Nařízení vlády pro zákon o nakládání se zbraněmi/Střelecká příprava



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#1 » ned 28. bře 2021, 10:13

Na ODOKu už zveřejnili návrh nařízení vlády týkající se střelecké přípravy a stanovené zálohy. Vypadá to celkem zajímavě, obsah kurzů mi taky přijde velice rozumný a aspoň ty první dva jsou velice dobrý základ, který by měl mít každý, kdo má sk. E.

https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBZG9NKCY

Doplněno - Peggy:
Sice si to každý může najít na odkazu, ale pro úplnost a aby nedocházelo ke zmatení jde o tento návrh:

Plný název:
Návrh nařízení vlády o provedení zákona o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#2 » ned 28. bře 2021, 11:22

Díky

zatím jsem to jen projel, ale vypadá to dobře a v rámci toho, co už bylo řečeno.

Je to jen zatím návrh, který by případně měl platit od 1.6.2021

Můj výtah z prvního očumnutí:

- Dobrovolná účast
- Rozpočet by měl být od roku 2022 necelých 30 milionů Kč
- Cílem je nejen zvýšení bezpečnosti a obranyschopnosti státu, ale i minimalizace možnosti, že civilní střelec způsobí nějakej průser
- 3 základní kurzy (můj výklad/zjednodušení) - právní minimum ohledně KN/NO, předcházení takovým situacím a související praktická část (první kurz bude tedy hlavně teorie). Následuje praktický kurz zaměřený na situace typu "aktivní střelec v okolí". Dál se pokračuje "vyšším levelem" a to už bude asi spíš taková taktická příprava na situace, ke kterým se člověk nepřimotá náhodou. 4. složkou je pak pokračující střelecká příprava která už neprobíhá formou kurzu, je tedy individuální/samostatná s možností pdopory ze strany státu (více níže)
- Kurzy budou moci provozovat i soukromníci, navazují na sebe
- Pro absolventy kurzů (zřejmě stupňováno dle "levelu") se hovoří o finanční a materiálové podpoře, možnost využití státních střelnic. Z textu vyplývá, že se preferuje podpora formou přenechání/dotace střeliva a právě využíváním střelnic
- Absolvent kurzu má automaticky nárok na vyjímku A-I nebo povolení B
- Možnost zaregistrovat svou zbraň jako určenou k zajištění bezpečnosti - není to tam výslovně řečeno, ale odvozuju si, že je to ochrana proti případným budoucím restrikcím
- Možnost přenechání "státní" zbraně i mimo konání kurzu (jakože si ji může absolvent odnýst domů a cvičit s ní), zároveň se ovšem uvádí, že tohle se bude řešit/umožňovat až později, podle toho jak se bude střelecká příprava vyvíjet = prozatím se to provozovat nebude
- Absolvent kurzu se stává součástí zálohy státu, neplynou z toho žádná práva ani povinnosti (ale je to podmínkou pro účast ve střelecké přípravě a čerpání střelecké podpory) a hovoří se i o slibu (z kontextu vyplývá na způsob slibu Stráže Obrany Státu z roku 1936). Uvádí se, že slib měl být vůči vlasti, demokratickému a republikánskému státu

Nejvíc informací obsahuje "Důvodová zpráva", zatím jsem to jen proběhl a neprošel celý.

K otevření souborů jsem k nim musel přidat koncovku .doc nebo .docx (nevím, ejstli dje o technickou chybu u mě, nebo přímo na portále)



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#3 » ned 28. bře 2021, 11:34

Vypadá to, že chyba je na tvém přijímači, mě to jede normálně, možná ti to blokuje prohlížeč.

Jinak jsem to zběžně spočítal a pro získání všech aprobací a přístup do té pokračující přípravy je to cca 100 hodin kurzů bez hodnocených střeleb.

Celkem zajímavé je, že v těch pokročilých programech je i střelba s balistickou ochranou a v plynové masce atp. Plus používání komunikační techniky a koordinované zásahy, takže předpokládám i skupinová taktika.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#4 » ned 28. bře 2021, 12:34

Díky za "předžvýkání". Každý by si to měl přečíst sám, ale času je málo (a proto platím LEX). Mám k tomu pár kritických poznámek. Neber to osobně, prosím, jsou to věci, které mě napadaly při čtení tvého výtahu. Nechci rozporovat tvoje názory nebo o tom diskutovat, protože zatím o tom vím jen to, co jsi napsal.

Idahou píše:- Rozpočet by měl být od roku 2022 necelých 30 milionů Kč
Počítám, že nejvíc se angažují držitelé sk. E, kterých je cca 250 000. Při použití Paretova pravidla se na to vrhne 50 000 lidí. To je cca 600 Kč na osobu a rok, vč. zajištění kompletního zázemí. Asi si každý dokáže představit, co mu pokryje 50 Kč na měsíc.

Idahou píše:- právní minimum ohledně KN/NO, předcházení takovým situacím a související praktická část (první kurz bude tedy hlavně teorie).
Dokud tohle bude na subjektivním posouzení soudů, pak je to pořád jen nezávazný názor konkrétního školitele.

Idahou píše:- Pro absolventy kurzů (zřejmě stupňováno dle "levelu") se hovoří o finanční a materiálové podpoře, možnost využití státních střelnic. Z textu vyplývá, že se preferuje podpora formou přenechání/dotace střeliva a právě využíváním střelnic
Viz rozpočet, 50 Kč/měsíc.

Idahou píše:- Absolvent kurzu má automaticky nárok na vyjímku A-I nebo povolení B
To je snad už teď...

Idahou píše:- Možnost zaregistrovat svou zbraň jako určenou k zajištění bezpečnosti - není to tam výslovně řečeno, ale odvozuju si, že je to ochrana proti případným budoucím restrikcím
Tady bych se bál, že při změně společenského a politického klimatu bude o to snazší zbrań odebrat. Vždyť je přece určená na obranu státu, proto ji uložíme do státních rezerv a dostanete ji až v krizi.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#5 » ned 28. bře 2021, 13:02

Při změně společenského a politického klimatu může být všechno jinak. A těch "jinak" je víc.
Tak jak je to teď, to vypadá docela sympaticky.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#6 » ned 28. bře 2021, 13:16

Tak kromě toho "vypadá to dobře", jsem udělal výtah a nekomentoval proveditelnost nebo přínos

50 000 lidí mi příjde dost přehnaný číslo, neočekával bych víc jak pár stovek, alespoň v začátku. Možná tam v těch podkladech bude i nějaká analýza. Navíc pokud to chápu správně, tak ta částka 30 Mega není k rozdání, ale celkově k provozu (pokud se nepletu, tak je tam uvedeno, že je to navýšení současného rozpočtu, ale nepředpokládám, že by v tom bylo teď nějaký zajímavější číslo).
Nečekal bych, že se v rámci toho bude nějak rozdávat, nicméně možnost využít státní střelnici (předpokládám, že za hodně nízkou cenu nebo jen za "spotřebu") by byla třeba položka levná pro stát a zároveň dobrý benefit pro účastníky

Jinak sem psal právní minimum = v rámci teorie seznámení s platnými zákony atd., je to "entry level" takže bych obsahově nečekal víc, než to co by měl znát každý držitel Ečka

Ano vyjímku A-I nebo povolení můžeš získat už teď, to ovšem nemění nic na tom, že je to obsaženo i v tom návrhu, proto jsem to uvedl.

Ta registrace je dobrovolná, tudíž předpokládám, že by každý registroval zbraň až v momentě, kdyby se jí nějaká restrikce měla dotknout, jinak jsem nenašel důvod proč by si ji někdo registroval jen tak

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 168

Příspěvek#7 » ned 28. bře 2021, 15:16

Hustý je tam i slib věrnosti jako u lidových milic! :lol:



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#8 » ned 28. bře 2021, 15:37

Výcvik, který nemá v současnosti ani většina státních policistů a obecní už vůbec ne. :-D



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#9 » ned 28. bře 2021, 17:10

Lynx: Podle mě je snazší vyžádat si zvýšení rozpočtu, když budu mít nějaké výsledky, než žádat velkou částku a být odmítnut. Navíc vzhledem k tomu, kolik hodin na to bude potřeba, tak bude nějakou dobu trvat, než by se tam těch 50 tisíc lidí dostalo.

mbem: Je to částečně vojenská organizace státu, co bys čekal? Nicméně, není to přísaha straně, ale demokratickému zřízení země...

Apep: Jo, to je celkem smutné....

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#10 » ned 28. bře 2021, 18:04

Mě úplně postačí možnost střelby na "státní střelnici" a kdyby to bylo i několikrát do měsíce, nedej bože na tý jedný konkrétní = super! Všechno další (střelnice bezplatně, střelivo ? ...) je prima bonus.



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#11 » ned 28. bře 2021, 18:25

Otázka je jak dlouho to bude fungovat? Jak už zde bylo zmíněno paretovo pravidlo, tak stejně asi 80% všech střelců co se přihlásí nejspíše skončí u základní aprobace (tedy jen ten první dvoj kurz), kolik lidí bude pak dále ochotno pokračovat v dalších kurzech aby dosáhli a udrželi si pokročilou aprobaci? Řekl bych, že to budou asi tak stovky, v lepším případě nižší tisíce střelců. Otázka je jak dlouho bude tedy stát trpět, z jeho pohledu vyhazování peněz.

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 280

Příspěvek#12 » ned 28. bře 2021, 18:39

Souvisí s tím nějak KVAS, který máme něktěří z nás odstřílený a máme odznaky? Můj má č.338.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#13 » ned 28. bře 2021, 18:44

Naopak si myslím, že přesně s tím se počítá, už jen ty první dva kurzy podstatně zvýší schopnosti průměrného střelce v oblasti NO/KN a odpůrcům zbraní se bude hůř tvrdit, že tu běhá banda netrénovaných maniaků se zbraní.
Zvlášť když švýcarským záložákům stačí ročně nastřílet 20 ran....
I kdyby ten poslední kurz dalo jen pár tisíc lidí, Policie má jen asi 40 tisíc zaměstnanců a to ani zdaleka všichni nejsou vhodní pro nasazení do akce. Nějaké 4 tisíce lidí s vlastní zbraní a solidním výcvikem by se pak v krizové situaci rozhodně hodily...



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#14 » ned 28. bře 2021, 20:01

Lynx píše:
Idahou píše:- Rozpočet by měl být od roku 2022 necelých 30 milionů Kč
Počítám, že nejvíc se angažují držitelé sk. E, kterých je cca 250 000. Při použití Paretova pravidla se na to vrhne 50 000 lidí. To je cca 600 Kč na osobu a rok, vč. zajištění kompletního zázemí. Asi si každý dokáže představit, co mu pokryje 50 Kč na měsíc.


Rozpocet nepocita ani s desetinou tveho odhadu poctu ucastniku. Je potreba si precist prilohu pojmenovanou "Material". Ucastnikum vyssich kurzu bude stat poskytovat strelivo potrebne pro absolvovani techto kurzu (tzn. 450ks za MV-201 a 800ks za MV-301). Absolventovi vsech kurzu stat dale poskytne 500ks streliva v kazdem roce, ve kterem tento splni "hodnocene strelby". To je 1750 naboju (ruznych razi) pro kazdeho kdo v tom roce udela vsechny kurzy nasledne zvladne i hodnocene strelby. Takze nepocitaji s vice nez nejakymi tremi tisici takovych lidi a to i kdyby cely rozpocet padnul jen na tohle .

Pro ziskani statutu "stanovene zalohy statu" ale staci absolvovat prvni dva kurzy. Tam budou pocty nepochybne vyssi, coz ale stat nic nestoji neb nic nedostavaji.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#15 » ned 28. bře 2021, 20:58

Ještě jsem to nestihl přečíst celý, jsou tam i podmínky (cíle) pro zvládnutí hodnocených střeleb? Zatím to totiž zní čím dál tím zajímavěji!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 11 hostů