Provozní řád umožňující tasení nabité zbraně



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#76 » stř 20. črc 2022, 00:57

Na vsetkych strelniciach co som bol Praha, Brno Morava, ci vnutornych alebo vonkovych (z toho 2 znich navstevujem pravidelne kazdy vikend), hlavne vo verejnych hodinach pre verejnost kde sa ide len mierenka cize je strelec vedla strelca, som vzdy isiel so zbranou v skrytom noseni na apendixe s nabojom v komore a nikdy s tym nikdo nemal problem ze vo chvili ked dal spravca pokyn k strelbe som zbran vytasil, namieril do bezpecneho priestoru vybil, odlozil zasobnik ktory bol v zbrani, druhy som vytiahol z puzdra odlozil (pretoze tam su JHPcka). Vytiahol prazdny zasobnik napaskoval FMJcka a strielal uz podla pravidiel strelnice.
... ked som koncil (robim to tak do dnes vzdy a vsade na kazdej strelnici) som si pocas strelby zbran opat nabil zasobnikom s JHPckama, natahol do komory zapuzdril vlozil nahradny zasobnik do puzdra a siel som sa vyrovnat (zaplatit) :-)

Nikto mi nepovedal ani polslova.
Provozny rad sem necetl ale kdyby sem neco delal spatne, ohrozoval jinych tak kazdy spravca mne nato upozorni.

Takze nechapu co tu resite. Sice sem to necet cele ale uz jenom to ze musis vybit zbran pred vchodem do strelnice mi pride absorudne.

Nekdy jedu na strelnicu tak, ze zbran mam v skrytom noseni jak vzdy, v ruce mam 2 krabicky naboju lebo vim ze budu ten den strilet jenom 100 ran sluchadla cez krk a bryle zavesene cez triko. Takze logicky ze nemam bagl a jedu na strelnicu tak mam zbran skrytu.

Ty strelnice nebudu jmenovat boli to ale 1 u prahy, 1 u brna a 3 na morave. Spravcovia celkem mozna asi 15 nebo i 20 (na jedne kde chodim pravidelne je kazdy den nekdo jiny) a muj postup vzdy rovnaky.

Jo ale aby sem nerikal jenom to pozitivne tak jednou semi stalo ze sem nucene prebijel v high ready tak zato mne zdrbal (ale tak pratelsky) :-)

Hele hezky vecer.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#77 » stř 20. črc 2022, 06:01

Já tedy celou dobu myslel, že se řeší trénování tasení ze skrytého nošení. Od toho by strelnice stejně měly být. To že člověk přijde a odejde že střelnice tak, jak nosí a jak je mu to pohodlné (i skrytě), považuji za samozřejmost.
Za mě zatím na každé střelnici tak, jak píše eagg výše. Možná i víc v pohodě. Ale to byly střelnice, které běží už dlouho, mají v podstatě stálou rozumnou klientelu a všichni se tam známe a víme, co a jak.
Žádná nová moderní kůl desetimetrovka v Praze.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#78 » stř 20. črc 2022, 06:05

Manipulace se zbraní mimo střelnici je podle mě mnohem nebezpečnější než na střelnici. To je jako byste šli na bazén a převlékali se do plavek na vrátnici.
No, přeji vám, ať máte v okolí pohodové střelnice a zkušené lidí, abyste nemuseli řešit takové hlouposti.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 770

Příspěvek#79 » stř 20. črc 2022, 07:09

Také jsem s tím nikde problém neměl. Jen je opravdu důležité si přečíst provozní řád a respektovat specifika střelnice. Pořád je to něčí majetek, někdo si Vás pouští domu a je slušné a nutné dodržovat pravidla "pana domácího". Pokud se to někomu nelíbí či nevyhovuje, může o dům dal.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#80 » stř 20. črc 2022, 08:41

Ty kecy typu "a nikdo s tím neměl problém" fungují do té doby, než se něco stane.
A chlubit se neznalostí provozního řádu, když při vstupu člověk podepisuje seznámení se s ním, tak to také o něčem svědčí ... Alibisticky shazovat vlastní odpovědnost na někoho dalšího. Typické ochcávání, nic jiného. V případě průseru to půjde za všema, hlavně za střelcem, protože ten podepsal, co má dodržovat, správce, že to nepohlídal, no a provozovatel, že má správce, který neplní své povinnosti.

Trénování tasení ze skrytého nošení není rozhodně "běžné", je třeba si uvědomit, že drtivá většina střelnic vznikla v komunismu, kde něco takového vůbec nepřicházelo v úvahu. Proto jsou provozní řády tak archaické.

Fakt, že střelnice vyžaduje jistý stav zbraně při zahájení střelby, ale zároveň neumožní do tohoto stavu přejít, byl už zmiňován na začátku také. Logicky je to víc "nebezpečné". Některé střelnice mají při vstupu vybíjecí prostor - to je správné řešení.

A samozřejmě správné řešení je změnit provozní řád. Na to, co se tam běžně střílí = zlegalizovat to. Návod na to je, balistikové s tím problém nemají.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 770

Příspěvek#81 » stř 20. črc 2022, 08:48

"Nikdo s tím problém neměl" jsem myslel, že tam kde jsem takto střílel to zakázané provozním řádem není a ten tento druh střelby to řád umožňuje za stanovených podmínek, ale stejně jsem se zeptal správce střelnice. Rozhodně jsem tím nemyslel porušování provozního řádu kde je toto zakázáno, nebo jsou nastavena pravidla tak, že to řád neumožňuje. Naopak kladl jsem jasný důraz na jeho dodržování a neporušování pravidel střelnice.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#82 » stř 20. črc 2022, 08:53

To nebylo na tebe, ale ty nahoře ...
Škoda jen, že jsi sem nehodil na začátku citace z provozního řádu, co to umožňuje. Ale nevadí, zvládli jsme naše řešení dotáhnout do úspěšného konce. Nikdo jiný tu zatím nezveřejnil případné jiné řešení.

Edit: aha, jsi tu od dubna, tak beru zpět, to jsi ani nemohl sem dát :)

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 770

Příspěvek#83 » stř 20. črc 2022, 09:43

Jasně ono se to zamlžilo v kontextu :-D Já beru, že bez citace je to na předchozí a ta formulace nás všech byla identická :-D

Jak jsem psal výše, jde to omezit na určité vymezené (určité střeliště) a označené místo (plus např. doplňkové značení-páska cedule: "Taktická střelba"), za určitých podmínek (např. v určitý čas při určitém max. počtu střelců na střelnici, na střelišti jen vlastník ZP) a bonus je souhlas správce (finální pojistka). Vždyť toto je relativně jednoduché řešení, pokud to dosavadní provozní řád neumožňuje a přitom je snaha to zavést. Možností je spousta a kde je snaha je i řešení. :-)



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#84 » stř 20. črc 2022, 12:06

Ale ja,sem nepsal o trenovani taseni ze skryteho nebo venkovniho puzdra. To je zakazane a to mi zakazal i spravce primo tam kde pravidelne chodim i kdys sme boli na strelnici jenom 2 strelci protoze koncili verejne hodiny. Proste mi to zakazal a ja sem to respektoval.

Kdyz si chci trenovat takove veci jako taseni musim si zaplatit individualku, kterou si aj obcas zaplatim, anebo si to trenuju od pozice zbrane pritahnute k telu.

Cize ja sem vyssie psal o tom ze kdyz skryte nosim v ramci sveho edc tak logicky prichadzam se zbrani nabitou a az kdyz zaujmem strelecke stanoviste zbran vytasim ze skryteho noseni a vybijem a pripravim ke strelbe uz podle pravidel strelnice. Nic vic nic min.

Tema teto diskuse je o taseni ale i to mnou popsane je taseni. Ale za ucelem vybiti ne strelby.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#85 » stř 20. črc 2022, 12:40

Ne, téma této diskuze není tasení zbraně za účelem vybití zbraně, ale právě tasení nabité zbraně a střelba, tj. trénink s nábojem v komoře, kdy hlaveň nemíří na terč!

Právě protože to všechny mně známé provozní řády neumožňují, tak proto jsem založil tohle vlákno, abychom se dobrali k možným úpravám, aby se dalo trénovat tasení z pouzdra s nábojem v komoře (či z pozice lowready u dlouhé).

Řešení jsem nakonec našel, je zde prezentováno, a min. 3/4 roku již uvedeno v praxi. Tudíž je to už návod pro ostatní, aby iniciovali změny na svých střelnicích, kde se tímto řádem (jeho úpravou) "legalizuje" to, co se tam běžně provádí na osobní zodpovědnost a s možným průserem.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 770

Příspěvek#86 » stř 20. črc 2022, 20:29

Prostě možnost je a návod tu je, i když není v obrázcích, ale.. Cipis díky za to téma, věřím že to některým pomůže.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů