčům, ale v reálné situaci mezi lidmi jsi pro ostatní daleko nebezpečnější. O práci ve skupině se vůbec nemá smysl bavit. Takže argument strelnicí je úplně mimo.

Ad 2. Vymezovat si nic nemusíme - to co jsem napsal platí pro taktické i nucené (pro Tebe bojové) přebití. Takticky přebíjet poslepu je totální nesmysl a Ty to ještě podtrhneš…Takticky přebíjíš, když nejsi v aktuálním ohrožení, máš na to klid a nepotřebuješ mít namířeno. Postup taktického přebití jsi popsal na konci svého příspěvku téměř správně ale chybí Ti tam dva podstatné kroky - kontrola zásobníku, který vytahuješ ze zbraně - může být totiž prázdný i když nemáš závěr na záchytu a takový zásobník si rozhodně nechceš dát do sumky aby sis ho při znovueskalaci konfliktu nuceně (pro Tebe bojově) přebil do zbraně. Ten druhý krok je kontrola nově vloženého zásobníku do zbraně potažením, ale to není pro naši debatu důležité.

Ad 3. Tady už jsi se trošku ztratil v tom, na co jsem reagoval já, ale nevadí. Každopádně bych nechtěl být ten kolega, za kterého se schováváš a nuceně ( pro Tebe bojově) přebíjíš a u toho furt míříš směrem k nebezpečí…

Ad 4. Tak tady jsi téměř dobře popsal dva způsoby přebití - detaily už se mi rozpitvávat nechce.

Každopádně s Tebou souhlasím, že by manipulaci měl člověk zvládat jednou rukou a to jak silnou, tak slabou.

Závěrem jen chci říct, že pro mě není dogma high ready - člověk by měl umět všechny pohotovostní polohy a dle situace je používat. Každá má opodstatnění na něco jiného. Základ je selský rozum a hlavně nebýt dement s prstem na spoušti když nechci střílet.



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#582 » čtv 2. bře 2023, 07:36

Jen doplnim, že při taktickém přebití je sakra důležité kontrolovat potažením za zásobník že je opravdu fixován v šachtě (cpu plný zásobník proti zavřenému závěru) - páč obvzlášť u ARek jsem již byl Xkrát svědkem, jak si někdo takticky vymění zásobník a pak dá první ránu a zásobník plavně opustí zbraň :-)

Czech Joker > A jinak, mířit qvérem pořád a za všech situací do terčové oblasti sice chápu s ohledem na provozní řády většiny střelnic a pravidla některých závodů, ale pro reál je to nesmysl. Opravdu si myslíš, že je bezpečnější mířit qverem pořád směrem k agresorovi přitom se přesouvat za kryt a přitom mezi tebou a agresorem může v tu samou chvíli být nebo se pohybovat hromada splašených civilů, ktří při snaze spasit si život do tebe můžou i nechtěně o tebe zavadit, nebo ty o ně ? Nebo si fakt myslíš, že v reálu vždy mezi tebou a cílem bude čisto ?
Naposledy upravil(a) Motostrelec dne čtv 2. bře 2023, 07:45, celkem upraveno 1 x.



ApoC
Příspěvky: 4

Příspěvek#583 » čtv 2. bře 2023, 07:40

monk píše:základ HR je perfektní zvládnutí bezpečnosti. pokud to střelec nezvládá uz na 102 ho vyhodí. V tom videu borec střílí z HR asi není moc dobrý příklad. co kdyz při přebíjení zjístís, že se musís přesunout, otočít a utíkat, jak budeš v behu přebíjet. budes mířít do země, lae v tom případě bud se dívaš na zbran a nevís kam utíkaš nebo se divas před sebe, ale zase na zbrani pracujes naslepo. přebijet v mid ready asi nebudeš, jelikož val je za tebou a před tebou kamaradi.


V tom videu borec z HR nestrili. Vubec nezmeni polohu po dostrileni. Jak se bude s laufem otacet je tvoje cista spekulace a vubec to nesouvisi s tim co se na videu resi.



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#584 » čtv 2. bře 2023, 07:48

V tom videu borec přebíjí tak aby šetřil vteřiny, minimalizoval počet pohybů - ideál pro sport, ale né pro reál.



monk
Příspěvky: 159

Příspěvek#585 » čtv 2. bře 2023, 08:06

ApoC píše:
monk píše:základ HR ....
https://youtu.be/YxOgIF54KZM?t=196 koukni na todle video tak to pekne vysvetluje ano nechat zbran na cili je rychlejsi, ale jen ve staticke pozici. pokud se potrebujes premistit nebo schovat do krytu uz pouziva HR.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů