Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#406 » úte 30. kvě 2023, 14:43

No popravdě v obchodě když nakupuji i tam kde mne znají tak si nechají předložit fyzicky ZP s omluvou, že i když mne zná, tak mi ho mohli včera vzít a on mi to teď prodá a bude mít průšvih.... Prostě ukážu kartičku, nakoupím a pak mi to dodatečně napíše do CRZ a nemusím čekat. Jinak jak už jsem psal, párkrát jsem na propojení s CRZ čekal i 15-30minut. Mě to tolik nevadilo, pokecáme, prohlídnu si nějaké novinky... no, ale tohle praktikovat když bych byl pátý v řadě, tak bych byl sakra na*nej! :-D
Klidně ať je to přes Czechpoint, kde ti vyjedou z CRZ průkaz zbraně, ať to můžeš prodat i to bych bral, ale vše jako další možnost, já budu chtít kartičku! :-) a klidně ať si za ní řeknou nějaký poplatek. Určitě jsem zastánce nových technologií, ale také víme, že to občas nefunguje a proto s sebou nosím i tu hotovost, právě kvůli výpadkům systému a opravdu se mi to párkrát vyplatilo! :-)



pH13
Příspěvky: 85

Příspěvek#407 » úte 30. kvě 2023, 15:04

Tohle vlákno je nádhernou ukázkou společenského procesu. Máme tu skupinu lidí, která preferuje zachovat svobodu, zda se prokazovat elektronicky či fyzickým artefaktem, a podepírá to faktickými praktickými zkušenostmi. A pak tu máme skupinu lidí, která z nějakého důvodu považuje za důležité té první skupině lidí jednu z možností zakázat, a jediný argument, na který se zmohli, jsou nesmyslná přirovnání k jeskyním a ohni.

Mi stačí zkušenosti z práce. Vše, co nám bylo zdigitalizováno, funguje prokazatelně hůře než předtím, od studijního informačního systému (který je s každou verzí méně funkční, ale prý lepší pro mobil) přes dovolené, nákupy, volební aplikaci až po výtahy v "inteligentní budově". Až uvidím od státu či korporátu nějakou digitalizační akci, která fungovala na první dobrou a spolehlivě dlouhodobě funguje, tak mi nebude vadit neexistence fyzické zálohy.

Uživatelský avatar
Dominika
Příspěvky: 67

Příspěvek#408 » úte 30. kvě 2023, 15:11

Tak dnes cesta do 270 km vzdáleného obchodu pro zbraň, no jedu domů s prázdnou byl výpadek. Píšu to jen proto že až zruší průkazy tak to bude opravdu mazec, koupila jsem si alespoň střelivo, ale nemít fizicky ZP nekoupím ani to. Takže asi tak .....



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#409 » úte 30. kvě 2023, 15:20

@Sedek, pH13 - problém s tím "zachováním svobody" je v tom, že by se v našem pohodlném českém Hobitíně nikdy nic radikálně neinovovalo a ještě by všichni držkovali, že místo jednoho systému platíme provoz dvou. Kolik OSVČ mělo datovky před povinným zavedením? Naprostý zlomek. To samé platí pro povinnou elektronickou dálniční známku. Mimochodem, nějak jsem v nekonečných kolonách na D1 nezaznamenal, že by někdo nebyl schopný si ji zařídit a nevyjel.

My totiž v tom našem "společenském procesu" strašně rádi remcáme, mudrujeme, nálepkujeme svazáky a komsomolci, ale jinak jsme líní cokoliv dobrovolně změnit. Takže jediné funkční řešení je befel, protože (a opět to funguje hlavně v našem Hobitíně), nikdo nakonec nahlas protestovat nebude.

Moje zkušenost s digitalizací je přesně opačná, než jak uvádí pH13, a už si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy potřeboval fyzickou zálohu čehokoliv. Byť všechno pořád (a zdánlivě zbytečně) tahám po kapsách. Tím pádem se asi nikdy neshodneme, a je prokázáno, že na internetu to ani nejde. Proto jsem už dříve psal: Pokud vám to vadí, napište své opodstatněné výhrady svému poslanci. Tohle vlákno by vám mohlo posloužit k sepsání jednotného znění, jinak je na nic...

@Dominika - jen na okraj: Zbraň jsi nekoupila ani s fyzickým ZP, takže zas takový mazec to nebude :lol:



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#410 » úte 30. kvě 2023, 15:35

Od fyzicke osoby by ji koupila.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#411 » úte 30. kvě 2023, 15:52

getsome píše:@Dominika - jen na okraj: Zbraň jsi nekoupila ani s fyzickým ZP, takže zas takový mazec to nebude :lol:

Kdyby fungoval of-line ekvivalent, neměl by být problém. Tak, jak to fungovalo léta.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#412 » úte 30. kvě 2023, 15:54

On přece nikdo pokroku bránit nechce. Zrušení povinnosti nosit ZP a PZ ocení asi každý, PČR si to ověří, jak chce. Pokud nepůjde systém, jejich smůla. Ale pokud dojde k chybě při ověření někým jiným (prodávající osobou, na střelnici,...) a ke zbrani se dostane někdo neoprávněný, pochybuji, že stát to uzná jako chybu v digitalizaci a spíš se bude vozit po někom, komu se to stalo. Spousta antigun aktivistů, pisálků a pár politiků to zase jen využije k útoku proti nám, případně se zpřísní požadavky na vybavení střelnic a pár jich zase zmizí z mapy. Není lepší tomu předejít, když vydání kartičky skoro nic nestojí, vše potřebné už funguje?
Samozřejmě, tady to řešit smysl nemá, moc poslanců to tu asi nečte.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#413 » úte 30. kvě 2023, 16:35

Carloss píše:Kdyby fungoval of-line ekvivalent, neměl by být problém. Tak, jak to fungovalo léta.

Co je, prosím, off-line ekvivalent ověření platností nákupka, případně zápisu do CRZ?

Sedek píše:Ale pokud dojde k chybě při ověření někým jiným (prodávající osobou, na střelnici,...

Onehda si na střelnici vzal život člověk bez ZP, který si zaplatil střelbu s instruktorem a v nestřeženém momentě obrátil zbraň proti sobě. Jsou situace, kdy nepomůže ani tisíc kartiček, jejichž pravost bez systému stejně nemáš jak ověřit.

Sedek píše:Není lepší tomu předejít, když vydání kartičky skoro nic nestojí, vše potřebné už funguje?

Akorát ono to vydávání právě něco stojí, no.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#414 » úte 30. kvě 2023, 17:47

Offline je ZP, nakupko a sedivak.
To, co pouzivame mezi fyzickymi osobami.



Sedek
Příspěvky: 97

Příspěvek#415 » úte 30. kvě 2023, 19:05

@getsome Ano, takovému neštěstí kartička ZP nezabrání. Zapisování pouhých OP to ale zjednoduší a především otevírá i další negativní možnosti...

Vydání ZP a PZ jistě něco stojí. Platím si to ale ve formě kolků. PZ ať se klidně zruší, ale jednou za několik let ta kartička ZP nikoho nezruinuje. Infrastruktura existuje, takže náklady jsou minimální.
Však správa databáze také není zdarma a zavedení nových přístupů, funkcí a zabezpečení souvisejících s digitalitací rozhodně nebude levnější, než tisk všech ZP na příštích 20 let...

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#416 » úte 30. kvě 2023, 19:18

getsome : Nádherným a zcela typickým případem dokonalosti digitalizace bez náhrad byl hackerský útok na síť ŘSD, kdy došlo k výmazu dat skoro v celém systému. Dodnes není vše zpět. Ten kdo věřil digitalizaci dokumentů a dokonalému zálohování má prostě kulový. Nevěřím, že jiné sféry našeho dokonalého státu fungují lépe. Věřil bys, že některé systémy jedou ještě na Win XP?



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#417 » úte 30. kvě 2023, 19:46

marinakus píše:Věřil bys, že některé systémy jedou ještě na Win XP?

Věřil. Sila jaderných raket v USA jedou na systémech ještě mnohem starších :lol:



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#418 » úte 30. kvě 2023, 20:00

Sedek píše:Ale pokud dojde k chybě při ověření někým jiným (prodávající osobou, na střelnici,...

Onehda si na střelnici vzal život člověk bez ZP, který si zaplatil střelbu s instruktorem a v nestřeženém momentě obrátil zbraň proti sobě. Jsou situace, kdy nepomůže ani tisíc kartiček, jejichž pravost bez systému stejně nemáš jak ověřit.

I řidiči s ŘP občas provedou něco špatného. Nějak jsem si ale nevšiml, že by někdo hořekoval, že by za to mohl ŘP jako kartička.



JirkaCV
Příspěvky: 1483

Příspěvek#419 » úte 30. kvě 2023, 20:17

getsome píše:
marinakus píše:Věřil bys, že některé systémy jedou ještě na Win XP?

Věřil. Sila jaderných raket v USA jedou na systémech ještě mnohem starších :lol:


Podle mých informací na Win NT, což byl a do dneska je robustní a značně paranoidní systém.



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#420 » úte 30. kvě 2023, 20:49

Sedmej píše:Tohle opravdu neznám. Cca 4 roky neplatím jinak než "hodinkami". To co popisuješ, jsem nezažil ani jednou (jednou jsem si nevšiml a vybila se mě baterka). Jinak nikdy žádný problém, používám teda Apple Pay.


Jojo, zajed si do Hlavnovic do COOPu. Tam se muzes s hodinkama blejsknout. Mistni znaji, luftaci se divi. Mobilni sit tam stoji za vyliz... a kartovej terminal vypadava. Co funguje bez problemu, je hotovost. Mistni nemaji problem.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů