Znovuvydání ZP – Bezúhonnost



JirkaS112
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » čtv 12. kvě 2022, 22:44

Ahoj,

mám menší dotaz k současné právní úpravě bezúhonnosti. Ta mj. ve znění od 1. 2. 2022 uvádí, že za bezúhonného není považován ten, kdo byl uznán vinným ze spáchání trestného činu, [...] jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen,
[...]
2. neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody.

Já jsem si bohužel udělal zbroják v osmnácti letech a se svou zbraní jsem se tak trochu předváděl a machroval jsem tam, kde jsem neměl. Byl jsem za to spravedlivě potrestán, a to jednak propadnutím zbraně a zbrojního průkazu, a také podmínečným odnětím svobody na 1 rok s odkladnou lhůtou 2 roky.

Pár let už od té doby uplynulo a já jsem si to taky v hlavě naštěstí konečně trochu srovnal. Chtěl bych se proto zeptat na 2 následující věci:

Za spáchání dotyčného činu jsem byl odsouzen v létě roku 2016, chápu tedy správně, že v létě roku 2022 bych již měl být považován za bezúhonného? (1 rok trest + uplynutí alespoň 5 let) Nebo to bude až příští rok, tedy po skončení odkladné lhůty?

Druhá otázka se týká samotného znovuvydání ZP. Zákon uvádí, že platnost ZP mj. zaniká v případě že:

c) nabylo právní moci rozhodnutí o odnětí zbrojního průkazu (§ 27),

a dále že:

(3) Zanikla-li platnost zbrojního průkazu podle odstavce 1 písm. b) anebo odstavce 2 písm. a) nebo c), vydá příslušný útvar policie po předložení fotografie bez žádosti nový zbrojní průkaz s dobou platnosti původního zbrojního průkazu.

Chápu to tedy správně, že stačí jít jen s obyčejnou průkazovou fotografií na místně příslušný oddíl policie a o znovuvydání tam ústně požádat, bez formulářů? A může pak policie tuto žádost zamítnout?

Mockrát předem děkuji za případné odpovědi.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#2 » čtv 12. kvě 2022, 22:55

" s dobou platnosti původního zbrojního průkazu"
Ta už evidentně platit nebude, takže ne. Musíš všechno znova. A těch 5 let se počítá až po ukončení té lhůty.



JirkaS112
Příspěvky: 3

Příspěvek#3 » čtv 12. kvě 2022, 22:58

Jak si tedy vykládat ten bod (3)? V jakém případě by se uplatňoval? Zbrojní průkaz by měl jinak teoreticky platnost do roku 2026 (vydán v roce 2016 na 10 let).

EDIT: Asi jsem to neuvedl úplně jasně v původním příspěvku, k činu došlo právě v mých 18 letech, tedy ve výše uvedeném roce 2016.

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 243

Příspěvek#4 » pát 13. kvě 2022, 00:40

(3) Zanikla-li platnost zbrojního průkazu podle odstavce 1 písm. b) anebo odstavce 2 písm. a) nebo c), vydá příslušný útvar policie po předložení fotografie bez žádosti nový zbrojní průkaz s dobou platnosti původního zbrojního průkazu. Je-li zbrojní průkaz vydán jako náhrada za zbrojní průkaz ztracený nebo odcizený, musí z něj být patrno, že se jedná o duplikát.
----------------
(1) Platnost zbrojního průkazu zaniká, jestliže
a) uplyne doba jeho platnosti,
b) je ohlášena jeho ztráta nebo odcizení,
c) nabylo právní moci rozhodnutí o odnětí zbrojního průkazu (§ 27),
d) jeho držitel zemřel nebo byl prohlášen za mrtvého, nebo
e) jeho držitel se vzdal zbrojního průkazu nebo skupiny zbrojního průkazu.

(2) O zániku platnosti zbrojního průkazu rozhoduje příslušný útvar policie, jestliže
a) je poškozen tak, že zápisy v něm uvedené jsou nečitelné nebo je porušena jeho celistvost,
b) obsahuje neoprávněně provedené změny,
c) obsahuje nesprávné údaje; to neplatí, je-li důvodem nesprávnosti změna místa pobytu, nebo
d) jeho držitel ukončil pobyt na území České republiky.

Uživatelský avatar
vosicz
Příspěvky: 132

Příspěvek#5 » pát 13. kvě 2022, 00:42

Ty jsi to určitě přečetl jako odstavec 1 písmeno..... c), což je "c) nabylo právní moci rozhodnutí o odnětí zbrojního průkazu (§ 27)" a z toho jsi usoudil, že člověk může třeba jít sedět, potom akorát přinese fotku a dostane rovnou nový ZP, ale trochu se ti to oprávněně nezdá :lol:



JirkaS112
Příspěvky: 3

Příspěvek#6 » pát 13. kvě 2022, 01:13

Já jsem trouba, máte samozřejmě pravdu. Takže nová žádost za rok v létě, OK, moc všem děkuji.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 278

Příspěvek#7 » stř 30. lis 2022, 11:23

Ahoj! Jestli ještě není od května pozdě tady reagovat, tak já znám člověka, který měl podmínku a dnes má ZP. Potvrdil mi, že si o něj požádal 5 let po rozsudku! Ne až 5 let po vypršení zkušební doby. A byl uznán bezúhonným.
Vysvětlení je takové, že člověk, který má podmínku, se pohybuje na svobodě a tedy už v té zkušební době může prokázat, že se na svobodě umí chovat jak se patří. Kdežto u lidí co seděli ve vězení se zkušební doba začne měřit až ode dne, kdy vylezou ven. Doba prosezená v kriminále logicky člověka neprověří, ale u podmíněného trestu ano. Jak jsem koupil, tak prodávám.

PS: pro úplnost: předtím nikdy ZP neměl, tedy dělal všechno od začátku, a nebyl trestán za násilí. Údajně nadýchal po nehodě.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#8 » stř 30. lis 2022, 11:41

Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem
...
jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen ...


Přeložím: Nebyl-li uložen trest výkonu odnětí svobody (tepláky), pak se počítá doba od rozsudku.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#9 » stř 30. lis 2022, 12:39

Budu hnidopišit: trest odnětí svobody uložen byl, nicméně díky podmíněnému odkladu nedošlo k výkonu.



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#10 » stř 30. lis 2022, 13:11

To tam v tom překladu schované mám.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#11 » stř 30. lis 2022, 13:13

Piggy: To můžeš, ale i např. u krádeže ve druhém odstavci (ukradeno cokoli, bez ohledu na výši škody a pachatel byl pro podobný čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán) se bere 3 roky od právní moci rozsudku/trestního příkazu (odsouzen) nebo 3 roky od vylezení z lochu (potrestán). Tady je princip podle znění evidentně stejný... :wink:

Jirka: trochu přehoď slovosled... :wink: Nebyl nařízen výkon trestu odnětí svobody.. :angel:



Tomš
Příspěvky: 3

Příspěvek#12 » ned 8. led 2023, 19:54

Dobrý večer, mám podobný dotaz. Sloužil jsem v ozbrojených složkách a ve slabé chvilce, mladej a blbej, jsem pochybil a byl po zásluze potrestán. V roce 2010 jsem dostal exemplárních 34 měsíců do tepláků. Po 17 měsících na konci roku 2012 jsem byl propuštěn na svobodu s roční zkušební dobou. Bezúhonnost se počítá od doby propuštění na svobodu nebo po konci zkušební doby? Pokud od propuštění, tak si teoreticky už mohu zažádat ne? Pokud ano, musím mít tento záznam RT tzv. zahlazen nebo je to jedno?



JirkaCV
Příspěvky: 1482

Příspěvek#13 » ned 8. led 2023, 20:15

Prostuduj si zákon 119/2002. To stejně musíš, jinak zbroják nedostaneš.
Do bezúhonosti se zahlazené tresty ani podmínky nepočítají.

Záleží na tom, za co jsi dostal flastr. Podle toho, co píšeš, tak to byl úmyslný trestný čin. Podívej se na § 22 zákona 119/2002, tam je lhůta 10 let od ukončení trestu převyšujícího 2 roky.



Tomš
Příspěvky: 3

Příspěvek#14 » ned 8. led 2023, 20:25

JirkaCV píše:Prostuduj si zákon 119/2002. To stejně musíš, jinak zbroják nedostaneš.
Do bezúhonosti se zahlazené tresty ani podmínky nepočítají.

Záleží na tom, za co jsi dostal flastr. Podle toho, co píšeš, tak to byl úmyslný trestný čin. Podívej se na § 22 zákona 119/2002, tam je lhůta 10 let od ukončení trestu převyšujícího 2 roky.


To jsem si prošel a můj 'průser' spadá pod § 22 odst.1, písm. c), bod 1. Ale co jsem nikde nevyčetl je, od kdy se to počítá, viz můj dotaz výše.
Nebo tam je: od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen. Otázka je, zda-li se za ten konec považuje propuštění na svobodu nebo až konec následné zkušební doby



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#15 » ned 8. led 2023, 20:33

V té zkušební lhůtě musíš už být bezúhonný, jinak bys znovu oblékl tepláky ;-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů