Registrace pohřešované/nalezené zbraně_dědictví



Dědy
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » stř 8. bře 2023, 01:41

Dobrý den přeji,

můj dotaz směřuje na znalce legislativy nebo přímo toho, kdo sám řešil osobně.

Po pátrání v legislativě jsem nenalezl uspokoujicí odpověď na proces registrace nalezé pohřešované zbraně projedané v rámci dědictví.
Simulace případu:
V dědickém řízení na základě oznámení PČR ( dat z CRZ) projednány legálně držené zbraně. Dědic je vlastníkem zbrojního průkazu, nevěděl však
o předmětné držbě zbraní a ani je nenašel ( včetně dokladů k nim). PČR tedy zbraně zadala jako pohřešované. Může nastat situace, že při likvidaci pozůstalosi a přípravě majetku k prodeji, budou zbraně či doklady nalezeny.
Otázka zní: je možno tyto dnes pohřešované/nalezené zbraně opět registrovat? Pokud ano, za jakých podmínek a do jakého časového horizontu?

Uvítám i odkaz na literu zákona, příslušný paragraf.
Děkuji všem, za příspěvky.



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#2 » stř 8. bře 2023, 05:25

Ty zbraně jsou registrované, jestli se najdou týden nebo rok po funuse je jedno. Jsou legální, donést na pčr a na základě dědictví je nabydete.



Lonestar
Příspěvky: 194

Příspěvek#3 » stř 8. bře 2023, 07:47

Řešil jsem něco podobného - pozůstalost po myslivci. Pět flint vdova odevzdala, jedna flinta chyběla. Po uzavření dědického řízení jsem byl s vdovou přepsat flinty na mě (jako jediného držitele ZP v širší rodině) a k té chybějící nám na příslušném bylo řečeno "My ji vedeme v CRZ jako pohřešovanou, a když se najde, tak Vám (vdově) dáme vědět a vy to pak vyřešíte v souladu se zákonem" (= převedete v zákonné lhůtě na držitele ZP atd.).

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#4 » stř 8. bře 2023, 08:53

Je to jednoduché. Jak píšou kluci nade mnou. Zbraně odevzdat, znovu otevřít dědické řízení a ten komu připadnou tak s nimi dál nakládá v rámci zákona.



Dědy
Příspěvky: 3

Příspěvek#5 » stř 8. bře 2023, 09:05

Děkuji všem za příspěvky, pomohlo.
Ještě jeden dotaz - může policie nějak pomoci s hledáním za předpokladu, že by měly být v rozsáhlé zůstavitelově ( po zemřelém) domácnosti?
Nebo zadáním do systému CRZ o pohřešování jejich úkon končí? Na PČR mi bylo sděleno, že mohou zahájit vyšetřování, ale nedokážu si představit, co to znamená...
Děkuji za příspěvky.



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#6 » stř 8. bře 2023, 09:19

Jako že by udělali důkladnou domovní prohlídku za účelem najít zbraně? To asi ne a ani to nechceš :-)

Prostě si udělejte volno a prolezte všechny mrtvého nemovitosti.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#7 » stř 8. bře 2023, 09:40

gunman : Třeba se pletu ale k domovní prohlídce zde nevidím důvod.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 791

Příspěvek#8 » stř 8. bře 2023, 10:27

gunman: Toto asi není zákonný důvod k domovní prohlídce, protože ta může být pouze v trestním řízení.

§ 82 Domovní prohlídku lze vykonat, je-li důvodné podezření, že v bytě nebo v jiné prostoře sloužící k bydlení nebo v prostorách k nim náležejících (obydlí) je věc nebo osoba důležitá pro trestní řízení.



Lonestar
Příspěvky: 194

Příspěvek#9 » stř 8. bře 2023, 10:39

Dědy píše:Nebo zadáním do systému CRZ o pohřešování jejich úkon končí? Na PČR mi bylo sděleno, že mohou zahájit vyšetřování, ale nedokážu si představit, co to znamená...

Zadáním do systému CRZ o pohřešování jejich úkon začíná - ale v reálu nejspíš i končí :lol:
Nám bylo řečeno, že "Kdyby se někde objevila, tak vám dáme vědět - a kdybyste ji někde objevili vy, tak dejte vědět nám..."



Dědy
Příspěvky: 3

Příspěvek#10 » stř 8. bře 2023, 11:10

Aha, pochopil jsem a děkuji za komentáře.:-)

Uživatelský avatar
Petr z Braníka
Příspěvky: 282

Příspěvek#11 » stř 8. bře 2023, 11:35

Dědy píše:Děkuji všem za příspěvky, pomohlo.
Ještě jeden dotaz - může policie nějak pomoci s hledáním za předpokladu, že by měly být v rozsáhlé zůstavitelově ( po zemřelém) domácnosti?
Nebo zadáním do systému CRZ o pohřešování jejich úkon končí? Na PČR mi bylo sděleno, že mohou zahájit vyšetřování, ale nedokážu si představit, co to znamená...
Děkuji za příspěvky.


Obecně platí, že pokud policie nabyde důvodné podezření, že je někde pácháno něco nezákonného, může (musí) zahájit vyšetřování. Na to tě ani nemuseli upozorňovat, to je věc, pro kterou vůbec policie existuje, od toho ji máme.
Samozřejmě ta možnost visí nade vším. Kdyby tě například tvůj soused udal, že tě v noci viděl něco zabaleného v dece předávat bandě zfetovanejch potetovanců v autě s Bulharskou SPZ, a následující den jsi byl ohlásit ztrátu několika zbraní, tak je možné, že by pojali nějaké podezření, které by mělo za následek nějaké vyšetřování.



stip
Příspěvky: 290

Příspěvek#12 » stř 8. bře 2023, 12:46

Já bych očekával, že PČR vynaloží alespoň základní snahu pohřešovanou zbraň najít a vyšetřování zahájí. Nicméně, že yb přistoupili k domovní prohlídce je těžko uvěřitelné. To by jim musela povolit justice v nějakém trestním řízení. Protože byl zemřelý myslivec, očekával bych naopak, že si předvolají jeho kolegy se sdružení a budou se jich vyptávat kdo a kde ho s tou zbraní viděl naposled. Jestli se někomu nesvěřil, že je s tou zbraní něco v nepořádku, kam chodil k puškaři, kam na střelnici atd... protože on mohl tu zbraň někomu půjčit, může ležet u puškaře, na střelnici v úschově, mohl mít nějaký nezodpovědný zvyk schovávat si ji v krmelci atd ... Automaticky předpokládat, že tu zbraň schovává někdo z pozůstalých nelze. To podezření by muselo být důvodné.



Lonestar
Příspěvky: 194

Příspěvek#13 » stř 8. bře 2023, 13:16

No my máme jiný problém - asi tušíme, u koho by ta flinta (broková kozlice IŽ) mohla být (= komu ji ten zesnulý myslivec mohl půjčit na odstřelení škodné na zahradě). Ale dotyčný podle všeho nemá zbroják (teď neřešme, že mu ji vůbec neměl půjčovat - pachatel zemřel) - a pokud se to potvrdí, bude mít dotyčný problém s nedovoleným ozbrojováním... Udávat dotyčného na PČR se nám nechce - já ho ani neznám, a navíc je to v rovině "prý se snad někdy bavili (se zesnulým) o tom, ať mu ji půjčí" :(



stip
Příspěvky: 290

Příspěvek#14 » stř 8. bře 2023, 13:26

No, ale tady už si myslím, že pokud by se našel svědek co něco vypoví, tak by už tu domovní prohlídku povolit mohli (u toho souseda se škodnou na zahradě).



Lonestar
Příspěvky: 194

Příspěvek#15 » stř 8. bře 2023, 13:34

No právě že žádný konkrétní svědek není - maximum je "jedna paní povídala" ("oni se o tom snad jednou po honu u piva bavili" - a ani na to není nikdo, kdo by to byl ochotný dosvědčit). Což mi na popotahování dotyčného po policajtech přijde dost vošajstlich (co když to nebude pravda a nic u něj nenajdou?)...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 56 hostů