Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#676 » úte 6. čer 2023, 13:33

No ne, tak já prostě nechápu, jak by ta zázračná kartička měla vypadat, aby zastala všechny doklady a nepotřebovala k sobě elektroniku.

Pokud to není plachta A3 se všemi doklady zalaminovanými vedle sebe, což teda nepředpokládám.



monk
Příspěvky: 175

Příspěvek#677 » úte 6. čer 2023, 13:37

budes mit občanku, pak si děláš výpis z CRZ na czechpointu(A4) a to budes nosit u sebe, když tak nechceš novoty. a budes vesele fungovat jak do teď. A pokud bys tomu člověku nevěřil ze ten výpis je jeho tak mu můžeš říct ze chceš max par dni starej.
Naposledy upravil(a) monk dne úte 6. čer 2023, 13:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#678 » úte 6. čer 2023, 13:37

Třeba jako občanka. Ta má sloužit jen k autentizaci. Prokázání totožnosti. Stačí, aby měla unikátní číslo, omezenou platnost, byla tam fotka a nějaký dostatečně jednoznačný soubor osobních údajů (typicky jméno, příjmení, datum a místo narození).



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#679 » úte 6. čer 2023, 13:43

tak to s tou kartičkou popiš, jak to provedeš offline a bez elektroniky.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#680 » úte 6. čer 2023, 13:45

monk píše:budes mit občanku, pak si děláš výpis z CRZ na czechpointu(A4) a to budes nosit u sebe, když tak nechceš novoty. a budes vesele fungovat jak do teď. A pokud bys tomu člověku nevěřil ze ten výpis je jeho tak mu můžeš říct ze chceš max par dni starej.


Tuhle poštovní metodu A4 známe a nepovažujeme za zlepšení stávajícího stavu.

Teď se tady vede debata o tom, jak by měla fungovat v offline režimu ta appka a mbem ještě přišel s myšlenkou zázračné kartičky, co funguje offline a bez elektroniky.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#681 » úte 6. čer 2023, 13:52

pavelg píše:tak to s tou kartičkou popiš, jak to provedeš offline a bez elektroniky.

Ukážu občanku. Ukážu orazítkovaný CRZ výpis, který se bude nápadně shodovat s předloženou občankou. Autentizován i autorizován.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#682 » úte 6. čer 2023, 13:55

a ta zázračná kartička je kde?

Popsals tu A4 poštovní variantu jako monk.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#683 » úte 6. čer 2023, 14:03

To je ta občanka (fungující jako univerzální id karta). Jako zázrakem s ní od novýho roku nebude potřeba mít u sebe ani řidičák. ;)



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#684 » úte 6. čer 2023, 14:08

Občanku máme i dnes, tak co je na tom nového?

Potkáme se s občankama, chceš si ode mě koupit zbraň ... jak to provedeme? (offline a bez elektroniky, jak píšeš)



monk
Příspěvky: 175

Příspěvek#685 » úte 6. čer 2023, 14:10

Pro 90+% lidi to bude zjednodušení, pro 1-2 procenta zhoršení. Jaký je rozdíl, když nutně potřebuji fyzicky se sebou tahat 30let staré průkazky vs 1x4A? A jak řesís šedivák, kdyz se nahodou rozhodnete neco koupit, ten tahas po kapsach?

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#686 » úte 6. čer 2023, 14:14

Buď tě znám a pak se domluvíme, nebo ti poradím, ať si seženeš a nosíš u sebe ten výpis z CRZ (což si můžeš představit jako že si deš pro zbroják, aby sis nemyslel, že je to nějaká pakárna navíc), když chceš takhle nahodile a bez přípravy nakupovat od náhodných lidí céčka.



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#687 » úte 6. čer 2023, 14:30

Já jsem většinou s sebou tahal i smlouvu na papíře a ten šedivák. A propisku. I nákupko.
"Znám a domluvíme" - to není úplně lege artis, že?

Co vás tak principiálně popuzuje na existenci kartičky ZP, že ji chcete nahradit výpisem na A4?

Já tedy osobně mám ten přistup, že když bych už předal zbraň nějaké osobě, učinil bych tak jen proti jeho podpisu na smlouvu, šedivák, nebo kdybych viděl online potvrzenou transakci v CRZ/App.
U offline app si nejsem úplně jistý právní jistotou, ale teoreticky bych mohl mít jeho klíčem podepsaný protokol o převodu, který by mohl být ekvivalentní podepsané smlouvě a pro policii platný.

Zatím to ale běží v oblasti snění o aplikaci, rušení praktických kartiček a vnucování A4 výpisu z pošty jako náhrady.

Co mě docela zklamalo, je to, že největší zastánci aplikace nejsou s to popsat její funkci - teď nemyslím implementační detaily, ale prostě v rovině uživatelských a systémových scénářů. To je dost chabé.

Uživatelský avatar
mbem
Příspěvky: 172

Příspěvek#688 » úte 6. čer 2023, 14:38

Pro těch pár lidí, co to budou potřebovat, by nebylo příliš ekonomické držet existenci již nepovinného ZP. Výpis je lepší i bez toho, že se ušetří na laminovačkách a tiskárně cenin. Třeba v tom, že se bude dát opatřit nejen na fízlárně a zmiňované poště, ale po domluvě u každého obchodníka s přístupen do CRZ a nebo i právě elektronicky.

O aplikaci bych moc nesnil. Vůbec bych považoval za nerozumné si do hlavního mobilu instalovat cokoliv od státu...



pavelg
Příspěvky: 3059

Příspěvek#689 » úte 6. čer 2023, 14:44

Hmm.. takže výhledově A4 z autosalonu místo řidičáku?



monk
Příspěvky: 175

Příspěvek#690 » úte 6. čer 2023, 14:52

Takze ti nevadí tahat sebou A4 sedivak x2, A4 smlouvu 2x, A4 nakupko, ale A4 vypis je už úplně obrovská zátěž místo zalaminované karticky.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: aToM, glock69, Google [Bot], Tom1 a 16 hostů