Způsobilost k ZP - znalecký posudek



Carloss
Příspěvky: 2935

Příspěvek#31 » stř 26. dub 2023, 19:55

novk píše:> Soudní znalec z oboru psychologie nebo psychiatrie by se neměl vyjadřovat k tomu, jestli máš, nebo nemáš držet zbraň
tak teď sem z toho jelen. Kdybych byl psychycky nemocnej, musel by to přece nahlásit doktorce a mě nic neřekla že bch byl nemocnej.

je to jednoduché: ZP je právní záležitost, k tomu se nemůže vyjadřovat lékař. Lékař může napsat, jestli jsi nebo nejsi magor (nadneseno). A to ještě jen některý. Jiný lékař, který je stanoven v zákoně, to porovná s prováděcím předpisem a ten napíše, jestli jsi zdravotně způsobilý... Soudní znalec v oboru psychiatrie nemůže, podle mě, napsat, jestli máš, nebo nemáš držet. To je stejné, jako by to napsat zedník. Soudní znalec se může vyjádřit pouze k oboru, který zná, tedy k psychickému zdraví. Jestli policie podala nesprávný dotaz na soudního znalce je pak další věc. To je jakoby se soudního znalce z oboru stavebnictví zeptali, jestli smíš držet zbraň. Jak to má RELEVANTNĚ vědět, popsat a hlavně ZDŮVODNIT?? To prostě nemůže.Čili i otázka položená soudnímu znalci je zásadní. Pokud by byla položena špatně, pak by to bylo na správní soud. Prostě.. opravdu tohle chce právníka... A dobrýho.



skagerak
Příspěvky: 1004

Příspěvek#32 » stř 26. dub 2023, 20:01

Doporucim, pokud mas chytrej telefon stahni si scanovaci aplikaci (nemas li uz), domluv se na pcr ze bys rad do spisu, nafot vse, i to co ti neprijde dulezite....



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#33 » čtv 27. dub 2023, 05:49

Vážně se chceš do toho pouštět bez právníka? jestli ano, tak se s ZP hezky rozluč.



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#34 » čtv 27. dub 2023, 05:49

sonor píše:Vážně se chceš do toho pouštět bez právníka? Jestli ano, tak se se ZP hezky rozluč.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#35 » čtv 27. dub 2023, 06:17

Je z té debaty celkem zřejmé, že nejde o zdravotní indispozici ale spíše názorovou nebo povahovou. Takže jde spíše o ztrátu spolehlivosti.

Rada "sežeň si dobrého právníka" tu už byla. A pokud nám kolega nenapíše, co vlastně zveřejňoval a za co je řešen, tak se nic nového nevymyslí. A ani nevíme, jestli ho máme politovat nebo mu to přát.

Jediné poučení z toho je: Pokud máš nějaký ne zcela populární názor, nevyjadřuj ho písmenky nebo na záznam ....



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#36 » čtv 27. dub 2023, 06:34

Z vyjádření tazatele jsem pochopil, že mu byl zajištěn ZP. Zajištění je správní úkon, a tedy musel dostat rozhodnutí o zajištění (papír/datovka) a v tom budou důvody, pro které správní orgán takto rozhodl.



JirkaCV
Příspěvky: 1527

Příspěvek#37 » čtv 27. dub 2023, 06:47

Může tam být jenom paragraf, podle kterého bylo rozhodnuto. Bez upřesnění.
Mám z toho pocit, že nešlo jenom o nějaký nevhodný politický výrok na FB. Za to se sankce nedávají. I když si leckdo o tom může myslet leccos.



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#38 » čtv 27. dub 2023, 07:27

Vidím tam několik nejasností:
- znalecký posudek musí obsahovat zadání (otázky zadavatele), nález, a odůvodněný závěr. Celý posudek je součástí spisu, čili jeho obsah je posuzovanému dostupný.
- znalec psycholog nebo psychiatr je samozřejmě kompetentní k zjištění okolností, vylučujících nebo omezujících způsobilost. Ve vyhlášce č. 493/2002 Sb. jsou souhrnně uvedeny jako "poruchy duševní a poruchy chování" a pokud je najde, vyplyne z toho logicky závěr o nezpůsobilosti.
1. Je tedy podstatné, jaké jsou přesné formulace v posudku, a 2. by to měl dotyčný řešit s právníkem a nikoliv se dotazovat na fóru, NB bez uvedení konkrétních informací.



neologism
Příspěvky: 16

Příspěvek#39 » čtv 27. dub 2023, 07:57

Asi budu nepopulární a určitě jsem off-topic, ale nějak cítím potřebu napsat protiváhu tomu, že "za názor byl odebrán ZP".

Neznám ten případ, ale není názor jako názor. Pokud je názor "vanilková zmrzlina je špatná", tak v pohodě, bavme se :) Pokud je názorem "ti, kteří mají rádi vanilkovou, by se měli postřílet", tak to je násilí. A u nositele takových názorů je pravděpodobně přinejmenším nižší kontrola impulzů, možná sklon k agresivitě atd, a to říkám jako profesí psychoterapeut. A pro můj pocit bezpečí, a věřím že nakonec i pro komunitu kolem zbraní, je důležité, aby ZP měli jen lidé přiměřeně srovnaní a zodpovědní, kteří se umí ovládat.

Ale procesně – zajisti si podklady a předej je právníkovi. Těžko hádat z tak málo informací.



skagerak
Příspěvky: 1004

Příspěvek#40 » čtv 27. dub 2023, 08:13

JirkaCV píše:Mám z toho pocit, že nešlo jenom o nějaký nevhodný politický výrok na FB. Za to se sankce nedávají. I když si leckdo o tom může myslet leccos.


Tezko rict.
Napr jeden, co za nazor vyjadreny na fb (a neslo o strileni milovniku znrzliny) byl az u (tr.) soudu a hrozila mu tak i ztrat ZP.

Mimo tema-, ale napr tam zaznelo neco v tom smylu ze "je podporovatlem extremisticke organizace liblga libe, ktera usiluje o ozbrojovani blablabla"
Byl tam dodany screenshoty jeho profilu atd...

.................
A taky jeden ktery o ZP nejspis prijde, protoze problem zacal resit pozde, a predtim ho resil vubec nebo blbe....
Kdo pozde chodi...



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#41 » čtv 27. dub 2023, 11:52

Tys jím sdělil, že jsi to na FCB napsal ty osobně? Vždyť pokud by tě chtěli za něco takového postihnout a šikanovat, tak v první řadě by ti museli dokázat, že jsi to napsal ty. Dnes se snadno kradou identity, profily na FCB, tak ti nikdo nemůže dokázat, že jsi to napsal ty, pokud tě u toho počítače nezachytila kamera v tu předmětnou dobu a nebyl na kameře záznam kláves tebou stisknutých. Případně by tě u toho museli vidět svědci, kteří by pod přísahou potvrdili, že jsi do toho počítače ten předmětný text psal osobně ty. Ani IP adresa není důkaz, protože hacker, který ti hackne profil a tvým jménem něco napíše, bez problémů emuluje i tvou IP adresu. Navíc, IP adresa je jen adresa přístupového bodu, na který je tvůj počítač napojen, a ne adresa tvého počítače. Takže napřed by museli dokázat, že ti nikdo nemohl hacknout profil, že IP adresa byla jen tvoje, že jsi u počítače seděl v tu dobu jen ty sám atd...



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#42 » čtv 27. dub 2023, 12:14

Upřímně, přijde mi to celé nějaké divné.



novk
Příspěvky: 27

Příspěvek#43 » čtv 27. dub 2023, 12:25

iloveguns píše:Tys jím sdělil, že jsi to na FCB napsal ty osobně?


škoda,... teď už se stím asi nic dělat nedá... :( snad to pro mě nedopadne tak hrozně



JirkaCV
Příspěvky: 1527

Příspěvek#44 » čtv 27. dub 2023, 12:35

Vrabel právě dostal za šíření poplašné zprávy 4 měsíce s odkladem. Pokud by byl držitelem ZP, nesáhne si na něj 3 roky od (právoplatného) rozsudku.
To jen tak pro představu.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#45 » čtv 27. dub 2023, 12:38

novk: A co je uvedeno jako odůvodnění v rozhodnutí o zajištění ZP?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Balu a 81 hostů