Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



cipis
Příspěvky: 2097

Příspěvek#31 » pát 30. zář 2022, 22:19

No však právě ...



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#32 » pát 30. zář 2022, 22:29

Podotýkám, že vyšší level zašantročení je černá díra. Jistě ji taky doma máte. Jeden den něco máte, dobře to uklidíte a za čásek to NIKDO nenajde. NIKDY. Hloupé na tom je, že se po obydlích stěhuje, množí se a zase se spojují... To se taky může hodit, no ni?

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#33 » pát 30. zář 2022, 23:31

Odborná způsobilost
§ 21:

(4) Žadatel při zkoušce odborné způsobilosti nebo komisionální zkoušce prokáže, že je odborně způsobilý, pokud

c) v praktické části zkoušky dosáhne při střelbě na kruhový terč o průměru 500 mm na vzdálenost 10 m z 5 výstřelů krátkou kulovou zbraní a na vzdálenost 25 m z 5 výstřelů dlouhou kulovou zbraní v čase nejvýše 5 minut alespoň celkem
1. 6 zásahů, jde-li o žadatele o obecné zbrojní oprávnění, nebo
2. 8 zásahů, jde-li o žadatele o rozšířené zbrojní oprávnění.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#34 » pát 30. zář 2022, 23:32

Už je po půlnoci a asi mi to nemyslí... A nebo tam fakt píšou, že se z pěti ran musím trefit osmkrát?



kolp
Příspěvky: 99

Příspěvek#35 » sob 1. říj 2022, 00:00

Z 5+5 celkem alespon 8, cili 8 z 10 to funguje ne? :lol:



Zoon
Příspěvky: 108

Příspěvek#36 » sob 1. říj 2022, 06:08

Lonestar píše:§84 Zabezpečení uložené zbraně nebo střeliva
(1) Osoba, která nakládá se zbraní nebo střelivem, je povinna zbraně a střelivo, které ukládá mimo svou bezprostřední kontrolu, zabezpečit s ohledem na jejich povahu a místní podmínky tak, aby bylo zabráněno jejich zneužití, ztrátě, odcizení nebo zašantročení.

Co má zákon na mysli tím zašantročením? :D


Nemohl jsem najít PZ, tak jsem šel to šel neprodleně :) oznámit na PČR a oni “ takže jdete oznámit, že jste jej ztratil” a já na to, že ne, že jej jen nemohu najít, že jsem si jistý, že je doma, jen nevím kde ( to jsem take napsal so zápisu). Prostě zašantrošení jak vyšité.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#37 » sob 1. říj 2022, 07:05

Kolp: dobré ráno! Tak jsem se na to vyspal, a teď už to chápu :D Já jsem střílel u zkoušky jen z krátké, 5 ran a hotovo, ale teď tedy bude povinná i dlouhá



JirkaCV
Příspěvky: 1512

Příspěvek#38 » sob 1. říj 2022, 08:16

Slovo "zašantročit" je v našem právním řádu poměrně nové (i když slovo je to staré).
Do moderního trestního zákoníku se dostalo poprvé až v roce 2010. Prosadil ho tehdejší ministr spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil.

Perlička: Právě při tomto jednání se senátor Kubera ohradil proti tomu, že někteří senátoři na jednání nosí zbraň.

brozura_03_schuze.pdf
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#39 » sob 1. říj 2022, 08:25

cipis: Když ji nemůžeš najít, tak jsi ji ztratil. Je jedno jestli v lese nebo doma.



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#40 » sob 1. říj 2022, 10:09

Nesouhlasím. Ztratil jsem = někde jsem ji vytrousil. Zašantročil jsem = někam jsem ji uložil (u mě typicky na takové místo, abych ji příště nemusel hledat), a teď ji nemůžu najít.
Vidím rozdíl v tom, jestli vím, že se nachází někde v mém bytě nebo někde ve městě či v lese.

P.S. V prvním případě je téměř jisté, že ji někdy najdu, v tom druhém velmi nepravděpodobné.
P.P.S. Podle § 229 Trzáku lze zašantročit i úmyslně - to bych chápal tak, že něco schovám, aby to nenašel někdo jiný.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 881

Příspěvek#41 » sob 1. říj 2022, 10:27

Co když mám zbraň uloženou bezpečně v sejfu, naprosto určitě, ale zašantročím klíč? Nebo zapomenu kód. To mi zákon nezakazuje, že?



JirkaCV
Příspěvky: 1512

Příspěvek#42 » sob 1. říj 2022, 10:34

Důvodová zpráva:

Zajištění zbraně nebo střeliva a vstup policie do obydlí
...
zajištění má být preventivním rozhodnutím předběžného charakteru, které může být vydáno v zákonem konkrétně stanovených případech, v těchto případech (při zohlednění jejich relevantních okolností a kontextu) může být na místě obava, že by např. obviněný zbraně, se kterými nakládá, hodlal zašantročit nebo dokonce dále nějakým způsobem zneužít.


V tomto případě bych slovo "zašantročit" přeložil jako "ukrýt".



Lonestar
Příspěvky: 183

Příspěvek#43 » sob 1. říj 2022, 10:43

"Ukrýt" předpokládá úmysl...



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#44 » sob 1. říj 2022, 10:50

Jistěže, myslím, že tak to zákonodárce právě myslí.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#45 » sob 1. říj 2022, 11:49

Piggy: To už se snažíš hledat významy, tam kde nejsou a vyrábět konotace založené na pocitech. Ztratit = nevědět, kde věc je. Zašantročit, to samé. Někomu se může víc "líbit" to první, někomu víc to druhé, ale v dokumentu (dokumetaci skutečného stavu) to nehraje roli.

Ztratil jsem občanku - je ztracená, a pak jsem ji našel, je najitá. To, že vím, že něco je doma, ale nemohu to najít, je stejné, jako vědět, že to je někde jinde (v jiném domě, v lese) a nemoci to najít. Je to úplně jedno, protože dokud to znovu nenajdu, je moje přesvědčení o tom, že to tam je, jen moje přesvědčení a nikoliv skutečný stav.

Že se tohle dostane do právní formulace, je pouze indikátorem toho, že si autor plete pojmy s dojmy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů