Nařízení vlády pro zákon o nakládání se zbraněmi/Střelecká příprava



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#586 » čtv 2. bře 2023, 08:29

Možná by stálo zato, část vlákna o tom, jestli je lepší high, nebo low ready, odštěpit někam jinam.



ApoC
Příspěvky: 4

Příspěvek#587 » čtv 2. bře 2023, 08:41

Souhlas, je to situacni zalezitost. Navic cela ta debata tady vyplynula z toho, ze se nekdo ptal, jak se to dela na kurzech Ceske zbrojovky, takze jsem popsal moji zkusenost.

HR jako manipulacni polohu tak s tim problem nemam u vojaku denni chleba, zkusil jsem si ted u zbrojovky to delat jinak, funguje to, muze se to hodit.

HR pro presuny, meh, ja se radeji presouvam v low ready, jsem na to proste zvyklej. Navic jsem na vycviku videl lidi co si v HR odmacknuli (slepak) protoze nebylo zajisteno, protoze se presouval "jen par metru", borec zakopl o vetev a proste mu tam ten prst z toh ramu sjel .... Kdyz to odmacknu nahoru, netusim kam to leti a kam to spadne, kdyz si to odmacknu v LR, tak vim ze to jde dolu, nekde blizko a muzu zkontrolovat pripadny nasledek vystrelu hned. Kdyz budu potrebovat sprintovat se zbrani 200m, tak je zas HR pohodlnejsi, ale to uz budu mit (nejspis, podle situace) zajisteno.

Navic mne osobne se z LR lip nahazuje, osobni preference ...

Zalezi na preferenci kazdeho soudruha, ale hlavne bezpecne.



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#588 » čtv 2. bře 2023, 08:46

Ja bych to nepřesouval do jiného vlákna. Dělá to obrázek o vedení kurzu u různých školících subjektu a to je důležité pro výběr potencionálních zájemců o kurzy MV.

A zajišťování zbraně, to je další téma co s kurzy a přístupem k výcviku uzce souvisí. Obecně - já třeba preferuju nezajišťovat, pokud mám zbraň pod kontrolou (mám jí v úchopu a prst mimo spoušť) a zajišťovat, jedině, když mám v komoře a zbraň dávám "mimo kontrolu" - odložení na řemen s nábojem v komoře. Glocka taky nezajišťuješ (bo neni čim), když třeba budeš někam přebíhat, měnit polohu ...atd.

A jasně zakopnout, ukloznout to se stát může a pokud si u toho nechtěně odmáčkneš, tak osobně budu raději, když to poletí do nebe než někde poblíž do podlahy a bude hrozit odraz nebo posekané kotníky (nedej bože tepny) od střepin projektilu u kolegů, nebo kolem pohybujících se civilu.

A upozorňuji, že pušková střela umí sakra pěkně fragmentovat. Osobně vim ze svého okolí o jednom případu co dostal košilku z odražené, roztříštěné střely do nohy. On skončil u doktora, kvůli vytažení fragmentů a střelnice na třičtvrtě roku zavřená...

Prostě základ je prst mimo spošť, když nechci střílet a neustále mít přehled o polozea a směru osy laufu.



Haluziak
Příspěvky: 278

Příspěvek#589 » čtv 2. bře 2023, 13:19

Motostřelec, vidíš i to zajišťování se učí všude jinak. Já třeba zajišťuju na delší přesun (10m+) a vždy pokud se přesunuji jiným směrem něž směrem vedení boje. A samozřejmě vždy pokud odkládám zbraň tedy i na popruh.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#590 » čtv 2. bře 2023, 13:57

Zajišťování není v zásadě problém.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#591 » čtv 2. bře 2023, 15:10

ApoC píše:...Navic jsem na vycviku videl lidi co si v HR odmacknuli (slepak) protoze nebylo zajisteno, protoze se presouval "jen par metru", borec zakopl o vetev a proste mu tam ten prst z toh ramu sjel ....


A sakra... pokud jde o pušku, já běhám a pozici HR držím tak, že všemi prsty objímám pažbičku. U pistole ne, ale u pušky to je to pevný a jistý úchop, všechny prsty pod lučíkem. Ukazovák nad lučíkem opřený o rám zbraně mi pro běh přijde nepohodlný a umím si při zakopnutí představit to, co píšeš.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#592 » čtv 2. bře 2023, 15:14

Já tomu moc neverim. Zalezi co to bylo za pistoli (spoust s jazyckem, nebo ne, odpor spouste) a jak ve skutecnosti ten clovek tu zbran drzel.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#593 » úte 7. bře 2023, 15:09

Aktualizace: dotace na střelivo do dlouhé na MV-1-500 pro rok 2023 - 11,60 Kč za kus.



nn
Příspěvky: 50

Příspěvek#594 » stř 22. bře 2023, 15:31

Asi budu vypadat jako žid, ale nepadla tu ještě odpověď na jednu otázku: jak je to v případě "ostrého" nasazení SZS s náhradou mzdy?

Modelová situace: Na jižní Moravě tornádo zboří 2-3 vesnice, jsou povolány nejbližší SZS aby ve dvojicích s PČR hlídkovali a zabránili rabování. Hlídkování bude trvat např. 14 dní. Dostanu od státu něco? Hypotéka se mi sama nezaplatí. V zákoně jsem odpověď nenašel.



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#595 » stř 22. bře 2023, 15:35

Pripadne nahrada svyho matrose. Budes mit treba nosic platu svuj (nekde bude hlidkovat) a nekdo te do nej trefi. Koupi ti stat nivej stejnej?



Tavič
Příspěvky: 16

Příspěvek#596 » čtv 23. bře 2023, 07:00

nn:
V práci by to byl "výkon veřejné funkce" stejně jako termíny "čerpání řádné dovolené, náhradní volno" nebo "darování krve". Samozřejmě je to i nějaká komunikace se zaměstnavatelem a dohoda o tom, že jsem něco absolvoval a jsem připraven k nasazení. Udržovat spojení během nasazení bude taky klíčové aby vztahy zůstali přátelské. Na druhou stranu by se mi jako zaměstnavatelovi taky nelíbilo kdyby mi borec odešel na delší dobu (týdny) ač by to bylo pro "dobrou věc". Můj názor je, že je to hlavně o komunikaci.
Co se týče používání svého materiálu (gear, střelivo, jídlo) nemám nejmenší tušení za kým by to šlo... Stát? Vnitro? Hejtmani? Starostové obcí? Nebo jsem v tom sám? Pro mě by to byla asi poslední věc co bych po akci řešil. Asi by se ukázali i nějací sponzoři (kdyby situace nebyla až tak vážná), dárci a sbírky, kteří by sehnali prostředky a pomohli by.
Mě přijde že jsme takový dobrovolní hasiči, ale s bouchačkama :-D



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#597 » čtv 23. bře 2023, 08:40

Jenom pro info: Byl jsem si na OSZBM nechat zapsat základní aprobaci. Je k tomu formulář "Ž Á D O S T
o vydání aprobace v systému střelecké přípravy (podle zákona č. 14/2021 Sb.", který slouží pro obě aprobace - základní a pokročilou, a který se dá stáhnout ze stránek MV.

Měl jsem hodnocené střelby odstřílené loni v květnu a problém to nebyl. Jaká je platnost potvrzení jsem se přímo neptal, ale nepřímo jsem pochopil, že to bude asi ten rok (po který musí být k dohledání výsledky).

Potvrzení o absolvování MV-102 a o hodnocených střelbách si tam nechali a řekli, že mi vystaví potvrzení o zápisu základní aprobace, které pak budu potřebovat pro navazující kurzy. Mohl jsem to mít na počkání na papíře, nebo později datovkou. Nechal jsem si to poslat datovkou.



Xaw
Příspěvky: 112

Příspěvek#598 » čtv 23. bře 2023, 10:15

Tavič píše:nn:
V práci by to byl "výkon veřejné funkce" stejně jako termíny "čerpání řádné dovolené, náhradní volno" nebo "darování krve". Samozřejmě je to i nějaká komunikace se zaměstnavatelem a dohoda o tom, že jsem něco absolvoval a jsem připraven k nasazení. Udržovat spojení během nasazení bude taky klíčové aby vztahy zůstali přátelské. Na druhou stranu by se mi jako zaměstnavatelovi taky nelíbilo kdyby mi borec odešel na delší dobu (týdny) ač by to bylo pro "dobrou věc". Můj názor je, že je to hlavně o komunikaci.
Co se týče používání svého materiálu (gear, střelivo, jídlo) nemám nejmenší tušení za kým by to šlo... Stát? Vnitro? Hejtmani? Starostové obcí? Nebo jsem v tom sám? Pro mě by to byla asi poslední věc co bych po akci řešil. Asi by se ukázali i nějací sponzoři (kdyby situace nebyla až tak vážná), dárci a sbírky, kteří by sehnali prostředky a pomohli by.
Mě přijde že jsme takový dobrovolní hasiči, ale s bouchačkama :-D


Podle mě by to bylo stejně jako nasazení členů JSDH - překážka v práci na straně zaměstnance. Nárok na mzdu s následnou refundací zaměstnavateli od státu.

Takto jsem to měl při nasazení na povodních

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 770

Příspěvek#599 » čtv 23. bře 2023, 10:43

No ale ty náhrady o povodních, činnosti JPO atd. vycházejí ze zákona o PO 133/1985 Sb. a nikoliv ze zákona Zákon č. 14/2021 Sb. o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky...

Zákoník práce v § 200 Překážky v práci z důvodu obecného zájmu uvádí:
Zaměstnanci od zaměstnavatele přísluší pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu k výkonu veřejných funkcí, občanských povinností a jiných úkonů v obecném zájmu, pokud tuto činnost nelze provést mimo pracovní dobu. Náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele v těchto případech nepřísluší, není-li dále v tomto zákoně stanoveno jinak, nebo není-li dohodnuto nebo vnitřním předpisem stanoveno jinak. Zvláštní právní předpisy upravující překážky v práci z důvodu obecného zájmu tím nejsou dotčeny.

Bohužel v 14/2021 Sb. jsem žádnou podobnou definici statutu "obecného zájmu" či "výkonu občanské povinnosti" jsem nenašel. Je jen uvedeno: Osoba účastnící se programu střelecké přípravy a střelná zbraň, s níž je nakládáno v systému střelecké přípravy, jsou stanovenou zálohou státu pro plnění úkolů při zajišťování vnitřního pořádku nebo bezpečnosti České republiky anebo obrany České republiky, a to za podmínek, které stanoví vláda nařízením vydaným podle § 17 nebo jiný právní předpis. Skutečnost, že střelná zbraň je podle věty první stanovenou zálohou státu, se vyznačí v centrálním registru zbraní zřizovaném podle zákona o zbraních, je-li v něm taková střelná zbraň evidována.

§ 17
Nakládání se zbraněmi za krizového stavu
(1) Je-li to nezbytné pro plnění úkolů v rámci krizového stavu, kterým se rozumí stav nebezpečí1), nouzový stav, stav ohrožení státu2) nebo válečný stav, může vláda po dobu trvání vyhlášeného krizového stavu nařízením
a) stanovit, nejdéle však vždy na 3 měsíce, podmínky nakládání nebo oprávnění nakládat se střelnými zbraněmi odchylně od právních předpisů uvedených v § 2 odst. 1, nebo
b) nařídit ve zvýšené míře výkon kontrolní činnosti na úseku nakládání se zbraněmi.
(2) Vláda nařízením stanoví zvláštní opatření k ochraně, utajení nebo zabránění zneužití informačních systémů a evidencí obsahujících informace o zbraních a držitelích příslušných oprávnění; tím nejsou dotčena ustanovení jiných právních předpisů o zajišťování bezpečnosti sítí a informačních systémů. O provedení zvláštních opatření podle věty první může vláda rozhodnout v případě vyhlášení krizového stavu.
(3) Podmínky nakládání nebo oprávnění nakládat se střelnými zbraněmi stanovené podle odstavce 1 písm. a) nesmí být v rozporu se zájmem fyzických osob na ochraně života, zdraví nebo majetku v souladu se zákonem o zbraních.

Nikde žádný statut "obecného zájmu" či "výkonu občanské povinnosti" jsem nenašel. Krizový zákon č. 240/2000 Sb. "stanovenou zálohu státu" nezná. Z toho mi vyplívá, že nemáš nárok ani na volno, ani na náhradu ušlé mzdy či výdělku.



Xaw
Příspěvky: 112

Příspěvek#600 » čtv 23. bře 2023, 10:45

Tak to kluci nedodělali :lol:

Předpokládal bych, že nasazení SZS bude v obecném zájmu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů