Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#706 » úte 6. čer 2023, 15:20

pavelg píše:Sedek: K čemu nosíš ZP?
Jeslti při nošení zbraně, tak to se bude rušit.

Kromě převodu zbraní a nákupu nábojů se ZP nosí jen na střelnice - což taky zrušili.

Takže nově ZP nebude potřeba z hlediska státního aparátu vůbec - myslím, že toto byl motiv změn, prostě zrušení, dosáhnout toho, aby nebyl ze zákona vyžadován, bez ohledu na potřeby a praxi jeho držitelů.

Edit: Třeba nevím, jak taková střelnice Na mýtince bude prodávat náboje, když nebude schopna ověřovat lidi.

Pro nošení zbraně ať se to klidně zruší. Pro ostatní potřeby ať průkaz zůstane jako možnost. Nechci dojet na střelnici ve chvíli, kdy něco vypadne a pošlou mě domů...
Zbraň jsem na prodejně kupoval 7x a z toho 2x byly problémy se systémem. Nedělám si iluze, že v roce 2026 to bude lepší.



monk
Příspěvky: 179

Příspěvek#707 » úte 6. čer 2023, 15:24

Lonestar píše:monk - jak udělám doma převod digitálně? :o

Tak si pust přednášku z valné hromady LEXu 2022. Paní z MV to tam pěkně vysvětluje.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#708 » úte 6. čer 2023, 15:37

Carloss: Přes mobilní data nebo po Wifi, jednou za čas se někde připojit bude nutnost, pokud bys chtěl mít tu databázi klíčů aktuální. Ale tohle ti tu přece už někdo vysvětloval, ne?
Můj odhad je řádově desítky MB max.
Já si to právě uvědomuju, že nejde jen o ZP, však si přeju, aby se to dotáhlo tak daleko, že nebudu muset tahat žádnou kartičku fyzicky (ZP, PZ, občanku, řidičák, techničák, kar. pojišťovny ...)
Ano, mobil musíš mít nabitej. To máš pravdu. Nicméně ani tenhle argument zase tak neberu. Když dneska pujdu třeba prodávat zbraň nebo na střelnici, zkontroluju si, že si sebou nesu kartičky, no tak nově bych si místo toho zkontroloval, že mám nabitej mobil (kdybych to teda nedělal už roky normálně).
Navíc dneska prostě nevím, jestli kartička kupujícího je platná, v digitální podobě bych si to mohl ověřit.

Mě už po těch stránkách textu je jasný, že ty nikdy názor nezměniš. Nevím proč se na to stále ptáš, když pokaždé když ti někdo odpoví, tak to popřeš a zase zopakuješ to čemu věříš.
A ten kdo chytrej mobil nemá nebo to nechce, tak ať má dál peněženku s kartičkama. Já tu nejsem ten, kdo hájí postoj digitální doklad a nic jiného. Já tu jen hájím to, že digitální doklady můžou fungovat a někde to nakonec už i funguje.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#709 » úte 6. čer 2023, 15:49

Sedmej píše:Carloss: Přes mobilní data nebo po Wifi, jednou za čas se někde připojit bude nutnost, pokud bys chtěl mít tu databázi klíčů aktuální. Ale tohle ti tu přece už někdo vysvětloval, ne?
Můj odhad je řádově desítky MB max.
Já si to právě uvědomuju, že nejde jen o ZP, však si přeju, aby se to dotáhlo tak daleko, že nebudu muset tahat žádnou kartičku fyzicky (ZP, PZ, občanku, řidičák, techničák, kar. pojišťovny ...)
Ano, mobil musíš mít nabitej. To máš pravdu. Nicméně ani tenhle argument zase tak neberu. Když dneska pujdu třeba prodávat zbraň nebo na střelnici, zkontroluju si, že si sebou nesu kartičky, no tak nově bych si místo toho zkontroloval, že mám nabitej mobil (kdybych to teda nedělal už roky normálně).
Navíc dneska prostě nevím, jestli kartička kupujícího je platná, v digitální podobě bych si to mohl ověřit.

Mě už po těch stránkách textu je jasný, že ty nikdy názor nezměniš. Nevím proč se na to stále ptáš, když pokaždé když ti někdo odpoví, tak to popřeš a zase zopakuješ to čemu věříš.
A ten kdo chytrej mobil nemá nebo to nechce, tak ať má dál peněženku s kartičkama. Já tu nejsem ten, kdo hájí postoj digitální doklad a nic jiného. Já tu jen hájím to, že digitální doklady můžou fungovat a někde to nakonec už i funguje.

Problém je v tom "bude nutnost". To, že si nedovedeš púřipustit, že technologie nejjsou dokonalé je tvůj problém a ne jen tvůj a tob podobní jsou schopni ve vidině technologický společnosti ji vrátit zpátky na stromy. Prostě protože si tu nedokonalost nechcvete,. nebo nedovedete připustit. Problém jje, že tihle lidi získávajíé moc a pod falešnou reklamou pohodlnosti k tomu strhávaj mnoho ostatních, co si neviděj na špičku vlastního nosu.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#710 » úte 6. čer 2023, 16:05

Carloss: Dovedu si představit spoustu věcí a spoustu jsem jich už i viděl, já v tom (IT) hele přes 20 let pracuju. Stejně tak si dovedu představit jaké to je několikrát po sobě přijít o peněženku se všema těma kartičkama.
Ta nutnost o které píšu ... ty znáš někoho, kdo má chytrý telefon a trvale nemá přístup k internetu?
Jo a přečti si znovu poslední 3 věty co jsem ti napsal v předchozím příspěvku. ;-)



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#711 » úte 6. čer 2023, 16:22

Sedmej: jak si představuješ, že bude nahrazena občanka? Teď nemyslím její přejmenování na řidičák.
Prostě jak si představuješ situaci úplně bez jediného fyzického dokladu.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#712 » úte 6. čer 2023, 16:35

Sedmej píše:Carloss: Dovedu si představit spoustu věcí a spoustu jsem jich už i viděl, já v tom (IT) hele přes 20 let pracuju. Stejně tak si dovedu představit jaké to je několikrát po sobě přijít o peněženku se všema těma kartičkama.
Ta nutnost o které píšu ... ty znáš někoho, kdo má chytrý telefon a trvale nemá přístup k internetu?
Jo a přečti si znovu poslední 3 věty co jsem ti napsal v předchozím příspěvku. ;-)

Jistě. Mám kolegy v práci, co maj služební mobil a do něj si jjen tak něco instalovat prostě nesměj. Stačí to takhle? A je spousta těch, kteří chtrej mobil nebaj vůbec. Ty děláš v IT, já v jiných technologiích. Představovat si výpadky čehokoli ani nemusím. Mnoha z nich jsem byl svědkem. Včetně toho, že si yřeba kolega přejel mobil autem. To bs asi neřekl.. nepřečetl si z něj mnicv. Zkoušel jsem to s peněžen,ou s dokladama.. tyjo.. to bs nevěřil... žádnýmu se nic nestaloů. Ani opbalu.



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#713 » úte 6. čer 2023, 16:38

pavelg píše:Sedmej: jak si představuješ, že bude nahrazena občanka? Teď nemyslím její přejmenování na řidičák.
Prostě jak si představuješ situaci úplně bez jediného fyzického dokladu.
Tak třeba technologie rozpoznávání obličejů je už dnes mnohem spolehlivější než zrovna já při porovnávání xichtu s fotkou v občance.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#714 » úte 6. čer 2023, 16:53

No jasně, ale jak to bude fungovat? Vyfotíš si s dovolením něčí ksicht, pošleš fotku a vrátí se ti identita? Asi jako u aplikace rozpoznáváni hub?
Nebo to bude tak, že ty mi řekneš jméno, já si tě vyhledám a pošlu ti autorizační token k poskytnutí dat včetně fotky, ty si mě nafotíš a appka ti řekne, že jsem to já? A naopak?
Fakt by mě zajímalo, jak si to představujete.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#715 » úte 6. čer 2023, 17:28

Co jsem pochopil, tak je obecně záměr na odbourání povinností prokazovat se kartičkou vůči státu a jeho orgánům, když ty kartičky vydává stát.
Tedy - identifikuju se a milej orgáne, zjisti si z registrů co potřebuješ vědět.
Z toho pricipu se při návrhu nového ZoZ přišlo s tím, že kartička jako taková a papírové formuláře by se zrušily úplně.
U občanky, pasu a řidičáku to teď nejde, ty mají vazbu na mezistátní dohody.
Rozšíří se možnost CRZu, pro naprostou většinu případů to bude jednodušší než současný stav.
Pro neelektronické potřeby se nechal EZP a výpis.
Pro nákup od jiného držitele v temné rokli bez signálu to bude horší stav než teď.
Pro střelnici v zapadlém údolí bez elektřiny a signálu taky.
V případě sluneční bouře, která zničí veškerou elektroniku taky, ale to už nějaká legalita držení zbraní bude to poslední co nás bude trápit
Konkrétní detaily se mohou změnit poslaneckýma pozměňovákama (což může být ješte průšvih).

Je toho tu už 40 stran o tom proč kartičky ano, a proč ne.
Nebylo by špatné mít možnost si kartičku nechat vystavit, ale půjde to i bez ní.
Fakt ten návrh ZoZ nemá jiné mouchy?



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#716 » úte 6. čer 2023, 18:15

pavelg: Já nevím, jak to bude fungovat. Třeba zrovna tak, jak píšeš. Nebo v reálu třeba špatně.
aToM: naprostý souhlas - ke kertičkám už se nic nového napsat nedá, všechno tu bylo už bambilionkrát.
Pojďte hledat v tom návrhu jiné mouchy - přece nemůže být úplně dokonalý.
K riziku pozměňováků: co takhle nevymýšlet jenom, co by se mělo předělat, ale také co by se v žádném případě měnit nemělo - a v tomto duchu rovněž působit na zákonodárný sbor?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#717 » úte 6. čer 2023, 18:44

Carloss: Tak třeba zase jiný pohled. Když se ti zničím mobil, tak si koupíš nový, obnovíš ze zálohy a do večera máš všechny doklady znovu. Díky zamčenému telefonu a zamčené aplikaci a možnosti ho nadálku smazat, máš i celkem slušnou jistotu, že ti ty doklady nikdo nezneužije, kdyby šlo o odcizení nebo nalezení ztraceného telefonu. Což je naprostý opak toho co se stane, když takhle ztratíš peněžennku narvanou kartičkama.
Tak pak je to na tom se domluvit s firmou, aby tam povolil nainstalovat aplikaci na digitální doklady, pokud by jí vůbec zakazoval. A nebo ty lidi spadají do té kategorie, "není to pro každého". A než zase budeš reagovat nesmyslně, přečti si prosím ty 3 věty na které jsme tě odkazoval minule. ;-)



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#718 » úte 6. čer 2023, 19:11

Sice jsem tady kdysi dávno psal, že ověření e-dokladů se dá udělat mobilním telefonem, bez připojení k internetu (mám vše potřebné k ověření nahrané v telefonu), ale také jsem psal, že to jde použít jen u e-dokladů na čipu. Jinými slovy u ePasu, eObčanky, atd.

Je to proto, že jedině čip zaručí, kromě autentičnosti (tedy, že doklad vydala k tomu určená autorita), i jedinečnost (tedy, že ten doklad existuje jen jednou a fyzicky na tom konkrétním čipu - nedá se zkopírovat).

Doklad nahraný do telefonu je stejně bezpečný, jak je bezpečné jeho nahrání. A v tom je zakopaný pes všech řešení na telefonu, protože to moc bezpečné není. Na ověření jiného dokladu to potřeba není, ale na "uchování" dokladu to potřeba je.

Takže nahrazení papírového ZP, novou kartičkou s čipem, by bezpochyby dost ztížilo falšování, ale o tom tady, zdá se debata není. Nahrání ZP do jiné kartičky s čipem by to vyřešilo problém také, ale jediná kartička do které by to potenciálně mohlo jít je občanka s čipem, ale bojím se, že na to nebylo vůbec myšleno, a zpětně to tam přidat bude buď velký problém, nebo nemožné.

Nahrávání ZP do telefonu si nedovedu představit, možná u Apple zařízení, ale ani tam není jasné, jestli by Apple chtěl garantovat takovou bezpečnost - bylo by to podobné, jako příjít s tím, že zruším pasy a ePasy si nahrajeme do telefonu.



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#719 » úte 6. čer 2023, 19:20

Sedmej píše:Carloss: Tak třeba zase jiný pohled. Když se ti zničím mobil, tak si koupíš nový, obnovíš ze zálohy a do večera máš všechny doklady znovu. Díky zamčenému telefonu a zamčené aplikaci a možnosti ho nadálku smazat, máš i celkem slušnou jistotu, že ti ty doklady nikdo nezneužije, kdyby šlo o odcizení nebo nalezení ztraceného telefonu. Což je naprostý opak toho co se stane, když takhle ztratíš peněžennku narvanou kartičkama.
Tak pak je to na tom se domluvit s firmou, aby tam povolil nainstalovat aplikaci na digitální doklady, pokud by jí vůbec zakazoval. A nebo ty lidi spadají do té kategorie, "není to pro každého". A než zase budeš reagovat nesmyslně, přečti si prosím ty 3 věty na které jsme tě odkazoval minule. ;-)

Sami píšete, "když to funguje". Problém je, že to je zcela chybný předpoklad. Správný předpoklad je, že nic nefunguje a na to stavět funkčnější a funkčnějjší a pohodlnější technologie. Ne, že postavím technologie, vše pod nimi zahodím a pak jen doufám, že to fungovat bude. Nebude. Fakt ne. A když tohle připustíme, pak peněženku narvano kartičkama neztratím, bo bude doma v trezoru. Ale BUDE. To je zásadní. Kdykoli ji mohu vytáhnout a fungovat.

A když se ti zničí mobil.. super.ů.. úplně vidím, jak hned koupíš další a během pár minut obnovíš. Hochu... nějak zapomínáš, že obnova ze záloh zabezpečených souborů není zase tak triviálůní... právě kvůli bezpečnosti. A na androidu to snad ani nejde. Já raději stojím nohama na zemi s hlavou v oblacích. ale být v oblacích celý... to je pak o velmi trvdý pád... když to přestane fungovat.



MojeTikka
Příspěvky: 1582

Příspěvek#720 » úte 6. čer 2023, 19:44

pavelg píše:No jasně, ale jak to bude fungovat? Vyfotíš si s dovolením něčí ksicht, pošleš fotku a vrátí se ti identita? Asi jako u aplikace rozpoznáváni hub?
Nebo to bude tak, že ty mi řekneš jméno, já si tě vyhledám a pošlu ti autorizační token k poskytnutí dat včetně fotky, ty si mě nafotíš a appka ti řekne, že jsem to já? A naopak?
Fakt by mě zajímalo, jak si to představujete.


Jednoduse. Hospodskej u pipy bude jednou rukou tocit pivo, druhou rukou kasirovat a treti rukou snimat xichty, jestli je omladine 18. Pokud spadne Internet, spadne i pena.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DDshot a 64 hostů