Nařízení vlády pro zákon o nakládání se zbraněmi/Střelecká příprava



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#556 » úte 28. úno 2023, 19:43

Zeptal bych se zkušenějších.
Za HR je vyhazov od zkoušky odborné způsobilosti.
Je to vyšší dívčí, fakt to lze natrénovat na MV?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#557 » úte 28. úno 2023, 20:32

U zkousky je za to vyhazov, protoze se to dela vetsinou pod strechou a taky proto, ze komisar urci bezpecny smer a pouze tam mas mirit. Kdyby ti urcil bezpecny i strop muzes HR pouzit.

Neni to zadna vyssi divci. Je to zcela prirozeny smer drzeni a povetsinou proste nejbezpecnejsi. A prostreleny strisky jsou furt cajk, nez trefeny lidi kolem.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#558 » stř 1. bře 2023, 06:29

CzechJoker píše:Mám komplet MV s KACU a s tímto názorem nesouhlasím, a to jsme pracovali ve skupinách.

Aha, takže KACU raději ne. Podle toho co píšeš tam asi učí nesmysly...



Motostrelec
Příspěvky: 110

Příspěvek#559 » stř 1. bře 2023, 08:00

Po střelnicích se pohybuji již od roku 1994 (jako dítě s tátou) a na jedné jsem i jeden ze správců a řeknu ti přesně od čeho jsou prostřílené stříšky na střelnicích. Většinou to byla specialita miřenkových revolverařů, kteří začínaly svůj mířenkový "manévr" s revolverem v jedné ruce laufem nahoru, prstem na spoušti a pak ho pomalu pouštěli do záměrné s následným domířením a výstřelem. Problém byl ale ten prst na spoušti + lehká miřenkářská spoušť :-) Nicmeně nepamatuji, že by to někdy odsral někdo zraněním, většinou jen stříška a ego - naštěstí ! Dnes to již tak v modě naštěstí není. Nechávej prst na spoušti u HT v jiné poloze zbraně, než že si na cíli a zaručeně jedeš domu.

A jak to tedy učí KACU ? Můžeš popsat určitou situaci / situace, kdy HR u KACU ne ? V jaké poloze se odehrává přebití u KACU ? Samozřejmě, že to jde i v jiných polohách, ale často vidim, že jakmile to někdo začne dělat níž v oblasti ksichtu, tak se hezky zavře do tunelu a ztrácí přehled o periferii.

Za mě určitě nebrat jakoukoli polohu jako dogma, mít najete všechny a vhodně kombinovat dle situace, prostoru a potřeby a hlavně nikoho nepřeindexovat.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#560 » stř 1. bře 2023, 11:18

CzechJoker píše:Ono je to highready ještě nepřešlo?

A v jaké poloze se tobě nejlépe běhá s nabitou zbraní? A v jaké poloze nuceně přebíjíš, když jsou všude kolem lidi?

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#561 » stř 1. bře 2023, 11:38

CzechJoker píše:Mám komplet MV s KACU a s tímto názorem nesouhlasím, a to jsme pracovali ve skupinách...


Komplet MV? Na webu mvcr jsou na seznamu akreditovaných osob pro MV-101 až 301 jen tři - Česká zbrojovka, Hard Task, Shooting Servise s.r.o.
KACU už to má taky?
Staženo dnes, možná je neaktuální:

akreditovaneosobyMV.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#562 » stř 1. bře 2023, 12:09

V pondělí mi byla vydána pokročilá aprobace, ale hodnocené střelby z loňska už letos neplatí, takže jsem je včera odstřílel znovu. A dárek od pana ministra už je taky doma - za náboje jsem doplácel 1,- Kč za kus.
20230228_181501.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#563 » stř 1. bře 2023, 13:26

Hodnocené střelby musí být splněny v každém kalendářním roce, ve kterém chcete fasovat střelivo. Zajímavost, kterou jsme tam včera s instruktory nakousli, je ta, že ministerstvo nevydalo žádný pokyn, že hodnocené střelby musí následovat až po absolvování kurzu MV-102, ani až po absolvování MV-301. Jen musí být v ten rok.

Takže pokud se někdo chystá letos na MV-301, a termín máte až za dlouho, klidně si mezitím zajeďte na hodnocené střelby a získejte certifikát. Až budete mít 301 hotovou, podáte si žádost o rozšířenou aprobaci a až vám bude vydána, vyndáte ze šuplíku hodnocenou střelbu z letošního roku a s tím si dojdete pro náboje.

Stejně tak MV-102 můžete absolvovat před, ale i po hodnocených střelbách. Oba dokumenty jsou potřeba na vydání základní aprobace, ale nemusí být v pořadí od 102 po střelby, lze i obráceně. Sice to není moc logické, ale co je psáno to je dáno. Pro účast na hodnocených střelbách nebyla dána podmínka absolvování kurzu, střelby máte platné v tom roce, ve kterém jste je odstříleli, po celou délku roku.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#564 » stř 1. bře 2023, 13:53

aha dobrej point díky.



ondra009
Příspěvky: 49

Příspěvek#565 » stř 1. bře 2023, 13:55

Kacu group dela MV kurzy pro CZUB jako externi dodavatel.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#566 » stř 1. bře 2023, 14:07

Aha takže odtud ta zavádějící informace.



ApoC
Příspěvky: 4

Příspěvek#567 » stř 1. bře 2023, 16:46

Petr z Braníka píše:
CzechJoker píše:Ono je to highready ještě nepřešlo?

A v jaké poloze se tobě nejlépe běhá s nabitou zbraní? A v jaké poloze nuceně přebíjíš, když jsou všude kolem lidi?


Na MV-201 u CZUB se prebijelo s hlavni mirici do prostoru tercu. Reasoning byl:
1. Na vetsine strelnic u nas zbran v HR nemiri do bezpecneho prostoru
2. HR poloha mi omezuje periferni videni
3. Kdyz mirim dopredu a mam v komore muzu tam porad tu jednu v pripade potreby poslat
4. Porad si +- drzim zamernou zbrane

Dost pravdepodobne jsem urcite na neco zapomnel :)



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#568 » stř 1. bře 2023, 16:48

Co jsou v praxi vsechno ty hodnoceny strelby? Kam se na to chodi? Kolik to stoji penez a casu?

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#569 » stř 1. bře 2023, 17:10

bitkar: stojí to 1.000,- Kč a 40 sekund času.



zlobrik
Příspěvky: 19

Příspěvek#570 » stř 1. bře 2023, 17:15

ApoC píše:[quote="Petr z Braníka"][quote="CzechJoker"]Ono je to highready ještě nepřešlo?

A v jaké poloze se tobě nejlépe běhá s nabitou zbraní? A v jaké poloze nuceně přebíjíš, když jsou všude kolem lidi?[/quote]

Na MV-201 u CZUB se prebijelo s hlavni mirici do prostoru tercu. Reasoning byl:
1. Na vetsine strelnic u nas zbran v HR nemiri do bezpecneho prostoru
2. HR poloha mi omezuje periferni videni
3. Kdyz mirim dopredu a mam v komore muzu tam porad tu jednu v pripade potreby poslat
4. Porad si +- drzim zamernou zbrane

Dost pravdepodobne jsem urcite na neco zapomnel :)[/quote]
Ahoj, pokud tímto argumentovali instruktoři tak bych měl pár doplňujících dotazů…

Ad 1. Kurzy MV řeší pohyb a použití zbraně za všech možných reálných situací a ne situaci, že jsi jdu zastřílet na střelnici - jak to s tím teda má souviset?
Ad 2. A když zbraň stáhnu k tělu, mířím do prostoru terčů a čumím na to, jak přebíjím, tak mám stále periferně přehled o situaci před sebou? Logicky ztrácím absolutně přehled o situaci před sebou, než když mám zbraň v úrovni očí. Nedej bože, abych měl kšiltovku, to vidím úplný nic.
Ad 3. Když pominu předešlý bod (tzn. nevidím, co se tam děje, protože koukám dolů na zbraň, takže na to asi těžko můžu reagovat střelbou), tak k čemu by mi tahle “výhoda” byla u nuceného přebití? A to jsem ani nezohlednil fakt, že náboj v komoře mám jen při taktickém přebití a to provádím v bezpečně chvíli ( kryt, momentálně vyřešená aktuální hrozba).
Ad 4. Držet si záměrnou je mi k čemu, když nemůžu střílet, protože mi došly náboje a proto přebíjím + bod 2. a 3.

Děkuji za vysvětlení.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů