Technický manuál přípravy na zbrojní průkaz - Lukáš Čacký



LukeTheNukeDuke
Příspěvky: 22

Příspěvek#1 » stř 1. pro 2021, 23:29

Všem budoucím střelkyním a střelcům,
dovolil jsem si pro ulehčení vaší přípravy na zkoušky sepsat níže přiložený manuál. Snažil jsem se psát co nejsrozumitelněji i pro absolutní začátečníky a pokrýt prakticky vše, s čím se můžete v současnosti reálně setkat a o čem byste měli mít alespoň nějaké povědomí do praxe. Manuál rozhodně nenahradí praktickou přípravu na střelnici a ani tak není myšlený. Zbraně si musí každý prakticky “osahat” sám. Může ale určitě pomoci k upevnění znalostí a tréninku v rámci samostudia.

Pro samotnou zkoušku není bezpodménečně nutné znát naprosto vše obsažené v manuálu - nejdůležitější kapitoly jsou 2 (Převzetí a kontrola zbraně), 3 (Rozborky a sborky), 4 (Závady). Zbylé slouží buď k vymezení pojmů, k úvodu pro lepší porozumění použité terminologii nebo k seznámení s novými informacemi a jsou značně přínosné zejména pro následnou praxi.

Manuál je ke stažení zcela zdarma zde: https://ulozto.cz/file/gvTk0gJ00yNO/technicky-manual-pripravy-na-zbrojni-prukaz-cacky-pdf#

Rád bych tímto také poděkoval všem, kteří mi při tvorbě manuálu pomohli za jejich podporu, ochotu a vstřícnost.

(*Rozdíl mezi první verzí uvolněnou na sociání síti a druhou zde v odkazu je pouze doplnění úvodu a drobné op/úpravy. Faktická stránka zůstala nedotčena.)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#2 » čtv 2. pro 2021, 08:34

Pokud někam napíšeš:

Kód: Vybrat vše

Pouze holá hlaveň je u pistole dle zákona hlavní část zbraně podléhající registraci. Ostatní oddělitelné součástky se nepovažují za její nedílnou součást a lze je zakoupit volně, bez nákupního povolení.


dá se to chápat i tak, že všechny ostatní součásti pistole nejsou hlavní části. Asi by bylo dobré napsat nejdříve která jsou ty hlavní části a teprve pak řešit to další slovíčkaření na téma, že muška jde vyměnit, i když je na hlavní části závěr atd.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#3 » čtv 2. pro 2021, 10:08

Super počin. Kde to bylo, když jsem se šprtal já?
V další verzi by mohl přibýt seznam loveckých pušek, to mi z teorie asi dalo nejvíc zabrat.

Jenom technická připomínka:

Aktivní odkazy v obsahu i dále v textu se odkazují správně, v seznamu obrázků se chybně odkazují na lokální složku autora.
Pokud je nutný vodoznak "VA" na každé straně, trošku bych ho zesvětlil, působí dost rušivě.



vidocqcz
Příspěvky: 203

Příspěvek#4 » čtv 2. pro 2021, 11:33

Výborně. To mi usnadní obracení nevěřících na naší víru a jejich podporu v přípravě ke zkouškám.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#5 » čtv 2. pro 2021, 15:45

V každém případě díky za materiál, je to fajn počin, kdy je vše podstatné v jednom dokumentu.
Jak píše Kolombo, taky mi na první přečtení přišla divná formulace "Pouze holá hlaveň je u pistole dle zákona hlavní část zbraně... ". Asi bych to napsal: "Hlavní částí zbraně je samotná holá hlaveň (závěr, rám...), bez mířidel, pružinek...." Za mě bych těm detailním popisům předsadil odstavec s popisem zbraně a jejich hlavních částí, pak dal ovládací prvky.
Nějak nechápu, proč je v oddílu ovládacích prvků bicí pružina (kterou bez rozebrání nemám šanci ani vidět).
U řešení zádržek apod. následuje po kontrole šachty a komory odložení. To může u některých komisařů vést k vyhazovu, alébrž chybí rána jistoty. BTW, co na tento materiál říkají zdejší komisaři?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#6 » čtv 2. pro 2021, 15:58

Budu upřímný. Nečetl jsem to celé. Na mě je to prostě dlouhé. Snaha je samozřejmě chvályhodná a je to po technické stránce napsáno dost dobře. Ale člověk se v tom dokáže celkem solidně ztratit. Je tam spousta věcí, které u zkoušek nejsou potřeba a i to vyvolává zbytečnou dezorientaci. Každý máme jiný způsob učení i vyučování a mě by tento nevyhovoval ani v jednom případě. Berte to jen jako osobní názor, který nemusí být správný. Každopádně se nechci nikoho nijak dotknout.



LukeTheNukeDuke
Příspěvky: 22

Příspěvek#7 » čtv 2. pro 2021, 18:53

dá se to chápat i tak, že všechny ostatní součásti pistole nejsou hlavní části. Asi by bylo dobré napsat nejdříve která jsou ty hlavní části a teprve pak řešit to další slovíčkaření na téma, že muška jde vyměnit, i když je na hlavní části závěr atd.


Ohledně pochopení, že ostatní části (závěr, tělo...) nejsou hlavní části bych bral spíš za vytrhávání z kontextu. Ale máte pravdu, že přehled všech hlavních částí u daného typu zbraně by byl určitě šikovný. Díky za připomínku, pokud se k tomu dostanu, zkusím zapracovat.



LukeTheNukeDuke
Příspěvky: 22

Příspěvek#8 » čtv 2. pro 2021, 21:54

marinakus píše:Ale člověk se v tom dokáže celkem solidně ztratit. Je tam spousta věcí, které u zkoušek nejsou potřeba a i to vyvolává zbytečnou dezorientaci. Každý máme jiný způsob učení i vyučování a mě by tento nevyhovoval ani v jednom případě. Berte to jen jako osobní názor, který nemusí být správný. Každopádně se nechci nikoho nijak dotknout.


V pořádku, děkuji za názor. Je to obsáhlé, ale to je dané především tím, že je to psaná forma. Přistupovat se k tomu musí krok za krokem... Navíc je to podpůrný materiál, ze kterého si může člověk snadno vyjmout, co se mu hodí a s ohledem na to byl i vypracován. Člověk si může vytisknout třeba jen nějakou stránku, která mu dělá problémy (jeden typ závady...) a má okolo i místo na poznámky. Že tam je "nadstandard", než jen na kost oholené minimum ke zkoušce, je pravda. Ale o to víc je pak člověk připravený do praxe, kde se s těmi věcmi setká a bude mít přehled.



LukeTheNukeDuke
Příspěvky: 22

Příspěvek#9 » čtv 2. pro 2021, 22:07

aToM píše: Jak píše Kolombo, taky mi na první přečtení přišla divná formulace "Pouze holá hlaveň je u pistole dle zákona hlavní část zbraně... ". Asi bych to napsal: "Hlavní částí zbraně je samotná holá hlaveň (závěr, rám...), bez mířidel, pružinek...." Za mě bych těm detailním popisům předsadil odstavec s popisem zbraně a jejich hlavních částí, pak dal ovládací prvky.

Tato část byla psaná s ohledem na rozborku zbraně, proto je samostatně rozepsán každý kus, co ze zbraně zůstane. Proč jen hlaveň... protože u některých lze sundat různé díly. Ale jak jsem psal a uznávám, že výpis hlavních částí u daného typu zbraně předem by nebyl na škodu.

aToM píše: Nějak nechápu, proč je v oddílu ovládacích prvků bicí pružina (kterou bez rozebrání nemám šanci ani vidět).

Kvůli manipulaci, protože přímo ovlivňuje bicí kohout. Z mé zkušenosti mívají lidé často problém s manipulací se závěrem a předepnutí kohoutu jim výrazně pomáhá... že znají pružinu jim pomůže si vzpomenout na předepnutí.

aToM píše: U řešení zádržek apod. následuje po kontrole šachty a komory odložení. To může u některých komisařů vést k vyhazovu, alébrž chybí rána jistoty. BTW, co na tento materiál říkají zdejší komisaři?

Ne, nemůže. Zbraň lze odložit jakkoli dle strany 44, pokud komisař nežádá specificky jeden způsob. Vždy samozřejmě platí, že jak si komisař specifikuje, tak platí (samozřejmě pokud odpovídá zkušebnímu řádu/bezpečnosti...), ale rána jistoty není povinnou součástí. https://www.mvcr.cz/clanek/zkousky-odbo ... losti.aspx



LukeTheNukeDuke
Příspěvky: 22

Příspěvek#10 » pon 20. úno 2023, 15:15

Všem budoucím střelkyním a střelcům,
v návaznosti na první příspěvek.

Téměř před 2 lety jsem si v době covidu, uzavření střelnic a pozastavení zkoušek, dovolil uvolnit pro usnadnění přípravy uchazečů o ZP technický manuál ke zkoušce odborné způsobilosti.

Mohu říci, že jsem velice rád s jak pozitivním přijetím se dokument setkal a rád bych za to ještě jednou všem poděkoval. Od široké veřejnosti jsem také dostal spoustu konstruktivní zpětné vazby. Tu jsem nyní i s dalšími úpravami a vylepšeními zapracoval do úplně nové verze, která doufám značně předčí originál.

Opět platí, že manuál rozhodně nenahradí praktickou přípravu na střelnici a ani tak není myšlený. Zbraně si musí každý prakticky “osahat” sám. Jeho cílem je pomoci při tréninku k upevnění znalostí před zkouškami. Za jakoukoli konstruktivní zpětnou vazbu a šíření manuálu budu i nadále velice rád.

Manuál je, byl i bude zdarma pro všechny. Nicméně je uveřejněný pod licencí CC a proto vás žádám, ať to respektujete a přistupujete k němu dle pravidel.

Ke stažení je k dispozici přes následující odkaz: https://uloz.to/file/G5vv8WFP616a/techn ... cky-v3-pdf

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#11 » pon 20. úno 2023, 16:51

Jen poznámky v věcem, které jsem zahlédl v rychlosti. Zásobníková šachta se nekontroluje pohmatem ale pohledem zezhora. Zcela jasně upřesněno na setkání komisařů pracovníky OBP MVČR. U Glocka, který je na fotkách je před odložením rána jistoty u zkoušky nezbytná. Vy ji nezmiňujete a to je skutečně chyba. Leda by zbraň byla odkládána ve střelecké pohotovosti. Další možnosti uvedené ve Zkušebním řádu zde nepřipadají v úvahu. Máte to moc pěkně zpracováno a takovýchto zbytečných chyb je škoda.



LukeTheNukeDuke
Příspěvky: 22

Příspěvek#12 » pon 20. úno 2023, 18:17

Děkuji za zpětnou vazbu, jen zde asi bude menší nedorozumění.

marinakus píše:Zásobníková šachta se nekontroluje pohmatem ale pohledem zezhora.

Ano, to máte pravdu, kontrola pohledem nesmí chybět. V dokumentu je to ale explicitně jmenováno jako 4. bod. Obecně cyklus kontroly uvádím jako zásobník-šachta-komora-šachta. Druhý krok kontroly pohmatem je jen pojistka kvůli zapomínání na zásobník. Přeskočit 2 kroky je složitější než jeden a ten druhý by měl právě sloužit k uvědomění případné chyby.

marinakus píše:U Glocka, který je na fotkách je před odložením rána jistoty u zkoušky nezbytná. Vy ji nezmiňujete a to je skutečně chyba.

Na straně 33 jsou uvedeny všechny možné způsoby odložení zbraně, včetně rány jistoty. Glock je uveden pouze v úvodu a seznámení pro širší přehled a odlišnosti. Jinak je manipulace s ním prakticky stejná, až na věci, které kvůli absenci kohoutu dělat nelze. Ohledně nutnosti rány jistoty se zmiňuji v úvodu kapitoly 4 Závady, kde jsem právě svou pistoli Glock 19X využil pro ilustraci závad.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 766

Příspěvek#13 » pon 20. úno 2023, 18:58

Za mne klobouk dolu! Pěkná práce a muselo to zabrat hodně času. Pokud zapracuješ připomínky, bude to super.
Popravdě nejde mít vše odladěno na poprvé a pokud někdo připomínkuje je to určitě dobře. :-)



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#14 » pon 20. úno 2023, 21:02

Vypadá to hodně dobře se spoustou práce. Já bych jen poři popisu činností nepoužil první osobu jednotného ani množného čísla, ale infinitif. Kapku se odosobnit. A takovej fígl při rosborce CZ75/85: Při natažení kohoutu na bezpečnostní ozub jde manipulovat se závěrem velmi snadno a doraz na kohout je právě v pozici pro vyjmutí montážního čepu. Je to vidět i na ryskách. Tak si tím člověk může velmi usnadnit práci, zejména naše krásné a něžné střelkyně. :-) Sri.. ty už to tam tak máš... Jsem to nějak jen přelít... To je tak, když to člověk dělá automaticky. Tak omluva...



LukeTheNukeDuke
Příspěvky: 22

Příspěvek#15 » pon 20. úno 2023, 21:41

Děkuji za pozitivní hodnocení. Připomínky sbírám a zpracovávám, vylepšování a aktualizace jsou nutné. ;)

Carloss píše:Já bych jen poři popisu činností nepoužil první osobu jednotného ani množného čísla, ale infinitif. Kapku se odosobnit.

Použití infinitivu je zajímavý nápad, zkusím si s tím pohrát a uvidíme, jak se mi podaří výsledek. Děkuji za tip.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů