místo pobytu pro cizinec



BuffaloBilly
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » stř 14. črc 2021, 08:52

Dobrý den dámy a pánové,

Používám překladač, omlouvám se za chyby.Učím se česky.
Jsem cizinec, pocházím z Evropské unie a žiji pouze v České republice, nikde jinde nežiji. Mám přechodný pobyt, zatím ne trvalý, o který lze požádat až po 5 letech života zde.

Test ZP jsem již několikrát zkoušel a postupy znám, ale jedna věc mi není jasná.
Když žádám o ZP, musím předložit výpis z rejstříku trestů přeložený do češtiny ze zemí, kde jsem žil, v posledních 10 letech, to je snadné.
Mluvil jsem s úřadem pro zbraně, ale myslím, že jen odříkávají zákon.
Možná budu muset předložit prohlášení té předchozí země, že s tím nemají problém, nebo že se nemusí vyjadřovat (což je samozřejmě názor sám o sobě).

Poslední požadavek je komplikovaný, protože moje země mu nemusí rozumět a/nebo to může trvat dlouho.
Znamená v zákoně místo pobytu hlavní bydliště? Mám jen jedno bydliště a to tady v ČR, takže normálně bych tento papír neměl dokládat. Je to jen pro lidi se 2 bydlišti, tedy 2 domy? (nejasnost je pro mě místo pobytu = trvalé bydliště, nebo jen místo života).

Děkuji vám za pomoc, prokázali byste mi velkou službu, a to nejen mně.


(3) Pokud se žadatel o vydání zbrojního průkazu v posledních 10 letech před podáním žádosti nepřetržitě zdržoval více než 6 měsíců mimo území České republiky, je povinen předložit též doklad obdobný opisu z evidence Rejstříku trestů a doklad obdobný opisu z evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů ze státu, ve kterém se zdržoval, s překladem do jazyka českého , vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznamu znalců a tlumočníků; nemůže-li takové doklady předložit, protože mu je tento stát nevydá, předloží čestné prohlášení, ve kterém uvede, že v cizině nebyl uznán vinným pro trestný čin, pro který nemůže být považován za bezúhonného (§ 22), nebo uznán vinným z přestupku, pro který nemůže být považován za spolehlivého (§ 23).

(4) Žadatel o vydání zbrojního průkazu, který má místo pobytu v jiném členském státě, je povinen předložit též předchozí souhlas tohoto členského státu s vydáním zbrojního průkazu nebo jeho prohlášení o tom, že předchozí souhlas není nezbytný, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznam znalců a tlumočníků.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#2 » stř 14. črc 2021, 09:03

Postačuje jakýkoliv pobyt v ČR. Hodně důležitá je ta EU.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#3 » stř 14. črc 2021, 09:42

ad výpis:
I've lived in a country out of the EU for a couple of years (but still had primary address in the CZ) when I had to renew my license. A tthe beginning, it seemed like a problem since I didn't have any extract from the criminal record. Also it was a 3rd world coutry and there is no such thing and quite honestly, I could have made my own paper that would look even more official. In the end a chief of my department was summoned and she stated that "čestné prohlášení" (affidavit) is just enough and totally valid - as you state - in §17 (3):
if he cannot produce such documents because that State will not issue them to him, he shall submit an affidavit stating that he has not been convicted abroad of an offence for which he cannot be considered blameless (§ 22) or convicted of an offence for which he cannot be considered reliable (§ 23).

You must understand that czech sense of law is based on "what is written is true" (and laziness). So if there is a grey spot, do not hesitate to use it.

Kód: Vybrat vše

Já, BuffaloBIlly, narozen XXX bytem YYY tímto čestně prohlašuji, že jsem v cizině nebyl uznán vinným pro trestný čin, pro který nemůže být považován za bezúhonného (§ 22), nebo uznán vinným z přestupku, pro který nemůže být považován za spolehlivého (§ 23). Doklad obdobný opisu z evidence Rejstříku trestů a doklad obdobný opisu z evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů mi nebyly státem ZZZ vydány.
Period.

Do not add that your country cannot give you such paper because you haven't even asked. No one is going to fry you why or deny the license or call to your previous police headquarters (can you imagine your current officer calling to (let's say) München and trying to even get a number on the according department? And is it even police or ministry of justice? And MOJ just sending out criminal records via telephone or email? And IF they tell him not, sending some official request through his superiors, then the ministerstvo vnitra translating it, sending to your country etc? if you stick to the facts determined by law, you are fine do not try to convince them, do not say anything more than needed. This is a shall issue state..



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#4 » stř 14. črc 2021, 09:51

BuffaloBilly: Pokud nemáš místo pobytu v jiném státě (ve tvém případě tedy v zemi původu), tak souhlas této země nepotřebuješ. Pokud jsi tam ale v posledních 10 letech pobýval, což zřejmě ano, potřebuješ doložit výpis z rejstříku trestů a také z evidence přestupků, který ale, pokud by ti je tvoje země nemohla vydat, můžeš nahradit čestným prohlášením. Podle čeho se určuje, že to nebo ono lze nahradit čestným prohlášením ale nevím. Sám jsem dokládal výpis z rejstříku trestů a místo přestupků čestné prohlášení (protože jsem nic takového nenašel).

erteple: Předpokládám, že v rámci EU by jednotlivé země mohly vědět, které z nich vedou RT, a zda je tedy možné výpis z něj dostat.
Ještě doplněk: O ten výpis z cizí země si žádáš ty sám a dokládáš to k žádosti o ZP, ne PČR. Pokud ta země RT vede, tak ti ho vystaví (a na co ho potřebuješ v tom nehraje roli).

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#5 » stř 14. črc 2021, 10:01

Vždyť to celé vlákno je nejspíš jen provokace (přeloženo google translátorem... několik zkoušek na ZP za sebou) , nebo test a vy mu ještě dáváte podrobný návod, jak vyčůrat se zákony. Navíc ani nechápu, proč by měl jakýkoli cizinec u nás vlastnit zbraň, vždyť je to otázka národní bezpečnosti a ne slevová kartička do Tesca. Když si to tu přečte aktivistický novinář, dojde k závěru, že u nás je to ráj pro teroristy a napíše o tom článek. Z toho se pak nemůžeme divit EK, že nám ty zbraně chce zakázat.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#6 » stř 14. črc 2021, 10:34

risa2000: Ano, ale pokud ti ho nevystaví, tak prostě podle zákona dáš čestné prohlášení. A pochybuji, že existuje něco jako mezinárodní databáze přestupků. Ano, v EU to bude určitě pravděpodobnější, ale mě šlo o to, že úřad prostě něco chce, tak mu to dej. Nepotřebuje omluvy, výmluvy ani vysvětlení proč to dáváš takhle a ně jinak.
Letec 12: Hele znám několik cizinců, slušných, kteří v ČR žijí a byl bych jen rád, kdyby si udělali zbroják. Samozřejmě pak v posouzení nějaké způsobilosti má slovo lékař, ale obecně si zatím stále pod "cizinec z EU" představím spíš Němce, kterého to doma už fakt s**e, než zbožné a umírněné lékaře a inženýry. Stejně tak k tomu budou přestupovat asi i všude - pokud přinese mnou popisované čestné prohlášení někdo v turbanu s koberečkem nebo stokilový balkánec se zjizvenou tváří a třemi členy ochranky v zádech, asi bych chtěl vědět víc, ale jestli jde o slušného člověka, proč? Ostatně my se tu oháníme tím, jak je náš zákon dobrý a že slušný člověk má mít možnost se bránit, a na druhou stranu mnou výše popsaní asi nemusejí o ZP ani žádat, takže nám zbyde asi zase ten slušný chudák, co dodržuje zákony...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#7 » stř 14. črc 2021, 10:47

Letec 12 : Vzhledem k tomu, že teoretická část zkoušky probíhá nutně v českém jazyce a tlumočník je nepřípustný, těch cizinců, kteří ZP získají, fakt moc nebude. V praktické části přidělený komisař musl vládnout cizím jzykem a být ochoten v tomto jazyku praktickou část odzkoušet a nebo opět čeština. Odcitovat zde znění zákona není žádný zločin.



BuffaloBilly
Příspěvky: 3

Příspěvek#8 » stř 14. črc 2021, 11:33

Díky všem za poskytnuté odpovědi, zajímavé. Získala bych výpis z rejstříku trestů, přeložený, a udělala bych si čestné prohlášení pro rejstřík trestů, protože u nás neexistuje nebo ho nemůžeme mít.To je velmi důležitá informace pro mnoho mých krajanů v emigraci, protože někdy je třeba cestovat osobně nebo s nimi vést rozhovory jako v KGB. V mém případě si ji naštěstí mohu vyžádat přes internet.

Zvláštní poděkování patří vám erteple, diky moc ! :)

Musím upřesnit jednu věc, ano, píšu s překladatelem, protože nevím, jestli chcete vidět změť slov a vět, které nedávají smysl, přece jenom moje čeština je ještě slabá.
Mám rád Českou republiku a jsem vděčný za to, co mi může přinést, jsem bílý Evropan a chápu, že někteří lidé mohou mít špatné reakce, protože národnost a původ už nic neznamenají, zejména v západoevropských zemích.
Nebojte se, jsem jeden z těch hodných cizinců, proč myslíte, že jsem se sem přistěhoval, kvůli penězům a drancování vaší krásné země? Myslím si, že někteří lidé necestovali po světě, aby si uvědomili, že náš svět se stále více omezuje na osobní svobody a Česká republika naštěstí odolává. Nelíbí se mi, že Evropská unie omezuje ozbrojování.
Je mi ctí, že tu mohu být, a snažím se ukázat správnou cestu ostatním soudruhům v emigraci, nebo dokonce v některých případech i Čechům, že ozbrojení je velmi důležité, to by vám mělo hodně napovědět o tom, jak smýšlím.
Nezapomeňte, že máte bratry ve zbrani v jiných zemích, takže na nás nestřílejte bez komunikace.

Dodávám, že o zbrojní průkaz mohou žádat i cizinci s pobytem v ČR, například ze zemí NATO nebo Švýcarska.


Viz níže:

Shall issue -
cizinci ze zemí EU, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska (v případě, že jim byl udělen přechodný nebo trvalý pobyt, pak také jejich rodinní příslušníci).
cizinci ze zemí NATO
cizinci, kterým byl udělen trvalý pobyt v ČR a dlouhodobý pobyt v EU nebo dlouhodobý pobyt v jiném státě EU a dlouhodobý pobyt v ČR (a v případě udělení dlouhodobého pobytu i jejich rodinní příslušníci)
osoby, kterým byl v ČR udělen mezinárodní azyl

May issue -

ostatní cizinci (proti rozhodnutí příslušného policejního útvaru o zamítnutí povolení není možné se odvolat)

Uživatelský avatar
Ire Azure
Příspěvky: 1

Příspěvek#9 » stř 14. črc 2021, 13:47

Letec 12: Nežiji v České republice a zatím neumím váš jazyk, ale velmi mě zajímá vaše země, která je jednou z posledních svobodných zemí v Evropské unii. Jsem zde, protože se mě toto téma bude brzy týkat. Přijměte prosím mou omluvu za všechny špatné věci, které říkám, a nemyslete si, že vám přijdu dávat lekce ze zahraničí.

Velmi dobře chápu, že jste šokováni tím, že cizinec může ve vaší zemi nosit zbraň. Ve vaší mysli to možná vnímáte jako touhu ovládnout hostitelský národ, ale já si myslím, že to tak vůbec není. Divím se, že všichni čeští občané nejsou ozbrojeni, protože je to pro vás velmi snadné, protože právo, které se nevyužívá, nakonec vždy zanikne. Cizinec pocházející z evropské země nebo ze Spojených států bude raději hájit kulturu svobody, která ve světě mizí, ale v České republice je dobře hájena.
Na druhou stranu nechápu vaši logiku. Říkáte, že novinář může tvrdit, že příliš snadno vyzbrojujete cizince, kteří mohou mít ve vaší zemi špatné úmysly. Říkáte, že to může přitáhnout pozornost komisařů EU a přimět je, aby chtěli zakázat zbraně českým občanům.

Opravdu mluvíte o těch byrokratech, kteří se snaží ve vaší zemi zavést stejně šílenou imigraci jako v západní Evropě? Myslíte Evropskou unii, která dobře ví, že mezi miliony přistěhovalců, kteří přicházejí do západní Evropy a kteří by za pár let mohli dorazit i do vaší země, žijí teroristé? Tak proč by se měli starat o to, jestli jsou v ČR ozbrojeni, když vám chtějí tyto nebezpečné lidi vnutit? A proč by se měli starat o obrovské bezpečnostní problémy ve Velké Británii, Francii, Švédsku, Belgii, Německu...?
Pokud chce Evropská unie odzbrojit český národ, je to jen proto, že nedokáže tolerovat, že prostí evropští občané mají protiváhu a kulturu svobody.

Terorismus je jen záminka, nemyslete si, že vládci věří svým vlastním lžím a že se obávají o vaši bezpečnost. Novináři, kteří jsou proti zbraním (viděli jste někdy novináře, který je pro zbraně?), jsou užitečnými idioty v každé zemi na Západě.

Uvědomte si, že někteří Evropané pocházejí ze zemí, které již nejsou nebo ještě nejsou demokratické. I když se nikdy v životě nedopustili žádného trestného činu, mají prostě strach, že je bude protizbraňová vůle jejich rodné země pronásledovat všude, kam se vydají žít.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#10 » stř 14. črc 2021, 14:19

marinakus píše:Letec 12 : Vzhledem k tomu, že teoretická část zkoušky probíhá nutně v českém jazyce a tlumočník je nepřípustný, těch cizinců, kteří ZP získají, fakt moc nebude. V praktické části přidělený komisař musl vládnout cizím jzykem a být ochoten v tomto jazyku praktickou část odzkoušet a nebo opět čeština.

To jsem si také myslel, ale když jsem si nechával překládat výpis z RT z ciziny, překladatelka mi vyprávěla, jak se účastnila (jako tlumočnice) několika zkoušek na ZP, až si z ní na střelnici dělali legraci, jestli si nechce zbroják udělat taky, protože to musí už umět. Vzhledem k tomu, že to byla normální zkouška s komisařem a policií, předpokládám, že to bylo košer.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#11 » stř 14. črc 2021, 14:27

erteple: Zákon říká, že můžeš dát čestné prohlášení, pokud ti inkriminovaný stát ten výpis nevydá:
§ 17 odst. 3 zákona č. 119/2002 Sb., ne že můžeš podat čestné prohlášení, když se ti nechce ten výpis shánět.

Takže pokud bys žil např. ve Francii a pak při žádosti o ZP tvrdil, že ti Francie výpis z RT nevydala (přestože jsi o to žádal), tak je to lež a úředník si to může lehce ověřit.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#12 » stř 14. črc 2021, 15:19

Cestne prohlaseni policie prijme pouze v pripade kdy ta cizi zeme ten dokument skutecne nevydava. PCR ma seznam a vi co se kde vydava (+- celosvetove). Pokud prijdu na policii s prohlasenim pro zemi, ktera takovou sluzbu poskytuje, tak zadost neprijmou. Tuhle chybu jsem udelal.
Popravde nemyslim, ze jakakoliv zeme v EU by to nevydavala, ale to je samozrejme cista spekulace.

For our not so good czech speaking colleagues :
The sworn statement (= cestne prohlaseni) will be accepted by the police ONLY in case the other party really does not give official document. Police has such list and if you are say Belgian and you will come with statement but Belgium in fact can provide such document, your application will not be accepted. They will tell you that you have to get the official paper and have it translated to czech language by certified translator (list of names and contact is listed on the website of ministry of justice). I made this mistake myself.
I find it a bit hard to believe that some EU country wouldn't give it, but that's pure speculation.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#13 » stř 14. črc 2021, 16:51

risa 2000 : Už to tady je někde řešeno. Výňatek z právního názoru OBP MVČR :
- při prokazování odborné způsobilosti není cizinec oprávněn využít tlumočníka, písemný test je vždy nutné vypracovat v předložené podobě, tj. v českém jazyce, praktickou část zkoušky je možné absolvovat v cizím jazyce, pokud tímto jazykem s uchazečem komunikuje přímo zkušební komisař.

On ten tlumočník myslím do roku 2003 možný byl. A kdo měl zjistit, jestli test umí Vietnamec a nebo tlumočník?



BuffaloBilly
Příspěvky: 3

Příspěvek#14 » stř 14. črc 2021, 17:46

Ire Azure : Moc děkuji ,to doplňuje mé sdělení a naprosto s tím souhlasím.

koudak : Zajímavé, díky za zpětnou vazbu, alespoň trestní rejstřík není obtížné, když nemusíte cestovat do dotčené země.

marinakus : Do 31. prosince 2011 mohli účastníci testů využít služeb soudního tlumočníka/překladatele, od té doby je to však zakázáno.
Mně osobně nevadí učit se česky, ale díky tomu vietnamskému překladateli nebo kandidátům, no, všichni dostali sankce.

Každopádně mi přijde velmi zajímavé a velmi užitečné znát česká slovíčka týkající se zbraní, zákonů atd.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Seznam.cz a 21 hostů