Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#451 » stř 31. kvě 2023, 13:16

Úplně stejně, jako dosud. Nebo jako fyzická osoba.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#452 » stř 31. kvě 2023, 13:42

dan píše:Tak jsem nepochopil co kritizujete, a nechapu to ani ted.

Nevidim zhorseni krome ... a "environmentalni odolnosti" dokladu ve fyzicke podobe, coz vnimam jako mrzutost nikoliv vazny problem.

Ohledne overitelnosti platnosti dokladu online se situace take zlepsuje a nikoliv zhorsuje.

Takže už tavěta, že nevidíš zhoršení kromě je dost k ničemu a odolnost považuji za celkem zásadní, nikoli za mrzutost. A ověřitelnost online finguje jan a POUZE v případe dostupnosti... sítí, energií, serverů... Takže ta robustnost je dost na vodě.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#453 » stř 31. kvě 2023, 13:43

getsome píše:Opravdu? Není za tím spíš snaha ušetřit a vyhnout se poplatkům? Osobně jsem nezaznamenal obchod, který by karty nebral, ale samozřejmě jsem mohl mít jen ve všech případech štěstí. Krom jednoho hladového okna s gyrosem jsem letos potřeboval hotovost jen na střelnicích...

To je v zásadě úplně fuk, jaké jsou důvody. Samotný stav znamená pro uživatele problém. Nikoli příčina.



Lonestar
Příspěvky: 180

Příspěvek#454 » stř 31. kvě 2023, 13:52

getsome píše: Osobně jsem nezaznamenal obchod, který by karty nebral, ale samozřejmě jsem mohl mít jen ve všech případech štěstí.

sice trochu OT, ale k aktuální debatě o "všechno jen elektonicky a všude zaplatím platební kartou" zas tak úplně ne...
ISO zavádí specifický kód pro nákupy kartou v prodejnách zbraní, a to sice proto, že anti-gun aktivisti chtějí aby banky hlásily nákupy zbraní jako red flag potenciálních masakrů:
https://abcnews.go.com/Business/credit- ... d=89746820



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#455 » stř 31. kvě 2023, 13:55

Sobiho píše:
Carloss píše:Pokud by náhodou prodejce odmítl akceptovat papírový nákupko s tím, že to musí ověřit v CRZ tak se hrubě ohradím, ptz v zásadě je na tom stejně, jako soukromník a papír, i se svými neduhy platí STEJNĚ, jako nějaký datový údaj.


Jak má poznat prodejce, že už jsi na papírové nákupko něco nekoupil? Platné nákupko je jen to co je v CRZ jako platné...

Demagogie. Tak zrušíme všechny doklady naprosto bez náhrady, protože pravděpodobnost padělání je NENULOVÁ... Prostě za to si odpovídá kupující. Proč to hodili na prodávajícího nechápu. Nemluvě o tom, že při registraci pak na to poldi snadno a rychle přijdou a odpovědný zase bude KUPUJÍCÍ. Jak prosté. Proč věci dělat jednoduše, když to jde složitě. Nakonec... šlo to i před CRZ, nevím, proč by to nemělo jít po něm.



monk
Příspěvky: 159

Příspěvek#456 » stř 31. kvě 2023, 14:08

zbranovy zakon je tu vic jak 20let, jako pokud nechceme aby se za par let psal zase novy az se to vsechno vychyta, taky se muze stat ze se do neho dostanou jiny veci a digitalizace bude ten nejmensi problem. To je jak u policie se zavedenim PC se řiaklo že odpadne zbytečné papírovaní, a přitom se papiruje daleko více.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#457 » čtv 1. čer 2023, 08:10

Carloss píše:To je v zásadě úplně fuk, jaké jsou důvody. Samotný stav znamená pro uživatele problém. Nikoli příčina.

No to tedy není fuk. Tady se argumentuje příčinou, o které se snažím ujistit, že je pravdivá. Ne stavem. Jasně, že mi vadí, že musím kvůli svému oblíbenému gyrosu vybírat z bankomatu, ale nemyslím si, že by to bylo proto, že by se gyros nelíbil bance :lol:

Lonestar píše:sice trochu OT, ale k aktuální debatě o "všechno jen elektonicky a všude zaplatím platební kartou" zas tak úplně ne...
ISO zavádí specifický kód pro nákupy kartou v prodejnách zbraní, a to sice proto, že anti-gun aktivisti chtějí aby banky hlásily nákupy zbraní jako red flag potenciálních masakrů:
https://abcnews.go.com/Business/credit- ... d=89746820

Díky, zajímavá informace. Když si v podnikovce koupím kalhoty, kolimátor a švýcarák, taky se použije MCC "zbraně"? Chvilku jsem googlil a našel MCC 5099 a 5999, ve kterých jsou krom zbraní a střeliva taky hasičáky, ohňostroje, hudební nástroje, fotorámečky, sošky, náhrobky... Já teda radši beru média s rezervou ;)



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#458 » čtv 1. čer 2023, 08:22

getsome píše:
Carloss píše:To je v zásadě úplně fuk, jaké jsou důvody. Samotný stav znamená pro uživatele problém. Nikoli příčina.

No to tedy není fuk. Tady se argumentuje příčinou, o které se snažím ujistit, že je pravdivá. Ne stavem. Jasně, že mi vadí, že musím kvůli svému oblíbenému gyrosu vybírat z bankomatu, ale nemyslím si, že by to bylo proto, že by se gyros nelíbil bance :lol:

Dyk přesně to píšu. :-DDD Nikde jsem nepsal, že by příčina nebyla pravdivá. Jin to, že to není to, proč to človšku omplikuje život. To dělá důsledek. Příčin může být nepřeberně. Jiná věc je, že chceme-li neztěžoval lidem život, pak má smysl se zabývat příčinami.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#459 » čtv 1. čer 2023, 08:31

Mimochodem, zrovna u nás na návsi vytroubili, že od nového roku 24 nebudou kolky. Tak jen dotaz a srry pokud ve špatném vlákně, jestli už OSZBM zareagovali a je možné platit kartou, nebo jako na Slovensku zavedou automaty na správní poplatky?
Jinak k tomu omezení plateb kartou za zbraně - po jednom rozhovoru v nejmenované bance vážně uvažuju, že si půjdu vyřídit úvěr na zbraň a budu se přitom inspirovat tímto: https://youtu.be/KgY0Dqt0tv0
Ale to už jsme trochu oběhli od meritu, které je ale docela vážné - má stát zachovat právo na off-line život (viz např. https://archive.org/details/digitalni-disidenti), nebo může nutit občany k využívání technologií, o které buďto nestojí, nebo jsou pro ně z různých důvodů (ekonomických, zdravotních nebo prostorových) nedostupné? Aby se totiž ve svatém zápalu za loepší příští nezlikvidovaly jednoduché zavedené procesy, které fungují.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#460 » čtv 1. čer 2023, 09:59

Ad kolky - to je fajn, pokud to půjde kartou, tak by byl stát jenou o krůček za prodejci NP. https://www.penize.cz/nakupy/440800-novy-prostor-uz-zaplatite-i-kartou-sto-prodejcu-ma-terminaly.

Mě rušení kartiček nevadí za podmínek:
- přinese to ve většině případů zjednodušení celé agendy (NP online na počkání, přístup do CRZ pro ověření, atd ...)
- bude doplněno "presumpcí správnosti" a tedy přenesením ověřování na orgán
- zůstane jako nouzovka možnost nějakého náhradního papíru/podepsaného pdf použitelného offline



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#461 » čtv 1. čer 2023, 10:12

Tím trackováním nákupu zbraní z kreditky se vůbec nestresujte, ten problém je jen v kontextu USA, protože tam nemají registry. Zavedení registru je tam extra vyhrocené téma a proto se vymýšlí ochcávka přes kreditku, aby mohl systém získat aspoň nějakou kontrolu.

U nás je to přece naprosto jedno, protože registr máme a pokud se někdo rozhodne koupit najednou 20x AR + 20x G19 + 20 000 nábojů k tomu, tak náš stát se to hned dozví už teď. Jestli na to bude nějak reagovat a toho člověka si radši proklepne (není to třeba vůdce sekty?) a chvilku pohlídá, to už je jiná věc, ale to nesouvisí s mechanismem získání prvotní informace.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#462 » čtv 1. čer 2023, 10:27

aToM píše:Ad kolky - to je fajn, pokud to půjde kartou, tak by byl stát jenou o krůček za prodejci NP. https://www.penize.cz/nakupy/440800-novy-prostor-uz-zaplatite-i-kartou-sto-prodejcu-ma-terminaly.

Mě rušení kartiček nevadí za podmínek:
- přinese to ve většině případů zjednodušení celé agendy (NP online na počkání, přístup do CRZ pro ověření, atd ...)
- bude doplněno "presumpcí správnosti" a tedy přenesením ověřování na orgán
- zůstane jako nouzovka možnost nějakého náhradního papíru/podepsaného pdf použitelného offline

Tak platby převodem už možné jsou. Kartou by to bylo fajn doplnění.
Přesně je problém v tom "ve většině případů..." Takže problém to je a dle Murhyho zákonů k tý menšině dojde v ten nejnevhodnější moment.
A "zůstane jako nouzovka papír..." je přesně ten nesmysl, když systém nejen NP, ale i ostatních věcí už máme zcela funkční.

Kdo by to byl řekl, žejo.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#463 » čtv 1. čer 2023, 10:52

LordSalix píše:Tím trackováním nákupu zbraní z kreditky se vůbec nestresujte, ten problém je jen v kontextu USA, protože tam nemají registry. Zavedení registru je tam extra vyhrocené téma a proto se vymýšlí ochcávka přes kreditku, aby mohl systém získat aspoň nějakou kontrolu.

U nás je to přece naprosto jedno, protože registr máme a pokud se někdo rozhodne koupit najednou 20x AR + 20x G19 + 20 000 nábojů k tomu, tak náš stát se to hned dozví už teď. Jestli na to bude nějak reagovat a toho člověka si radši proklepne (není to třeba vůdce sekty?) a chvilku pohlídá, to už je jiná věc, ale to nesouvisí s mechanismem získání prvotní informace.


Momentálně nejde ani tak o to, že by český ministr zjišťoval přes americkou firmu, kdo si kupoval zbraň.

Spíš jde o to, že americká firma poskytne americké, německé nebo české neziskovce data o nákupech a ona vytvoří seznam nebezpečných lidí. A ta firma bude vyžadovat, aby ostatní firmy, kterým poskytuje nějaké služby, se chovaly zodpovědně.
Prostě se může člověk objevit na seznamu ne-lidí.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#464 » čtv 1. čer 2023, 12:24

Carloss píše:Tak platby převodem už možné jsou. Kartou by to bylo fajn doplnění.


V Brně vloni jen u věcí podaných elektronicky, pokud člověk řešil něco na místě, tak nic než kolky.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 250

Příspěvek#465 » čtv 1. čer 2023, 16:17

Já jen stále nechápu jednu věc, mám střelnici na vzdáleném okraji města, navíc za kopcem a signál tu není ani na mobil :-) takže na střelnici budu pouštět jen členy klubu, jelikož nebudu moc ostatní prověřit zda mají ZP ?
Tedy ze střelnice raději udělat neveřejnou ............. ( než si zadělat na problém ? ) :-(

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů