Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1862

Příspěvek#421 » úte 30. kvě 2023, 21:33

MojeTikka: Takže bych na tom byl stejně, jako ten, kdo by měl v peněžence fyzycky plastovou kartu (to co jsem napsal bylo na reakci ohledně nefunkčních systémů při digitalizaci plastovýcj kartiček - platební karty).



MojeTikka
Příspěvky: 1577

Příspěvek#422 » úte 30. kvě 2023, 21:57

Ja jsem reagoval na tvoje hodinky. ZP nema cip, nic se s nim neregistruje, proste se na nej kouka ocima. Pokud fungujou oci, funguje karticka. Je to neco, jako klic k autu. K modernimu autu se staci na metr priblizit s RFID cipem (v karte, nebo klicence) a odemkne se. Presto vyrobci dodavaji i klasicky klic. Proc asi?

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 785

Příspěvek#423 » stř 31. kvě 2023, 06:08

pavelg píše:Offline je ZP, nakupko a sedivak.
To, co pouzivame mezi fyzickymi osobami.


Bohužel ani to nákupko bez funkčního CRZ je Ti k prdu... protože si prodejce nemůže ověřit, jestli jsi už na něj něco nekoupil...
Vždy jsem ho měl vytištěný a nikdy nikdo ho nechtěl právě z tohoto důvodu vidět. Vždy jen zápis v CRZ.

No a i toto je zdrojem velkých problémů, natož když by bylo vše jen digitální. Jako možnost určitě ano, jako jediná možnost určitě ne.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#424 » stř 31. kvě 2023, 06:47

Sobiho píše:
pavelg píše:Offline je ZP, nakupko a sedivak.
To, co pouzivame mezi fyzickymi osobami.


Bohužel ani to nákupko bez funkčního CRZ je Ti k prdu... protože si prodejce nemůže ověřit, jestli jsi už na něj něco nekoupil...
Vždy jsem ho měl vytištěný a nikdy nikdo ho nechtěl právě z tohoto důvodu vidět. Vždy jen zápis v CRZ.

No a i toto je zdrojem velkých problémů, natož když by bylo vše jen digitální. Jako možnost určitě ano, jako jediná možnost určitě ne.


Kupoval jsem na papírové nákupko několikrát a nikdy žádný držitel ZP neměl připojení k CRZ, protože dodnes, a opravte mě, aplikačníci, jestli se pletu, ani vy ještě nemáte jako fyzické osoby přístup do CRZ k ověřování nákupek toho, kdo chce od vás koupit zbraň.

Takže znova, pomalu a polopatě .. offline je ZP, nákupko (pro Béčka) a šedivák - tak, jak se to DNES provozuje při prodeji zbraní mezi soukromými držiteli.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4568

Příspěvek#425 » stř 31. kvě 2023, 06:57

getsome : Nejde o to, na čem fungují americká raketová sila ani o to, že na Win XP jedou kolikrát bezpečnostní systémy. Jde o to, že u nás se něco nákladně postaví (klidně ta digitální síť s úložišti), poberou se za to tučné odměny a dál už to nikoho moc nezajímá a hlavně do toho nechce nikdo investovat. Software není takovým problémem jako to, že systémy původně plně redundantní a zálohované po pár letech už prostě takové nejsou, protože zkrátka nějak fungují i bez toho. Průšvih je, když přijde havárie nebo zmíněný útok. Rád bych věřil tomu, že alespoň MVČR to má jinak



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#426 » stř 31. kvě 2023, 07:05

Hlavně se bavíme v případě online přístupu do CRZ pro fyzické osoby v rovině zbožných přání a fantazií, kdežto rušení funkčních dokladů se bere jako nutnost a dobrá věc bez ohledu na důsledky.

Až bude spolehlivě fungovat autorizace a online nahlížení do CRZ pár let, bude garantované pokrytí a nebudou s tím problémy, tak pak uvažujte o nahrazení fyzických dokladů, ale opět s možností to operativně nahradit, když to spadne. Jen upozorním, že jestli spadne CRZ, tak vám neudělají výpis ani na Czechpointu.

Zatím ta spolehlivost nevypadá moc růžově ani u obchodníků, kteří jsou dokonce v aglomeracích s dobrým pokrytím datovým připojením.
Tak já na to jasánkovské nadšení hledím tak trochu s nepochopením a připomíná mi to filmy z 50. let nebo z dob Velké kulturní revouce v Číně.



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#427 » stř 31. kvě 2023, 08:26

Pokud by náhodou prodejce odmítl akceptovat papírový nákupko s tím, že to musí ověřit v CRZ tak se hrubě ohradím, ptz v zásadě je na tom stejně, jako soukromník a papír, i se svými neduhy platí STEJNĚ, jako nějaký datový údaj.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1862

Příspěvek#428 » stř 31. kvě 2023, 08:58

MojeTikka: Tam hele někdo psal že každej zná problémy při placení mobilem, já reagoval, že takové problémy neznám. Ano, když máš peníze v hotovosti, je to jistější. Ale mě se třeba hotovost nosit už roky nechce. Hotovost používám prostě minimálně. Zrovna v bankovním světě ta digitalizace prostě funguje.

Jasně, ve ZP nemáš žádný čip. Ano, když nebude fungovat žádný systém, tak digitální ZP prostě nikdo neověří. Nicméně stejný problém bude i s tou kartičkou. Jak si bez těch systémů někdo ověří platnost té kartičky? Prostě jí bude věřit, jako by jí mohl věřit, když jí ukážeš nahranou v nějakém systému.



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#429 » stř 31. kvě 2023, 09:10

No nevim. Zrovna tuhle jem kupoval střelivo v jednom nejmenovaném ochodě, a ne malym, a hned na stránkách upozorňují, že karty NEBEROU. Celá digitalizace v bankovnictví je v ten okamžik k hov... ničemu.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#430 » stř 31. kvě 2023, 09:16

Sedmej píše:MojeTikka: Tam hele někdo psal že každej zná problémy při placení mobilem, já reagoval, že takové problémy neznám. Ano, když máš peníze v hotovosti, je to jistější. Ale mě se třeba hotovost nosit už roky nechce. Hotovost používám prostě minimálně. Zrovna v bankovním světě ta digitalizace prostě funguje.

Jasně, ve ZP nemáš žádný čip. Ano, když nebude fungovat žádný systém, tak digitální ZP prostě nikdo neověří. Nicméně stejný problém bude i s tou kartičkou. Jak si bez těch systémů někdo ověří platnost té kartičky? Prostě jí bude věřit, jako by jí mohl věřit, když jí ukážeš nahranou v nějakém systému.


Mohl bys vysvětlit, jak "nefunguje" bez datového připojení dnešní ZP? Podle mě funguje vždycky, když má člověk v pořádku zrak.



monk
Příspěvky: 175

Příspěvek#431 » stř 31. kvě 2023, 09:17

Ael to je problém v čechaách, V italii na malym meste sobotni trhy a všichni berou karty. Pravda nevím jaké poplatky platí bance. Uz jsem videl i terminál na platbu svíčky v kostele.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#432 » stř 31. kvě 2023, 09:21

Nedávná zkušenost z Německa .. šli jsme asi 10 lidí někam se najíst a posedět, na spoustě vývěsek přímo upozornění, že VISA a MC neberou, jen německé karty. Zapadli jsme do jednoho podniku, kde to napsané nebylo, donesli nám pivo a servírka radši hned hlásila, že VISA a MC neberou. Pak následovalo velké šacování a domlouvání, kde za koho to zatáhne z těch, co měli hotovost.
Asi stotisícové město v Badensku - abych předešel spekulacím typu, že to muselo být nějaké hodně zaostalé místo plné svazarmosaurů.



Carloss
Příspěvky: 2931

Příspěvek#433 » stř 31. kvě 2023, 09:23

A mě nechtěli vzít platbu kartou v Německu v lekárně pod 5EUR. Takže běže s digitalizací do pryč. Jooo.. s tím, že sámoška bere jen nějaký německý karty jsem se taky setkal.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#434 » stř 31. kvě 2023, 09:30

Rozdíl mezi námi je v tom, že já rád online služby využívám, když je to výhodné, ale když není, využiju služeb jiných. Kromě výhodnosti je to taky otázka udržitelnosti, ceny, spolehlivosti a robustnosti.
Rozdíl je v tom, že já nemám absolutně zájem nikomu online služby přes aplikace zakazovat a mnohé z nich budu i používat, až se objeví a budou mít parametry k tomu, abych je používat začal.
Mrzí mě, že druhá strana vykazuje jakousi hysterickou obsesi rušení dosud jediných funkčních prostředků a bere to jako svůj primární cíl. Přitom primárním cílem by mělo být nezhoršení (raději zlepšení) komfortu a robustnosti služeb.
Ty bájné aplikace pro přístup držitelů zbraní do CRZ zatím nebyly ani oficiálně zadané zhotoviteli. Mě proto dost překvapuje ta umanutost v rušení stávajících dokladů.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1862

Příspěvek#435 » stř 31. kvě 2023, 09:33

pavelg: Nenapsal jsem, že nefunguje. Napsal jsem, že si neověříš jeho platnost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů