Zbrojní průkaz skupiny C a zbraně



jeleva
Příspěvky: 5

Příspěvek#1 » sob 5. bře 2022, 15:17

Dobrý den, jsem držitelem zbrojního průkazu skupiny C (pouze skupiny C), mám jej už 12let, dělal jsem jej jako 18letý student s tím,že mi to stačí. No a nyní by mně zajímalo jak to je přesně a v praxi po novele zákona s nákupem zbraně kategorie "B". V zákoně je toto:

2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A-I, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C; tuto zbraň, případně zbraň s nasazeným nebo jinak instalovaným tlumičem hluku výstřelu, může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, a


Mám to chápat tak,že lze i na to Céčko pořídit třeba i pistoli(samozřejmě užití jen na střelnici)? Nebo jsem omezen jen na dlouhé zbraně, třeba samonabíjecí by mně nějaká lákala taky (prošel by mi třeba Bren ze Zbrojovky nebo něco podobného?)

Nebo je někde striktně rozepsáno ano na C lze pouze tohle a tohle a víc nic, zákon jsem pročetl několikrát, ale jistý si nejsem.
Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#2 » sob 5. bře 2022, 15:29

Zákon se v tomto nijak nezměnil ale jeho výklad ano. Takže můžeš na skupinu C držet i zbraň krátkou, která není určena pro lovecké účely, ovšem nesmíš ji nosit. Ty si ovšem pleteš skupiny ZP a kategorie zbraní. Přece samonabíjecí pušku na 3 náboje jsi mohl mít na ZP sk. C i dříve a je to zbraň kat. B, pokud ji lze jednoduše upravit na více nábojů.



jeleva
Příspěvky: 5

Příspěvek#3 » sob 5. bře 2022, 15:37

Díky za odpověď, asi jsem to s tím Brenem napsal špatně, uvedl jsem jej jako příklad, není to vyloženě lovecká zbraň a nevím zda do ní existuje zásobník aby poté odpovídala zákonu o myslivosti (max 3náboje)
Takže pistoli mohu mít? Nechci ji nosit za pasem za účelem ochrany zdraví atd, měl bych ji pouze na střelnici pro sportovní střelbu, tam bych ji mohl bez problémů používat? Díky.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#4 » sob 5. bře 2022, 16:00

Ano. Přesně tak by to mělo být a podle mě, když můžeš držet i krátkou zbraň, můžeš vlastně držet jakoukoliv, na kterou dostaneš nákupko nebo výjimku. Minulý týden jsem se dokonce na policii dověděl, že zbraň bez platné zkušební značky můžeš držet na jakoukoliv skupinu ZP kromě D. Akorát s ní pochopitelně nesmíš střílet. Pak nechápu, k čemu to Ačko vlastně je.



jeleva
Příspěvky: 5

Příspěvek#5 » sob 5. bře 2022, 16:17

Děkuju za odpověď. Tím pádem je asi skupina zp A uplně k ničemu. Se zbraní bez platné značky jsem si před nějakými roky zpět užil svoje. Kámoš co přišel o ZP si na mně přepsal malorážku, policie mi ji bez problému napsala a když jsem za dva roky šel pro nový zbroják tak ti samí najednou zjistili, že tu zbraň vlastně nemám mít atd a musel jsem s tím na zkušebnu :D



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#6 » sob 5. bře 2022, 18:30

jeleva: je tu asi jiný problém. Můžeš na to C kopit náboje do krátké, třeba Lugery 9x19? Asi jenom malorážky a jiné náboje do dlouhých. (?)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#7 » sob 5. bře 2022, 18:33

jodo : A proč by nemohl. Dokládat vlastnictví zbraně musíš jen u skupiny E a jinak je problém u nábojů v kat. A-1.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#8 » sob 5. bře 2022, 18:37

jodo : Nakonec i vlastník historické zbraně může nabývat legálně náboje nebo jejich komponenty do ní. Ovšem je otázku, jak se k tomu postaví prodejce. Prodej v CRZ umožněn je.



maxx77
Příspěvky: 73

Příspěvek#9 » ned 6. bře 2022, 09:39

Mám k tomu dotaz. Jaký uvede důvod žádosti. Uskutečňování sportovní, lovecké, kulturní nebo jiné zájmové činnosti?



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#10 » ned 6. bře 2022, 10:26

marinakus: jen mě to zajímalo. Nikdy jsem to neřešil a snad ani řešit nebudu muset. Prostě jsem to bral tak, že na B můžeš koupit co "chceš". Jak je to s C (skupina ZP) jsem nikdy nezjišťoval.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů