Provozní řád umožňující tasení nabité zbraně



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#31 » úte 31. srp 2021, 18:12

Jestli můžeš, tak mi ten provozní řád prosím pošli, díky.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#32 » úte 31. srp 2021, 18:57

SZ, nech to tu teraz neplevelime, ak sa podari nejaky elaborat, mozeme to sem potom hodit.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#33 » sob 4. zář 2021, 09:40

Já bych to nechal v řádu zakázané (Střelnice tak bude v případě potřeby krytá papírem) a zbytek na domluvě. Stejně máme každej tu svoji, kam chodíme a se správcem se člověk tak nějak zná. Je to o domluvě.
Já jak už jsem si byl jistý manipulací na mířenku tak jsem si zkoušel jsem doma sušit s tasením. Na střelnici jsem se pak zeptal, jestli si můžu tasit naostro. Správce věděl, že tam nejsem poprvý, a akorát řekl, ať si vemu stav úplně napravo (jsem pravák), ať nikomu neustrelim nohu. A že jestli si ustrelim prdel, tak ať si ho nepřeju.
Vzal jsem to pomalu a dneska už není problém.
Kdyby to bylo v řádu od začátku, bude to moct dělat každej jouda hned, a může být průser. Od toho tam ten správce je.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#34 » sob 4. zář 2021, 10:13

to je ale vcelku picovina, ne? keby to tam bolo od zaciatku, tak prave by napriklad mohol spravca rozhodnut, kto tak robit moze a kto ne. kedze to povolene neni, tak by to prave nemal robit nikto. a ze sa tak deje - no prave tam prameni ta snaha legalizovat fakticky stav



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#35 » sob 4. zář 2021, 20:41

Přesně tak. Správce nemůže povolit něco, co je zakázané. Není to ani o té domluvě. Až se něco stane, jde to za oběma. Porušení řádu u obou, u správce ještě horší. Až se ti Jakube něco stane, tak z toho může mít i úmyslný nedbalostní přečin či jak se tomu nadává. Takže ve finále je na tom za této situace ten správce v nejhorší možné pozici. Porušil něco, co je jako zodpovědná osoba povinen kontrolovat a dodržovat.

To už je právě lepší obecnější formulace, kde se dá větší prostor právě správci. Aby on rozhodl, co je v dané situaci vhodnější a bezpečnější. Ale má dané mantinely právě tím provozním řádem.

Dokázal bych si představit něco ve smyslu těch podmínek, co jsou pro střelbu dětí, tj. nějaká praxe. I pro Ečkaře, protože pro ně je to defacto nejnáročnější, kvůli skrytému nošení. A kde jinde by měli trénovat, než na střelnici, že ...



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#36 » sob 4. zář 2021, 22:26

Jsem teda čistý teoretik, a ať mne někdo opraví, ale z toho, jak se střelnicím věnuje zákon o zbraních (nebo věnoval) jsem měl dojem, že provozní řád střelnice je povinnou součástí žádosti o zřízení střelnice a jako takový snad tedy musí být schválen policií (nebo někým). Pokud by tomu tak bylo, tak si nedovedu představit, že se na něj dá uplatnit "co není zakázáno, je povoleno", nebo "když se dohodnu se správcem, je to cajk", protože v obou případech půjde o porušení toho, co bylo schváleno.

Pokud tedy správce dovolí něco, co není povoleno v řádu, je to na jeho osobní zodpovědnost, a pokud z toho bude průšvih, bude za to potrestán on, a případně i střelnice, že nezajistila spolehlivého správce.

Naopak, pokud policie (nebo, kdo to schvaluje), schválí řád, který bude jmenovitě dovolovat to, o co se tady cipis snaží, nebude se, pokud se stane průšvih, řešit, jak to, že se to vůbec dělo, ale jestli se to dělo podle řádu, a pokud ano, budou všichni z obliga (až na toho dotyčného, který se zastřelil). Akorát pak možná ten řád zase zakážou.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#37 » sob 4. zář 2021, 23:13

Pfff ... zase to bude dlhy prispevok, ale blbo o tom pisat jednou vetou ...

Samozrejme je to schvalovane resp. priamo vyrabane v spolupraci s balistikom. Absolvovali sme posledne pred 2 rokmi - aby sme mali povolenu dynamicku strelbu. To ze X veci nie je explicitne vymenovanych / zakazanych je ale dalsia vec - a zrejme kazdy prevadzkovy poriadok ma body kde sa da v urcitych medziach pohybovat. Otazka je co ked sa stane pruser, ze?

A samozrejme je ze ziadny spravca co ma zdravy rozum nepovoli nic co je PP zakazane - lebo to nasledne padne na jeho hlavu. Strelnica bude mat problemy v kazdom pripade - minimalne kym sa to vysetri, ci uz to bola chyba strelca alebo spravcu.

A samozrejme ze pokial chces taketo nieco pridat do PP tak potrebujes pozehnanie balistika, a pokial za nim prides s cimkolvek co by nebolo v poriadku, posle ta s tym do bazin, pretoze on sa podpisuje pod PP a on je zodpovedny za to ze je to OK. Podmienky sa neustale zostruju.

A na zaver - mozno som to uz spominal, aj ked to bude explicitne mozne, spravca je zodpovedny za bezpecnost na strelisti a bude tak ci tak popotahovany kym sa jednoznacne nedokaze ze to bola strelcova chyba. Ergo fakt by to malo byt na jeho posudeni, ci to konkretnemu dotycnemu pri konkretnom obsadeni povoli. Idealne ak k tomu bude mat oporu v PP. Cielom tejto diskusie by asi malo byt dat dokopy vyslovnu definiciu cinnosti napr. "tasenie nabitej zbrane z puzdra s naslednym vystrelom z pevnej palebnej ciary" tak, aby to bezny balistik bol ochotny akceptovat a zapracovat do PP - s definovanim podmienok a pravidiel ktore pre to musia byt splnene, nech je to bezpecne.



stopper
Příspěvky: 101

Příspěvek#38 » pon 6. zář 2021, 13:52

cipis píše:No právě o to mi jde, kde se to má člověk naučit. ...


Kde se to učí? Na kurzech.
Kde se pořádají kurzy? Na střelnicích.
Mají i tyto střelnice provozní řády? Určitě mají.

Tedy nestačilo by se inspirovat zněním těchto střelnic?



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#39 » pon 6. zář 2021, 14:06

Určitě, pošli prosím takový, díky moc, pomůže to!

Ale zapomněl jsi větu mezi tvoji 3. a 4. Totiž i na těchto střelnicích jsou obvyklé provozní řády, které mají ty debilní formulace, tudíž jsou při těchto kurzech taktéž porušovány.

Už se to tu několikrát psalo, faktický stav je tolerování tohoto porušování provozních řádů, jejich změna je s odkazem "nikde to nemají" zatím nemožná. Účelem threadu je se dopátrat k nějakému znění patřičných odstavců, které tuto možnost zlegalizují. Zatím všechny, jak jsem několikrát psal, mají pouze striktně vyjmenovaný povolený způsob střelby.

Rýsují se možnosti využít třeba ustanovení s odkazem na pravidla/disciplíny sportovní střelby, které toto mají podchycené, tj. pokud se střílí "rekreačně", tak platí striktní pravidla přímo v řádu, pokud se jede "dle sportovní disciplíny", tak platí její pravidla. Tedy takové jakože obejití, třeba i za podmínek, že ten trénink bude dozorovat někdo, kdo má průkaz trenéra/rozhodčího apodobně.
Bohužel ale zatím jsme nenarazili na něco už úplně hotového. Proto tento thread.



milanvpg
Příspěvky: 88

Příspěvek#40 » pon 6. zář 2021, 15:28

Zběžně jsem koukl na web střelnice Oleško a nezdá se mi, že by tam toto omezení měli…
http://strelniceolesko.cz/#section-51



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#41 » pon 6. zář 2021, 15:41

Nemohu tam najít odkaz na provozní řád, pošleš prosím?



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#42 » pon 6. zář 2021, 17:26

Zajimal som sa o tuto problematiku na viacerych strelniciach a vzdy mi bolo oznamene nasledovne...

"V case otvorenia strelnice pre verejnost, kedy zvyknu byt na strelnici hodne dalsich strelcov je taseni zakazano... ALE... v pripade dojednania individualnej dohody je mozne si dohodnut aby spravca strelnici prisiel na strelnicu mimo verejnosti pristupny cas a v takom pripade tasenie a ine techniky strelby budu umoznene na vlastne riziko.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#43 » pon 6. zář 2021, 17:31

Tak to funguje tařka všude, to je to "po domluvě". Ale prostě dochází k vědomému porušování provozního řádu, se všemi důsledky v případě průseru.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#44 » pon 6. zář 2021, 17:50

cipis píše:Rýsují se možnosti využít třeba ustanovení s odkazem na pravidla/disciplíny sportovní střelby, které toto mají podchycené, tj. pokud se střílí "rekreačně", tak platí striktní pravidla přímo v řádu, pokud se jede "dle sportovní disciplíny", tak platí její pravidla. Tedy takové jakože obejití, třeba i za podmínek, že ten trénink bude dozorovat někdo, kdo má průkaz trenéra/rozhodčího apodobně.
Bohužel ale zatím jsme nenarazili na něco už úplně hotového. Proto tento thread.


Toto prakticky není možné bez explicitního vyjmenování disciplín a konkrétních výjimek, protože obecná sportovní disciplína může obsahovat postupy, které jsou na dané střelnici z technických důvodů nepoužitelné / nebezpečné a chtěl bych vidět šílence, který si něco takového troufne - tzn. apriori povolí obecné porušení libovolné kapitoly / odstavce provozního řádu.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#45 » pon 6. zář 2021, 18:32

Jo, to máš pravdu, tudy cesta nepovede.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 10 hostů