Provozní řád umožňující tasení nabité zbraně



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#1 » pát 27. srp 2021, 13:00

Sháním provozní řád, který umožňuje střelbu z pistole (ev. i pušky), která je nabitá i jinak než ve vodorovném směru na terče.
Ve všech provozních řádech, co jsem zatím našel, sehnal, přečetl, tak je vždy ustanovení ve smyslu toho, že náboj může být v nábojové komoře (hlavni) pouze za podmínky zbraně mířící na terče (vodorovně, v dovoleném azimutu atd.). Tedy klasické tasení nadrcnuté pistole z pouzdra není povoleno, stejně tak střelba z lowready pušky, nedej bože highready. Výjimky jsou samozřejmě u jistých střeleb z brokovnice.
Ale co se týče nadrcnuté zbraně v pouzdře a tasení a střelba, tak žádný mně známý řád nepovoluje.

Máte prosím nějaký provozní řád, který toto povoluje? Na jedné střelnici se nám už podařilo změnit řadu archaických opatření, toto zatím bohužel ne, s odkazem, že to nikde není ...



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#2 » pát 27. srp 2021, 13:39

No ono to asi opravdu bude všude ale v praxi si třeba nabití předovky do vodorovné hlavně směřující k terči moc představit neumím.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#3 » pát 27. srp 2021, 14:20

Já nikdy nepostřehl jakýkoliv problém s tasením při tréningu i závodech. Jen u mířenkářů se většinou nabíjí do komory až po povelu ke střelbě.

Opravdu někde trvají na tom, že zbraň se nabíjí až směrem na terč ?



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#4 » pát 27. srp 2021, 15:03

blacknocturno> myslím, že cipis použil zkratku. v provozních řádech se bude mluvit určitě o nabité zbrani, nikoliv o "náboji v komoře pouze za podmínky ..."



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#5 » pát 27. srp 2021, 15:29

blacknocturno píše:No ono to asi opravdu bude všude ale v praxi si třeba nabití předovky do vodorovné hlavně směřující k terči moc představit neumím.

Tezko vystrelis z predovky bez nove zapalky, ktera se dava az nakonec. Az pak lze mluvit o nabite zbrani.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#6 » pát 27. srp 2021, 16:39

Tak nechci tu zabředat do diskuze jestli se předovka považuje za nabitou tím že je prach a střela v hlavni nebo až když je na pistonu zápalka nebo prach na pánvičce. Já myslím že je nabitá už když je střela a prach v hlavni ale toď můj čistě laický názor.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#7 » pát 27. srp 2021, 22:06

Obávám se, že máš pravdu. "Nabitá" je určitě širší pojem než "bezprostředně připravená k výstřelu" - jinak by SA pistole ve stavu "condition 1/2" musela být rovněž považovaná za nenabitou.

P.S. Pokud se na soutěži použije (u DA pistolí) tasení z pouzdra s nábojem v komoře a vypuštěným kohoutem, v případě průserul by s tím asi byl docela závažný problém.
Akorát mě nenapadá, jak by se hledělo na revolver. Aby to nakonec nesměřovalo k zákazu tasení z pouzdra obecně.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#8 » pát 27. srp 2021, 22:16

Problémy s tasením nejsou, protože si to většinou aktuální správce střelnice lajzne, že to prostě dobře dopadne. Ale v momentě, kdy se tam třeba někdo při této manipulaci postřelí, tak je průser na světě.
Jde mi o to, že jsem prostě ve všech provozních řádech, ke kterým jsem se dostal, nenašel tento způsob střelby povolený:

"Střelec je na střeleckém stanovišti povinen manipulovat se zbraní tak, aby osa hlavně vždy směřovala pouze do výstřelného prostoru vymezeného střeleckým stavem, ve kterém provádí střelbu."
"Nabití zbraně je povoleno pouze na střeleckém stanovišti po pokynu řídícího střelby ke střelbě. Od okamžiku nabití zbraně až do okamžiku jejího vybití musí osa hlavně vždy směřovat pouze do dovoleného směru střelby."
"Od okamžiku nabití zbraně smí střelec se zbraní manipulovat pouze tak, aby hlaveň směřovala pouze do výstřelného prostoru."

a další a další ...

Piggy, ono to je opačně, provozní řád, alespoň ty, co jsem přečetl, tak stanovují to, co je povolené. Takže obecně není třeba zakázat tasení z pouzdra, ono to stačí nepovolit. Otázka je, kdo u toho pak má větší slovo. Dle mého balistik, ale víme, jak to chodilo dosud. Je fakt, že po novele je přímo dáno, že se nesmí počítat s chybou střelce, tedy takové to míření všude okolo, jak praktikoval jeden *píp*.

Další věcí je to, co s tím může udělat ten nově vznikající program "záloh".

Každopádně, jak jsem psal na začátku, rád bych, když takový řád existuje, jestli by nebyl ten odstaveček k dispozici.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#9 » pát 27. srp 2021, 22:51

Praveze co znam strelnice, tak tam takovoudle kktinu nemaji napsanou. Co neni zakazano, je povoleno.
Navic porad nechapu co je za problem pro strelnici. Kdyz se na strelnici zastreli=zasebevrazdi borec, je to neprijemne, ale neni to problem strelnice, ac se jasne choval proti provoznimu radu. To same pri taseni. Dokud to nevyleti mimo strelnici, strelnice nema problem.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#10 » pát 27. srp 2021, 23:54

V provozním řádu musí být popsán způsob přípravy ke střelbě, střelba a zabezpečení bezpečnosti.
Neplatí tam, co není zakázáno, tak je povoleno. Když tam máš napsáno, že je povolená střelba vstoje, vkleče či vleže, tak můžeš střílet jen z těchto tří pozic a ne, že budeš viset za nohu a střílet hlavou dolů, s odkazem, že to tam není napsáno.
Jsou to bezpečnostní pravidla, která mají za úkol ochranu života, zdraví a majetku atd.

Je to problém střelnice, protože kdo je zodpovědný za bezpečnost? Správce. Kdo je zodpovědný za správce? Střelnice. Takže když se stane průser, tak budou popotahovat správce, jak to že nezajistil bezpečnost, no a provozovatele střelnice, jak to že tam má správce, co nezvládl zajistit bezpečnost.

Jakýkoliv problém znamená v prvé řadě pozastavení střelnice, bez ohledu na to, kdo za to může.

Když tedy znáš střelnice, co to tam nemají, prosím, dej sem odstavce, které popisují přípravu ke střelbě a střelbu atd. Díky.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#11 » sob 28. srp 2021, 07:18

Spravce neni superman a kdyz si borec da kver pod bradu a zmackne to, tak to vazne neni chyba strelnice. Vyzkouseno na lidech.
Kdyz strelnice popisuje, co je ne povoleno,ale zakazano, tak zbytek je povolen. Nikde na strelnici jsem videl, ze by bylo povoleno dychat a lidi tam kupodivu dychaji ;)
Podivej se treba na provozni rad Triggeru.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#12 » sob 28. srp 2021, 07:56

No u nás máme v provozním řádu povoleno v podstatě vše tj. střelbu z plochy za pohybu, střelbu dávkou, všechny dostupné ráže atd. ale ten bod že nabitá zbraň musí vždy směřovat vodorovně směrem k terčům tam máme taky. Takže to je asi opravdu standart. Nicméně nikde jsem neviděl že by to někdo řešil a ani já u nás jakožto správce si neumím představit jak někoho peskuju že tasí nabitou z pouzdra.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#13 » sob 28. srp 2021, 08:20

Tady si nevystačíme s dělením "povoleno - zakázáno".
Provozní řád může něco výslovně zakazovat nebo (méně často) povolovat, ale také nařizovat.
A vždycky se to vztahuje k určité situaci nebo činnosti. Takže něco provozní řád neřeší vůbec a můžu si to řešit libovolně (třeba barvu košile).



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#14 » sob 28. srp 2021, 09:50

Trigger nemá kompletní řád na internetu. Já neřeším faktický stav na place, ale to, co je v papírech. Když se po tobě vozí někdo kvůli neposekaným kopřivám, tak si nechci představit, co by bylo z tohoto.
Proto hledám ten řád, který to má korektně pořešené.
Zatím žádný se nenašel, ani alespoň odstaveček, který by byl napsaný tak, že to ve finále neřeší.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#15 » sob 28. srp 2021, 10:37

blacknocturno: to asi maji vseci, protoze to je v ramci bezpecnosti kvuli troubum ktery to nedokazou pochopit, ze zbrani se nemava po okoli. A uz vubec ne nabitou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů