Rozborka



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#1 » pon 21. úno 2022, 19:56

Zdravím, nenašel jsem jiné téma, kam dotaz rozumně připojit.

Mám před zkouškou, kromě střelby a testů trénuji hlavně manipulaci, jelikož mi to připadá jako největší kámen úrazu u zkoušek :-)

Na mé střelnici mi byla předvedena rozborka s tím, že se prst slabé ruky (samozřejmě po kontrole zbraně) vložil do lučíku a po natažení závěru se ruka použila k fixaci závěru. Údajně je to tak v návodu k CZ 75…

Připadá mi to trochu zvláštní, četl jsem tu, že za to komisař někoho i vyhodil, jak to tedy je? Je to přípustné, nebo ne?

A co použití zásobníku k vytlačení čepu?

Moc děkuji za případné reakce :-)



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#2 » pon 21. úno 2022, 20:01

Řešilo se už tady, je to v pořádku, i když někteří se naučili raději postup s pomocí hlavní ruky (chyt pod "bobřákem", odsuv závěru čtyřmi prsty ruky, vytahování čepu levou rukou) , aby nemuseli dávat žádný prst do lučíku. Výhoda je, že tohle funguje pak na Glocka, Walthera a mnoho jiných plasťáků a nemusí se člověk zabývat, co má zrovna v ruce.
viewtopic.php?f=57&t=586&start=6165#p263392



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#3 » pon 21. úno 2022, 20:15

Omluva, fakt jsem hledal a nenašel bohužel :-/

Dík!



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#4 » pon 21. úno 2022, 20:23

Moc jsem nepochopil tu pasáž "po natažení závěru..."

Je potřeba uvolnit tlak závěru na sestavu úderníku. U CZ75 posunout závěr na rysky. To lze udělat tak, že vložím palec slabé ruky do lučíku před spoušť a ostatními prsty stáhnu závěr na rysky. Silnou ruku potřebuju na vytlačení čepu záchytu závěru.

Nebo chytím závěr palcem pod bobra silnou rukou. Pak se mi ale špatně manipuluje s čepem.

Na fotce je trošku jiná zbraň, kde se k rozborce nemusí použít vytlačení čepu (má to tak i Glock?), takže nemusím strkat palec do lučíku a stačí mi jedna ruka.

Pokud s tím má komisař problém, určitě vám to sdělí při brífingu. Já u zkoušky stahoval závěr s palcem v lučíku a problém s tím nebyl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#5 » pon 21. úno 2022, 20:25

Špatně jsem to formuloval, myslel jsem samozřejmě posunutí závěru na rysky :) děkuju



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#6 » pon 21. úno 2022, 20:29

Nevím, k čemu je ta levá fotka, ale takhle bych teda s PPQ nemanipuloval ... já prostě prst do lučíku nedávám.

Pokud čep nejde jen palcem, můžeme ho vytlačit boční plochou zásobníku.

Prostě v principu, jak to je to zde s CZ75
https://youtu.be/nc1tfJPbKdI?t=900
(až na to šílené otočení, které dělá jen proto, aby bylo vidět co odkud bude vytahovat) :-)



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#7 » pon 21. úno 2022, 20:34

Ta levá fotka je názorná, jak se sahá na CZ75. Alternativa. Podle mě je nalevo správně u CZ75, napravo u PPQ (a podobných).

Já jí tak nerozebírám, je to zbytečná komplikace. Ale u CZ75 je to pakárna a prst v lučíku mi připadá lepší způsob. Závěr musím tahat podstatně dál (až na tu rysku) a musím ho i dýl držet - než vydloubnu čep. To u PPQ odpadá.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#8 » pon 21. úno 2022, 20:38

Když si přednatáhneš kohout na ozub, nemusíš nic držet, ten odpor je nula, máš jasně danej doraz, prostě sahat do lučíku u cz 75 je úplná zbytečnost.



firestorm636
Příspěvky: 40

Příspěvek#9 » pon 21. úno 2022, 20:46

Ještě jedna (pro vás zkušené harcovníky určitě hloupá otázka :-)) když při zkoušce dostřílím poslední náboj, závěr zůstane v zadní poloze a kohout natažený, musím před odložení vypustit zásobník, spustit závěr a dát ránu jistoty?

Za blbé dotazy se omlouvám, střelba a testy mi nedělají problém, ale z manipulace jsem trochu nervózní :-)

Děkuju!



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#10 » pon 21. úno 2022, 20:49

Ne, po výzvě k předložení zbraně ke kontrole vyndáváš zásobník, prázdný jej přikládáš k závěru, aby komisař hezky viděl do komory i na prázdný zásobník, to vše stále míříc do bezpečného směru a čekáš na další pokyn (odložení zbraně, způsob si řekne komisař, pokud neřekne nic konkrétního k odložení, odložil bych se závěrem vzadu a vedle bych odložil zásobník)

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » pon 21. úno 2022, 21:37

Osobně bych u zkoušky jel jen podle návodu výrobce. Tedy je-li k dispozici CZ75, tak palec do lučíku.

Doma ať si rozborku pak dělá každý jak chce.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#12 » pon 21. úno 2022, 21:46

Lučík je často námětem flejmu, proto jsem se sám od začátku naučil a učím to i dál, jak se mu pokud možno vyhnout. Shodnost postupu s dalšími moderními pistolemi je taky výhodná.
Navíc u "nelučíkového postupu" je i sníženo i riziko, že se u větší ruky malíček dostane před hlaveň.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#13 » pon 21. úno 2022, 21:56

Je tam ještě jeden drobný rozdíl. CZ75 nemá na spoušti pojistku. Takže tam ten palec nemůže "odblokovat jistotu".
Prst do lučíku se při rozborce strká i u pušky 22LR, i když za spoušť.
U pistole Walther PPQ Classic (M1) se strká prst do lučíku při každém vyhazování zásobníku.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#14 » pon 21. úno 2022, 22:49

JirkaCV: někdo by mohl namítat, že u dlouhé malorážky ale strkáš prst do lučíku, když je otevřený závěr. Já u své TOZky musím pro vyndání závěru zmáčknout spoušť dokonce zepředu, jako kdybych chtěl vystřelit :D



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#15 » pon 21. úno 2022, 23:00

jen dodám, že u nových CZ 457 už je to vyřešeno a prst v lučíku už není nutný

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů