Nařízení vlády pro zákon o nakládání se zbraněmi/Střelecká příprava



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#106 » čtv 8. dub 2021, 19:08

narok na bezlimitni zasobniky vznika podanim ziadosti o vynimku zo zakonneho dovodu, nic absolvovat netreba. vyznam, okrem osobneho zlepsenia jednotlivca, je skor v boji proti argumentacii brusele, ze vynimku z posobenia smernice maju staty, ktore maju podobny system zaloh viac ako 50 rokov, jak to bolo posledne. tak sa vyraba podhoubi



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#107 » čtv 8. dub 2021, 20:30

Letec 12: Nadlimitní zásobníky jsou kat. A-1 a jsou na nárokovou výjimku. Zbraně kat. A (bez 1) jsou pořád na stejnou (nenárokovou) výjimku. Jestlis to myslel tak, že po absolvování bys mohl mít na kat. A "nárok", tak na to už odpověděl dan.



vidocqcz
Příspěvky: 203

Příspěvek#108 » čtv 8. dub 2021, 20:55

Hm. Jaký druh zbraně a jaký výcvik by tak mohl u civilistů připadat v úvahu.
Pokud pominu rovinu skupiny E. Tedy že nosíme a jsme žal více či méně schopni/ochotni pomoci v krizové situaci.
Pokud by stát se střelci počítal s jakousi poslední linií po vzoru dětských jednotek bránících Berlín. Co by tak mohlo být nejpřínosnější?
Krátká AR a nácvik CQB? To zní cool.
Nebo spíš opakovačka a LR?
Nebo se soustředit na pistoli?
Kde by mohlo být využití civila, byť se střeleckou přípravou, ale bez taktické přípravy a sehranosti v týmech buď v rámci střeleckých klubů, nebo vzájemně s PČR nebo dokonce armádou.
Protože vše je to hezká představa, ale spousta lidí nepozná hodnost podle frček a nebude umět zapnout vysílačku. Z toho mi vypadne, že použití střelecké veřejnosti jinak, než k obraně měkkých cílů v rámci nutné obrany bude asi tak maximum celé téhle legislativy.
Přesto by bylo fajn vědět, co od toho stát očekává, kromě boje s byrokracií EU.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#109 » pát 9. dub 2021, 09:07

Přesně tyhle důvody mě napadly taky.. Neřeší se sehranost s týmem, koho mám vlastně poslouchat a co mám dělat, práce s vysílačkou, případně poznat vůbec hodnosti.

Zálohy budou mít třeba podobné úkoly jako měla dříve PS(pomocná stráž). Bude to možnost jak nafouknout v případě nutnosti hlídky policie, bez toho, aby byl na místě drahý policista. Člen zálohy bude stát a usměrňovat obyvatele podle pokynů příslušníka policie. Třeba při živelné pohromě většího rozsahu, nebo při pochůzkách při hrozícím teroristickém útoku. Navíc, pokud jsem pochopil, tak výcvik není jen pro civily, ale i pro příslušníky MP.

Člověk s výcvikem se taky mnohem lépe postaví případné krizové situaci v obchodním centru při teroristickém útoku. A že přijdou je jen otázka času.

Uživatelský avatar
tomasek
Příspěvky: 424

Příspěvek#110 » pát 9. dub 2021, 09:34

lubomír píše:Členové PS VB měli přidělenu pistoli ráže 6,35.Nevím jestli všichni.Tak jak funkcionáři a vyžší hodnosti v LM měli zpravidla CZ 50,nebo 70.


Z jakého zdroje čerpáš? Ble informací pamětníka , zbraně přidělovány neměli, což je i na wiki "..Členové PS VB nebyli ozbrojeni, .."

Podle mého zdroje mohl člen PS VB mít svoji zbraň, pistoli, jen tehdy, když měl patřičný Zbrojní průkaz a tuto pistoli vlastnil.



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#111 » pát 9. dub 2021, 10:35

vidocqcz píše:Kde by mohlo být využití civila, byť se střeleckou přípravou, ale bez taktické přípravy a sehranosti v týmech


Kdyby nic jinyho, tak takovyho "doskolis" rychleji a snadneji, nez kdyz zacnes s "holym drzitelem ZP" kterej nikdy nedelal nic jinyho nez mirenku (a mozna taseni) z pevny palebny cary a to jeste jen z pistole.

No a pak - MV-401 je kurz s naplni dle tveho vlastniho vyberu. Muzes trenovat jako jednotlivec, ale i ve skupine, muze jit o "samostudium" nebo si najdes instruktora. Kdo dosel dobrovolne az takhle daleko, asi se bude chtit vzdelavat i nadale. Kurzy, ktere se venuji problematice prace ve dvojici, v malych jednotkach (4-10 lidi) i kurzy orientovane na CQB problematiku na trhu jsou a, prekvapive, jejich cena neni v porovnani s "beznejsimi kurzy" zasadne vyssi.



lubomír
Příspěvky: 61

Příspěvek#112 » pát 9. dub 2021, 11:29

Čerpám z toho,že jsem 2 PS VB měl v zaměstnání a oba tu pistolku měli,ZP měli také,aby si mohli koupit náboje a trénovat na střelnici.Na ZP se žádné zkoušky nedělali a bylo na libovůli VB,komu ho dají.Pistoli nekupovali.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#113 » pát 9. dub 2021, 11:35

Podle mě se právě čeká nasazení takových civilistů u méně důležitých objektů, který by jinak musela hlídat armáda/AČR, takže se ti, co mají lepší výcvik, uvolní pro důležitější úkoly.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#114 » pát 9. dub 2021, 11:41

Lubomír: Ten PS VB co jsem ho znal měl taky pistolku 6,35mm.

DJ Die: Tady jde, po vyjasnění, o policejní zálohy, ne o armádní. Takže ochrana vojenských objektů asi nadále zůstane pod gescí armády (i když kdo ví).



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#115 » sob 10. dub 2021, 07:19

Neměl jsem na mysli vojenské objekty, ty budou asi moc důležité, aby je nechali civilům, spíš třeba nedůležité státní budovy, sklady atd. Prostě tam kde nic pravděpodobně nehrozí, ale hlídat se to musí. A pravděpodobně jako posily hlídek.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#116 » sob 10. dub 2021, 12:35

Na zacatku vlakna je popis kurzu dle trid a je tam i taktika ve skupine, ovladani vysilacek, cqb, vesta...
No a tady to vecne podcenovani dobrovolniku. Jako chapu ze nebudou lidi 601 a specialove. Na druhou stranu zalozaky dva co jsem potkal na strelnici jsem prestrilel a to netrenuji nijak, jen pro zabavu chodim strilet. Cilene se pripravovat, bude to zas jine.
PCR policie v mensim stavu tak z par desitek lidi, chodi strilet jeden. Ty ostatni to vubec nezajima a maji zbran jako pracovni "nutnost". Opravdu i obcasny strelec je na tom mnohonasobne lip.
Posledni veci je ze za kazdych problemu, partizansky odboj slusneji vycviceny a vybaveny. Dokazal natropit v tylu znacne skody. Coz se statu, pripadnym osvoboditelum muze hodit.. Ja bych nepodcenoval nadsence. Ono kolikrat nadseni a podstoupeny dril je lepsi jak lenoch s talentem.

Za sebe predevsim kladne hodnotim mozne strelnice. Nebavim se o 200kc na hodinu, ale 2000kc s benzinem a predevsim celej den. Abych si nekde strelil 300m a vic je znat. Pritom stat muze nabidnout "nevytizene" strelnice treba za i tech 200-500kc v kratsim dojezdu.. Kdy diky tomu mohu jezdit 4x casteji za stejnou cenu jako ted a rozdil je markantni v treningu.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#117 » sob 10. dub 2021, 14:07

Ještě jsem zatím nikde nenašel, jaké úkoly bude plnit osoba a její zbraň účastnící se programu střelecké přípravy, která bude následně po složení slibu zařazená do zálohy státu pro plnění úkolů při zajišťování vnitřního pořádku nebo bezpečnosti České republiky anebo obrany České republiky v souladu se zákonem 14/2021.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#118 » sob 10. dub 2021, 14:11

greenhorn: to zatim nikdo, tohle je dle meho jen jeden zakon z vice a to se teprve dozvíme co dál, ale doměnek už tu je dost, tak si můžeš vybrat :D



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#119 » sob 10. dub 2021, 14:19

Doměnky a spekulace mě nezajímají. Dokud nebudeme znát přesný způsob využití osob a jejich zbraní zařazených do zálohy státu, tak je tady to blábolení úplně zbytečné. ;)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#120 » sob 10. dub 2021, 15:28

greenhorn: Blábolení o tom, co už zveřejněno bylo, zbytečné není. Já jsem si třeba mohl udělat daleko lepší představu o tom, co je v textu popsáno poměrně suše, a zasadit to i do kontextu. Že to není zajímavé pro tebe, je čistě tvoje osobní věc.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: 311_Mart a 20 hostů