Nařízení vlády pro zákon o nakládání se zbraněmi/Střelecká příprava

Uživatelský avatar
tomasek
Příspěvky: 424

Příspěvek#31 » úte 30. bře 2021, 10:45

Ahoj, mám jen záložní pistolku na 6 nábojů s DAO spouští, pušku nemám ani si kupovat nepotřebuju.
nejlíp nastřílím se sportovní pistolí , ale ta je ráže 22LR, a mám jej jeden zásobník.

Takže bez bezplatného zapůjčení zbraní z bezpečnostních složek státu si to nedovedu představit.

Stejně tak jsem přesvědčen, že kdokoliv kdo vlastní třeba Scorpion či bren.. a může pravidelně trénovat a také má puškohled či kolimátor je ve značné výhodě

Ta teoretická část je dle mne až přehnaná:

A jestli chápu ten 1. stupeň tak je bez střelby z reálné zbraně a bez něj nemůžete na ten 2.
něco obdobného, co obsahuje 1. stupeň, jsme probírali na vojně. Takže za mne mám splněno.

Taky se tam učí sebeobrana namísto použití zbraně.

Když mám jen 1 zásobník na 5 ran, tak těžko zvládnu v dobrám čase úlohy při kterých je třeba na splnění více výstřelů, nejprv bych musel vytáhnout zásobník nacpat tam náboje a až pak pokračovat.

A k té přísaze, já už jednou přísahal, jako vojín AČR a to mi stačí.

Dříve to fungovalo takhle, u nás byl motostřelecký pluk, jako důstojník v záloze jste mohl se svou pistolí chodit bezplatně na jejich střelnici, v rámci vojenského cvičení vám tam dali k dispozici také samopal, kulomet, pušku, pistoli, odstřelovačku.

A jak se u nás na vojně zkoušelo, jestli umíte střílet? Jednoduše bez jakékoliv možnosti reálného tréningu či připadné opravy jste dostal 2 zásobníky do Sa-58 v každém 3 náboje, vystřelil jste vleže jeden zásobník, sečetlo se to, vystřelil jste 2. zásobník, sečetlo se to a lepší výsledek se započítal, já měl 27 z 30, takže za 1 - dříve by to bylo za odznak střelce 1. třídy , či "střelecké šňůry"
A u bojového útvaru se střílelo jen 1 zásobník se 20 náboji dávkami na 2 terče. nebo na skupinu terčů v různé vzdálenosti až do 300metrů na kulometné hnízdo.



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#32 » úte 30. bře 2021, 11:32

jezekif píše:jsou tam i podmínky (cíle) pro zvládnutí hodnocených střeleb?


Jsou, protoze je ale popis situace jen textovy, dovolil jsem si to zkusit podle popisu namalovat (celkem v meritku):
MVE.jpg


Velmi strucne - strelec zacina na startovni linii nabito sesti naboji. Z praveho strany startovni linie vyresi (vyresi=dvakrat zasahne) terc 1 pak terc 2, prejde na levou stranu linie, vyresi terc 3, prebije a za chuze mezi startem a prvni tercovou linii vyresi terc 4. Nasledne z prostoru mezi prvni a druhou tercovou linii vyresi dva ze tri tercu A,B,C (jeden bude oznacen jako "neterc", ktery dopredu nevi a ze startovni linie to nevidi).

Ma na to 12 vystrelu. Penalizace je 5s za kazde poruseni predepsaneho postupu, nevyreseni terce, ranu navic a tak dale.

I s penalizacemi se musi vejit do 40s. Pokud nesplni, neni pripustna oprava v ramci stejneho zavodu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#33 » úte 30. bře 2021, 11:50

Vypadá to naprosto stejně jako situace č.1 na loňském MČR LOS. Pokud někdo umí přiměřeně střílet, tohle musí dát za půl času i za míň.
https://www.youtube.com/watch?v=4oimAFgks_k začátek situace cca 2:20.
Na videu stříleno mnou a dobře si pamatuju, že se to dá i rychleji. Jel jsem na jistotu :lol:



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#34 » úte 30. bře 2021, 12:12

"Naprosto stejne" bych nerekl, na LOSu na zacatku strilis z krytu, tady naopak "ze dveri" a v druhy linii jsou na LOS baby s tercema nalepeny na sobe kdezto tady je predepsany pomerne velky rozestup, ale jo, je to hodne podobny. Tady to asi je o neco jednodussi, jednak kvuli tem rozestupum tercu od bab, druhak zcela odpada rada LOS pravidel, napriklad cele "kryti se" ...



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#35 » úte 30. bře 2021, 12:19

tomasek píše:Ahoj, mám jen záložní pistolku na 6 nábojů s DAO spouští, pušku nemám ani si kupovat nepotřebuju.
nejlíp nastřílím se sportovní pistolí , ale ta je ráže 22LR, a mám jej jeden zásobník.

Máš 5+1 nebo 6 v zásobníku? V nejhorším můžeš od někoho půjčit jeden zásobník...

Pro tebe by mohlo být relevantní tohle:
Nařízení vlády umožňuje v rozsahu stanoveném nadstavbovým zákonem vydat potvrzení pro účely získání základní aprobace též příslušníkům ozbrojených bezpečnostních sborů, Vojenské policie nebo strážníkům obecních policií. Podmínkou je, aby výcvik, kterým takový příslušník nebo strážník prošel, odpovídal minimálně obsahu základního praktického programu střelecké přípravy, a to jak z hlediska tématického obsahu, tak i řádově z hlediska kvantitativního rozsahu střelecké přípravy (tj. počtu výstřelů).


Proč ti přijde ta teoretická přehnaná? Když se podíváš na už existující kurzy s podobným zaměřením, většinou jsou velice podobného formátu a musí to prostě být dostatečně důkladné.



sonor
Příspěvky: 355

Příspěvek#36 » úte 30. bře 2021, 13:25

Kolik bude ten kurs stát? Asi.



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#37 » úte 30. bře 2021, 13:37

To uz nepatri sem.
Ty kurzy jsou v rozsahu 16,8,30 a 53 vyucovacich hodin, takze se podivej jake ceny ma pro kurzy obdobneho rozsahu tvuj oblibeny dodavatel. Nemyslim, ze to bude vyrazne odlisny i kdyz, cenova politika je na kazdem a vliv bude mit i to, ze je stanoven limit max 8 kurzantu na instruktora.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#38 » úte 30. bře 2021, 16:25

Ono že nějaká šestiranná DAO mikropistolka není na ten výcvik nic moc není překvapivé, protože to prostě ani jako zbraň není nic moc. Na osobní sebeobranu to asi stačí, ale státu jde o sestavení jakýchsi "záložních záloh" a to není místo pro Kevina aspol.

Analogicky u puškových situací předpokládám člověk s western opakovačkou taky asi bude mít problém.



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#39 » úte 30. bře 2021, 16:46

Nemyslim, ze zrovna "sestavení jakýchsi "záložních záloh"" je primarni motivace vzniku tohohle predpisu. Tady tusim spis navraceni kontroly nad "obcanskym nosenim zbrani" od EU zpet pod narodni kontrolu.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#40 » úte 30. bře 2021, 16:49

Když se podíváš na tu hodnocenou situaci, tak to jde krásně s 2x6 zásobníkama dát. Takže i člověk s Kevinem by měl být schopný dát ty první dva kurzy. S 5r revolverem to bude asi těžší...

dan: A obecné zvýšení kvalifikace civilních střelců, což taky není k zahození.



GeorgeP
Příspěvky: 28

Příspěvek#41 » úte 30. bře 2021, 20:56

Trochu mě zaráží negativní reakce a úplně nechápu očekávání jejich autorů. Tady konečně stát dělá něco pro střeleckou veřejnost a dává možnost toho využít. Nemáš zájem, nech být. Nejsi ochoten investovat do základního vybavení, nech být.



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#42 » stř 31. bře 2021, 00:03

A proč bych to měl absolvovat? To jediné pořad nechápu? Žádná výhoda krom promrhsneho času v tom nevidím...

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#43 » stř 31. bře 2021, 05:16

Pro někoho může být výhodou už jen třeba to, že se dostane na státní střelnici v jeho blízkosti, pro jiného třeba pocit jistoty, že je před sebráním zbraní EU chráněn zapojením do obrany a bezpečnosti státu... A ten co v tom výhody nenajde to absolvovat nemusí. Nikdo ho nenutí!



dan
Příspěvky: 328

Příspěvek#44 » stř 31. bře 2021, 06:34

DJ Die píše:Když se podíváš na tu hodnocenou situaci ...i člověk s Kevinem by měl být schopný dát ty první dva kurzy


To samozrejme da, jen se mi zda, ze je dobry zopakovat, ze takovy si hodnoceny strelby samozrejme dat kdykoliv muze, ale absolventovi pouze zakkadni urovne kurzu to krome pripadnyho dobryho pocitu k nicemu neni. Budiz ujasneno, ze vyhlaska (pokud vznikne v teto podobe) nabizi dve veci:
[1] absolventum zakladniho kurzu a jejich zbrani statut zalohy, coz by je melo ochranit pred moznou budouci sikanou ze strany EU
[2] absolventum rozsirene urovne, pak darem 500ks streliva v kazdem roce, kdy nastrili proverky.

Koho [1] ani [2[ nezajima, nemusi delat vubec nic. Kdo obava dalsich kroku protektora (a vime, ze EU je schopna vyhlasit predpis, ktery zacne zavazne platit prakticky okamzite) tomu stat nabizi [1] - moznost jak se pomerne za lacino (jednorazove absolvovat cca tridenni kurz) trochu jistit.

Moznost [2] je uz jen o tom, jestli chces nebo nechces 500ks naboju rocne darem (a mlhavy slib snazsiho pristupu na strelnice). Jen tyhle moznosti se tykaji pravidelne strelecke proverky. Ale je to "povinost" jen jen toho druhu, ze kdyz nesplnis, nedostanes darek. Ochrany dle bodu [1] se pripadne nesplneni nijak nedotkne.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#45 » stř 31. bře 2021, 07:54

Idahou píše:A někteří stále zřejmě nechápou, že tohle je "bonusová", nepovinná záležitost. Kdo chce, může se zapojit a něco z toho získat, komu je to šumák, toho se to netýká.

GeorgeP píše:Trochu mě zaráží negativní reakce a úplně nechápu očekávání jejich autorů. Tady konečně stát dělá něco pro střeleckou veřejnost a dává možnost toho využít. Nemáš zájem, nech být. Nejsi ochoten investovat do základního vybavení, nech být.


Nepotřebuji, aby pro mě stát něco dělal. Úplně mi stačí, když mě nechá co nejvíc na pokoji.
Samozřejmě, to že tu nyní dává nějakou možnost střeleckého zdokonalování a vyžítí ve svých strukturách by mi mohlo být jedno, kdybych ovšem nevěděl, jak státy fungují. Pak to ve mě akorát vyvolává obavy z nějaké přípravy na konec civilního držení, které se bude salámově přesouvat pod tento novodobý svazarm.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti