Otázka č. 4



Dom223
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » čtv 12. led 2023, 12:52

Nerozumím otázce č.4

Zbraň kategorie C nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet podle zákona o zbraních POUZE

a) DRŽITZEL ZBROJNÍHO PRŮKAZU příslušné skupiny nebo zbrojní licence příslušné skupiny, který je povinen nabytí vlastnictví této zbraně ohlásit příslušnému útvaru policie,

b) držitel průkazu zbraně nebo provozovatel střelnice, který je povinen nabytí vlastnictví této zbraně ohlásit příslušnému obecnímu úřadu,

c) držitel loveckého lístku, který je povinen nabytí vlastnictví této zbraně ohlásit příslušnému útvaru policie.


Proč je správně A? nechápu zbraň kategorie C je zbraň podléhající ohlášení! Může mi tohle prosím někdo vysvětlit. Jak je to myšleno. jako odpovědi B a C nedávají taky smysl. Hlavně v té otázce je na konci to POUZE! Kdyby to tam nebylo tak to beru že je správně A.



JirkaCV
Příspěvky: 1663

Příspěvek#2 » čtv 12. led 2023, 12:59

Jasně, odpovědi b) a c) lze škrtnout jako nesmyslné.

Co se týče odpovědi a), co je na ní divné? Možná to, že se zbraň dá nabýt do vlastnictví i bez ZP, například děděním?



vvitty
Příspěvky: 253

Příspěvek#3 » čtv 12. led 2023, 13:15

Co je na tom nejasneho? Sam pises ze zbran kategorie C podleha ohlaseni, takze mas po nabyti povinnost do prislusneho terminu ohlasit tuto skutecnost policii.
No a na to abys mohl drzet zbran kategorie C potrebujes vlastnit zbrojni prukaz....ev. licenci.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#4 » čtv 12. led 2023, 13:16

Zbraň kat C, nebo střelivo může nabývat (mimo zděděné, uložené na policii) pouze držitel ZP, nebo ZL.
Provozování střelnice, ani držení loveckého lístku neimplikují to, že je daná osoba držitele ZP, nebp ZL.
Na obecní úřad se nic nehlásí.
Něčti jen otázky, přečti si i ZoZ. Jsou to formulace z něj.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2276

Příspěvek#5 » čtv 12. led 2023, 14:55

V odpovědi B a C je něco, co nemůže být pravdivé. Takže zbyla jen odpověď A.

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 303

Příspěvek#6 » čtv 12. led 2023, 16:56

Správně je a), ostatní odpovědi jsou nesmysl.

Zbraň C si může koupit a pak ji přihlásit, na zbraň B si musí nejprve u policie vyžádat nákupní povolení, pak si ji koupit a pak ji přihlásit. Pořád to jsou ale zbraně, na které musíš mít zbroják



Dom223
Příspěvky: 2

Příspěvek#7 » pát 13. led 2023, 07:04

Tak teď už to chápu na C potřebujete zbroják! :D Myslel sem že je to jen zbraň podléhající ohlášení. Bez ZP, ale to je C I bez ZB

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2276

Příspěvek#8 » pát 13. led 2023, 07:45

Na kategorii C byl ZP vždy, jen nemusíš dopředu řešit nákupní povolení, ale prostě koupíš a jdeš ohlásit.
Na B musíš mít dopředu nákupní povolení, na A-1 musíš mít dopředu vyjimku, ta je ale více méně nároková.

Udělej si, podle zákona, jasno v kategoriích zbraní a skupinách ZP, pak budeš lépe chápat souvislosti.



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#9 » pát 13. led 2023, 07:49

Nejlíp... naštuduj si zákon.. ne jen otázky. Z otázek souvislosti nepochopíš, ze zákona snadno.

Aha... on ti to už někdo doporučil...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2276

Příspěvek#10 » pát 13. led 2023, 08:27

Ono je to tak, učí se na napsání testu na 100%, nebude mít ústní ze zákonů.

Cesty jsou dvě, naučit se zpaměti, co je správně a nebo vědět, jak vyberu správnou odpověď ze tří předložených. Takže je dobré vědět, podle čeho se to dá poznat. V tomhle případě to je jasné, podmínka je ZP a ohlášení na Policii, další dvě odpovědi nesedí.

A takhle je to v celém testu, někdy je to jasné hned, někdy se musí hledat v mozku ....

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 850

Příspěvek#11 » pát 13. led 2023, 08:49

Podle mne je to ideální takto: Nejdřív si přečíst zákon (pro to co to obsahuje a jeho filozofii) pro základní pochopení a pak aplikace "zbraněkvalitně" a v případě nepochopení správné odpovědi si otevřít v app. odkaz na legislativu.



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#12 » pát 13. led 2023, 08:51

Mno... já tvrdím, že je lepší vědět a znát, než jen mít nabiflovanej test. Ono se to jednak hodí, jednak zrovna náš zákon je vcelku logickej. To rozhodně neznamená mít zákon nabiflovanej. To k pochopení nepomůže. Ale pochopení pomůže k jeho znalosti a používání.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4597

Příspěvek#13 » pát 13. led 2023, 08:52

kolombo : Ono je to asi takto. Buď pouze chci napsat testy a zákon mě nezajímá, což je totální chyba, protože ten zákon budu muset dodržovat i jako držitel ZP a nebo chci pochopit souvislosti a to se jen z mechanického nadření otázek nenaučím.



JirkaCV
Příspěvky: 1663

Příspěvek#14 » pát 13. led 2023, 08:57

Dost chyb při testu vzniká popletením písmenek. Skupiny ZP, kategorie zbraní, licence.
Např. správná odpověď je "B" uvedená v testu pod písmenem "A" ...
Já si ten zákon vytiskl a zvýrazňovačem jsem si označil důležité části.



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#15 » pát 13. led 2023, 09:02

Když jsem dělal papíry na auto, tak byla taková knížka, kde vyhláška byla celá a v tom byly vytučněný věty. Přesně ty věty pak byly v testových otázkách nejrůzněji "pomotaný". Takže nejlepší bylo si co celý přečíst, tučný uvízlo v paměti a pak jsem psal testy na 100%. Se zbrojním zákonem to bylo složitější. Tam nic vytučněnýho nebylo. Zato je dobře členěnej a ligicky poskládanej, takže když člověk použije mozek, nemusí to mít nadrcený, ale když chápe souvislosti, tak ke správným odpovědím snadno dojde. Ale uznávám, že pár drobností, který je nutný se nadrtit tam je. Ale zase toho není tolik.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů