Držení zbraně a alkohol



Tomáš1001
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » sob 23. říj 2021, 19:23

Dobrý večer všem,
mám otázku, kterou mi nikdo zatím nezodpověděl.

Podle zákona nesmím manipulovat a nosit zbraň pod vlivem čehokoliv. To vím.

Nicméně převedu zbraň do režimu držení třeba v případě, že si na střelnici dáme nějaké to pivo. Je to trestně vymahatelné?

Ano vím, lepší je nechat zbraň doma, nebo nealko. Ale zajímala by mne tato situace.

Příklad, spadnu a mám zranění, dojede RZ a najde zbraň, zavolá Policii. A postup řešení, dopustil jsem se něčeho?

Děkuji za odpovědi
S pozdravem a přáním hezkého večera,
Tomáš

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#2 » sob 23. říj 2021, 19:50

Pod vlivem alkoholu nesmíš zbraň nosit nebo s ní na veřejnosti jakkoliv manipulovat.
IMHO když si dáš na střelnici pár piv a kvéry strčíš do tašky (samozřejmě vybité) a vyndáš je až doma, je to ok.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#3 » sob 23. říj 2021, 19:52

Je to tak. Držení zbraně pod vlivem čehokoliv zákon jako přestupek nikde neoznačuje. Nesmíš se samozřejmě zlinkovat tak, že bys ji neměl pod trvalým dozorem.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#4 » sob 23. říj 2021, 19:55

Podařilo se mi najít i právní stanovisko MV.
https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/stanoviska-statu/483-stanovisko-mvcr-k-pouzivani-zbrani-v-dusledku-poziti-alkoholickych-napoju

Osoba se nedopustí přestupku, pokud bude zbraň nosit nebo s ní manipulovat jinde než na místě veřejnosti přístupném, nebo pokud bude mít na veřejnosti zbraň při sobě v režimu držení, tj. ve smyslu ustanovení § 2 odst. 2 písm. a) zákona o zbraních.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#5 » sob 23. říj 2021, 20:10

Mně by třeba zajímalo, zda máme nějaký konkrétní rozsudek ohledně "pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek, léků nebo v důsledku nemoci".

Jak se měří snížení schopností? Projít si pod vlivem zkoušky pro získání ZP? Nebo jenom manipulaci?Střelbou na terč? Ono vlastně při nošení určitě ke střelbě ani manipulaci nedochází, takže se bavíme o schopnosti nosit? A co když je někdo pod vlivem schopnější, než někdo jiný, kdo pod vlivem není?

Ptám se schválně tak blbě, protože máme pouze stanovisko MV z roku 2011 ve znění "V důsledku požití alkoholických nápojů se schopnost k takové činnosti snižuje vždy, byť i nepatrně."

Tohle stanovisko se mi osobně zdá dost pochybné, protože "se snižuje vždy, byť i nepatrně" je něčí z prstu vycucaný názor a v zákoně o zbraních to takto formulováno prostě není. To slovní spojení "POKUD je snížena" stačilo přece vypustit, kdyby ho tam zákonodárce mít nechtěl.

Tuto logikou bychom mohli (a měli!) aplikovat i na léky a nemoc ze stejného paragrafu. Rýma jistě snižuje schopnosti mnohem více, než jedno malé pivo a přesto by takový závěr byl naprosto absurdní.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6 » sob 23. říj 2021, 20:24

LordSalix : A co zůstat u toho hloupého zákona a toho, co je přestupek a co ne? O to snad šlo od začátku.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#7 » sob 23. říj 2021, 20:29

Ano samozřejmě, jsem OT, na svou otázku kompletní a správnou odpověď autor dostal.



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#8 » ned 24. říj 2021, 08:30

LordSalix píše:A co když je někdo pod vlivem schopnější, než někdo jiný, kdo pod vlivem není?
To není podstatné. Je totiž méně schopný než on sám za střízliva. V praxi se to projevuje nejčastěji za volantem, kdy si pod vlivem troufne víc a současně zvládne míň, než na co je zvyklý.
LordSalix píše:stanovisko MV z roku 2011 ve znění "V důsledku požití alkoholických nápojů se schopnost k takové činnosti snižuje vždy, byť i nepatrně."
Tohle stanovisko se mi osobně zdá dost pochybné, protože "se snižuje vždy, byť i nepatrně" je něčí z prstu vycucaný názor a v zákoně o zbraních to takto formulováno prostě není. To slovní spojení "POKUD je snížena" stačilo přece vypustit, kdyby ho tam zákonodárce mít nechtěl.
Ale zákonodárce to tam mít chtěl. Můžeme se dohadovat o případném rozporu mezi záměrem zákonodárce ("pokud") a stanoviskem MV. On to sice není jen_tak_něčí_názor, ale docela solidně prověřená přírodní zákonitost. Tudíž v zákoně o zbraních to být nemusí. Na druhé straně lze položit otázku, zda nepatrné snížení stačí na materiální stránku přestupku. Podle toho "pokud" by nemělo.
LordSalix píše:Tuto logikou bychom mohli (a měli!) aplikovat i na léky a nemoc ze stejného paragrafu. Rýma jistě snižuje schopnosti mnohem více, než jedno malé pivo a přesto by takový závěr byl naprosto absurdní.
Co je na tom absurdního? Sám přece píšeš, že bychom měli. Ostatně silná rýma (třeba u alergika) může někoho vyřadit z běžné činnosti docela spolehlivě. Akorát by se to prokazovalo obtížněji, než etanol v krvi - mmch. výsledek krevní zkoušky do 0,24 g/kg se jmenuje "negativní" a to by vylučovalo jiné než "nepatrné" ovlivnění.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#9 » ned 24. říj 2021, 08:40

S těmi nemocemi nebo stavy po lécích apod. jsme narazili jsme na zásadní problém, který lidi stále ignorují. Skutečně jsme v autě, se zbraněmi, i u strojů v práci povinni zohlednit aktuální stav daný užívanými léky a nemocí, a pokud jsou naše schopnosti sníženy (a klidně si to můžeme přirovnat k jednomu pivu, protože to umíme posoudit), neměli bychom ty činnosti vykonávat a bez zbytečného odkladu je ukončit, jinak si zaděláváme na velké problémy.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#10 » ned 24. říj 2021, 11:35

rumburak18: s tim jedine souhlas, na nekterych lecich je treba primo varovani ve smyslu nepracujte se stroji protože leky snizuji pozornost. Tedy nema smysl rozlisovat auto, soustruh nebo zbran, vse vyzaduje pozornost pri manipulaci a pokdu beru takove leky, nemel bych ridit, soustruzit, nebo manipulovat se zbrani. Tady at si kazdy sahne do svedomi.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#11 » ned 24. říj 2021, 18:21

Roli hrají i takové banality jako teplota při nachlazení či nevyspání, kdy jste v noci nemohli "zabrat" a pročuměli jste noc do stropu.
Už jsem zažil nevyspání, kdy se mi nechtělo ani tak usnout za volantem, jako jsem se cítil podobně jako přiopilej. Ale to je spíš problém pro řízení (reakční doba, vidění). U zbraní se to ale může projevit na nervech, vyčerpaný či rozbolavělý člověk "startuje" snáz ... takže netřeba se nějak příliš sledovat či pozorovat, ale jen myslet na to, že v případě průseru se může zkoumat opravdu všechno.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#12 » ned 24. říj 2021, 18:33

rumburak18 : A jak to chceš zkoumat? Podívat se do pracovního kalendáře, jestli není po noční? Nebo se zeptat jeho manželky, jestli v noci spal a nebo otravoval chozením po pokoji? Alkohol a drogy jsou jasné. Nejspíš i ty léky jako psychofarmaka. Ale jak někdo vyzkoumá kolik hodin jsem v noci spal a jestli mi to stačilo k tomu "správnému" odpočinku?



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#13 » ned 24. říj 2021, 19:02

Uznávám, že narozdíl od alkoholu, což je tu hlavní téma, pokud nebyli ukecaní svědci, a člověk umí v pravý čas zalhat a pak u toho už zůstat, tak se to prokazuje blbě :)
Berme to tedy tak, že jsem chtěl hlavně upozornit na to, na co si dát pozor, aby si člověk nemusel něco vyčítat sám sobě.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#14 » úte 30. lis 2021, 23:09

Ne střelnici maj točený, nebo jenom lahváče?
Myslím, že jsem tam nic takového neviděl, a ani bych to tam nečekal

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#15 » stř 1. pro 2021, 07:17

Viděl jsem i výčep, pokud je tam regulérní restaurace :-)
Ale lahváče asi nejsou tak neobvyklé, když je zvykem posedět a pokecat, než se jede domů. Nealko pivo je zcela běžné ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů