Návrh nového zákona o zbraních (září 2022)



monk
Příspěvky: 159

Příspěvek#436 » stř 31. kvě 2023, 09:34

si poslechne z valne hromady lexu Mgr. Bačkovskou. 1.1.2026 je duvod, aby se aplikace atd stihlo dodělat. proto ted není, navíc kdyz to pujde komorama tak se tam udělají zmeny, takze ted vyvíjet aplikaci aniž bys znal přesne zakon je kravina.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#437 » stř 31. kvě 2023, 09:35

Platnost ZP je uvedena na něm jako datum. Platnost OP také.

Jakou jinou platnost chceš ověřovat? Ověřuješ online platnost OP?



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#438 » stř 31. kvě 2023, 09:44

monk píše:si poslechne z valne hromady lexu Mgr. Bačkovskou. 1.1.2026 je duvod, aby se aplikace atd stihlo dodělat. proto ted není, navíc kdyz to pujde komorama tak se tam udělají zmeny, takze ted vyvíjet aplikaci aniž bys znal přesne zakon je kravina.


90 procent toho, co bude potřeba udělat, nebude záviset na pozměňovacích návrzích. Tj, technicky se mohlo začít dávno. Ale dobře, začnou až to bude schváleno. Pořád mi připadne docela odvážné rušit fungující doklady a považuju to za hloupost.
Chápu záměr, budu všemi 10 pro, aby online varianta byla vyvinuta a budu ji používat, pokud to bude výhodnější než stávající (tedy nemyslím to tak, že se uvalí na offline metodu poplatek 10 000Kč), ale byl bych strašně opatrný v záměru rušit stávající systém, dokud ten nový nebude dostatečně vyladěný.

Před asi 10 roky jsem se vsadil se známým, který tvrdil, že do 5 let budou elektromobily dominovat na silnicích. Tak nějak bych si troufl se vsadit o pivo, že 1.1.2026 nebude možné zajet do zapadlé obce, kde dnes není signál, tam si s kolegou vzájemně přes CRZ ověřit vlastnictví a oprávnění a provést převod zbraně.



Lonestar
Příspěvky: 180

Příspěvek#439 » stř 31. kvě 2023, 09:45

Carloss píše:No nevim. Zrovna tuhle jem kupoval střelivo v jednom nejmenovaném ochodě, a ne malym, a hned na stránkách upozorňují, že karty NEBEROU. Celá digitalizace v bankovnictví je v ten okamžik k hov... ničemu.

Nejmenovaný tuzemský obchodník se smrtí:
Od ledna r. 2023 došlo ke zpřísnění podmínek společností VISA a MASTER CARD pro ČR.
1.3. nám vypověděli terminál. Nesmíme přijímat platby kartou, páč jsme nebezpeční, toxičtí a společensky nepřijatelní.


I proto jsem (obecně) proti bezalternativní povinné digitalizaci všeho...

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#440 » stř 31. kvě 2023, 10:02

pavelg: No a tyhle údaje bys mohl mít i na digitální podobě dokladu.



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#441 » stř 31. kvě 2023, 10:16

S tvym pohledem na vec ovsem, pokud neveris datumu na karticce, urcite nebudes ani verit tomu, co vidis na monitoru, ze?

Zkratka, elektroniku pridat, karticky zachovat. Tam, kde je nejakej vyssi stupen zabezpeceni, se kombinuje elektronika a mechanika.

S tim placenim v Nemecku to tak skutecne je, ze nekde berou jen Maestro. Jsou na tom mensi poplatky karetni spolecnosti a Nemci by si pro par ojrocentu koleno vrtat nechali. Plus ruzne automaty na napoje, dokonce i automaticke tankovaci stojany na benzince obcas berou jen Maestro, nebo hotovost, napriklad v nocnim rezimu. Kdo plati EC/MC a nezna to, obcas uzije hodne srandy, kdyz je v noci nejblizsi benzinka treba 20 km daleko a tam berou jen Maestro a DKV.

Spolehlivost elektronickych systemu nijak neroste. Ba spis naopak. Offline Windows NT pojedou jeste za 100 let. O Win 11 tohle rict nelze.

Doufam, ze se karticky nezrusi.



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#442 » stř 31. kvě 2023, 10:24

Plamenna debata na nekolik stranek. Takze jen velice kratce - podle aktualniho planu se fyzicke doklady nerusi, jen je nebude stat vydavat automaticky. ZP i PZ budou k dispozici v digitalni podobe, kdo je bude chtit mit v podobe fyzicke, zajisti si (za 30Kc) autorizovanou konverzi do listinne podoby. Overitelnost platnosti takoveho dokladu je podobna overitelnosti stavajicich dokladu. Jelikoz zanikne povinost spravce strelnice tyto doklady kontrolovat, budou potreba v podstate jen pri FO->FO prodeji.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#443 » stř 31. kvě 2023, 10:29

Ale já jsem neříkal, že digitální variantě by chyběly údaje, které jsou na kartičce.

Já říkám, že aplikace neexistuje a že v řadě případů možnost pouze online varianty znemožní normální fungování.

To druhé je z mého (i profesního) hlediska stopper. Minimálně v tom smyslu, že nemůže být ta online varianta pokládaná za jedinou.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#444 » stř 31. kvě 2023, 10:49

dan píše:Plamenna debata na nekolik stranek. Takze jen velice kratce - podle aktualniho planu se fyzicke doklady nerusi, jen je nebude stat vydavat automaticky. ZP i PZ budou k dispozici v digitalni podobe, kdo je bude chtit mit v podobe fyzicke, zajisti si (za 30Kc) autorizovanou konverzi do listinne podoby. Overitelnost platnosti takoveho dokladu je podobna overitelnosti stavajicich dokladu. Jelikoz zanikne povinost spravce strelnice tyto doklady kontrolovat, budou potreba v podstate jen pri FO->FO prodeji.


A to je přesně to, co kritizujeme.
1. Přístup na střeliště pro lidi bez ZP samostatně - bezpečnostní riziko
2. nemožnost použití online metody způsobí nemožnost provedení operace. Přitom dnes nic takového nehrozí - zhošení stavu.
To, že si můžeme dělat opakovaně výpisy na poště, nepovažuju za dobré řešení. Jaká je platnost toho výpisu a kolik stojí?

Vsadil by ses o to pivo?



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#445 » stř 31. kvě 2023, 11:24

Tak jsem nepochopil co kritizujete, a nechapu to ani ted.

Zakonne povinost provozovatele/spravce ubyly, pokud se ale konkretni provozovatel/spravce domniva, ze pro svoji praci prelozeni fyzickeho dokladu potrebuje (a ja to povazuju za zbytecne i ted, jen se to zatim podle zakona musi), napise si to do provozniho radu a bude ho pozadovat i nadale. Nevidim zhorseni krome velikosti a "environmentalni odolnosti" dokladu ve fyzicke podobe, coz vnimam jako mrzutost nikoliv vazny problem.

Ohledne overitelnosti platnosti dokladu online se situace take zlepsuje a nikoliv zhorsuje. Dnes je online overeni platnosti dokladu obecne nemozne (spravce strelnice typicky nema pristup do CRZ). Takze jake "dnes nehrozi" ?

Platnost listinne podoby konvertovaneho digitalniho dokumentu je neomezena (tedy delsi (!) nez digitalni podoby ze ktere vzesla). Samozrejme, pokud v textu dokladu je uvedeno "plati do" tak legalni pouzitenost takoveho dokladu je omezena timto udajem, coz je dnes stejne jako v budoucnosti.

Pivo takrka nepiju a navic jsi zadnou sazku nenavrhnul. Ja zatim vidim jen konstrukci "sam si rozsirim sve povinnosti nad ramec zakona a pak vypocitavam, kdy je nebudu moct splnit".



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#446 » stř 31. kvě 2023, 11:34

Lonestar píše:
Carloss píše:No nevim. Zrovna tuhle jem kupoval střelivo v jednom nejmenovaném ochodě, a ne malym, a hned na stránkách upozorňují, že karty NEBEROU. Celá digitalizace v bankovnictví je v ten okamžik k hov... ničemu.

Nejmenovaný tuzemský obchodník se smrtí:
Od ledna r. 2023 došlo ke zpřísnění podmínek společností VISA a MASTER CARD pro ČR.
1.3. nám vypověděli terminál. Nesmíme přijímat platby kartou, páč jsme nebezpeční, toxičtí a společensky nepřijatelní.

I proto jsem (obecně) proti bezalternativní povinné digitalizaci všeho...

Opravdu? Není za tím spíš snaha ušetřit a vyhnout se poplatkům? Osobně jsem nezaznamenal obchod, který by karty nebral, ale samozřejmě jsem mohl mít jen ve všech případech štěstí. Krom jednoho hladového okna s gyrosem jsem letos potřeboval hotovost jen na střelnicích...



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#447 » stř 31. kvě 2023, 11:36

Zákonné povinnosti by měly být k plnění čehosi - v případě střelnice to bude asi bezpečnost. Já osobně považuju povinnost se prokázat ZP při vstupu za rozumnou. Zrušení povinnosti a ponechání na libovůli beru jako zhoršení bezpečnosti.
Je to podobné, jako kdyby v autopůjčovně neřešili, jestli má řidič ŘP.


Chceš říci, že když si vyjedu po vydání ZP z Czechpointu papír odpovídající dnešnímu ZP, bude ten papír mít platnostt neomezenou, resp. ohraničenou platností ZP v systému? Stejně tak to bude pro zbraně, abych prokázal jejich zákonné držení, jako dnes PZ?
Pokud by to tak bylo, (jednou provždy si zmaterializuju ZP/PZ), tak bych asi překousl i tu papírovou A4 podobu.
A pokud bych tohle řešení mohl uplatnit i při výpadku online služby.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#448 » stř 31. kvě 2023, 11:41

getsome píše:
Lonestar píše:
Carloss píše:No nevim. Zrovna tuhle jem kupoval střelivo v jednom nejmenovaném ochodě, a ne malym, a hned na stránkách upozorňují, že karty NEBEROU. Celá digitalizace v bankovnictví je v ten okamžik k hov... ničemu.

Nejmenovaný tuzemský obchodník se smrtí:
Od ledna r. 2023 došlo ke zpřísnění podmínek společností VISA a MASTER CARD pro ČR.
1.3. nám vypověděli terminál. Nesmíme přijímat platby kartou, páč jsme nebezpeční, toxičtí a společensky nepřijatelní.

I proto jsem (obecně) proti bezalternativní povinné digitalizaci všeho...

Opravdu? Není za tím spíš snaha ušetřit a vyhnout se poplatkům? Osobně jsem nezaznamenal obchod, který by karty nebral, ale samozřejmě jsem mohl mít jen ve všech případech štěstí. Krom jednoho hladového okna s gyrosem jsem letos potřeboval hotovost jen na střelnicích...


Já znám případ, kdy banka vypověděla služby poté, co si nechali provést nějaký audit a daná firma měla předmět podnikání v oboru zbraní. Jeden případ znám téměř osobně, o dalších jsem slyšel z druhé ruky.
Ty banky a jiné organizace se tím i chlubí. Když se objevíte na nějakém ošklivci, zruší vám smlouvy, vypoví služby nebo i udělají ne-člověka.
Rušení účtů na asociálních sítích je jen špička ledovce.

Finanční služby střelnicím a obchodům se zbraněmi si myslím, že bývají častým cílem. Obchází se to různě. Někdy se dá přejít jinam, jindy se založí jiná firma, formálně oddělená od zbraní a musí se to pak nějak pošolíchat.



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#449 » stř 31. kvě 2023, 12:12

pavelg píše:Zákonné povinnosti by měly být k plnění čehosi - v případě střelnice to bude asi bezpečnost. Já osobně považuju povinnost se prokázat ZP při vstupu za rozumnou.


To je vec nazoru, to nevyresime, a sem to nakonec ani nepatri. Ja se setkavam s pomerne velkym mnozstvim strelcu, vztah "ma ZP, takze zvlada bezpecnou manipulaci" vnimam spis jako velmi orientacni pomucku. To uz mi o strelci vic rekne, kdyz ho vidim jak vybiji.

pavelg píše:když si vyjedu po vydání ZP z Czechpointu papír odpovídající dnešnímu ZP, bude ten papír mít platnostt neomezenou


Omezenou datem platnosti "do" pokud je na nem nejaky uveden. Stejne jako to je u dnesni plastove karticky.
Me loni urad rozhodl o zaniku platnosti ridicaku (protoze se mi k lepsimu (!) zmenila zdravotni zpusobilost), informoval me o tom dopisem, ten se nahradne dorucil a vstoupil do pravni moci. Doklad prestal platit. Ke me se dopis dostal o tri mesice pozdeji. Celou tu dobu jsem jezdil s neplatnym dokladem. Policista by to pri kontrole zjistil, pokud by mi auto nekdo pujcoval, tak ten ne.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#450 » stř 31. kvě 2023, 13:06

Carloss píše:Pokud by náhodou prodejce odmítl akceptovat papírový nákupko s tím, že to musí ověřit v CRZ tak se hrubě ohradím, ptz v zásadě je na tom stejně, jako soukromník a papír, i se svými neduhy platí STEJNĚ, jako nějaký datový údaj.


Jak má poznat prodejce, že už jsi na papírové nákupko něco nekoupil? Platné nákupko je jen to co je v CRZ jako platné...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Desertfox83 a 9 hostů