Role občana při obraně státu



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#1 » úte 27. dub 2021, 10:57

Náhodou jsem narazil na tuhle příručku (pro výuku na základních školách), která, k mému překvapení popisuje poměrně detailně, jaká je (by měla být) role občana při obraně státu: http://www.pokos.army.cz/sites/pokos.ar ... na_web.pdf a říkal si, že by si to zasloužilo svoje téma.

Také mne překvapilo, že jako civilista, který však prošel ZVS, zajímající se o problematiku osobní a jiné obrany, jsem v podstatě o této povinnosti (občana při obraně státu) nevěděl a ani netušil, jak propracované je to téma. (Počítám, že místní z řad ozbrojených sborů, budou více v obraze).

Příručka je sice z roku 2018, ale předpokládám, že bude mít vliv na implementaci nového zákona 14/2021 (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2021-14), který se diskutuje ve vedlejším vlákně (viewtopic.php?f=57&t=13290).



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#2 » úte 27. dub 2021, 13:23

Podle ústavního zákona bezpečnost ČR zajišťují ozbrojené síly, ozbrojené bezpečnostní sbory (Policie, Celní správa, Vězeňská služba, ...), záchranné a havarijní služby. Ozbrojené síly jsou doplňovány brannou povinností, kdy každý občan je povinen se podílet na obraně státu, od tohoto tu jsou vojáci v záloze, aktivní zálohy, dobrovolná cvičení a odvody. Další možností je pracovní povinnost, kdy lze občany povolat k výkonu nějaké práce (podobně jako teď měli povinnost medici pomáhat v nemocnicích při COVIDU). Nesplnění může být i trestním činem.

Bezpečnostní sbory ale není možné posilovat podobně jako ozbrojené síly, tam žádné zálohy nefungují. Aktuálně tedy není možné povolat civilní osoby aby plnili úkoly s PČR či místo PČR.

Někde v procesu zamrzla novela branného zákona, která ještě více umožňovala občanům zapojit se do přípravy obrany státu skrz branné spolky. Ta, spolu s novým zákon nakládání se zbraněmi, by mohla například v případě povolání zkrátit dobu výcviku nového vojáka.

Samozřejmě to je aktuální stav, v případě vážného ohrožení by například mohl vzniknout zákon, který vytvoří něco podobného jako byli SOS, složené z příslušníků ozbrojených bez. sborů, vojáků v záloze a střelců s aprobací a branou přípravou.



kk
Příspěvky: 999

Příspěvek#3 » stř 28. dub 2021, 09:42

risa2000: Bych čekal, že jako voják v záloze víš, že můžeš být povolán do služby nebo na cvičení. Nehledě na to, že máš povinost hlásit změny bydliště na příslušnou vojenskou správu ;)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#4 » stř 28. dub 2021, 10:02

kk: Původně, když jsem šel do civilu, jsem si to myslel taky, protože to tehdy bývalo dobrým zvykem chodit na cvičení. Ale za těch 25 let mě nikdo nikam nepozval, a když se v mezičase armáda zprofesionalizovala, tak jsem si začal myslet, že ty zálohy už taky zrušili (nebo pro mě neměli využití :)). Jak jsem psal v úvodu, teď mě překvapilo, že to pořád platí, a přiznávám, že o tom moc nevím.



Daleko
Příspěvky: 136

Příspěvek#5 » pon 19. črc 2021, 21:06

Dobrý večer, dnes na mě jukla na Idnesu zpráva
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/demobrana-kurz-strelba-narod-zbrojni-prukaz-zaloha-statu.A210718_175257_domaci_lisv?zdroj=banner
tož trochu zkouším oživit toto vlákno - co si o tom myslí střelecká komunita?

A teda ještě :-) malinko zištně :-) - nemám to idnesové "premium" ... kdyby mi někdo poslal ten text do SZ tak dík :-)



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#6 » pon 19. črc 2021, 21:10

precti si prislusny zakon (od ledna) a provadeci predpis(+/- vcil), budes mozna moudresji nez po precteni clanku na idnes ....



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#7 » pon 19. črc 2021, 21:35

Nemáš, tyto změny je nezajímají, berou to z příslušných evidencí. Vlastní zkušenost, chtěl jsem nahlásit měny, odpověď byla: Nás to nezajímá, zjistíme si to sami.

kk píše:risa2000: Bych čekal, že jako voják v záloze víš, že můžeš být povolán do služby nebo na cvičení. Nehledě na to, že máš povinost hlásit změny bydliště na příslušnou vojenskou správu ;)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#8 » pon 19. črc 2021, 21:43

Když už přišla řeč na tu evidenci, přišel mi datovkou pravidelný "ZÁZNAM O VYUŽÍVÁNÍ ÚDAJŮ V REGISTRU OBYVATEL" za rok 2020, kde byla mimo jiné i položka:
Zajišťování výkonu branné povinnosti a vojenská evidence | Ministerstvo obrany | Správa evidence osob podléhajících branné povinnosti

Takže počítám, že tohle už se děje tak nějak automaticky.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#9 » úte 20. črc 2021, 01:05

hm...Ta prirucka mi pripomina otazku pro Funese kdyz delal zkousku na vrchniho strazmistra : Role četnictva pri teritorialni obrane :D Pohorel na tom ze nevedel v jake vzdalenosti ma byt prvni strelec :D



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#10 » úte 20. črc 2021, 05:51

Ten článek o střelecké přípravě z MF dnes je zde:
https://www.pressreader.com/article/281 ... mq9Vdg13IY
Zveřejnil to LEX na svém webu, takže předpokládám, že z pohledu sdílení je to ok.

Každopádně to nejzajímavější v čšlánku je to, že se údajně dá do střelecké přípravy přihlásit od soboty (není jasné jestli minulé, nebo budoucí). Má někdo k tomu nějaké info?

risa2000 píše:Takže počítám, že tohle už se děje tak nějak automaticky.

Jo, od počátku branné povinnosti v ČR... což je víceméně od vzniku ČR... Prostě si MO spravuje databázi mobilizovatelnýho obyvatelstva



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#11 » úte 20. črc 2021, 06:00

@idahou, zakon je od ledna, ale bez provadeciho predpisu byl "nefunkcni". Provadeci predpis se dodelal ted, ale napred se musi udelat akreditace .... pak bude kam se na "skoleni" prihlasit



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#12 » úte 20. črc 2021, 06:18

No to mě právě zarazilo - jakože kde vzali tu sobotu? Taky mi to moc nedávalo smysl, ale zase jsem si říkal, že to chtěj třeba rozjet na prudko ještě před volbama



expres
Příspěvky: 600

Příspěvek#13 » úte 20. črc 2021, 06:20

https://www.sagit.cz/info/sb21255

A rozdil je jak o tom pise Lex vs Zbrojnice co je povinnost od prisahy..
Jinak to nejdulezitejsi co jsem sledoval, pristup na strelnice je az po kompletnim absolvovani u posledniho
individualniho kurzu. S tim ze seznam strelnic asi zatim neni :cry:
Trochu skoda, zas i prvni uroven kurzu je "obrana" pred EU.



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#14 » úte 20. črc 2021, 08:10

Idahou píše:Každopádně to nejzajímavější v čšlánku je to, že se údajně dá do střelecké přípravy přihlásit od soboty (není jasné jestli minulé, nebo budoucí). Má někdo k tomu nějaké info?
No z toho článku samotného vyplývá, že autor měl na mysli možnost přihlášení žadatelů o akreditaci.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#15 » úte 20. črc 2021, 08:38

Ale pokud k tomu nebude nějaká další osvěta a podrobnosti, tak se přihlásí jen úplní nadšenci.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti