ZP skupiny C - smysl?

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 78

Příspěvek#1 » stř 18. kvě 2022, 11:22

Zdravím,

budu se hlásit na zkoušky na získání ZP a medituju nad tím, zda má pro mě smysl dělat i skupinu C (určitě jdu do A, B a E).

Peníze navíc za skupinu neřeším, spíš mi jde o to, že bych musel nastřílet z malorážky, což jak tu čtu, je někdy pro nezkušeného střelce trochu problém a díky tomu se mi může zkomplikovat už tak ne úplně lehká zkouška.

Dřív se „Céčko“ dávalo jen držitelům loveckého lístku (LL), takže nebylo o čem dumat. Dnes to jde i naopak, lze udělat ZP sk. C a až pak LL.

LL nemám, myslivec nejsem a ani to neplánuju, nemám k tomu vztah, ani nikdo z rodiny není, žiju ve městě. Popravdě nevím, co by mě přimělo lovit.

Nicméně mi bylo na jednom přípravnému kursu řečeno jít do všech skupin „které by se kdy jednou snad mohly hodit“, s ohledem na martýrium rozšiřování skupin ZP.

Uvažoval někdo z Vás nad sk. C podobně? Případně s jakým výsledkem?

Předem díky za Vaše názory.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#2 » stř 18. kvě 2022, 11:25

Uvažoval. Udělal jsem ZP vč C

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#3 » stř 18. kvě 2022, 11:35

Napisem ti ako ktosi co si pred rokmi hovoril ze Ccko teda fakt nie - a teraz po 8 rokoch zvazuje ze by si ho spravil. Na rovinu - moze sa ti v zivote zmenit X veci a ta polozka za skupinu naviac je v kontexte nakladov na pravidelne strielanie smiesna.
Je tu este jedna vec - pokial ti to nehori a rok-dva su pre teba nezaujimave - navrh novely zakona uz skupiny ZP nema, len zbrojne opravnenia (obecne a rozsirene) a v podstate B a C skoncia v jednom (obecnom). Takze by stratilo vyznam robit si ho naviac ak budes mat Bcko (EDIT: pozeram - teoreticky kedze rozsirene opravnenie ma obsahovat aj obecne, tak v podstate je uplne jedno co by si mal). Ale ktovie ako bude vyzerat konecna verzia zakona.



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#4 » stř 18. kvě 2022, 11:40

Na C musíš nastřílet stejně jak na B. Takže pokud uděláš střelbu na B, tak na C to bude platit také.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#5 » stř 18. kvě 2022, 11:59

nimha jde o to, že na C se musí střílet z malorážky, a na kombinaci B+E to bude jen KKZ. Malorážka se stříli s oporou a ty 4 z 5 se dají trefit bez problému. Ale chce to trošku potrénovat.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#6 » stř 18. kvě 2022, 12:05

Ja C nemam a zpetne jsem si ho mel zaskrtnout. C te k lovu neopravnuje. Ne lovit neplanuju a vzdycky jsem rikal, ze pokud bych si mel obstaravat maso sam, tak budu vegetarian :D.
Navic mam ten dojem, ze pod nejakym dozorem na ten lov muzes i bez toho C (ale mozna si to vysvetleni od lovce nepamatuju spravne, tak prosim nebrat za slovo).

Ta otazka spis zni, mas duvod si to tam nedat? Jediny co C udela je to, ze u prakticke budes strilet z brokovnice. Je to jedina skupina, ktera pridava brokovnici povinne do zkousek.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#7 » stř 18. kvě 2022, 12:12

iloveguns : To není pravda. Pokud nemá C a má B se skupinou E nebo D, střílí jen z pistole. Pokud by měl jen kombinaci A,B střílí buď z krátké kulové nebo dlouhé kulové.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#8 » stř 18. kvě 2022, 12:14

Kdo je přesvědčen, že nemá srdce střelit zvíře, je pro něj C zcela zbytečné a není proč si s ním ztěžovat zkoušku střelbou z dlouhých zbraní. Navíc se pořád uvažuje do budoucna o slučování skupin ZP.



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#9 » stř 18. kvě 2022, 12:32

Podle návrhu velké novely zákona, který leží v parlamentu, se budou sdružovat zbrojáky A+B+C do jednoho (volný čas) a D+E do druhého (obrana).
Jestli to tak bude (a kdy vůbec), pak dneska stačí skupiny B+E a ostatní mi pak zadarmo spadnou do klína.

https://www.mvcr.cz/clanek/navrh-noveho ... anich.aspx



iloveguns
Příspěvky: 1408

Příspěvek#10 » stř 18. kvě 2022, 13:26

marinakus píše:iloveguns : To není pravda. Pokud nemá C a má B se skupinou E nebo D, střílí jen z pistole. Pokud by měl jen kombinaci A,B střílí buď z krátké kulové nebo dlouhé kulové.


Asi je to teď už jinak. Já jsem dělal kdysi současně jednu zkoušku na B,E,D, a z malorážky jsem jako jediný z celé skupiny musel navíc střílet jen kvůli tomu, že jsem měl požádáno i o B. Ostatní, co dělali zkoušku jen na E, střílelí jen z pistole. Moje přítelkyně dělala později zkoušky jen na B, a musela střílet z pistole, z malorážky a z brokovnice.



Haluziak
Příspěvky: 278

Příspěvek#11 » stř 18. kvě 2022, 13:30

Já si třeba dělal C protože myslivci měli zbraně i za protektorátu i za komoušů :)
A teď si dělám i lovecký lístek.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 864

Příspěvek#12 » stř 18. kvě 2022, 13:30

Když jsem před pár desítkami let dělal zbroják, udělal jsem ho včetně C. A pak jednou při obnovení se mě zeptali na lovecký lístek a pojištění. Neměl jsem, tak mi C škrtli. Naštěstí se mezitím změnily podmínky pro nabývání zbraní a C už pro mě nemělo žádný význam, takže mi nechybí. Jen jsem si ho z dnešního pohledu dělal zbytečně.

Mimo téma podotknu, že držitel ZP by podle mě měl umět ovládat alespoň základním způsobem všechny běžné druhy zbraní a také se jimi umět trefit. Nebylo by tedy od věci učit a zkoušet jak krátkou kulovou, tak i dlouhou kulovou a dlouhou brokovou zbraň bez ohledu na skupinu.



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#13 » stř 18. kvě 2022, 13:48

Jarda.Jezek píše:Když jsem před pár desítkami let dělal zbroják, udělal jsem ho včetně C. A pak jednou při obnovení se mě zeptali na lovecký lístek a pojištění. Neměl jsem, tak mi C škrtli.


Dopadl jsem tehdá stejně. Zprvu jsem to cítil jako křivdu, ale nakonec nikdy jsem C skutečně nepotřeboval. Snad jedině kvůli nabývání zbraní, které jsou výlučně lovecké (typicky dlouhé kombinované). V jednu etapu to bez C nešlo, ale myslím, že se to nakonec novelizovalo.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#14 » stř 18. kvě 2022, 14:40

Já jsem to řešil také... ale nechtěl jsem dělat DKZ a DBZ u zkoušek. No a abych si koupil DKZ a DBZ, tak mi stačí B. No a nakonec je doma i ČZ550 na to hraní :-) Stejně pokud člověk není myslivec (myslivecké zkoušky atd.) tak C je zbytečné...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#15 » stř 18. kvě 2022, 18:18

iloveguns : To neznamená, že když to někde dělá komisař blbě a policie mu to toleruje, že to tak je i podle zákona.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů